Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alexander
Anime-Club Forum > Fan Area > AMV
Alexander
user posted image Alexander's Log

Stiu, titlul este foarte modest si inspira incredere tuturor sa intre si sa citeasca... In acest topic voi prezenta AMV-urile mele si in cazul in care vreti sa stiti cum am facut un efect il voi explica pe cat pot. Aceasta demostratie e mai mult pentru a va face sa intelegeti ca sa ajungeti in top 10 Nijikon/Otaku nu e foarte greu. So, let's begin.

De Profanator nu am sa vorbesc.

Primul AMV, intitulat 'My Computer Goes Bananas', mi-a luat in jur de 60 de ore sau mai mult, spread out over a week's time. Pe vremea cand l-am facut nici nu stiam ce inseamna flow sau editare buna. Am avut noroc insa ca era funny si a inspirat o stare placuta publicului. La proiectie people started claping, *wipes tear* I was so proud.
Locul 8 - Nijikon 2008: Alexander - My Computer Goes Bananas

Al doilea AMV, intitulat 'Majestic AMV', mi-a luat 12 ore, mai mult nu cred. Inca eram ofticat pe concursul de la Nijikon unde considerasem ca meritam sa fiu cu cateva locuri mai sus, asa ca am decis sa bag ceva lacrimogen cum bagase Notorious, ca sa castig. Inca ma amuza cand vine cate cineva si posteaza "Oh... Mi-au dat lacrimile!" So I put my thinking hat on si pana la urma am bagat ceva foarte lacrimogen:
Locul 1 - OtakuFest 2009: Alexander - Majestic AMV

Cel d'al treilea AMV, heh... Tocmai vazusem Berserk, care mi-a placut la nebunie si am zis ca ar merge sa fac un AMV cu o melodie pe romana, so I did. ceea ce trebuie explicat aici e ca Berserk e o serie foarte de cacao pentru editat. Scene foarte 2d, aceleasi cadre folosite OVER AND OVER AND OVER again si asa mai departe. Ma rog, erori and frustration added mi-a luat in jur de 20 de ore.
Locul 4 - Nijikon 2009: Alexander - R.A.M.V.

Forth and last AMV, for now, Ghost of the Opera. Inainte de a descoperi internetul si toate minunile cand aveam 14-15 ani(da, erau vremuri cand in Iasi mergeai la sala de jocuri, nu de internet) am facut un amv cu Ghost in the Shell, care pe atunci was my fave anime(acest prim amv nu il mai am ca l as pune aici *cries*). Am decis sa fac un AMV la 1080p(HD foarte mare). 2 hours into it am vazut ca mergea prea greu si am tras varianta Standard Definition si am inceput sa lucrez. Also I'm a big fan of The Fifth Element si deh... asta a fost un fel de dual tribute. Am uitat sa mentionez mesajul de la inceput l-am pus pentru ca eram ofticat pe astia care baga flashuri si efecte just to prove they can.
Locul 3 - OtakuFest 2010: Alexander - Ghost of the Opera

Trollemve-ul a mai ramas, care nu e tocmai un AMV dar in fine. The story goes like this, era 3 AM, eram cu Xelu si cu Luffy pe skype la un voice call si am zis ca ar trebui sa facem un amv in care sa ne batem joc de toate clisheele de la concursul de AMV-uri, pentru ca, cum se intampla si la cosplay, ies discutii an de an. Asadar ne-am pus pe scris cu google docs si pe la 6 AM, cand eram orb de somn, parca am terminat. Xelu a facut melodia, eu am facut 'AMV'-ul. Luffy a facut various religious references in versuri. Oh, Laurentiu... a ajutat! Pe Laurentiu l-a gasit Luffy pe siteul celor de la pro tv, care de fiecare data cand te uitai la o stire ti-l bagau pe gat pe Laur.
Locul 1 - Best Trolling - OtakuFest 2010: Alexander, Xelu, Luffy & Laurentiu - TrolleMVE

Intrebari?
Horia
01100101 01110011 01110100 01101001 00100000 01101001 01100100 01101111 01101100 01110101 01101100 00100000 01101101 01100101 01110101
Fili
@Horia: Bine ca n-ai pus si un 2, ca ma speriam!
@Alex: intotdeauna am preferat AMV-urile fun, asa ca trollemve-ul mi se pare cel mai tare. Il ascult din cand in cand ca sa ma distrez smile.gif

LE: Aparent Horia iti transmite "esti idolul meu" codat in binar.
darczon69
Am vazut si eu Trollemve-ul...genial, de-a dreptul biggrin.gif (commentul de la sfarsit m-a dat pe spate laugh.gif )...Ursus...duh! rolleyes.gif
Horia
@Fili: In cercul tau de prieteni ti se spune "spargatorul de petreceri" ?
Alexander
Update @ 30 01 2012:

Captain's log, space, the final frontier. De ceva vreme lucrez in motion design si duc lipsa grava de a lucra proiecte personale, adevarul e insa ca daca ajungi sa petreci 8-10 ore in After Effects pe zi, cand ai timp liber numai sa lucrezi AMV-uri nu iti mai vine. Am ajuns dupa 1-2 ani de zile sa ma misc prin AE ca pe la mine prin casa, which is no small thing; si daca tot nu prea mai am proiecte personale am sa mai pun pe aici ce proiecte am mai facut... asa ca sa fie, nu am sa le pun pe toate, doar unele care au iesit bine si unde am avut ceva libertate artistica. Am decis sa le postez aici ca blog nu am si poate o mai arunca careva vreun ochi din cand in cand. Plus ca a new years resolution ar fi sa incep sa fiu mai activ prin comunitate, pana acum doar lurkuiam.

Slightly Animated Piece

Plug-ins: None
Desene: Maru


Kinetic Typography & Slight Animation

Password: watchme
Plug-ins: Newton

Daca aveti intrebari, pareri, w/e, chiar si intrebari despre cum am facut some bit of animation or something, postati. I know it's all pretty business dar it's what I've been doing with my time, planuiesc sa fac un amv, meaning ca imi mai vine cheful si am a song in mind dar ar trebui sa dedic mult timp si sa iasa foarte ok, cine stie daca it will ever come to pass...
Fili
Mi-a placut kinetic typography-ul biggrin.gif Pacat ca n-ai mai avut timp de filme, nijikon 2011 a ramas fara filmuletele amuzante biggrin.gif
Alexander
Din pacate Fili, ar trebui sa te astepti ca filmulete funny sa mai vina si de la astia mai tineri care nu duc lipsa de timp; din cate vad insa exista o lipsa de initiavita si la ei.
Baka man
Felicitari pentru remarcabila performanta de a te clasa intr-un top 10 editori realizat de oameni care te urasc atat de mult incat fac "parodii" gay cu tine laugh.gif

Inseamna ca esti atat de talentat incat nu pot sa te ignore wink.gif
Alexander
Clar, pentru ca doar asa stii ca esti cu adevarat bun, daca te baga in seama pana si cei ce te urasc.

Comentul tau si asta al meu suna a manea, sa moara dusmanii ca am talent. Srsly, I don't care about those fags, sunt mult prea orgoliosi fara sa fi facut mare lucru in domeniul asta, sper sa avem parte de mai multi editori seriosi, ducem lipsa.


Corporate Presentation
Password: watchme

Plug-ins: ShapeShifter
Footage-ul a fost filmat de catre contractant.
iNeko
la Nijikon 2009 ar fi trebuit sa iei locul 1 IMO
Tessa
I still love the trolling one biggrin.gif .

QUOTE
Footage-ul a fost filmat de catre contractant.

I interesanta realizarea, dar devreme ce e doar o reclama am obosit pe la minutul 1:46. Sau asta e doar pentru ca nu am dormit aseara. Ok, I'm going to bed.

Hope to see more AMVs soon smile.gif .

Poate mai faci unul pentru festivalul "lui Luffy" XD.
Fili
QUOTE(Tessa @ Feb 4 2012, 11:33 AM)
I still love the trolling one biggrin.gif .
*



Mi-ai facut pofta, iar am ascultat TrolleMVE smile.gif) E de pe carlig...
Alexander
@iNeko - That's really nice of you to say. It's an odd thing to say though, daca vorbim de R.A.M.V., eu personal nu sunt neaparat de aceeasi opinie, nu era cine stie ce amv, am vrut sa particip. Dezvolta de ce crezi ca a fost cel mai OK? Mie personal mi s-a parut cat decat fair locul 4.

Later Edit: iNeko, very nice drawings dude/tte. +watch.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

@Tessa - Prea mult scanlation, too little Romanian: I interesanta realizarea.

GRAMMAR NAZI AWAAAAAY!

Amv-uri nu stiu cand am sa mai fac Tessa, ma indoiesc ca voi face ceva pentru Japan-Play avand in vedere ca sunt in juriu, probabil, so it's quite doubtful.

------------------------------------------------------------------------------------------------

@Fili - Raceste omule, raceste! E doar o melodie si multe din laude trebuie sa se duca la mult prea talentatul Xelu.
Tessa
Am vrut sa scriu "E". Nu stiu ce s-a intamplat, JUR! laugh.gif
P.S.: there is never "too much scanlation"; so many good titles out there still waiting to get translated! *_*

QUOTE
avand in vedere ca sunt in juriu, probabil, so it's quite doubtful.

Wow, super! Poate imi inving lenea si fac eu ceva. Acum cat inca mai am FREE internet XD.
iNeko
QUOTE(Alexander @ Feb 6 2012, 10:35 AM)
@iNeko - That's really nice of you to say. It's an odd thing to say though, daca vorbim de R.A.M.V., eu personal nu sunt neaparat de aceeasi opinie, nu era cine stie ce amv, am vrut sa particip. Dezvolta de ce crezi ca a fost cel mai OK? Mie personal mi s-a parut cat decat fair locul 4.

Later Edit: iNeko, very nice drawings dude/tte. +watch.


Pentru ca melodia se potriveste cu anime-ul si pentru ca toata lumea a inceput sa cante si sa dea din palme la AMV-ul tau in timp ce era difuzat, AMV-ul ala nu l-am uitat nici acum, mi-a lasat o impresie foarte buna
Alexander
@iNeko:

QUOTE
Pentru ca melodia se potriveste cu anime-ul si pentru ca toata lumea a inceput sa cante si sa dea din palme la AMV-ul tau in timp ce era difuzat, AMV-ul ala nu l-am uitat nici acum, mi-a lasat o impresie foarte buna


Poate pentru ca publicul stia melodia, in niciun caz din cauza ca era amv-ul atat de fantastic, ca nu a fost extraordinar, a avut cateva chestii decente in el, a fost facut in cateva zile, nu era a work of art... Pana mea... Ma bucur ca ti-a placut sincer, dar nu pot sa admit ca a fost peste celalalte by far...

Am eu altele care mi-ar fi placut sa urce un pic mai mult decat au facut-o smile.gif . Asta mi s-a parut ca isi merita locul si cam atat.

@Tessa:

I OK, nu iti fa griji.
xPauchan
smile.gif
Alexander
Corporate Slide Show
Password: watchme

Am lucrat cu Clone Brush-ul atat in AE cat si in PS ca sa iasa treaba asta, ah si puppet tool pentru gimnasta. Fontul a fost ales sa se potriveasca cu logo-ul clientului, daca ar fi fost dupa mine alegeam ceva mai subtil.

Pareri?
Alexander
Stiu ca e double post dar in fine... poate ma baga cineva in seama in felul asta...

Corporate Artsy Video
Password: watchme

Clientul a cerut ceva Andy Warhol, nu consider ca am atins nivelul ala de 'pop art', dar sunt multumit, de rezultate si asa au fost si ei.
Greu de spus ce am folosit si n-am folosit, l-am facut in doua zile ca era mare graba, insa ceva care mi a salvat din timp si nu cred ca e destul de folosit e un efect numit CC Repetile. Learn bout it.

Pareri?
Yuriko
Me gusta! user posted image Nu stiu cat conteaza parerea mea, but I really like them.
Desi la primul, fundalul acela bej nu mi se pare cea mai buna combinatie cu logo-ul sau cu slide-show-ul. Nu imi dau seama de ce, dar pare cumva ca nu se leaga...
Ultimul e foarte misto; e foarte dinamic si pop-arty, ti-a iesit foarte bine.
Alexander
@Yuriko - Da, sunt de acord in legatura cu backgroundul ala insa porcaria e ca nu pot sa aleg eu tot timpul ce voi folosi, ala a venit from above, couldn't be ignored. Multumesc de aprecieri though, cute avatar btw smile.gif, laughed a bit.

Simple Animation

Desene facute de: Innuendone

Nu prea e nimic special la proiectul asta, employerul nu a cerut multe lucruri, astfel ca nu pot spune ca m-am chinuit sa fie extraordinar. A vrut ceva extrem de simplist and voila!

Pareri?
Akashiro Kitadawa
Mi-a placut AMV-ul cu Beserk.

Iar AMV cu Vampire Hunter a fost si el bun.Si mi-a adus aminte de un alt AMV tot cu VH facut pe o melodie al celor de la Sonata Arctica.


Keep up the good work.
Alexander
Recapitulare:

Slightly Animated Piece

Plug-ins: None
Desene: Maru
_____________________________________________

Kinetic Typography & Slight Animation

Password: watchme
Plug-ins: Newton
_____________________________________________

Corporate Presentation

Password: watchme
_____________________________________________

Plug-ins: ShapeShifter
Footage-ul a fost filmat de catre contractant.
_____________________________________________

Corporate Slide Show

Password: watchme

Am lucrat cu Clone Brush-ul atat in AE cat si in PS ca sa iasa treaba asta, ah si puppet tool pentru gimnasta. Fontul a fost ales sa se potriveasca cu logo-ul clientului, daca ar fi fost dupa mine alegeam ceva mai subtil.
_____________________________________________

Corporate Artsy Video
Password: watchme

Clientul a cerut ceva Andy Warhol, nu consider ca am atins nivelul ala de 'pop art', dar sunt multumit, de rezultate si asa au fost si ei.
Greu de spus ce am folosit si n-am folosit, l-am facut in doua zile ca era mare graba, insa ceva care mi a salvat din timp si nu cred ca e destul de folosit e un efect numit CC Repetile. Learn bout it.
_____________________________________________

Simple Animation

Desene facute de: Innuendone

Nu prea e nimic special la proiectul asta, employerul nu a cerut multe lucruri, astfel ca nu pot spune ca m-am chinuit sa fie extraordinar. A vrut ceva extrem de simplist and voila!

_____________________________________________
_____________________________________________


Video nou:

Animated Vector Video

Desene facute de: Innuendone

De proiectul asta sunt destul de mandru, am reusit sa il animez astfel incat sa fie vioi si fericit. *Flexes muscles*

Pareri?
Alexander
Stiu ca nu ma baga nimeni in seama, but that's ok:

Animated Vector Video 2

Desene facute de Innuendone

Pareri?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.