Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Festivalul Filmului Japonez 2011
Anime-Club Forum > Japan / Asia TV > Filme japoneze
Yuriko
QUOTE
Festivalul Filmului Japonez 2011

Organizatori: Ambasada Japoniei, Fundatia Japonia, Cinemateca Romana (Arhiva
Nationala de Filme).

Perioada: 24-30 Iunie 2011
24 iunie: 18:30 Festivitatea de deschidere a Festivalului va fi urmata de
proiectia filmului
25-30 iunie: 19:00 Proiectia filmelor

Locul: Cinemateca Romana (Sala Jean Georgescu, Str. Eforie nr. 2, Bucuresti)

Intrarea este libera. Cu exceptia primului film din program, care va avea si
subtitrare in limba romana, toate celelalte filme vor fi subtitrate doar in
limba engleza.

Guvernul Japoniei a acordat in anul 2008 prin Grantul Cultural Arhivei
Nationale de Filme echipamente de ultima generatie de refacere si conservare
a peliculelor.
Speram ca si aceasta editie a Festivalului Filmului Japonez va fi un impuls
pentru adancirea si mai mult a bunelor relatii culturale dintre Japonia si
Romania.

Departamentul Cultural
Ambasada Japoniei

For all the cinephiles out there.

Mereu se suprapune cu sesiunea, dar sper anul asta sa ajung la toate. laugh.gif
Tessa
Eu am ultimul examen in 22. Lucky biggrin.gif .
Ma rog, restanta, but those are details XD.
anaoha
Si se stie ce filme vor fi difuzate?:-?

Mi-ar placea sa merg dar e prea tarziu si nu mai am cu ce sa ajung acasa...>.<
DmonHiro
Am fost o singura data, acum 2-3 ani, si am vazut un film despre o femeie care isi paraseste familia, se duce la un hot springs resort, si tine un turneu de ping pong. Yeah... it was pretty much like anime...
Reactive
QUOTE(anaoha @ Jun 16 2011, 10:40 PM)
Si se stie ce filme vor fi difuzate?:-?

Mi-ar placea sa merg dar e prea tarziu si nu mai am cu ce sa ajung acasa...>.<
*



user posted image

Edit: Daca esti din Bucuresti, ai cu ce sa ajungi acasa dupa film, daca nu, nu ma pronunt tongue.gif
Garden Girl
Singurul film japonez de festival la care am mers din snobism (sincer, I'm not really fond of asian drama) a fost Duo (sau Doi, ceva de genu) acum vreo 2 ani si era cam o replica la fiecare 5-10 minute. Poate filmul era plin de substanta, sau avea vreun mesaj pe care nu am reusit sa-l descifrez, desi viata a doi tineri crispati si frustrati a caror relatie intra in rutina nu mi se pare ceva iesit din comun, cu atat mai putin interesant. How entertaining.

De atunci am preferat sa ma limitez la ce pot descarca de pe net.

QUOTE
Cu exceptia primului film din program, care va avea si
subtitrare in limba romana, toate celelalte filme vor fi subtitrate doar in limba engleza.

Sunt curioasa daca apare vreunu care nu cunoaste engleza foarte bine si se plange ca nu a inteles filmul. What a fail!
blood
Am fost anul trecut la doua filme care mi s-au parut reusite. Sper sa ajung si anul asta, mai ales ca lucrez prin zona.
Ce-ar mai fi sa inceapa vreunu sa tipe ca nu scrie in romana smile.gif)
DMonk
Dupa titluri pare sa fie Gala filmului japonez asa-zis "de arta"...
Nu stiu cine face selectia si dupa ce criterii, dar multe festivaluri de film (din Romania) parca ar fi exclusiv pentru cei care au studiat film in anii '60. Sau filmele sunt alese de americani (intr-un complot de denigrare a productiilor altor tari). Sau ca o favoare personala. huh.gif

Anyway, vazand ca un regizor apare de trei ori m-am uitat pe imdb... so whatever you do DON'T watch the trailer for Boiling Point! wacko.gif
Tessa
Eu anul trecut [sau acum's 2 ani] am ajuns doar la Hanged Garden, dar mi se parut destul de reusit avand in vedere ca m-a marcat din multe punte de vedere. A fost o abordare noua dupa parerea mea si nu mi s-a parut catusi de putin "anime-ish". Acum, depinde peste ce dai. sunt filme si filme.
Tessa
Ok, nu am ajus azi *hides*.
Imi pare rau. Maine sigur vin si probabil ca o sa vin si in rest, but tomorrow I'm 100% there ^^.
See you there!
Yuriko
Well, ca studentul constiincios care are maine examen ce mi-s, I really enjoyed today's movie. laugh.gif
Cred ca 'disturbing' e cea mai corecta 'eticheta' cu care il pot cataloga... (I like disturbing stuff) A reusit sa reduca oamenii la stadiul de simple mamifere care lupta pentru supravietuire (well, most of them). A subliniat oarecum faptul ca sentimentele si umanitatea sunt ceva pentru cei care au confortul necesar si suficient sa fie umani si sa isi puna probleme existentiale. Moartea si sexualitatea(nu doar intre oameni si care, de altfel, era mai mult sau mai putin discret sugerata) erau privite ca ceva perfect normal si nu avea ce sa te intristeze sau rusineze in asta. Dar pe de alta parte a scos in evidenta nevoia fundamentala a omului de a crede in divinitate si importanta pe care o acorda traditiei si conceptiilor sociale... blink.gif Ok, cred ca deja fabulez... wacko.gif
Opinions anyone?

edit: Ce de greseli de scriere am trantit! I should get some sleep dry.gif
blood
QUOTE(Yuriko @ Jun 24 2011, 10:12 PM)
Well, ca studentul constiincios care are maine examen ce mi-s, I really enjoyed today's movie.  laugh.gif
Cred ca 'disturbing' e cea mai corecta 'eticheta' cu care il pot cataloga... (I like disturbing stuff) A reusit sa reduca oamenii la stadiul de simple mamifere care lupta pentru supravietuire (well, most of them). A subliniat oarecum faptul ca sentimentele si unamitatea sunt ceva pentru cei care au confortul necesar si suficient sa fie umani si sa isi puna probleme existentiale. Moartea si sexualitatea(nu doar intre oameni si care, de altfel, era mai mult sau mai putin discret sugerata) erau privite ca ceva perfect normal si avea ce sa te intristeze sau rusineze in asta. Dar pe de alta parte a scos in evidenta nevoia fundamentala a omului de a crede in divinitate si importanta pe care o acorda traditiei si conceptiilor sociale... blink.gif  Ok, cred ca deja fabulez... wacko.gif
Opinions anyone?
*



Si mie pe tot parcursul filmului doar 'disturbing' imi venea in minte iar finalul a prins nuante horror si aici ma refer la 'cimitirul' acela.
A fost un film bun dar as fi preferat o comedie biggrin.gif
Remarcabila limba romana vorbita de invitatul de la inceput.
Tessa
QUOTE
A subliniat oarecum faptul ca sentimentele si unamitatea sunt ceva pentru cei care au confortul necesar si suficient sa fie umani si sa isi puna probleme existentiale.

Darn it, acum imi pare rau ca nu am venit. sad.gif I'll need to download it [daca il gasesc]!
NOTORIOUS
Watashi wa James desu.
Tessa
Boiling points was disturbing and boring <.<. Nu cred ca [,] comedia japoneza e pentru mine.
Yuriko
I was late, as usual, si am cam ratat parte din inceput... dry.gif
Truth is, they are better at drama and horror. Dar nu a fost chiar asa de rau. Nu sunt o fana a filmelor violente, dar tentele umoristice pe care unele dintre cele mai brutale scene le-au avut m-au facut sa trec oarecum cu vederea violenta gratuita. Sfarsitul m-a lasat in ceata... blink.gif
In mare a fost un film in care nu sa intamplat mai nimic (or I don't really get it), but it was quite funny.
rogueman999
Ati fost ieri adica?! Damn, trebuia sa ma uit mai atent in jur.

Anyways, t'was ... insightful. A pungent commentary about the worthlessness of the human condition. Or something.

Also James smile.gif
Tessa
Azi nu merg ca e ceva cu 2 politisti violenti. Had enough violence for now <.<.
Mai merg luni, sper sa fie mai bun cel de luni.
Sidonix
... din punctul meu de vedere niponii nu sunt actori buni decat in samurai-action-drama movies... in rest they suck... sunt total inexpresivi indiferent cat de mult incearca...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.