Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: otaku Festival 2011 (21-22 Mai)
Anime-Club Forum > Forum > Anunturi
Pages: 1, 2, 3
Ramziel
Now I feel left out XD
Imi pare rau ca nu am prins concursul de cosplay, why me T_T, data viitoare o sa ma asigur ca am timpul programat la minut XD
anaoha
Am incercat si eu sa desenez ceva dar nu prea mi-a iesit si am lasat-o balta....nici nu aveam ceva clar in minte...data viitoare o sa vin mai pregatita.I-am facut cateva poze unui desen care mi-a placut mult dar nu l-am postat inca.

Sheryl a fost la cosplay individual sambata.Karaoke sigur nu a fost ca stiu ca vroia si o prietena de-a mea....Am gasit aici incarcate toate vid-urile de la individual http://www.youtube.com/user/inukendbz#p/u .
Botan
Multumesc, anaoha! Nu e de mirare ca nu le-am gasit si eu pe-alea, ea n-am cautat cu "Otakufest" tongue.gif Am gasit la altcineva, pana la 15.
Ramziel
Dap, mersi mult, am cautat si eu pe youtube, dar am gasit doar cateva din AMV-urile castigatoare biggrin.gif, chiar vroiam sa vad cum a fost la cosplay smile.gif, dar o sa ma uit maine caci acum e cam tarziu si nu prea am chef XD
TGeorgeMihai
Ramziel, eu te-am chemat la Cosplay de cateva ori, ti-am trimis si mesaj unde sunt (sus la etaj mai erau locuri destule), dar tu erai prea opsedat cu desenatul tau la tableta/draw pad sau cum s-o fi numit, in fine, pierderea ta biggrin.gif ... Cat despre program, nu ai luat si tu un carton di ala la intrare ? Era acolo toata programa, eu il verificam din 15 in 15 min tongue.gif


Cat despre filmulete: Mai, astia care ati fost organizatori/voluntari, nu avea nici unul o camera de filmat pe acasa ? Stiu ca nu prea am dreptul sa comentez din moment ce eu nici macar nu am fost voluntar, dar totusi, acum stam sa cautam "ramasite" de la proba de Cosplay, in loc sa fi fost fixata o camera video care sa filmeze tot specatcolul ...


Si vad ca inca nimeni nu a postat poze, asa ca o sa sparg eu cheata, nu sunt cinestie ce, mai ales ca sunt facute cu telefonul mobil (Samsung Wave .... desi nu poti compara tel cu aparat foto)... si un filmulet cu cel care a iesit pe locul 2 la StepMania (primul loc l-a castigat cel cu parul blond caruia i se vede capul la inceputul filmuletului) ... Soul Eater OP la very HARD ohmy.gif


http://www.multiupload.com/5UD7TC9NZ9


Eu sunt ala imbracat in verde cu nasul mare smile.gif) ... Serios, din profillul in care mi-a facut poze iNeko zici ca sunt elefant smile.gif) (nu ca as avea nasul mic, dar nici cat se vede in poze) biggrin.gif ... Posibil sa ma fi vazut multi, eram imbracat cu niste blugi simpli si un tricou verde cu http://imageshack.us/m/171/8538/gameovertshirtcrazy039d.jpg (s-a gasit si mama sa imi bage hainele la spalat exact sambata trecuta ca stia ca am fot placat la tara la munca si apoi de obicei duminica stateam acasa) .... O sa fiu mai pregatit pentru Nijikon ....
Botan
Parca am vazut pe cineva in tricou cu game Over, dar nu mai stiu ce culoare era... duminica. biggrin.gif

Multumesc pt poze!

Asa am zis si eu pe la inceput, ca ar fi ceva ca stafful sa poata filma, caci ar avea un loc bun, dar e greu pana la urma rolleyes.gif
Ramziel
Yay, finally, a trebuit sa astept atat dupa tine XD, oricum mersi de link, desi as fi preferat sa mi le dai pe mess XD, oricum.......daca nu iti place, ia o foarfeca si scurteaza-ti nasul, jk tongue.gif

SoulReaverFo a filmat din cate stiu si a zis ca o sa imi dea un link dupa ce termina de montat filmul, asa ca daca nu il posteaza el o sa o fac eu
TGeorgeMihai
Este foarte posibil sa ma fi vazut ca m-am plimbat intr-una de sus in jos si de jos in sus smile.gif ....

Cat despre nas, nu il tai ca apoi ajung ca Michael Jackson (Dumneze sa il ierte sad.gif )...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Ramziel
Era singurul care a pierdut in fata unui pusti de 10 ani la MVC cu un tricou de Game Over, sooo....it was probably him tongue.gif, oricum, Botan, tu ai desenat ceva p-acolo?
Harima
@ Botan nu stiu exact la ce cosplay de KusuriUri te referi pentru ca au fost 2 la acest Otaku.
Unu a fost cel al lui Shinju care se afla in juriu iar al doilea a fost al unei participante.
Daca te referi la acest cosplay http://www.youtube.com/watch?v=W_7W8nruILI http://www.flickr.com/photos/40665396@N06/...157626798855678 (care, daca ar fi fost dupa mine ar fi meritat un loc pe podium) este cosplay-ul uneia din membrele grupului Visual Madness (la fel ca si cel de Sylvanas). Tot ele au fost cele care au facut si cosplay de Trinity Blood la Nijikon so... that should say a lot.
De ce nu a ajuns KusuriUri pe podium is beyond me... but I will not badmouth the jury, I will not bad mouth the jury, I will not badmouth the jury. Oh the temptation is so grand I have to end my post short!
anaoha
KusuriUri probabil nu a ajuns pe podium deoarece era membra in juriu....XD.Eu nu am vazut decat acest cosplay.

Ziceati mai sus ca trebuia sa filmeze staff-ul....de fapt trebuiau sa fie permise speciale pentru ''presa'' aka fotografi si cameramani oricum sambata eu am vazut cel putin 2 camere fixate care filmau + multi altii care fotografiau deci ar trebui sa apara in curand mai multe de genul.Si eu am filmat putin pe ici pe colo,poate reusesc sa editez filmarile si sa fac un montaj.

PS.Mai am si eu poze....o sa incerc sa le incarc undeva.

Peace biggrin.gif
Fili
QUOTE(anaoha @ May 25 2011, 11:24 PM)
Am dansat putin pe dance pad dar am fost varza....but it was so  fun!Mi-ar placea sa am unul acasa...stie cineva unde pot gasi?>.<
*


Pai iti poti face un dance pad acasa destul de simplu. Daca vreti, detaliez smile.gif

QUOTE(anaoha @ May 25 2011, 11:31 PM)
Eu cand am vazut in program Creative Monkeyz m-am gandit ca or sa vina cei care i-au creat si o sa prezinte ceva biggrin.gif.
*


Da, si eu speram sa-i vad p-acolo.

QUOTE(anaoha @ May 25 2011, 11:24 PM)
Abia astept Nijikon-ul.
*


Si eu, si eu. M-ar bate gandul sa cosplayez si eu ceva, dar tre' sa gasesc un personaj mai "masiv" (ca sa nu zic gras)... Altfel ajung in situatii penibile gen
user posted image
nezumichan
QUOTE
KusuriUri probabil nu a ajuns pe podium deoarece era membra in juriu....XD.Eu nu am vazut decat acest cosplay.

So not true. Cea din juriu era Shinju, cea care a participat la concurs era Xezara din VisualMadness (o puteti vedea aici). Au avut acelasi cosplay, insa se vedeau diferentele daca te uitai cu atentie la ele.
Filmuletele de la grup, in caz ca n-ati dat de ele pana acum, le puteti vedea aici: http://www.youtube.com/user/bakashinju (sunt HD :>)
Am si eu cateva poze si patru filmulete de la cosplay individual (Yuuko, Misuzu, Sailor Moon si Grell). Daca e cineva interesat, click here.

QUOTE(Ramziel @ May 23 2011, 11:00 PM)
Otaku 2011:
AMV-locul 2
AMV-locul 4
AMV-locul 8
AMV-locul 7
AMV-locul 1

O mica cautare pe youtube si uite ce-am gasit, o sa ma uit sa vad daca reusesc sa gasesc si celelalte amv-uri tongue.gif
*


La astea adaug AMV - locul5

Si daca tot am postat, ar trebui sa las si o parere, right? ^^" Well, eu am ajuns doar in prima zi (duminica aveam tren de la 12 si n-avea rost) and it was ok. Concursul individual de cosplay a fost fun. Mie mi-a placut prezentatorul, nu inteleg de ce se ia atata lume de el. La inceput eram putin sceptica in privinta lui, dar pe parcurs m-a facut sa rad si sa ma simt bine, iar asta e tot ce conteaza in opinia mea. Merchandise-ul de la parter era scump, ingrozitor de scump. Daca nu ma insel, au fost produse similare si la Nijikon si pretul era la fel de piperat, so nu m-a surprins. Dar acolo impactul era compensat de alte standuri cu preturi mai acceptabile, pe cand aici era printre putinii (daca nu chiar singurul) cu asa ceva si de aceea cred ca e asa multa lume dezamagita. Erau intrucatva dragute produsele, but I couldn't care less, m-a salvat standul mangashop de unde mi-am luat si eu cate ceva biggrin.gif
Atmosfera in general mi s-a parut sufocanta, probabil din cauza ca era asa multa lume intr-un loc atat de mic. De multe ori am fost facuta sandvis in multime and that was not nice >.< Dar meh, nu e vina nimanui ca spatiul era mic, I was just stating a fact.
Un lucru care nu mi-a placut a fost ca s-a dat drumul tarziu la intrare sambata. Am ajuns pe la 9:45 si a trebuit sa stau in picioare vreo 45-50 de minute pana am reusit sa intru.
Si cam asta ar fi. Felicitari organizatorilor si voluntarilor pentru munca depusa! happy.gif
SoulReaverFo
da am filmat ceva calitate grozava numai ca nu e timp de montat din cauza sesiunii. Nu dau la share deoarece dureaza prea mult pentru calculatorul meu. Cei interesati de un dvd dau la intalnirile offline cand voi avea timp.
Ramziel
Hey, Soul eu o sa fiu primul tau client biggrin.gif, daca vrei sa mi le tragi pls smile.gif, daca e iti aduc DVD-uri dry.gif

Au fost cateva lucruri care imi atrasesera atentia, but........high price vs low budget, guess who wins......XD
LordMethos
avem si filmari si poze , dar suntem prea lenesi sa le shareuim ( mom toata lumea e in chillax time )
or sa apara cam intr-o sapt, doua ( cel putin cele de la mina )
dancemat-urile de la otaku/niji sunt 250parai bucata daca vrei tongue.gif, sau poti opta pentru varianta cheap de 80 - 150ron ( se gasesc pe net )
Botan
@Harima, daca e pe-asa (ca au fost doua), atunci eu am vazut-o pe cea care a concurat (in videouri), caci n-am fost sambata (deci n-am vazut-o pe Shinju, numai pe Xezara). Che, am ratat 2 Kusuriuri la un loc PLUS ca trebuia sa vin si eu sambata si in costumul MEU de Kusuriuri, that would have been so epically win =))) de ce de ce de ce?? Macar duminica sa fi venit asa..dar meh, ce rost ar avea, singura pe lume? tongue.gif
Mwahaha can't wait for za videos x pictures & everything.

@ nezumichan: cred ca m-am uitat de sute de ori pe ce mi-am luat de la mangashop. Cred ca toata saptamana asta am carat dupa mine unul dintre mangauri laugh.gif
@Fili: yeah, se ia un carton sau perne sau nimic si se deseneaza sau imagineaza (in cazul in care nu ai nimic) niste sageti ca la jocul ala (aici e vorba de DDR, nu? xd). Se gaseste vreo chestie online si se incepe exersarea : ))
@ Ramziel, yes I did draw icon_twisted.gif I'm quite sad no one noticed. =)))

Hmm nu mai stiu unde si cine zicea de video cu cel care a facut Resonance de la Soul Eater..gonna watch if i find lol.

Astea sunt pozele mele. lots of 'em, huh? Eh, sunt destule.
Initial, cand am ajuns, am simitit o plictiseala totala. Cred ca m-am bazat prea mult pe karaoke. Sau nu, mai bine zis, aveam programul facut deja, dar cum nimic n-a mers cum trebuie si cum nu mi-am gasit nici drumul bine pe-acolo, toate s-au dat peste cap si am ramas sa fac nimic. Dar lasa, am vazut un sfert de ep din Level E. Ba, ce bine e cu high quality pe tot peretele... Pe scaune confortabile, loc mare...
Dar eu chiar n-am vazut mai si cam deloc artisti pe-acolo cu de-ale lor.. Ce, toata lumea se duce la Niji sau vin numai sambata? o_O Mi s-a parut putin...surprinzator. Sincer, m-am intors acasa cu un sentiment de "un-contentment", si din cauza faptului ca am avut o durere cumplita de cap de pe la sfarsitul otakului pana acasa, cand m-am culcat. Am plecat de la 8 si m-am intors pe la..9-10 sa fi fost?
Dar dupa ce am vazut inceperea comentarii conventiei, parca mi-am schimbat parerea total P. Si mi-a placut oricum la Otaku.
Cat despre prezentator, mie mi-a placut de el, de fapt, oricum ar fi fost nu m-ar fi deranjat. Singura parte care mi s-a parut cam " mellow.gif huh.gif blink.gif " a fost cand si-a dat sacoul jos (in a doua zi) la sustinerea publicului (eu am fost printre cei care au spus Nuu =))) ) si faptul ca nici dupa asta nu si-a pus vreo bluza pe sub sacou LOL. Adica, nu m-a deranjat ca fapt, dar eu n-as fi putut sa stau asa. Wait, i'm not a boy so don't know how it feels to go out only in pants while on torrid days. Si totusi nici daca eram nu practicam. xd well forget i said that

http://botan.imgur.com/otaku_festival_2011
NOTORIOUS
Sailor Bubba nu e penibil. E freakin' EPIC! Brings justice to male crossdreser cosplays. Also Methos.. nu te-a intrebat nimeni daca ti-e lene. Asteptam pozele, until then gtfo, you are useless to us as you are now.
Botan
NOTORIOUS, you're so mean..one say, someone will commit suicide if you continue like that!
Dar asa e, Sailor ManMoon este epic..mentionand ca acest cuvant poate avea mai mult decat un inteles. Mie-mi place cum vine cu bata...the cute item...sa ne ucida.
Si da, si eu as vrea sa vad mai multi cosplayeri (si poate si crossplayeri). Cred ca in Romania i-as putea pune undeva la maxim 10%. Cum ar fi ca intr-o zi sa fie o invazie? =))
Sau, cum zicea Alexander (postul nr 87), sa venim cu totii in tricouri de aceeasi culoare. Asta ar fi infricosator..pt spectatori.
Apropo de postul lui, in care spune ca nu sunt prea multe lucruri diferite...imi aminteste de un video pe care l-am vazut de la Otaku (sunt sigura ca era de la otaku) dintr-un an (nu stiu care, dar nu cred e prea de curand) in care mai multi cosplayeri (si parca erau si non-cosplayeri) jucau "Tara Tara Vrem Ostasi'. Mi s-a parut tare rau. Si asta imi aminteste: cand mai merg la o conventie, sa mai ies si eu afara. Eu stau numai inauntru. La Otaku m-am dus pana la usa numai cand a inceput sa ploua. Se uita toata lumea in gol la cum pica ploaia, asa ca m-am dus si eu sa casc gura nitel.
Fili
@Botan: nu chiar, se face dintr-o tastatura veche (sau un gamepad, depinde pe ce consola/pc te joci), niste scoci, o bucata de mocheta sau carton, folie de gatit si niste adidasi. Pe partea de soft se gaseste Stepmania, care e free. In maxim o ora si cu investitie minima, poti face ceva fun.
Am facut mai demult chestia asta, doar ca sa demonstrez ca se poate, ca ma contraziceam cu cineva smile.gif
nezumichan
QUOTE(Botan @ May 26 2011, 10:08 PM)
Dar eu chiar n-am vazut mai si cam deloc artisti pe-acolo cu de-ale lor.. Ce, toata lumea se duce la Niji sau vin numai sambata? o_O Mi s-a parut putin...surprinzator.
*


Din ce am inteles eu (si va rog sa nu aruncati cu rosii daca gresesc), asta e politica organizatorilor. Pentru ca e festival, nu conventie. Si oricum nu aveai unde sa ii pui, the place was already cramped as it was laugh.gif Poate cineva mai avizat te poate lamuri mai bine ca mine, though. Concluzia e ca trebuie sa astepti Nijikonul pentru asa ceva tongue.gif
saru_sennin
QUOTE(NOTORIOUS @ May 26 2011, 10:04 PM)
Sailor Bubba nu e penibil. E freakin' EPIC! Brings justice to male crossdreser cosplays. Also Methos.. nu te-a intrebat nimeni daca ti-e lene. Asteptam pozele, until then gtfo, you are useless to us as you are now.
*


Sick freack...nu puteai sa tragi mucii sa inghiti o bulina si sa iti tarasti posteriorul pe acolo
Ramziel
Maybe it was too hard for him........oricum ar fi, chiar daca nu ar fi ajuns, au avut si canal online live, care a functionat pe tot parcursul festivalului, am uitat din pacate sa postez link-ul XD, ca am dat si eu de el de-abia sambata seara T_T
Alexander
Topicul asta a devenit un fel de pagina de facebook in care fiecare intra, da cate 2-3 replici pe care le putea da si pe messenger(vezi Botan & co. in majoritatea posturilor) si preda stafeta altui fakebooker.

Dupa cum am promis, adaosuri:

Am uitat sa spun ca parteneriatul cu Creative Monkeys este o tampenie... Si aici or sa sara toti 13 year oldzii pentru ca 'Ne place-place-place!". Daca ati fi fost atenti dragii mosului sambata parca, cand filmam cu Xelu pe afara, au venit un grup de cocalari cu legitimatie(tricou mulat mov/roz/alb/cu model tribal/u name it, ochelari de soare la moda, frizuri de Dan Balan and so on) si se uitau oamenii mirati pe acolo, initial nu m am prins ce naiba cauta acesti 4-5 tipi pe la noi prin sat... Si apoi m-am prins. Creative Moneys...

V-a mancat in ... partile intunecate, ce credeati ca o sa vina mai multa lume daca sunteti pe Monkeyz? Pe langa faptul ca au trecut de la virale la vacanta mare si ca nu ii invata nimic in afara de noi injuraturi si reactii ne la locul lor, pe privitori si se ascund in spatele siteului cu posturi despre arta si tutoriale(pe care oricum n ai sa le intelegi la 12-14 ani); lasand la o parte aceste lucruri marunte... Voi chiar nu stiti ca NU NUMAI otacii se uita la porcariile alea? Voi chiar ati crezut ca ar fi un lucru pozitiv sa anuntati ca o sa aveti premiere cu Robotzii?!

Da, asta m-a deranjat, pentru ca a fost penibil, Robotzii... e un show penibil, nu sunt bune pentru grupul de varsta pe care il aveti in sala(chit ca UAU sunt cenzurate) si sincer, ar trebui sa stiti mai bine de atat.

Edit: Daca veti mai pune reclame pe siteul ala macar specificati sau rugatii pe ei s-o faca clar si frumos: Daca ai tricou mulat si te chinui sa arati de parca ai iesit din revista Bravo Girl respectiv Cool Girl sau ce mai e acum, atunci stai acasa...
Ramziel
O.o oke, opinia asta a fost putin cam exagerata, e adevarat ca nu s-a potrivit pentru audienta care a fost prezenta, dar n-ai ce-i face, in special ca nu mai conteaza ce arata sau nu, considerand faptul ca vezi toate porcariile la TV, unele chiar mai mari decat ce au facut cei de la Creative Monkeyz, desi sunt amuzante unele faze, totusi e putin cam exagerat, zi mersi ca le pun pe site si nu le arata la TV tongue.gif

Ce pot spune, chiar nu ma intereseaza de cum se imbraca lumea sau cum nu se imbraca, e treaba lor, la fel cum e si treaba organizatorilor ce prezinta la festival dry.gif, don't judge people by what they wear or how they look.......nu poti cunoaste cu adevarat pe cineva pana nu il intalnesti si mai stai de vorba cu el sau ceva......dar nici chiar asa nu poti cunoaste cu adevarat o persoana tongue.gif
eyeobs
"[...]zi mersi ca le pun pe site si nu le arata la TV"

Mersi.

Sper sa nu le puna pe torrenti sau sa nu se faca amv-uri dupa ele ca atunci chiar e sfarsitul lumii.

Oricum... e treaba lui Ramziel ce crede, si e treaba lui Alexander ce crede, si e treaba mea ce cred... Btw, cred ca Robotzii sucks big time si nu aveau ce sa caute la Otaku Fest. Pe de alta parte s-a difuzat si A Cocalar Day asa ca unde merge una merge si a doua... Chiar daca punand rigla pe ecran putem observa cum in mod evident nu se pot face paralele inte cele doua, iar A Cocalar Day este mult mai finut, mai decent si mult mai aproape de inima si sensibilitatea otacilor.

Ah... s-a observat cat de entuziasmat a fost publicul la ambele? Daca publicului ii place atunci restul comentariilor aproape ca nu sunt decat treaba lui Ramziel, treaba lui Alexander si treaba mea :-P


Andrei

ps: Otaku Fest a fost fain ;-)
Ramziel
Yeah, well said, well said ^^
NOTORIOUS
QUOTE
nu puteai sa tragi mucii sa inghiti o bulina si sa iti tarasti posteriorul pe acolo


Mai fumee.. eu mi-am sofat posteriorul cu tot cu muci la fest dar doar Duminica vreo 3 ore. Si nu mai zice de mine, ca eu lipsesc pe cat de mult iti faci tu simtita prezenta.. Puteai sa vii si Duminica you know. Also welcome back, am sad that I didn't get to see you tongue.gif.

@Alexander facebook is the new forums and forums are the new facebook. Same poop, different story. Daca e cum spui tu, in ritmul asta am putea pune cruce multor chestii (forumuri, amv-uri, cosplay, etc.) Dude, all we need is love, we're just dust in the wind and other stuff like that laugh.gif Faza cu Robotii, nu prea imi pasa, faza cu Cocalar Day, am ras, deci mi-a placut, deci din punctul meu de vedere si-a facut datoria.

Mereu e tragi-comic sa vezi cate un imbalsamat cu tricou roz bling-bling dar nu e interzis prin lege si isi platesc biletul (ala VIP laugh.gif), also I concur with what eyeobs said.
Mie mi s-a parut o idee buna cu Robotii avand in vedere ca otaku/niji fac parte dintr-o piata inchisa, asta era o metoda de a ademeni persoane din afara desi nu cred ca a functionat laugh.gif

Retrospectiv imi dau seama cate chestii am ratat din lucrurile care imi place sa le fac la fiecare fest, fiindca am stat doar 3 ore.
raluca-z
@nezumichan. Da, este adevarat, politica organizatorilor este sa nu organizeze o Alee a Artistilor similara cele de la Nijikon din lipsa de spatiu. Asta-i explicatia oficiala primita acum un an de la ei.

De fapt, eu refuz sa mai calc pe la Otaku de la editia din 2009 din cauza locatiei. N-am nimic cu activitatile, oamenii, evenimentul, etc dar nu suport cladirea, mai precis spatiul interior. E un defect profesional, mai ales daca faci proiectare de cladiri si stii cam ce au pus in cladirea aia. Acuma nu trebuie sa va panicati...doar sa stiti pe unde sa va evacuati in caz de ceva si sa va rugati sa nu muriti calcati in picioare. Cam atat.

In rest, fac si eu offtopic neavand nicio parere despre editia 2011, nefiind la ea.
Kratozz
uuu cearta cearta !!! pop-corn and cola biggrin.gif

don't mind me lurking here.. tongue.gif
Alexander
@raluca-z - De ce nu iti vezi de treaba atunci? S-a spus si s-a spus din nou, locatia nu este cea mai buna alegere, dar din lipsa de posibilitati a fost folosita din nou. So stop bitching, cum eu nu ma mai iau de fabuloasele desene de pe alea fomis... artistilor, vezi-ti si tu de treaba.
Si daca revii cu un post butt hurt despre parere libera I'm gonna start flamin'.

QUOTE
e treaba lui Ramziel ce crede, si e treaba lui Alexander ce crede, si e treaba mea ce cred...


NO NO NO NO NO NO! Atunci ce sens mai are sa avem forum sau fakebook sau orice alt means of communication?

QUOTE
Mie mi s-a parut o idee buna cu Robotii avand in vedere ca otaku/niji fac parte dintr-o piata inchisa


Ce zici tu e direct derivat din 'banii nu au miros'; daca tot mergem pe premisa asta de ce nu ne facem reclame pe PRO TV si Antena 1? Ca sa marim toata chestia, sa vina 15.000 de oameni iar comunitatea anime sa reprezinte o treime din numarul ala.

Lasati atitudinile astea pacifiste, cu asa ceva nu schimbam nimic... Daca vrei sa faci un lucru si sa ai si niste standarde va trebui sa calci cateva cozi...
rogueman999
Acum really, in afara de sensibilitati chiar o deranjat pe cineva ca or venit fani CM la otaku? Or facut scandal? Or mirosit a parfum? S-or dat la fetele noastre? (motivul clasic de bataie in discotecile de la tara). Live and let live I say...

Pe mine de exemplu m-o atins in sensibilitati cocalar day-ul... am io ceva cu stereotipizarea si facut mishto de oameni dupa cum se imbraca. O veni de la prea multa vreme petrecuta cu plete si tricouri negre. Dar noh, o placut deci e bine.


Iar cu cladirea, gome', dar la cat costa chiriile ii inteleg pe oameni ca nu vor s-o schimbe. Zvonurile si ferrari-ul lui dan aside, nijikon-ul e la limita in fiecare an din cauza asta.
Kratozz
Care comunitate anime ? Comunitatea a murit, a murit odata cu certurile si murdariile aruncate unu in altul si alte prostii de genul.

Iar calcatul pe coada nu e iesirea din situatie nu dai cu biciul si speri ca toti sa te asculte.

You take it slow and calm fara critici si ofense fara jigniri si luari de atitudini. There is NO point in trashing each other (cum se si intampla de obicei dupa festivaluri). Nu sunt pacifist si nici nu delirez imbibat de optimism. Comunitatea asta despre care se tot vorbeste sunt max 200 de oameni impartiti prin toata tara.

Vrem sa crestem, sa ne facem mari sa facem eventuri frumoase? Atunci trebuie sa ne invatam sa ne respectam si sa nu ne mai certam de la prostii. Da au fost parti bune, parti proaste, oameni "rai" oameni "buni"...oameni cocalari si oameni true anime fans... asta este! astia suntem noi... imperfecti. Iar daca stam sa ne impungem unul pe altul cu imperfectiunile noastre n-o sa ajungem nicaieri.

De ce avem nevoie? este respect si intelegere unul fata de altul. Sa poata iesi cineva pe scena si sa nu tremure de frica si sa nu i se arunce injuraturi, si sa nu i se strig buuuuuu GTFO ! Sa nu se faca rage pe forum doar pt ca "we have trolled you !".

We stop. Trebuie sa ne intrebam nu cum sa exprim mai ingenios ce a mers prost ? ci cum fac lucruri mai ingenioase data viitoare. Asta trebuie sa facem: Da au fost si greseli. OK What do we do next. Cum fac ca sa fie mai bine, cum fac ca sa nu mai avem certuri?


also for the record: giving feedback inseamna sa nu-ti dai parerea ci sa-ti dai argumente care sa aduca imbunatatiri si sa nu jigneasca


oh well my "pacifist rage" ends here biggrin.gif

NOTORIOUS
De cand s-au dat anime-uri pe FoxKids (Narutu, Shaman King si ce o mai fi fost) au aparut alti oameni (copii?) interesati de "desenele" astea. Daca am avea reclama pe Pro-tv/Antena1/OTV s-ar putea sa fie extinsa iar piata. La fest or sa vina cei cu adevarat interesati, ce ar putea revenii si pe viitor si unii care s-ar putea sa ajunga la concluzia ca nu au ce cauta acolo. Eu cred ca orice fel de reclama catre o masa generala de oameni este buna. OTV, Sport.ro, TarafTV sunt cu specific si nu au nici o treaba (plus o idee f. proasta) dar la Pro-tv, TVR s.a. se uita tot romanu, si bun si rau, ceva ar putea iesi. Oricum cei hardcore/die-hard sunt de mult la curent cu evenimentele... intrebarea e cum ajungi cu festul la o audienta din afara cercului inchis de acum. Si defapt banii put ca isi freaca toti degetele nespalate de ei.

Common Kratozz, stop being so melodramatic. Eu m-am "alintat" cu multa lume si probabil ca o voi face in continuare si nu cred ca sunt singurul si totusi toata lumea functioneaza f. bine si acum. Pot spune ca imi plac si trollurile si flame-urile cat si laudele si meaningless chit-chat-ul de pe forum. Imi plac prieteniile profunde cat si cele insipide, imi plac hatearii and their lackeys, imi plac bisericutele care uneori se aduna si devin o entitate, orice huiduiala sau aplauze sunt la locul lor imo... and I like your pacifist rage, so peace brotha'.

Ca idee generala sunt absolut sigur ca lucrurile vor evolua. Nu stiu cum si cat de repede, nu stiu nici cine v-a aduce ce schimbare.. nu stiu multe chestii dar am incredere ca va fi bine. Ce ma sperie putin e ca nu stiu fiecare unde va fi cand chestiile astea se vor intampla... inclusiv eu. Growing up/old kinda sux sometimes.
Kratozz
he he as for me, i'll try and make a change, i'll try to do something better biggrin.gif i'll try to become more perfect biggrin.gif

The plan is in motion already biggrin.gif hi hi hi
Fili
QUOTE(Kratozz @ May 31 2011, 05:43 PM)
i'll try to become more perfect biggrin.gif
*


Nobody is perfect.
I am nobody...

Well, mie mi-a placut festivalul. Subtirel, dar nici nu ma asteptam la prea mult smile.gif
Keep your morale high and expectations low.
NOTORIOUS
Vezi.. exact la asta ma refeream. Eu nu sunt melodramatic fiindca stiu ca tu si multi altii vor sa faca mai mult.

Pai bine mai Fili... asa vi tu la fest? Low expectations? Ia vezi, ca acum scoate Kratozz mai mult ca perfectiunea din debara de nu o sa mai stii la ce sa te astepti data viitoare. Ai grija.
Fili
Scuze, n-o sa se mai intample!
Kratozz
QUOTE(NOTORIOUS @ May 31 2011, 08:14 PM)
Ia vezi, ca acum scoate Kratozz mai mult ca perfectiunea din debara de nu o sa mai stii la ce sa te astepti data viitoare. Ai grija.
*



I'm watching over you ! mwhaahahahah and when i tell that will do somethnig i'm not jokin' you'll see tongue.gif
Alexander
Frate... Ce e cu MJ-ismul asta pe aici? Va plangeti unii pe umerii altora?!

Daca vreti mesaje cu "We can change/save the world/etc." this is not the place to be. Cred ca ar trebui sa ma simt bine insa ca nu a postat nicio persoana de genul asta aici:

http://www.youtube.com/watch?v=QVhl1tLFzwY&feature=related

Tipa asta probabil face parte din lumea aia de care vorbea Notorious, care vine si vede ca nu prea are ce cauta... Sau poate e dintre cei care se incadreaza pentru ca sa fii dubsteper/fan anime a devenit cul printre kidszii din ziua de azi. Ei bine dupa cum o vedeti, balbaita si cu numar in exces de "OK"-uri, ea a facut un vlog, ca e uncool sa scrii pe forum si a zis cat de mult a lipsit mancarea.

Raspunsul meu la asta: Este din ce in ce mai likely ca sfarsitul lumii chiar sa fie in 2012.
Luffy
Personal cred ca in Bucuresti sunt prea multe persoane cu fite si aere de "Smecheri" asa numitii cocalari. Cam asta e problema, si e tare greu sa largesti evenimentul din perspectiva aceasta.

Am auzit zvonul ca anul viitor Otaku se va tine la Palatul Copiilor. Daca chiar vor, sper sa se opreasca la timp. O sa strice un eveniment precum Nijikon, si o sa fie aproape acelasi "feeling/sentiment". Sa nu mai zic cat urasc eu Otaku pentru ca nu lasa comunitatii si alte chestii care ar putea imbunatati festivalul. Creativitatea e un lucuru periculos, cand vine vorba de Otaku... sau asta mi-a fost impresia dupa 2 zile... Concert cu Rammy si Trupa aia... Tematica/Reclama/Afis cu 8bit/gaming(play)... Parca ultimile 3 editi au fost toate play...
Nu am nimic cu reclama pe CM, si foarte bine ca isi fac reclama dar cum am zis mai sus, in Bucuresti e plin de "smecheri" si clientela CM e 90% "smecheri".
Tot nu inteleg de ce Animax nu se implica mai mult in festival. E un mare ajutor sa susti financiar si etc. Dar sa pui un ecran si sa dai niste jeleuri cred ca nu e asa mare lucru. Desi sunt geniale unele "chestii" branduite care le impart.
Pana atunci vedem Nijikon si Yoshikon cum evolueaza si ele. Am multa incredere in Nijikon... dar si el trebuie sa invete cum sa se dezvolte.


La mai multe festivale prin Romania!


Kratozz
Cmon Alexander, etichetezi lumea prea usor(deja ai inscris-o intr-un tipar). Fata si-a exprimat o parere, si a fost destul de pertinenta. Nu cred ca, bazandu-te pe un simplu video, poti sa o pui la gramada cu altii. Si-a exprimat o opiniei si nu a facut si nici nu a vrut sa dea un oarecare feedback. A zis ce i-a placut si ce nu, nothing wrong about it. smile.gif

Incearca si tu sa fii mai transparent, fara sa te referi la personal, incearca sa diseci faptele si nu sentimentele. Daca un lucru nu place personal nu inseamna ca e gresit.

Cu parere de rau mancarea va fi tot timpul o problema la genul asta de evenimente... trebuie sa indeplinesti o multime de conditii ca sa poti sa vii cu mancare din partea organizatorilor... prea complicat cu legislatia, mutle riscuri si raspundere mare.
Iarasi cu parere de rau, nu cred ca se va face ceva si cu caldura sau sala mai buna. O asla mai buna ar insemna cresterea pretului la bilet, inchiriat sala cu aer conditionat si nu cred ca ar fi multumita lumea cu bilete la intrare mai scumpe.

Anyway hopefully no flamewar on this thread yet smile.gif
NOTORIOUS
Kratozz = biggest troll ever. I am proud.
Kratozz
QUOTE(NOTORIOUS @ Jun 2 2011, 05:36 PM)
Kratozz = biggest troll ever. I am proud.
*


Why is that ? sad.gif i did not want to troll sad.gif hey I did not troll.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.