Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /usr/home/roanime/forum.anime-club.ro/forum/lofiversion/index.php on line 655
Anime-Club Forum > Manie-manie
Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Manie-manie
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Dementia
Tessa
user posted image
Gen: dementia, SF
Tip: film
Anul aparitiei: 1989
Durata: 50 minute
Director: Ootomo Katsuhiro [producator si al Memories, un film similar]
user posted image user posted image user posted image user posted image
Filmul e impartit in 3 povesti diferite, neavand nici o legatura una cu cealalta, dar atmosfera stranie si plina de metafore + grafica detaliata pot fi observate in doate cele 3 povestii.
Prima poveste ne prezinta o fetita curioasa care in timp ce-si urmarea pisica prin casa ajunge intr-o lume plina de siboluri. A doua relateaza viata unui pilot de curse care si-a dedicat intreaga fiinta acestui sport. Iar in final avem o poveste comico-dramatica despre o constructie realizata de roboti care trebuie oprita. Inginerul care e trimis sa faca acest lucru isi va da seama ca e mult mai greu decat sa asepta el intial ^^.
user posted image user posted image user posted image user posted image
Dementia all the way cu mici note de drama. Eu l-am vazut sub numele de Neo Tokyo. Toate povestile mi-au starnit interesul, dar preferata mea ramane ultima.

Labyrinth a fost foarte creepy. Desi fetita parea doar ca se joaca intr-o casa normala detallile te lasa sa observi ca acea casa nu era una obisnuita. Era in varful unui deal, pustie si veche. Mobila antica te duceau cu gandul la o casa bantuita. Camerele sunt inconjurate de o intunecime sumbra. Intr-un loc atat de ostil pentru un copil inca la varsta imaginatiei bogate fetita reuseste sa-si creeze o lume aparte, care, desi la prima vedere pare un fericita: cu clovni si tot tacamul iti dai seama ca e de fapt exact opusul, clovnii avand un zambet rautacios. Povestea aceasta a fost bine realizata, dar foarte infricosatoare pentru mine deoarece mi-a hranit imaginatia intr-un sens in care nu-l doream.

Running Man a avut o idee interesanta. Sa faci toata viata ceea ce-ti place chiar si daca acel lucru te va distruge intr-un final. Sentimentul de obsesie este foarte bine redat in timpul cursei. O realizare interesanta.

The Order to Stop Construction a reusit sa-mi fure cateva zambete. E un fel de comedie neagra. Muncitorul a fost trimis sa opreasca constructia si sa recupereze cat mai multi roboti, din pacate aceasta nu o sa se intample prea curand deoarece robotul principal care ii controleaza pe restul nu accepta ordinele de incheiere ale constructiei, stiind ca asta va insemna sfarsitul lui. Cu toate ca intr-un fel e o comedie: cum ajunge sa-l hraneasca in cele din urma pana si cu piese si ulei XD, e defapt o drama. Fostul angajat care a fost trimis acolo a murit [cel putin asa reiese dinscrierile lui de pe tabla], deoarece nu a mai reusit sa scape de acolo. Oricum, mi-a palcut mult finalul acestuia si cum constructorul reuseste sa scape in cele din urma de robot ^^.

Grafica este foarte detaliata, specifica anime-urilor vechi care nu se puteau evidentia prin efecte. Mi-a placut foarte mult ^^ . Coloana sonora nu se lasa nici ea mai prejos.

Per ansamblu: un anime care merita vizionat, macar odata, mai ales daca esti fan dementia.
Tessa
No reply? So sad sad.gif
E doar un film si e destul de reusit, dupa parerea mea! Chiar nu vrea nimeni sa-l incerce? sad.gif
Mumusan
QUOTE(Tessa @ Sep 22 2011, 03:22 PM)
No reply? So sad sad.gif
E doar un film si e destul de reusit, dupa parerea mea! Chiar nu vrea nimeni sa-l incerce? sad.gif
*

O serie de filme vrei sa spui, din moment ce is dementia, i might see them.

off-topic
oricum mi-am tras o serie anime numita Tatakau Shisho - The Book of Bantorra(nu vad topic pe forum la acest anime, dar imi place ideea), cand mori constiinta ta (sau ce a mai ramas din tine), este transformata intr-o carte si stocata in Biblioteca Bantorra.
Tessa
Dap, e o colectie de 3 filme. Fiecare tine cam jumatate de ora sau mai putin. E un dementia bun. Cei care apreciaza genul sigur o sa le placa smile.gif .
Nu am auzit de anime-ul mentionat de tine, dar o sa-l caut [nu stiu daca o sa am timp sa-l si vad sad.gif ].

Offtopic: I hate your sig X_x.
Sidonix
hehe... imi aduce aminte de tinerete tongue.gif ... dap buna seria de oavuri... era o perioada in care fenomenul anime era debordant si plin de imaginatie creatoare... Labyrinth mi-a placut cel mai mult din toate... cred ca l-am vazut prin '98 in plina febra shonen plina de DBZ biggrin.gif
Tessa
era o perioada in care fenomenul anime era debordant si plin de imaginatie creatoare...

Sa stii ca Labyrinth si mie mi-a hranit imaginatia destul de bine. Creepy story XD.
Desi, preferata mea a fost "The Order to Stop Construction".
Oricum, un film mult mai bun decat cele care apar acum.
Bine, poate nu neaparat [inca nu am vazut Red Line]. Abia astept sa ajung luni la Bucuresti sa-l vad varianta HD la TV biggrin.gif .
Mumusan
Le-am vazut si m-am lasat impresionat de faptul ca sunt foarte bine desenate si detaliate, merita vazute. Probabil ca Labyrinth, e cel mai reusit dintre ele, are ceva aspecte din desene gen Tom si Jerry (sau alte desene din ani '40-'50 de la americani), efectele sonore si muzica mai degraba seamana.
Tessa
Yey!! Ma bucur ca ti-a placut biggrin.gif .
Chiar era pacat sa ramana topicul acesta fara raspunsuri si anime-ul necunoscut tongue.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.