Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Otome Youkai Zakuro
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Fantasy, Magic, Super Natural
Tessa
user posted image
Anul aparitiei: 2010
Gen: magic, drama, romance, shoujo
Nr. de episoade: 13 [9 aparute pana acum]
user posted image user posted image user posted image user posted image
Descriere: Intr-o lume in care spiritele si oamenii traiesc impreuna pacea pare tot mai greu de pastrat, mai ales din cauza la "half-spirits" care sunt copii nascuti dintre un parinte om, iar celalalt spirit. Copii care nu-si vor gasi niciodata locul in societate neapartinand nici unei tabere. Totusi, in aceasta lume inca exista oameni si spirite care cauta intelegere reciproca. astfel ia nastere o divizie speciala menita sa rezolve problemele cu spiritele formata din soldati si "half-spirits". Dar inainte ca sa poata rezolva problemele altora ie vor trebui sa treaca peste diferentele lor personale, cum ar fi Zakuro care nu agreaza oamenii, sau Agemaki care in urma unei vechi experiente e ingrozit de spirite.
user posted image user posted image user posted image user posted image
Anime-ul nu e ceva extraordinar, dar e relaxant si palcut de urmarit. Actiunea nu e plictisitoare, grafica e frumoasa, coloana sonora reusita, iar personajele evolueaza pe parcursul seriei si povestile nu sunt chiar episodice avan legatura cat de cat intre ele. Sunt foarte frumos descrise si prezentate relatiile dintre soldati si partenerele lor. Susukihotaru si riken formeaza unul dintre cele mai dragute cupluri de pana acum ^^. Mi-e mila de Kei ca trebuie sa o imblanzeasca pe Zakuro, dar sunt sigura ca va reusii el pana la urma smile.gif .
Nu inteleg de ce pe AniDB seria e catalogata drept seinei, e shoujo 100% @.@.

Il mai urmareste cineva?
Kassy
E una dintre serile ongoing care mi-a atras atentia. Prin simplicitatea ei ofera un sentiment relaxant XD Sincer ador cuplul Susukihotaru si Riken. Din gresala am sarit peste vreo 2 episoade fara sa vreau si cand m-am intors la ele am realizat ca nu am pierdut mare lucru. Nu exista un suspans prea mare avand in vedere ca fiecare episod trebuie sa aiba happy ending. La inceput am crezut ca e doar fantasy, dar ma bucur ca are si un pic de romance strecurat pe acolo. Cuplurile sunt foarte cute, grafica imi place la nebunie, iar coloana sonora e okay si ea. Sincer cred ca se va incadra foarte bine in cele 12 episoade. Il recomand amatorilor de "drame" usoare xD.
Sidonix
... n-am putut sa rezist mai mult de 3-4 episoade... imperecherea asta ciudata de cat girls cu military bishonen imi da o senzatie de mare nevoie de vitamina C... nu inteleg care e ideea daca exista una... ma rog that's me...
Tessa
Ideea e de a-ti accepta aproapele, indiferent din ce natie [sau specie, in cazul acesta] se trage XD. Mie sincer chiar imi place. Are o poveste, iar actiune se miscaincet, dar bine. Nu sar peste detalii esentiale smile.gif .

Am vazut de curand episodul 10 si in sfarsit am inceput sa pun cap la cap cateva dintre idei si felul in care a disparut mama lui Zakuro. Nu inteleg inca de ce ea e mai speciala [probabil pt. ca e personajul principal] si nici motivul pentru care vulpea le-a salvat doar pe cateva dintre ele [half spirits I mean].

@Sid, doar ca o idee, ai rezistat la 26 de episoade din KWMS si nu rezisti la 13 din asta? tongue.gif
daphnis
dragutz cuplu de personaje ...desi cred ca era mai interesant cu o poveste mai frumoasa daca scoteau youma din serial si fazele fantasy sau erau destul de putine ,pentru ca asa de la primul episod dispare un pic din farmec.
Kassy
Nu stiu de ce, dar animeul asta a ajuns sa-mi placa foarte mult <3 Finalul a fost atat de cute ca m-a facut sa plang si pot spune ca e unul dintre cele mai bune realizari ale sezonului, cam underrated din nefericire.
Personajele mi-au placut foarte mult si probabil asta e si motivul pentru care am continuat sa-l urmaresc dupa primul episod. In special Susukihotaru.
La inceput eram multumita cu cele 12 episoade, dar acum vreau mai mult si sincer sunt cateva animeuri ongoing, printre care si asta, care m-au facut sa realizez ca un anime bun se savureaza episod dupa episod, fara pauze de o saptamana. Si inca sper la un al doilea sezon, desi nu stiu ce-ar mai putea face.

Edit: din cate tin minte nu ni s-a spus ce e cu sora lui Agemaki, care si ea putea sa vada pisica aceea.
Tessa
Ah, atat de draguta a fost seria asta! ^^ Chiar nu are rost sa-i mai faca o continuare. finalul e perfect asa cum e smile.gif .

QUOTE
Edit: din cate tin minte nu ni s-a spus ce e cu sora lui Agemaki, care si ea putea sa vada pisica aceea.

Copii sunt sificient de inocenti si legati de lumea spirituala incat pot sa vada fantome. Mi se pare ca Zakuro a spus asta la un moment dat.

Revenind la poveste: mi-a placut foarte mult. Nu e foarte complicata, e ca un basm povestit frumos ^^. Grafica e draguta si la fel si personajele. Unele dintre ele se maturizeaza, mai ales Agemaki, dar unele stau la fel. Nu pot sa spun ca sunt personaje foarte complexe, dar le-am indragit.

Un anime bun, in sepcial pentru fanele shoujo. eu i-am dat 9 smile.gif .
Small-Lady
Si pentru mine a fost o surpriza cand l-am inceput. L-am ales initial pt stilul foarte cute din poza de prezentare ^^, insa s-a dovedit ca si povestea era pe masura: draguta, fluffy, deloc plictisitoare. Desi actiunea a fost relativ slow, nu m-a deranjat absolut deloc.
De asemenea, personajele au fost toate foarte placute, foarte simpatice in unele situatii. Si da, foarte underrated sad.gif , poate din cauza graficii pentru unii, care la prima vedere e un pic cam "roz". Dar doar la prima vedere, mi se pare ca se potriveste perfect cu povestea .
Cred ca a fost unul din preferatele mele ale sezonului respectiv.. foarte cute ^^
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.