Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hello


Holyatheist
post Sep 2 2010, 01:22 AM
Post #1


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



pai... nici nu stiu cu ce sa incep,ma numesc Jeray Vicentiu am 22 de ani, imi place sa citesc,boxul si arta medievala find cavaler al Ordinului Transilvaniei.... deasemenea anime si manga :P
sunt din imprejurimile Sibiului mai precis Talmaciu, Va multumesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Sep 2 2010, 08:52 AM
Post #2


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



Welcome! So how is it like to be a knight? Also preferinte anime, muzica, hobbys etc. and what you like to read.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Sep 2 2010, 09:49 AM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



hello welcome :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Sep 2 2010, 10:35 AM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Bine ai venit!
Intrebarile mai importante le-a pus deja Megiddo...deci o sa astept sa raspunzi mai intai la acelea :P
Mi-a atras atentia semnatura ta...are putin adevar in ea...sau ti-a placut pur si simplu?
Oricum...distractie placuta pe aici :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Sep 2 2010, 10:40 AM
Post #5


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Cum adica esti cavaler al Ordinului Transilvaniei?
Is that some game or something?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Sep 2 2010, 11:11 AM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Mai eu stiam ca au existat niste Ordinuri ale cavalerilor prin Transilvania...dar mai trebuie sa ma documentez putin...asa ca am dat search pe google sa vad cum sta treaba (as minti sa spun ca le-am luat din capul meu) si am descoperit o organizatie numita Ordinul Cavalerilor din Transilvania si am descoperit asta:
Spectacole de teatru-dans si lupte scenice insotite de efecte pirotehnice ilustrand misterul, ineditul si frumusetea evului mediu.
Dar nu stiu daca la asta s-a referit el...sau daca a facut referire la unul din acele Ordinuri medievale...cum ar fi teutonii sau mai stiu eu ce...ca nu imi vin in minte...
Oricum sa il lasam pe el sa ne lamureasca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Sep 2 2010, 11:56 AM
Post #7


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Da, si eu stiu de existenta lor, dar nu stiam ca mai exista acum, in 2010 D:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Sep 2 2010, 12:07 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Poate mai exista cu numele...cine stie...sau in popor...ca si traditie... dar si eu am dubii in legatura cu faptul ca si azi s-ar mai numi tot asa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wststreet
post Sep 2 2010, 12:31 PM
Post #9


lasa glumele
****

Group: Members+
Posts: 403
Joined: 29-January 06
From: Timisoara
Member No.: 2.125
Points: 851
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ Sep 2 2010, 12:56 PM)
Da, si eu stiu de existenta lor, dar nu stiam ca mai exista acum, in 2010 D:
*



There's only one logical explanation... ZOMBIES!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Sep 2 2010, 01:08 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



yessss ZOMBIES ... cea mai logica explicatie :> oare cum de nu mi-a trecut mie prin cap :> :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Sep 2 2010, 01:39 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



hello batman
eu nu am inteles pentru ce multumesti...?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Sep 2 2010, 01:53 PM
Post #12


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



hello inca odata , pai sa incepem in tema, ca gen de anime nu am preferinta bine determinata urmaresc tot ce mi se pare interesant la prima vedere(in general Shoujo/Shounen), acum fiind "ocupat" cu Gakuen Mokushiroku HOTD , Kaichou Wa Maid-sama!,Fairy Tail .... iar preferatul fiind Tengen Toppa Gurren Lagann. Iar ca lamurire cu OCT, sunt membru al trupei de 6 ani iar cavaler de 3,am fost ridicat la rangul de cavaler la Belgrad de catre Svibor.Cavalerii ca si traditie nu si-au incetat niciodata existenta, rangul inca fiind folosit si in romania moderna.
Re: Tatiana , semnatura ma reprezinta :)) fiindca eu ma consider un om cu moderatie dar in acelasi timp foarte pretentios (poate chiar perfectionist -asta fiind extrema-)

Mie ca persoana.... imi place muzica Rock dar mai ascult Rap si D&B,depinde de starea de suflet , ca si carti il ador pe Eliade (desi e autohton), ca Hobby am boxul si arta medievala.
Sunt o fire deschisa,optimista (Si ador sa ma stiu util)
Zodia fecioara ( 8 sept)
Culoare preferata; negru

Sper ca am cuprins majoritatea intrebarilor, daca nu ... spamm :))
Oricum sper sa ne intelegem bine. Respecte \m/

PS. EcsTasY : hello batman
eu nu am inteles pentru ce multumesti...? -> "Va multumesc!" este deseori folosit ca forma de incheiere a unei scrisori de prezentare formale, avand functia de a arata respectul fata de persoana care il citeste. :P


(Scuzati eventualele greseli dar am scris pe fuga) :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Sep 2 2010, 02:16 PM
Post #13


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



"il ador pe Eliade (desi e autohton)" - the way you put it, suna ca si cum "autorii nostrii sunt ieftini". I am disappoint :(

Si eu il ador pe Eliade.
Daca e autohton, nu inseamna ca e si prost D:

Si stiu, acum e pa trend sa spui ca-ti plac autorii straini... Bullshit, imo. Imi place si George Calinescu. Dar fiecare cu ale lui.

@Ecstasy - iti multumeste pentru ca i-ai acordat atentie si ai citit introducerea de 3 randuri :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Sep 2 2010, 02:27 PM
Post #14


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Exact acolo am vrut sa bat cu replica "desi e autohton" , autori autohtoni nu mai sunt cititi deoarece nu mai e "pe trend" .... :| acuma e cool sa citesti rahaturi gen "Twilight / Amurg" :P Nu am vrut sa fiu interpretat ca avand indoieli despre calitatea literaturii autohtone >:P Bun si Calinescu ,10 + pentru Scrinul negru. Si altceva ce mai rasfoiesti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Sep 2 2010, 02:55 PM
Post #15


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Pai de cand cu Twilight, pana si Dan Brown cu al lui "Da Vinci code" e demodat... :lol:

Imi mai place Liviu Rebreanu - am incercat sa nu ma rezum doar la "Ion", pe care l-am avut de citit pentru BAC acum vreo 100 de ani. Imi place la nebunie "Padurea spanzuratilor", desi unora li se pare rigida si sinistra - intr-adevar, vorbim de roman naturalist (dar nu se compara cu Emile Zola though, cel putin daca ai citit Germinal :P). Apostol Bologa era awsm. Also, "Amandoi", e prima mea carte "serioasa"citita si care mi-a placut, ofc, gasita prin biblioteca, atunci cand eram mica. La naiba, e la fel de buna precum o carte "la moda", plina de suspans & shit.

Astea citite (ma refer la autorii autohtoni - sau canonici, cum scrie acum prin cartile de limba romana), citite au ramas.

Insa in ultima vreme, citesc literatura straina cat cuprinde.

Nu pot numi literatura Stephenie Meyer, Stephen King, JK Rowling, Dan Brown... astia sunt ca "ciupercile dupa ploaie". Ma refer la literatura clasica straina.

Un lucru care ma deranjeaza enorm, e faptul ca in ziua de azi, cartile sunt foarte scumpe. Depinde de editura, de X de Y. Noroc cu astea de pe la diverse ziare. Iata unu din motivele pentru care nu mai citeste lumea... E mai ieftin sa cumperi ziarul educativ Click.

Pentru buzunarul meu de student, imi ajunge abonamentul la Institutul francez / British Council / BCU - pacat ca nu am mai dat pe acolo in vacanta asta, lazy me ^__^""
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Sep 2 2010, 05:28 PM
Post #16


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Hello there.

boxing and knighting. they don't really click, do they? also do you fall for the whole damsel in distress thing if you're a knight thing? :D

autorii autohtoni nu stralucesc oricum ai lua-o, nu cred ca e vorba de trend cu cititul autorilor straini, ca pana la urma si Twilight e citit in romana, nu in engleza. si daca romanii ar fi asa de buni la scris carti, ar primi niste premii sau nominalizari macar (desi nu is foarte in tema oricum cu international book awards dar pe ce mi-a picat ochii nu am vazut romani :P). Liviu Rebreanu mi-a placut si mie, in special Padurea spanzuratilor :) a fost pe de parte cea mai buna carte pe care a trebuit sa o citesc in liceu. si cand am rasfoit Cel mai iubit dintre pamanteni nu m-a lasat cu o impresie mai proasta. m-a amuzat si Craii de Curtea-Veche de Mateiu Caragiale si is sigura ca am citit ceva relativ asemanator de un autor strain... deci din an in pasti se mai descurca si romanii

so, newcomer, what else do you read?

ps: what's wrong with stephen king? :mellow: I really liked IT
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Sep 2 2010, 07:35 PM
Post #17


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Salut Holyatheist si bine ai venit.

Nu e impotriva codului cavalerului sa te uiti la anime-uri ecchi? :D

Eu citesc mult si toate cartile autohtone pe care le-am citit au fost foarte proaste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Sep 2 2010, 08:25 PM
Post #18


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Garden Girl, Emile Zola foarte impresionant dar putin cam trist pentru gustul meu, in special germinal, prezinta in cartea aia viata minerilor (care pe vremea aceea era tulburatoare) si modul in care se infiripa iubirea semenilor in cele mai groaznice peinsaje si imprejurari. (daca tin minte bine). Pe langa asta, francezul parca sa descurcat mai bine la "pantecele parisului"(parerea mea) desi cartea e mai putin apreciata ca valoare.Oricum un romancier cu pretentii,nu oricine intelege mesajul lui. :P Btw cati ani ai ca esti suspecta de multi :)) , Dan Brown oricum pe mine nu ma impresionat, am citit cartea dar nu mii sa parut asa extraordinara,probabil ca ideea de iluminati era deja prea in voga atunci, insa amurg ma "spart" :)) (picatura care a umplut paharul, vampiri p' tred ... relatii interumane nenaturale si ilogice). In legatura cu rebreanu, da intradevar are stilul lui sa zicem morbid (desi este extrema) dar cartile lui exubereaza un realism palpabil care te tine pagina cu pagina pana in coperta. :P

Moonsparkle,multumesc de comentariu,intradevar literatura noastra nu este promovata dinaceea cred ca ducem lipsa de premii dar in nici un caz nu este vorba de lipsa de valoare a scriitorilor romani. (parerea mea :P ) In legatura cu stephen king , el insusi declarase ca este un fel de Mcdonnalds al literaturii, noi ce sa adaugam. (Desii personal cred ca a exagerat cu afirmatia asta, este un scriitor emblematic al perioadei de tranzitie catre "Trend books") Of> Nu sunt incantat de horror dar valoarea lui e incontestabila tinand cont de multele adaptari ale cartiilor/scenariilor sale.
Iar in legatura cu femeia in primejdie :lol: imi place genul de fata "feminina" (desii cam rare astazi) dar nu ma incanta femeia incapabila sa-si poarte singura de grija (denota low iq :lol: )

Animal :twisted: demone, vrei sa ma prinzi cu musca pe caciula :lol: ( consider normal la varsta mea sa ma "delectez" cu cate o pelicula /carte mai explicita din cand in cand)

PS. Vai ce am scris p'ci :blink: :lol:
Respecte!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Sep 2 2010, 08:29 PM
Post #19


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Never ask a woman about her age (or weight) :mellow: (vezi ca apare la profil :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Sep 2 2010, 08:33 PM
Post #20


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Uitasem, bine ca ai raspuns asa repede :) Recomand Hermann Hesse Lupul de stepa :lol: un roman deosebit :P Da intradevar subiectele tabu ale femeilor :P :twisted:


Edit : Esti mai mica cu un an :blink: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 02:43 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |