Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Carti


NoOne
post Feb 19 2004, 09:29 AM
Post #1


(s)AINT
****

Group: V.I.P.
Posts: 333
Joined: --
From: in schimbare
Member No.: 91
Points: 458
Gender:



Daca e sa vorbim de fantasy atunci sa vorbim si de cartile de gen.
Era o vreme in care strangeam tot ce prindeam despre acest subiect. Asa am ajuns la 500MB de informatie scrisa [in diverse formate: .doc, .txt, .pdf].

Eu in curand plec dar daca va intereseaza ceva anume un pm e suficient si primiti lista cu carticelele mele. Apoi tot ce trebuie sa faceti este sa va conectati la un hub [de preferinta pe cel Ro-Anime] si sa luati de la mine ce va lipseste.

Acum cred ca e cazul sa vorbeasca cei ce se pricep despre domeniul scris al fantasy-ului. Eu, recunosc, sunt un incepator. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Feb 27 2004, 07:46 PM
Post #2


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Vreau sa stiu si eu cate volume sunt, si in ce ordine, sin Dragonlance, aca stii cumnva...

Si ce recomanzi... :?: :D :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NoOne
post Mar 13 2004, 01:29 PM
Post #3


(s)AINT
****

Group: V.I.P.
Posts: 333
Joined: --
From: in schimbare
Member No.: 91
Points: 458
Gender:



O sa-ti raspund la intrebare in cateva zile cand o sa primesc o permisie si o sa dau si eu pe-acasa. Pana atunci mai rabda si tu. Oricum, mi se pare ca are Diana cartile... [nu sunt 100% sigur] dar ai putea sa-i dai ei un semn.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Mar 13 2004, 07:14 PM
Post #4


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



O sa am rabdare, nu stiu ce ti-a dat impresia ca nu am... Oricum, mersi, o sa vb cu ea.

Si daca mai e ceva asemanator care ai putea sa-mi recomanzi, fa-o ! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Griffith
post Jul 11 2004, 01:17 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 21
Joined: --
From: ....
Member No.: 340
Points: 2



Chris daca esti pasionat de gen incearca RA Salvatore seriile despre Drizzt Do'Urden(best books ever!!). Sunt 16 carti scrise in Forgotten Realms. Le gasesti pe Kazaa. These are Books in order:
THE DARK ELF TRILOGY:Homeland, Exile, Sojourn
ICEWIND DALE TRILOGY:The Crystal shard, Streams of Silver, The Halfing's gem
LEGACY OF THE DROW:The Legacy, A starless night, Siege of DArkness, Passage to Dawn, The silent blade
PATHS OF DARKNESS:The silent Blade, The spine of the world, Servant of the Shard, Sea of Swords
THE HUNTER"S BLADE TRILOGY:The Thousand orcs, The lone Drow si The two swords care iese in noiembrie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Jul 11 2004, 07:04 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



si astea au aparut si la vreo editura din Romania?astea cu drizzt ca dn cate spui sunt faine .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Griffith
post Jul 11 2004, 08:57 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 21
Joined: --
From: ....
Member No.: 340
Points: 2



In Romania ?? Nope eu unul n-am vazut...dar oricum daca le-ar traduce ar strica cartile:(.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jul 24 2004, 06:37 PM
Post #8


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Nu pot sa citesc carti in monitor, ma obosesc ingroztor, trebuie sa o am in mana, asa ca daca aveti, stiti de unde sa iau, spuneti-mi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Aug 31 2004, 03:29 PM
Post #9


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Sincer, prefer ceva ma ilight ca fantasy....... adica sa fie si comic......Terry Pratchett imi palce enorm in acest sens......plus ca am majoritatea operelor sale pe pc... plus cateva prin biblioteca......La fel, daca ar veni tradus in romana, s-ar strica toata frumusetea......
Mai am niste volume foarte faine...Thieves World....... excelente, o colaborare intre mai multi scriitori........is 12 volume am doar 10........
Of course, nu pot lipsi Lord of the Rings si Harry Potter (de care by the way, initial, adica prin 2000 cand am fost in ELvetia auzisem prima data de el, si vedeam si postere la film deja, plus ca erau o droaie de carti, o multime de fani, oameni in varst citeau asa ceva, citeau oriunde, pe drum, prin statii de autobuz, ma gandeam, ce poate fi asa de fain la o astfel de poveste care parea banala, dar apoi cand am inceput sa citesc, imi parea rau cand se gata un volum, iar acum cu atat mai rau imi pare pt ca astept volumul 6 si nush cand va aparea....).........
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Razorel
post Sep 11 2004, 09:10 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 21
Joined: --
From: Targoviste/Sibiu
Member No.: 383
Points: 16



Recomand si eu o carte care mie cel putin mi-a placut la nebunie si se gaseste si la noi in librarii. Cel putin se gasea acum un an. Magician de Raymond E. Feist. Original in engleza erau 2 volume, Magician Apprentice si Magician Master (parca) la noi sunt ambele intr-o singura carte mare :D
Merita citita :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Sep 11 2004, 07:29 PM
Post #11


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Sa imi dau coape! NoOne aici?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?! /hmm /... :shock: :shock: :shock: :shock: /hmm /... :shock: :shock: /sweat Okeeeeeey! Dude...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 4 2005, 02:15 PM
Post #12


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



QUOTE
Vreau sa stiu si eu cate volume sunt, si in ce ordine, sin Dragonlance, aca stii cumnva...


eu am 19 pana acuma ...dar sigur sunt mai multe

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Sep 8 2005, 12:16 AM
Post #13


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



eu am 5 vol... <_< cred ca ma las de el... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 8 2005, 07:57 AM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Razorel @ Sep 11 2004, 10:10 AM)
Recomand si eu o carte care mie cel putin mi-a placut la nebunie si se gaseste si la noi in librarii. Cel putin se gasea acum un an. Magician de Raymond E. Feist.
*



Am citit-o acum cativa ani buni, dar e dragutza si interesanta. Lectura usoara, if u ask me. Cand am cumparat-o si am vazut harta de la inceput, am crezut ca e vreun fan Tolkien care s-a apucat si el sa scrie o carte, but it's really nice. Plus ca mi se pare ca are nishte idei destul de originale referitor la magicieni si la cum practica ei magia. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gattina
post Sep 7 2006, 03:28 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members
Posts: 22
Joined: --
Member No.: 1.275
Points: 27
Gender:



As avea si eu o recomandare, desi nu se gaseste in librariile din Romania(din cate stiu eu) Trudi Caravan - The Black Magician Trilogy: The Magician's Guild, The Novice si The High Lord... O lectura placuta pentru pasionati. Daca sunteti interesati de versiunea in engleza(ebook) a cartilor da-ti un buzz sau un pm :D

Inca o recomandare. Joseph Delaney - Cronicile Wardstone(2 volume aparute pe piata de la editura Corint) Nu am reusit sa citec decat primul volum dar am ramas placut impresionata... O poveste captivanta cu mult fantastic si horror :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Nov 4 2006, 02:25 PM
Post #16


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



Am shi eu o recomandare..."Crown of stars" de Kate Elliott...cuprinde
- king's dragon
- prince of dogs
- the burning stone
- child of flame
- crown of stars
nu shtiu dak a aparut inca in romana dar varianta in engleza(pt care surioara mea s-a luptat vitejeshte sa o gaseasca) e nemaipomenita...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 5 2006, 01:20 AM
Post #17


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Mi-a placut si mie Magician, o consider mai buna ca LOTR, asa as fi vrut sa o fi avut cand eram copil...

Ziceti-mi si mie va rog ceva carti fantasy bune care sa se gaseasca in librariile de azi... mi-e dor de gen :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 15 2007, 03:10 PM
Post #18


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Gasesti acum in librarii trilogia lui China Mieville, Noul Cobruzon (Statia pierzaniei, Cicatricea si Consiliul de fier).

E un fantasy original, de fapt foarte multi se chinuie inca sa gasesca categoria din care face parte. Lumea e originala, densa, bine gandita, povestea e fascinanta. E o combinatie de lucruri, de idei, legate cu multa imaginatie si originalitate.

Probabil e pentru fanii Dune, dar s-ar putea sa placa si la fanii lui Brussolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Okami
post Mar 15 2007, 09:48 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 15-March 07
From: Timisoara
Member No.: 3.952
Points: 74
Gender:



Ca sa o iau in ordine o sa incep cu high fantasy, unde Tolkien ocupa locul de cinste. Dintre carti, mi-au placut: "The Lord of the Rings", "The Silmarillion", si "The Hobbit".In ordinea preferintelor urmeaza, Lloyd Alexander cu "The Chronicles of Prydain", "The Westmark (trilogie)" si "The Vesper Holly(serie)".In final l-as mai aminti pe Robert Jordan cu "The Wheel of Time", "Conan" si pe David Eddings cu "The Elenium and The Tamuli" si "The Belgariad and The Malloreon", ambele fiind serii.

La low-fantasy,din ce am citit si merita il amintesc pe Terry Pratchett cu "Discworld" si Piers Anthony cu seria"Xanth".

La romance fantasy, am citit-o pe Mercedes Lackey cu romanele "Arrows of the Queen", "Arrows Flight" si "Arrows Fall", Sarah Zettel cu "In Camelot's Shadow" ,Sherrilyn Kenyon cu seria "Dark-Hunter" si pe Rachel Lee cu "Shadows of Myth".

In ceea ce priveste s-f- fantasy, recomand pe Terry Brooks cu cea mai superba trilogie care combina cele doua genuri "“The Sword of Shannara” si pe Anne McCaffrey cu seria "Dragonriders of Pern".

Spre final o sa amintesc si dark fanatsy, unde cea mai populara autoare e Ann Rice cu seria “Vampire Chronicles”.Eu am mai citit-o si pe Michelle Sagara West cu seriile “The Sundered” si “The Sun Sword”
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:36 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |