Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime non-japonez.. oare


Ranma-kun
post Sep 6 2004, 04:49 AM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Stilul de desen din anime cat si anime-urile in general au devenit atat de populare in tzarile dezvoltate incat multe studiouri de animatie mari din lume au inceput sa imite acest stil, chiar sa angajeze desenatori japonezi care sa deseneze si sa instruiasca desenatorii lor, din pacate influentzele au loc doar asupra desenului, si eventual asupra uumorului prin "chibizare" personajele devin de-odata copii mici in unele scene pt a starni hazul... dar nu si asupra filozofiei, se pastreaza stilul de actziune totala din Batmasn sau Superman si desenele animete de acest gen, iar caracterul si povestea personajului principal nu intra in prim plan cii actziunea, iar intamplarile nu sunt legate intre ele.
Pentru a da exemple ca sa intzelegeti despre ce vorbesc, este vorba despre noile desene produse de Warner Brothers cred.. nu stiu sigur... ma refer la Totaly Spies care probabil il cunoashtetzi de pe Fox Kida, iar pe Pro7 Mai dadeau Martin Mistery, iar pe Rtl2 mai dau si Teen Tiatns, toate acestea sunt desenate intr-un mix intre stilul anime si cel clasic american, la Teen Tiatans pana si title song-ul il dau aleator de la zi la zi in engleza si japoneza.... dar americanii nu sunt singurii care se inspira de la stilul de desen anime, nu numai ei pot desena personaje cu trupuri subtziri, mai fine, mai feminine, si cu ochii mari si parul in toate culorile, nu, si Italienii pot la fel de bine, in italia exista o comunitate mare si destul de veche de fani anime, iar Italia produce de mult si animatzie, asha ca au combinat aceste doua lucruri si au facut desene animate ca WinX Club, un desen animat titpic, nu ar fi nimic special daca nu consideram stilul de desen. Mie in general imi plac aceste desene animate, se inspira destul de mult din anime-uri, iar aspectul este destul de placut, se vede ca si cei care le deseneaza sunt fani ai animatziei japoneze si cunosc destul de bine stilul...ele au un succes foarte mare datorita acestui fapt, asha ca o sa apara din ce in ce mai multe... studiouri de animatzie din toata lumea au inceput sa imite stilul anime, de fapt in coreea de sud se produc desene animate care sunt similare cu anime-urile din toate punctele de vedere, ca stil, ca story, ca tot..., probabil vor aparea din ce in ce mai multe imitatzi pe masura ce creshte popularitatea anime-urilor... ceea ce poate fi un lucru bun sau rau, depinde de felul in care se va face, dar totushi, anime-ul presupune si o mare doza de cultura japoneza... asha ca vor ramane intotdeauna imitatzii de clasa a 2-a, dar exceptzii vor exista cu sigurantza :wink:

Informatzii despre aceste anime-uri gasiti pe www.foxkids.com www.foxkids.ro si www.rtl2.de

mai precis.. aici
http://www.foxkids.com/winx/
http://www.foxkids.ro/program_tv/desene.php?id=88&zz=1
http://www.rtl2.de/start.html?page=http://...hp&Color=cc0000
despre martin mistery e ceva pe foxkids.com dar vad ca nu mere linkul.. rushine sa le fie...
[img]http://www.winx-club.de/bilder/teletoon_winx.jpg[/img] [img]http://www.rtl2.de/fotos/teen_titans_1_h.jpg[/img] [img]http://www.foxkids.ro/phpfiles/images/10796040682.gif[/img]

P.S. nu va lasati inshelati de pozele puse de mine, sunt proaste numai ca nu am gasit altele mai bine... aceste desene animate arata mai bine decat puteti vedea in poze
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Sep 8 2004, 09:38 AM
Post #2


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ranma...arunca o privire la Sonic X la ora 15:00 pe Fox Kids daca iti plac desenele animate cu influente anime....mai multv de ala nu se poate mai ales ca pustiul seamana cu Sora din Kingdom hearts.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 9 2004, 01:41 AM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



SonicX e anime 100% tot Sonic-ul e facut in japoniam nu e animatzie cu influentze anime ci e anime cu influentze de desene animate, exista totushi o diferentza :D , l-am vazut si mie imi place, in orice caz e mai buna decat seria Sonic originala :P aia chiar ca e groaznica :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Sep 9 2004, 08:32 AM
Post #4


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ciudat...n-am vazut mai nici un nume japonez la creditele de final...
Plus..ce zici?Seria Sonic originala era superba...asta-i prea ''sparkly''.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Sep 9 2004, 08:44 AM
Post #5


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



sincer eu prefer sa raman la joc :D adica asta daca nar fi traduse ar fi acceptabile, sa zicem..si cele originale miau placut, poate chiar mai mult, ca numi amintesc asa de mult cum erau :P. in any case sonicX e anime, produs in japan adus in us.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Sep 9 2004, 08:50 AM
Post #6


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Da ma...e anime...am aruncat o privire pe anidb.interesant!
Din jocuri am jucat doar un demo la un joc 2d...era dragut pt timpul lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Sep 21 2004, 05:39 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Imitatia ramane tot imitatie, in loc sa-si gaseasca propriul lor stil pe care sa-l dezvolte..... eeeh e si normal atata timp cat vad animatia un lucru pentru copii...... merge la copii acolo sau ma rog la preteens
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Dec 16 2005, 02:43 PM
Post #8


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



pai sa mai adaug si witch si A.T.O.M la lista ta ranma-kun........pai desenele astea sunt desenate cu o copie ieftina a stilului manga dar povestile sunt tot atat de plictisitore si vechi.
adica nici macar n-au un story line ca lumea si se incadreaza in anime de -10 anisori <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

baronuvaleus
post Feb 15 2006, 03:36 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 978
Points: 44
Gender:



Pai... sa vedem; ce anume credeti voi ca face ca o animatzie oarecare sa devina anime? Sa nu confundam: manga, anime, desen animat - sunt kestii diferite. Stiu ca unii ma injura... ca doar kestiile astea sunt foarte basic, ce dracu. Ei bine, vreau numai de dragul dikisului sa clarificam acesti termeni. Acuma, problema daca o animatzie in stil manga cu story si gandire americana se poate confunda cu un anime, cred ca este de fapt o falsa problema. Adica din ceea ce am spus mai sus rezulta ca animele nu se confunda cu manga; pai tot asa, stilul manga (sau imitatia occidentala) nu se confunda cu animele. Personal, cred ca spiritul japonez cara domneste intr-un anime nu poate fi falsificat de imitarea unui stil de desen, fie el si manga. Asadar, cred ca mai interesant ar fi sa punem problema in felul urmator: de ce s-a adoptat acest stil manga in occident? Dupa mandra mea opinie, asta demonstreaza numai ca desenul japonez isi face din ce in ce mai multzi fani in lume, si cei care sunt in cartoon - business incearca sa profite de asta. Daca este sau nu un lucru benefic, este greu de apreciat in momentul asta... timpul ne va da raspunsul.
In rest, s-auzim de bine si sa vedem anime :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 15 2006, 04:47 PM
Post #10


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Uita-te la Shin Angyo Onishi, e anime Korean, da nu ti-ai da seama asha de ushor.
Sau la Legend of The Condor Hero, e facut in coaborare jap-chinezeasca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Feb 26 2006, 07:28 PM
Post #11


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Am si eu o rugaminte... stie cineva de unde as putea downloada Winx Club 2? Un site, torent, ceva.. :unsure: PLEASE.. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 26 2006, 07:53 PM
Post #12


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Incerca aici: http://thepiratebay.org/details.php?id=3439919 , desi nu prea sunt seederi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

eyeobs
post Feb 26 2006, 08:57 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: V.I.P.
Posts: 112
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 433
Points: 238
Gender:



ranma-kun, baronuvaleus se referea la adaptarile si remix-urile facute de americani. daca chinezii se combina cu japonezii sau cu coreeni, eu cred ca rezultatul nu o sa fie acelasi ca atunci cand se baga pe linie americanii. de ce? pt. ca sunt civilizatii diferite. una e sa combini stilul de gandire a doua civilizatii asiatice si alta e sa bagi in combinatie stilul de gandire al unei civilizatii occidentale. e ca si cand ai face un desen animat coproductie americano-europeana, si ai vrea sa iasa acelasi lucru ca si cand ai face un desen animate coproductie coreano-nipona.
de aia sunt de acord ca desi multi or sa se inghesuie sa scoata "anime" si "manga" in europa si america, putini vor reusi. si asta nu pt. ca nu ar putea sa copieze character design-ul specific, ci pt ca baza este totusi povestea (respectiv mentalitatea din spatele povestii). eu de exemplu nu vreau sa vad un beavis si buthead in varianta manga.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 26 2006, 09:32 PM
Post #14


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Totushi, exista o industrie intreaga de anime/manga Coreene, cu totul ca nu prea multe au ajuns sa fie traduse. Exista pana si manga-uri facute in Malaezia. Asha ca nu numai in Japonia sunt produse. De fapt oricine poate face un anime, nu sunt greu de imitat.

Americanii nu doresc sa copieze decat stilul de desen, insa poveshtile si stilul de actiune raman aceleasi pentru ca la ei au mai mult succes Cartoons-urile clasice decat desene de gen anime.

Exista o diferenta majora intre majoritatea cartoons-urilor si anime-urile, si anume povestea, care in anime are un fir continuu, iar in cartoons se intrerupe frecvent. O alta diferenta majora intre anime si cartoons sunt personajele, in anime ele sunt profund conturate psihologic, devenind mult mai realiste, pe cand in cartoons singurele scene relevante ale personajelor sunt scenele de actiune.

Insa nu inseamna ca un anime nu poate fi facut in alta tara decat Japonia, este enorm de ushor de a face un anime intr-un studiou proesional, chiar cu artishti 100% non japonezi, insa nu are sens deoarece piata majore de desfacere a anime-urilor este Japonia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Feb 27 2006, 12:49 AM
Post #15


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



QUOTE(Ranma-kun @ Feb 26 2006, 10:32 PM)

Insa nu inseamna ca un anime nu poate fi facut in alta tara decat Japonia, este enorm de ushor de a face un anime intr-un studiou proesional, chiar cu artishti 100% non japonezi, insa nu are sens deoarece piata majore de desfacere a anime-urilor este Japonia.
*



exact Ranma-kun... nu are sens intrebarea de ce americanii copiaza desene japoneze din moment ce oricum nu vor avea succes nici in japonia(unde piata e deja suprasaturata) si nici in america( unde exista deja gigantii marvel,dc comics etc...)
in primul rand denota o lipsa de originalitate in a copia un stil de desen (doar ca prinde bine).
majoritatea anime&manga aparute in ultimii 2-3 ani(poate mai putin) sunt niste creatii pur comerciale "doar ca sa fie acolo ca sa cumpere otaku"... din pacate este tragic ce se intampla.. si nu stiu daca vor mai aparea niste "piese de arta" precum akira,gits,mononoke hime sau chiar cele mai noi(saikano and other neat stuff).
oricum anime se vede prin ochiul subiectiv si fiecare are propria opinie , asa ca nu aruncati cu pietre in mine.. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 27 2006, 09:14 AM
Post #16


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu chiar, exceptii exista pe oriunde, asha ca un studiou din America s-a apucat sa faca desene stil anime, din pacate cred ca a dat faliment intre timp sau site-ul lor e offline, dar cititi urmatoarele articole:
http://www.animenewsnetwork.com/archives/news/arc1-2000.php
http://anime.about.com/library/weekly/aa100502a.htm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 3 2006, 07:12 PM
Post #17


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Tot scenariile sīnt baza la anime. De acolo ar trebui să īnceapă americanii dacă vor să copieze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Apr 15 2006, 06:14 PM
Post #18


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(Probably me @ Mar 3 2006, 07:12 PM)
Tot scenariile sīnt baza la anime. De acolo ar trebui să īnceapă americanii dacă vor să copieze.
*



Totusi daca ar copia nu ar mai fi la fel! Au mai incercat ei si nu a iesit absolut nimic. Mai e o chestie la majoritatea de otaku le place sa se uite la anime in japoneza. Daca animeul va fi american normal ca va fi in engleza. Si nu numai asta. nu cred ca americanii vor pastra stilul.
Poate stilul asta nou va fi interesant la incepatori in anime dar in nici un caz la cineva care e otaku de mai mult timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 15 2006, 06:43 PM
Post #19


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu unul zic ca diversitate nu strica, si daca nu ne place nu ne pune nimeni sa ne uitam :). Asa ca din punctul meu de vedere sa tot faca, poate pana la urma scot ceva frumos si original.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Apr 15 2006, 10:28 PM
Post #20


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



QUOTE(Lord Inuyasha @ Apr 15 2006, 06:14 PM)
nu cred ca americanii vor pastra stilul.
*



Good point. Sunt sigur ca americanii nu vor pastra stilul! Ei lucreaza pe principiul eroul pozitiv intotdeauna castiga si au de multe ori scenarii liniare tip Hollywood, unde rasturnarile de situatii sunt sau previzibile si usor de intuit sau nu exista deloc rasturnari de situatii. Acest lucru nu e valabil in anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:04 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |