Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii generale


Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



M-am gandit ca fiind destui care au aceasta serie o sa fie si destui care sa vorbeasca despre ea. Deci sa incepem.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



dar e in calitate 320 pe 240 adica bleah...
cu toate astea, am constatat cu placere ca desenele sunt facute excelent, animatie e buna, insa un singur lucru m-a deranjat.
Poate si pe voi, si acela este tema eterna robotii rai impotriva oamenilor buni, "oare va reusi pana la urma sa invinga binele?"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Pai daca le vrei in format klumea si BGC Tokyo 2040 si OAV-urile si Crash! spune-mi si ti le fac eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Mie nu mi s-a parut ca robotii sunt rai. Ba chiar oamenii sunt personaje negative mai mult. Pai robotii vor sa evolueze, oamenii ii constrang sa lucreze ca sclavi, se poarta oribil cu ei. De cate ori un robot devenea rog era din cauza vreunui om (ba ii tratau oribil, ba robotii parca preluau sentimentele oamenilor si nu puteau sa le controleze). Si cele mai urate emotii le-au avut oamenii. Ei voiau sa se distruga unii pe altii. Ce exempu a avut saracul robotel??? El doar voia ca orice fiinta sa experimenteze..si la capacitatea lor de cunoastere/invatare oamenii nu prea contau. Ce le lipsea era experienta vietii.. Iar in final robotii au invatat... Oamenii nu se stie...
Cel putin asta este ce am inteles eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Continuare de la Diana...
Si astfel ajungem cu bine in universul MATRIX!!!!!!!!!!! :D :D

Ideea e ca o masina e o masina...indiferent ca te comporti bine cu ea sau rau...Ea,prin definitie nu trebuie sa se ridice impotriva creatorului....
Gandeste-te ce s-ar intampla daca, cand ai posta ceva ce ai scris pe 2 pagini...calculatorul tau ti-ar afisa un mesaj de genul...
"Imi pare rau dar nu am chef sa iti trimit postul!!!" :D
Io ias sparge monitorul pe fata!!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Intrebare: de ce o masina nu trebuie sa se ridice impotriva creatorului? De ce cuvantul "trebuie"? Pai noi ca specie nu suntem in stare sa facem asta (omul cam distruge tot). De ce sa cerem de la altii ceva ce noi nu suntem in stare sa facem? Daca tot construim (asta SF este) ceva viu trebuie sa ne asumam raspunderea indiferent daca este pt bine sau rau. Altfel mai bine facem niste simple unelte. Si cum sa pot eu sa cred ca un robot (fiinta logica) ma poate intelege cand eu (omul) nu sunt intotdeauna logic. Asta inseamna ca oamenii apar cam ca niste nebuni pt robotei. Deci nu ne putem intelege decat printr-un protocol, si asta doar daca ambele parti sunt constiente de necesitatea acestuia. Si chiar si asa vor aparea situatii limita.
Si ca sa revin la ce a spus Seby cu trimisul postului (nu de alta dar pot sa vorbesc pe tema asta mult si bine), daca compul imi spune ca nu vrea sa trimita postul il intreb frumos daca vrea sa mai aiba curent. Si il va trimite.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Aici sunt de acord cu Diana si in plus daca nu stiai un boomer nu-i o simpla masina. Practic este o fiinta vie, fiindca boomer-ii au fost conceputi in creierul lui Sylia. Primii au fost Makey si Gladia. Ei in fond sunt o entitate de gen boomer. De aceea Gladia are puterea de a controla toti boomer-ii. Deci boomer-ii pot avea intr-o masura ce-i drept mica si sentimente. Si oricum nu mi se pare corect sa tratezi o astfel de creatie ca pe o simpla masina.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Unregistered









:shock: :twisted: U guys must be kidding right :!: :?: :shock:
Primul lucru care ma deranjeaza pe acest topic si care nu l-am spus pina acum este avatarul Dl. Cipiamon.. :!: :?: U are so Beatiful ...ca sa nu mai zic de semnatura.. :!: ce reprezinta :?: codul numeric personal :!: :?: Doi .. Semnatura Dl Seby este o gluma cred....anime anime dar nici chiar asa...citatul e citat (use with care)dar tot o aberatie ramane....MOARTEA nu mai inspaiminta omul ..ha ha ...ce timpenie .. pai eu nu cred ca a avut nimeni ocazia sa-si revina dupa EA.....cu mici exceptii...adica nici una... ciclu :?: :!: .ha. :!: . stii ce e MOARTEA PT. Mine ...Doar O Amnesie..Loss of Memory...Sorry for my sarcasm ... poate....Revenind La subiect ...Eu nu cred ca suntem pe aceeasi lungime de unda .... este o mare diferenta intre BubbleGum Crisis Tokyo 2040 la care va referiti voi .. ce este un remake jalnic si patetic etc.... si the real visionary cyber-punk series BubbleGum Crisis Megatokyo 2033. ever made........ Eu nu cred in masini ....totul ce se spera ca va fi in viitor nu va fi niciodata .... masini care sa se ridice impotriva creatorului uman ...ha ha.. that'll never happen... pt. ca gradul de prostie e mai mare decit coeficientul de inteligentza uman..... si ce e mai inspaimintator e multumirea de sine in care ne complacem ca asa zise fiinte supreme de pe planeta...e de ajuns...nu :!: :?: ..Apropo de entitati Scorpio ... o entitate nu are nevoie de forma .... Cum zice Mr. Lu Cyfer :" The body is NOTHING ...Only the SOUL is FOREVER"......I'm sorry for u guys....later :arrow: maybe
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Machines sucks!!....Asta ca sa reiterez ce-am spus mai sus....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Deci......pt a enspe mia oara.....inteleg ca iti plac animele vechi...insa nu zi ca astea noi is jaf ...mai bine zi ca nu-ti plac....

La faza cu taiat curentul...Diana...la asta nu m-am gandit...io omoram saracu monitor ..care si asa nu avea nici o vina..Mai bine supuneam hardiscul la torturi de genul downl pe 40 de fire anime :D

Nu de altceva.....insa io stau in camin si acum o saptamana cineva....a aruncat pe geam de la etajul 4, DE OFTICA....am impresia ca la war3 sau cs...un monitor de 15....si deocolo mi-a venit ideea (nu glumesc)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

final maniac
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: --
Member No.: 66
Points: 2



mai voi atii citit prea mult Asimov cu legile robotici si alte chestii deastea??
io da.(stories )

Oricum BBC pt mine nu se incadreaza in cele mai reausite animeuri, e prea banal , preeeea plictisitor si nu in cele din urma ROBOTI....nu va spune nimic...hehehe....e anime cu roboti....nu nici primu si nici ultimu asa ca nimic nou!!!

OFFTOPIC(ca tot ati luato pe aratura):
Si inca ceva uitativa(daca nu lati vzut deja) la 'OMUL BICENTENAR'...si va ilumina poate mai mult in tema asta, cu robotii!!!!
sau GITS!!!!!!care depaseste cu mult BBC!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Da ...mi se pare logic ca GITS sa depaseasaca BGC....
Chiar as propune sa deschidem o sectiune dedicata GITS si filmul si seria...
Chiar am avea ce vorbi!!

Si io sunt unul din tipi care am vazut decat 2040...am avut sansa sa ma uita la celelalte...le am avut pe hard pe toate...insa cand am vazut cum sunt desenate...am zis ca pot sa mai astepte! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma eu va respect opiniile, nu sunt genul de om care sa impuna ceva, dar... eu n-as prea zice ca BGC este plictisitor,banal sau desenat nasol. Eu cred ca are o grafica chiar foarte buna si in plus voi n-ati vazut Crash! in care sunt niste efecte vizuale mai tari decat in GITS filmul. Apropo este facut cu vro 4 ani inainte de Ghost, deci aveau si astia posibilitaea :?

Si final ca sa-ti zic ceva: E animele care a deschis animele la americani In plus de asta povestea este originala. Deci nu stiu eu cand l-ai vazut tu, dar l-a mine a fost printre primele si mi-a placut mult
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Ma este imposibil ca omul sa creeze o masinarie mai inteligenta decat el. Ganditi-va!
Ce mi se pare mie ciudat este ca omule se descopera usor usor.
Exista un paradox foarte interesant, conform teoremei FUNCTIA CREEAZA ORGANUL orgnaele sunt create in urma unor functii pe care o fiinta trebuie sa le intreprinda. Daca un mamifer iese din apa si sta mai mult pe uscat incep sa-i creasca plamani (dealungul timpului) si sa-i dispara incet incet inotatoarele.
DAR omul gandeste cu doar vreo 3 % din creier.
Asta nu va pune pe ganduri?????
Se spune ca Einstein a gandit cu vreo 5%. Am auzit ca daca ai gandi cu 7% din creier te-ai putea vindeca de orice boala. Si cel mai interesant ca daca am gandi cu vreo 80% din creier ne-am putea teleporta.
Deci Songoku nu este doar o fantezie pura, deloc.

Pentru "guest": nu fi suparat ca mi-am ales avatarul asta, eu sunt pentru ideea ca toata lumea ar trebui sa aiba figura la avatar ca sa stii cu cine vorbesti. Dac tu zici ca eu sunt frumos... ce pot sa zic ma simt flatat, multumesc. Si semnatura nu e codul numeric personal :D uita-te mai de apropape si o sa vezi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Sorry Cipiamon daca am fost prea acid dar pot sa spun sincer ca sunt satul de fata mea pe care o vad zilnic in oglinda si de restul care ma inconjoara zi de zi........tu crezi ca as putea sa-mi vad fata de fiecare data cind intru pe forum... :?: :!: eu nu cred ..... Mi-e nu-mi pasa de ce as putea sa faca creierul meu cu 100%.... mie imi ajung 3% ....de ce sa ma teleportez ... :?: ...nu vreau...nu simt nevoia...eu pot sa fiu zilnic oriunde vreau.....fara sa ma teleportez.....Se pune prea multa importantza pe creier ... crezi ca asta este ceea ce ne defineste.......sau poate atat ne-a mai ramas....probabil ca ai dreptate.......Diana stii ce va dori Primul AI cind va fi constient de sine :?: :!: .... SOUL .... Greu de Replicat Isn't IT de vreme ce nu stim nici noi ce este sau daca este cum sa-l construim... SEBY si tu Final Man. ....credetzi prea mult in aparente.....Largeshtetzi ORIZONTUL... banal....roboti unde....bommeri sa zicem dar nu imi plac etichetele.... eu nici nu i-am vazut(figurat vorbind) In BBGC 2033....eu vad doar factorul uman indiferent de anime....Tu Crezi ca eu VAD pe PRISS te Inseli.....Eu vad Pe interpreta Oomori Kinuko .... Seby sa stii ca nu sunt chiar atit de limitat....nu am zis ca nu-mi plac animeurile recente.....nu-mi plac modul in care pun problemele......Adica X un Om(adolescent) Decide Sfirsitul sau Soarta ... cred ca a devenit tema principala in toate anime.. din ultimii anii ...toata lumea vede sfirsitul ..... sa stiti ca va fi o surpriza....nu va fi nici un sfirsit........pentru ca nu a inceput nimic inca .... Diana daca imparti din dragostea ta pentru masini si unei fiinte umana poti sa ai o surpriza .....Cred ca mai bine eram CRITIC decit moderator...nu prea mi se potriveste mai Scorpio.......Mercy pt. suport....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma din pacate n-avem rangul ala dar cred ca se rezolva :D . Pe bune o sa vorbesc cu coyotee sa vad ce zice. Oricum sa-ti fie clar ca o sa ramai cu moderatorul.

P.S: Interesante cuvinte 8) . Ma pui si pe mine pe ganduri
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sid....din marea de anime noi care a aparut...nu ai gasit macar unul e placul tau???
Io zic ca acest lucru e imposibil!!
Ai de unde alege.....chestia e sa fii informat...si sa nu te iei neaparat dupa parerile altora..
Nu am stat sa rascolesc felul in care a fost conceput BGT..pt simplul motiv ca am anime mult mai bune din punctul meu de vedere....
Precum am spus..am vazut numa 2040 si atat ..in rest nu ma bag!!
NU mai stau sa ravasesc conceptul atat de larg disputat...ca masinile vor intrece omul si vor devine constiente de sine..!!
Daca ar fi sa luam asa...mai de graba un GTS te-ar pune pe ganduri.. decat BGC 2040!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Sidonix> Dragostea mea pt masini :cry: :cry: Nu cred ca am ajuns chiar atat de departe. Dar folosesc compul de suficient de mult timp si am realizat ca de cate ori ceva nu merge bine (in domeniul asta) este din cauza mea.
Si raspunsul meu in legatura cu sufletul AI-ului... Oamenii spera ca sufletul exista ca sa dea un sens vietii. ... Iar eu nu cred ca se poate ca o masina sa aiba sentimente...(adica sa se intrebe de ce exista).. Pt mine sunt simple unelte..Si este o mare diferenta intre AI (calculator capabil sa gandeasca singur) si ce apare prin anime-uri si filme. Pai definitia pe care o stiam eu pt AI era ceva de genul: daca porti o discutie cu un calculator si cu un om in acelasi timp sa nu-ti dai seama care este calculatorul. Asta nu implica sentimente ci doar mimarea unui comportament adecvat. Si nici asta nu s-a reusit inca.

Din BGC am vazut doar 2040. Cam jumatate din serie (prima jumatate) m-am intrebat daca merita sa ma uit in continuare. Abia apoi a devenit ceva mai interesant. Asa ca nu pot sa spun ca sunt fan. Si eu cred ca exista multe alte anime-uri mult mult mai bune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Sorry guys...... :cry: ...... No more :arrow: critics ... not... :twisted: ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sad Eyes
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: --
Member No.: 96
Points: 2



:D :D :D :D :D Man u didn't change a bit.Ce tre bien. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 09:31 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |