Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Perioada din istorie preferata


trust_no_more
post Aug 5 2005, 05:56 PM
Post #1


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Care este perioada din istorie care va fascineaza cel mai mult.. Pe mine Epoca Medievala shi Perioada interbelica...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Aug 5 2005, 09:45 PM
Post #2


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



deffinitly '39-'44..adica WWII
m-a super impresionat ce-am citit...filme despre...so i guess it's my fav perioada...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Aug 6 2005, 10:10 AM
Post #3


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Adevarul este, k la cat de obsedata am fost cu Nazismul shi Hitler shi la cate filme legate de aceasta perioada cred.. ca incepe sa`mi shi placa.. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

taikomonk
post Aug 12 2005, 08:19 PM
Post #4


Dakinii
Group Icon

Group: Members+
Posts: 120
Joined: --
Member No.: 1.675
Points: 88
Gender:



daca te referi la perioadele din istoria Japoniei......ok se afla printre pasiunile mele... :P ...Perioada Edo in care au guvernat shogunii Tokugawa pot spune ca este una din perioadele din istoria Japoniei care m-a fascinat ...din punct de vedere istoric shi literar...iar daca te referi la perioade din istorie in general ...sincer nu ma pasionat istoria shi nu pot spune ca prefer vreo perioada in mod deosebit :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Aug 15 2005, 12:40 PM
Post #5


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Perioada Edo all the way... Cel putin pana pe la inceputu anilor 1800 cand a inceput sa se mai deschida Japonia , implicit sa imbratiseze lucrurile occidentale , fie ele benefice sau nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Sep 13 2005, 07:26 PM
Post #6


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



...hmm...mi-ar fi placut sa traiesc pe la 1800 in Anglia; mi se pare cea mai frumoasa perioada din istorie. Sau macar in secolul 3, dupa cuceririle romane (desigur) :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Sep 15 2005, 10:13 PM
Post #7


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Evul Mediu (Europa Medievala) desi nu totul e ceea ce pare pt ca biserica inca era puternica si controla cenuzura

Al 2-lea razboi mondial si nu in ultimul rand Razboiul rece si ascuns timpul spionilor adevarati (nu James Bond) timpul razboiului de informatie cand lumea inca se afla la pragul distrugerii (acum suntem pe pres) :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Sep 15 2005, 10:42 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



ehh in mod sigur epoca veche antica egiptul, grecia, imperiul persan, cartagina ... si personalitate preferata Hanibal
dece tocmai aceasta perioada poate pt ca e veche sit totusi asa de complexa nu pot sa nu fac o comaratie intre epoca aceasta si evul mediu care e ..dupa mine ce-a mai intunecata era din istoria omeniri sigurul lucru nice si fascinant prin el imperiul mongol al lui Ghengis Kahan
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Sep 18 2005, 08:31 PM
Post #9


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



inca mai vorbim despre istoria japoniei?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Astarteea
post Oct 4 2005, 09:15 AM
Post #10


...
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 30-September 05
From: ...
Member No.: 1.840
Points: 250
Gender:



Da, sa zicem ca se vorbeste despre Japonia, sau cel putin asa ar trebui.

Perioada cea mai buna si preferata mea din istoria Japoniei ramane Era Meiji, nume luat de imparatul Mutsu-Hito (meiji - "imparat luminat"), a carui domnie va ramane in istorie sub numele de "Era Meiji" - "Era Luminii" (1867-1912). Pentru ca se confrunta cu tehnologia superioara a europenilor si a americanilor, Japonia a ales sa se occidentalizeze ea insasi, ca sa scape de Occident. Imparatul a tinut sa isi modernizeze pana si infatisarea. Purta uniforma is barbison si semana mai mult cu un reformator din Europa, decat cu samuraii japonezi. In aceasta perioada s-a abolit sistemul feudal, s-a adoptat o constitutie (1889), s-a creat o industrie moderna, s-a introdus serviciul militar obligatoriu si s-a creat reteaua de invatamant obligatoriu. In timpul Erei Meiji, se infiinteaza primul serviciu postal; se construieste prima cale ferata, Tokyo-Yokohama; ministrii japoneiz viziteaza Statele Unite si Europa; samuraii pierd dreptul de a purta sabia - lucru care mi se pare normal; se infiinteaza Banca Japoniei si se infiinteaza primul parlament. Cred ca aceast aperioada a fost extrem de buna pentru Japonia, devenind o tara puternica si moderna, capabila sa concureze cu statele occidentale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 4 2005, 10:31 AM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



da astarteea, se poate spune ca e cea mai dinamica perioada din istoria japoniei. viteza schimbarilor si modernizarii societatii este uimitoare, chiar mai rapida ca la americani sau englezi cunoscuti ptr perioadele de inflorire si dezvoltare economica care avusesera loc deja la ei.
mie personal imi place mai mult perioada medievala. parca samuraii, sabiile si razboaiele erau altfel. poate sunt doar eu un romantic :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Oct 5 2005, 12:28 PM
Post #12


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Dinamica , da. Si asta in mare parte pentru ca in timpul erei Meiji , a fost redata suprematia imparatilor. Inainte , cel putin timp de vreo 300 de ani pana la Hito(care, avand o ideologie pro-occidentala a deschis japonia si a facilitat oarecum revolutia industriala si culturala despre care se vorbeste mai sus), imparatii erau niste pioni ai shogun-ilor , ba mai mult , unii dintre imparati erau tinuti in cocioabe de paie si erau nevoiti sa stranga semnaturi de la populatie pentru bani. Cu alte cuvinte , erau un fel de bibelouri tinute de ochii lumii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Astarteea
post Oct 8 2005, 08:21 PM
Post #13


...
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 30-September 05
From: ...
Member No.: 1.840
Points: 250
Gender:



Ăăă?... Cum au facut mai multe victime comunistii, decat nazistii? Adica Hitler cu ideea lui tampita de rasa pura nu a omorat extrem de multi evrei si nu numai? Ziceai ca ai revazut Pianistul.... Lagarele alea de concentrare erau ale nazistilor, oamenii aia mureau din ordinul lui Hitler...

Legat de Japonia in al doilea razboi mondial... Tara asta a inceput prost din prima, asta pentru ca nu prea era multumita de hotararile luate la sfarsitul primului razboi. Si a ajuns sa se alieze cu Germania, printre altele. Pacat ca s-a pus cu SUA. Nu numai ca nu si-a ales cel mai placut adversar, dar a mai fost si extrem de incapatanata... Cu nu vrei sa capitulezi, decat dupa primirea a doua bombe atomice? Cata minte poti sa ai?

Oricum nu vad ce ar fi atat de placut in perioadele de razboi. Oriunde in luma ar fi, numai bine nu aduc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 9 2005, 06:40 AM
Post #14


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ptr cei care nu au inteles ca asta e un topic despre perioade din istoria japoniei, nu despre Hitler si comunisti, reiterez ideea si sterg posturile offtopic. din pacate nu am ce sa adaug on topic, mi-am marturisit preferintele deja.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagami
post Oct 9 2005, 08:30 PM
Post #15


Lonely Loner
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 23-September 05
From: nowhere
Member No.: 1.820
Points: 116
Gender:



Edo all the way.de fapt mie imi place in general perioada 1600-1800, fie in Japonia, fie in Europa.Nu zic ca perioada Meiji n-ar fi fost benefica pentru dezvoltarea Japoniei dar nu ma atrage atat de mult ca Edo..samurai, kabuki, ceremonia ceaiului..(daydreaming)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Mar 25 2006, 04:11 PM
Post #16


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



toate perioadele istorice au ceva interesant dar...cred k cel mai mult imi place antichitatea si evul mediu ....cand se foloseau arme onorabile...japonia medievala e probabil cea mai interesanta pt k arta razboiului devineintr-un fel....sfanta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

FreePC321
post Jul 9 2008, 10:05 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 9-July 08
From: Craiova
Member No.: 7.176
Points: 46
Gender:



Mie mi-a placut foarte mult perioada Tokugawa, deoarece, atunci, Japonia cunostea mai diferit erei de acum. In acel moment exista clasa samurailor, shogunatul si multe alte lucruri ce in prezent nu existau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 10 2008, 03:52 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



Evul mediu (Europa) si toata perioada razboaielor mondiale ( nu ca mi-au placut razboaiele, ci ca parte a istoriei este o parte super, cu multa actiune :lol: )
FARA SUPARARE, DAR CEL MAI MULT IMI PLACE SECOLUL 21 DATORITA TEHNOLOGIEI!! E FRUMOS SI TRECUTUL, DAR MA PREOCUPA PREZENTU'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rocky
post Sep 10 2008, 06:45 PM
Post #19


\(*-*)/
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 11-August 08
From: Ploiesti
Member No.: 7.381
Points: 249
Gender:



perioada edo sau tokugawa - de-aici au inceput marile schimbari in japonia pe aproape toate planurile ceea ce a generat un capitol de istorie foarte interesant
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nek-o
post Oct 18 2008, 05:00 PM
Post #20


member
**

Group: Members+
Posts: 89
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 461
Points: 115
Gender:



imperiul roman all the way :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:48 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |