Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebari si raspunsuri


Ingerasu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Daca aveti intrebari legate de Go sau de acest topic va voi ruga sa le puneti aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Go nu este de origine Chineza?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Ba da... va trebui sa-mi cer din nou scuze pentru saracia threadului.
O sa ma chinuiesc sa scriu in curand o scurta istorie a Go-ului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Feb 26 2004, 12:13 PM
Post #4


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Ma refer la interesul meu fata de acest joc. Desi am auzit de el, stiu cat e de cunoscut si jucat, si am vazut fugitiv cateva mutari (prin filme cred), mi s-a parut destul de greu si nici nu am avut cu cine sa discut asta. Cam la fel ca si cu bridge-ul, e destul de greu sa gasesti pe cineva care se pricepe si, F IMPORTANT, sa fie si dispus sa piarda o gramada de timp ca sa iti explice cu ce se mananca. Bravo Ingerasu! (IMG:http://roanime.dap.ro/forum/images/icon/icon14.gif) Daca mai ai si alte detalii, sau eventual descrieri de partide (mici) te rog sa le pui aici. O sa te rog sa consideri ca astea-s intrebarile mele :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Feb 26 2004, 05:25 PM
Post #5


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Merci pentru apreciere kakarotto :D !

In ceea ce priveste detaliile pe care le sugerezi tu, am sa incerc sa fac ce pot sa pun totusi o partida discutata pe forum dar nu stiu cu ce o sa va ajute pe voi... trebuie explicata fiecare mutare in parte... mult mai simplu ar fi on-line sau chiar fata-in-fata... oricum: "incercarea moarte n-are" :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 26 2004, 08:57 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



eu am gasit un site unde sunt cateva partide , nu comentate, dar le poti "derula" de la cap la coada. Sunt din finale de campionat, deci merita.

http://perso.wanadoo.fr/francois.mizessyn/...eil/Parties.htm

Nu va speriati ca e in franceza. Click-uiti pe la link-urile de sub "Pour les confirm?s" . Mai ales "josekis" e util pentru incepatori.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Feb 26 2004, 09:25 PM
Post #7


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Merci pentru link Yuki... foarte interesant ce este acolo :shock:
Singura problema este ca un incepator nu intelege mai nimica din partide de genul acela pentru ca sunt jucate la un nivel prea avansat... oricum, ca exemplu de partida jucata elegant este foarte bun. Merci din nou pentru efort.

P.S. A invata joseki nu este deloc util pentru un incepator care nu stie aproape nimic... eu am aproximativ 15 kyu iar sensei-ii mei de la club nu mi-au indicat sa invat joseki... nu este la fel ca la sah (adica deschideri clasice) unde poti incepe cam limitat... in GO, pentru a juca un joseki eficient trebuie sa tii seama si de restul tablei, mai exact sa calculezi acel joseki in functie de celelalte piese (daca mai sunt) iar dupa aceea sa iti faci un plan in functie de pozitia rezultata... suna complicat nu? :lol: ... atunci cand microbu' o sa va duca mai departe in GO o sa intelegeti... asa ca nu indic nimanui sa studieze joseki ca incepator... nu are rost...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 27 2004, 07:03 AM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



vreau sa spun ca si pe mine partidele m-au bagat in ceata. Multe mutari nu le-am inteles.Defapt le-am inteles dar mi se parea ca jucau la un nivel foarte avansat fata de cum gandesc eu o partida. Eu ma descurc dar cred ca sunt inca la un nivel foarte scazut. Dar, vorba lu' ingerasu, Go e un microb de care nu mai scapi ^_^.
Inca un link bun , chiar pentru incepatori, este ( pote il si stiti ) http://playgo.to/interactive/ - e si in romana !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Sep 27 2004, 03:17 PM
Post #9


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Nu ar fi mai simplu sa ne scrii sau sa ne dai un link cu regulile jocului GO,in loc sa o frecam sa zicem ca am vazut o mutare sau mi se pare intresant da nam de unde sa invat??Daca ai facut asta deja scuza-ma dar nu mam uitat prin tot threadu-l...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 27 2004, 07:48 PM
Post #10


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



eu as prefera un link de unde sa downloadez un joc de go ... sa pot juca cu calculatorul ptr inceput ... si apoi as juca pe yahoo da nu am cu cine si nici nu am vazut pe undeva prin yahoo games jocul.
apoi ca intrebare mai interesanta ... ce poti sa spui despre strategia jocului per ansamblu ... sa pun o piesa unde trebuie, sa vad 5-10 mutari inainte asta nu e mare lucru, dar trebuie o viziune de ansamblu a tablei de joc si a desfasurarii viitoare a ostilitatilor
ps. stiu ca probabil intri pe aici destul de rar, datorita interesului nu foarte mare, stiu ca pe ym stai mai mereu pe invisible ... totusi as aprecia sa joc niste jocuri, nu neaparat cu tine... poate niste id-uri de ym de incepatori in ale go-ului? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Sep 30 2004, 09:13 PM
Post #11


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Draga axi,
Imi cer scuze ca nu mai intru asa de des pe forum dar nu prea sunt pe acasa in ultimul an :D. Eu joc GO de pe la 15:00 pana pe la 22:00 in fiecare zi la clubul de pe Str. Smardan 18, sc. B, et 6, ap. 77 (na si reclama :P ), ajung destul de tarziu acasa si nu mai am rabdare sa mai si postez pe forum - gomen.
Daca vrei cu adevarat sa joci GO... te invit la club... vad ca esti din Bucuresti... macar in weekend... ce zici?

Eu nu pot sa va explic pur si simplu strategia per ansamblu... e prea mult de zis si nici nu sunt competent sa comentez la nivelul meu. Asta e o problema pe care o dezbat in cel mai bun caz profesionistii... asa ca little me -> can't do that... sorry :cry:

Animal: cred ca exista totusi un topic in aceasta rubrica in care gasesti ce iti trebuie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 30 2004, 11:10 PM
Post #12


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Uite mah baietzi ca va dau eu GO de jucat pe calculator ca vad ca Ingerasu asta decazut nu vrea sa va dea :hammering: :mrgreen:

Luati d-acia. Sugerez Igowin, sa va vad care treceti de 16 kyu, Radu not included :D. si pe urma Turbo Go, care are o grafica cam nasola, dar merge. Eu am reusit sa bat compu de cateva ori acolo.

Cat despre modul de a juca, aveti cele topicurile de aici:

http://www.anime-club.ro/modules.php?name=...viewtopic&t=527

http://www.anime-club.ro/modules.php?name=...viewtopic&t=553
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Livache
post Sep 30 2004, 11:34 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Galati
Member No.: 190
Points: 55
Gender:



mhhh Go stiu de acest joc de cand eram mic si ma tot invata cineva sal joc dar la vremea aia nu prea lam inteles :)

stiu doar ca daca vroiai sa ajungi general in armata chineza trebuia sa bati un general la acest joc (GO) daca castigai erai general /gg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 1 2004, 12:28 AM
Post #14


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mersi zeri ... sa imi fac un pic de timp liber si o sa testez :D
ingerasu ... mersi, nu e nevoie sa fii modest ... sau laudaros :P ... oricum eu nu te rugam sa-mi explici cine stie ce partida, vroiam doar niste indicatii de baza, din experientza ta, atat cat este ... mult mai mare ca a mea care nu am jucat niciodata.
cu timpul liber din weekend sa vedem ... oricum inainte de toate vreau sa joc macar cateva jocuri cu calculatorul sa invat cat de cat regulile :D si apoi poate vin si pe la club ... nu mi-a fost frica niciodata de provocari ;) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Oct 1 2004, 10:22 PM
Post #15


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Te astept cu drag si pe tine si pe oricine vrea sa vina... carne de tun (sau fresh meat) :twisted: jk
E bine sa joci la inceput cu calculatorul... numai ca sfatul meu ramane sa te invete cineva fata in fata... e mult mai eficient. :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 2 2004, 11:51 AM
Post #16


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hmmz ...zeri am incercat igowin ... am ajuns pina la 8 kyu pina sa incep sa am probleme :D ... damn ... imi trebuie mai multa rabdare :P da e slabutz igowinu am impresia ... sa mai joc si vedem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 2 2004, 04:31 PM
Post #17


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



8 kyu...damn, you better than me. Du-te pe la club sa-l bati pe Ingerasu :D :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 2 2004, 06:48 PM
Post #18


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



heh cred ca bravam ... ca de 8 kyu nu am reusit sa trec :D ... da mai e timp ... maine :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shaddox
post Apr 27 2007, 08:59 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 26-April 07
Member No.: 4.209
Points: 46
Gender:



Pentru cei care s-ar fi obosit un pic macar sa caute si sa se intereseze, exista IGS (The Internet Go Server) si este dupa opinia mea unul dintre cele mai populate si bune servere de Go. Exista diversi clienti care pot fi downloadati de pe ftp-ul lor si multi suporta si montarea unui suport de AI pentru a juca cu calculatorul.

Link : The Internet Go Server


Cel mai bun tutorial de go dupa opinia mea poate fi gasit aici, are marele avantaj ca este si interactiv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ssjcosmin
post Apr 28 2007, 08:14 PM
Post #20


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 31-August 06
Member No.: 2.926
Points: -127
Gender:



QUOTE(Ingerasu @ Jan 19 2004, 10:14 PM)
Daca aveti intrebari legate de Go sau de acest topic va voi ruga sa le puneti aici.
*



sunt din resita si as vre un schimb daca vrei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |