Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> DB, DBZ sau DBGT?


CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Imi pare rau s-o spun dar Sethi are oarecum dreptate desi avcum e unul n-as mai putea aprecia DBul original la fel ca acum 2-3 ani cand il vedeam pe TVR.Nu mi-a placut toata seria dar luptele cu Picollo faceau toti banii(in special aia de la turneu).
Cu toate astea DBZ mi se pare mai bun acum.N-am vazut GT dar am sperante destul de mari pentru ala(sa umple gaura lasata de sfarsitul DBZ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jmj
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: --
Member No.: 145
Points: 2



se vede care e mai marfa.. in momentul d fatza dbz conduce cu 70 si ceva la suta p cand celelalte nu prea au fost votate!!!
Mie nu mi se pare db cine stie c deoarece lam vazut p tvr!!
Lucru care ma enervat prea mult a fost ca prima oara ii ziceau krimmin dar oricum niciodata nu sau apropiat d forma corecta... drept urmare au trecut la chililin!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Unregistered









Dragon Ball a fost unul dintre putinele lucruri bune data bine de TVR.Era dublat de o singura persoana, dar asta nu iti dadea sentimentul de frustrare pe care ti-l da Dragon Ball Z9varianta tvr1).
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



urat de tot au mai dublat astia pe tvr 1 DBZ-u! siau batut joc de aceasta capodopera!

in loc de Krillin ii zic Cililin! ei spunti voi oameni buni. in loc de Bulma ii zic Blumer! in loc de "regele Kaioh" ii zic "regele Neptune"! in loc de Friza ii zic Frizer! marfa mah! pp ca lu King Cold o sai zica "regele Rece" sau asa ceva. sau mai rau! "regel Inghetat"!

o bataie de joc mah!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Unregistered









Fangorn, iti poti exprima furia in cadrul topicului "DBZ pe tvr1", care e pe aici pe undeva.Stiu ca e ceva normal ca sa se devieze muuult de la subiectul unui topic, dar acesta este unul foarte bun, ca idee, si, drept urmare, ar trebui "nedeviat". :D Si, in caz ca nu ai aflat pana acum, TVR SUX :P
Go to the top of the page
+Quote Post

CS-LAND
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
Member No.: 55
Points: 11



Ma, deci DBGT Funimation RUlzZ! Incepe aproape de Beby saga, deci sare peste partea aia plictisitoare, si are vocile din Z :).. ie!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



still dragonballz
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lion
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: --
Member No.: 17
Points: 2



Eu sunt de parere ca DBZ este cea mai tare serie DB.Pana sa vad DBZ-ul am crezut ca DB-ul original este cel mai tare dar mi-am schimbat parerea.DBZ-ul mi se pare mult mai serios decat DB shi GT.Te tine mai mult in suspans decat celelalte doua serii.Cam astai tot ce am avut de spus deocamdata
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Fratilor,eu unul nu pot clasa seriile DB sub nici o forma.Nu pot spune ca mi-a placut una mai mult decat cealalta.
DB original avea acel ceva care te tinea langa televizor episod dupa episod.Avea un umor debordant de multe ori si care se integra perfect in aventurile prin care treceau personajele(nu pot uita faza cand Shenlong e invocat pentru prima data si Olong{asa il cheama parca}ii cere o pereche de chiloti de dama).Luptele erau un deliciu,perfecte din toate punctele de vedere si extrem de intense(ex elocvent:Piccolo vs Son Goku)
Apoi a urmat DBZ.Aici situatia se complica putin.Accentul cade pe lupte si mai putin pe partea de aventura.Chiar si asa,seria tocmai prin asta exceleaza.Acele lupte si schimbari de situatie dese si bine gandite.Perfectiune!
Inca n-am vazut tot GTu(sunt le vreo 3 episoade dupa saga Baby),dar pot spune ca-mi place enorm si asta(da,chiar si primele 20 de episoade ce vad ca sunt clasata ca fiind plictisitoare).Luptele scurte si intense imbinate foarte bine in aventura si umorul readus din DB.O singura bila neagra pt GT-modul de desenare a personajelor a devenit mai rigid(ex:parul personajelor Goten si Gohan).Noua transformare arata demential(de unde d***u apar pantalonii aia pe Goku???)

Imi cer scuze daca v-am plictisit cu postarea asta dar astea-s parerile mele despre cea mai grozava serie animata a tuturor timpurilor.
Parerea mea e ca nu te poti numi un fan adevarat decat daca-ti place tot intregul :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



CyBeR, chiar are sens ce spui. Pana la urma cele trei seri sunt suficint de diferite cat sa impace pe toata lumea si suficiente de asemanatare cat sa nu te faca sa te simti strain. Desi povestea centrala o consider a fi unitara, personal consider cele trei serii complet separate. Pot fi vazute in orice ordine, iar cei ce nu suporta vreo continuare pot sa ramana la seria favorita.
Ca o mica paranteza, stiti ce imi lipseste cel mai mult la DBZ si DBGT, turneele supreme. Cu exceptia celui din lumea de apoi, restul sunt prea superficiale. Cel din Buu Saga este intrerupt, in GT este prezentat mai mult ca diverse, iar Cell Game-ul tine doar o batalie (nici aia intreaga) pana cand se renunta la reguli. Cred ca datorita regulilor, luptele din DB ereau atat de interesante, plus ca permiteau sa invingi prin tenacitate nu numai prin forta bruta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



bopgdragon...ai ff mare dreptate la faza cu turneele...tin minte ca alergam de la scoala sa vad cum lupta sin goku in turnee..daca il bate pe tien....pe piccolo....e pacat ca nu au mai aprut nist turnee adevarate in celelalte serii...dar ar mai putea fi privite si altfel turneele:ce power level aveau aia din db si ce power level aveau in dbz sau dbgt???puteau sa arunce planeta in aer daca participau vejita,kakarotto,buu,ubuu...si restu...parerea mea e ca ar fi fost prea periculos...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Unregistered









Si eu...Cred ca in celelalte serii nu au mai aparut turnee de o asemenea anvergura pt ca luptatorii deja erau extraordinari de puternici, si ar fi distrus Insula Papaya de fiecare data.Oricum, nu pot spune ca le simt cu adevarat lipsa.
Go to the top of the page
+Quote Post

Omu-Negru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: --
Member No.: 137
Points: 2



Turnee supreme apar si in filme(de fapt in unul singur-filmul 9 , ala cu Bojack).Dat totusi nu mai e acel feeling ca la turneele din db . Era altfel sa-l vezi pe goku luptandu-se cu tien sau cu picollo, era un anumit suspans ! Acuma stii ca daca intra tien in ring cu goku , nu rezista un minut! Era "ceva" ce te tinea in fata televizorului .(Nu spun ca in Z nu exista acest "ceva").Atunci nu stiai care va invinge nici pana la sfarsit! (faza din bataia cu tien cand acesta castiga pt ca goku e lovit de o masina pe cand zburau amandoi din ring, si cade inaintea celuilalt).
Cred ca s-a pus prea mare accent pe power level in celelalte serii!(Nu ma plang!) Db era mai simplu si cel putin la fel de captivant ca z-ul!
Totusi tot Z-ul ramane preferatul meu!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Vorbind de turnee,ca sa poata fi tinut un turneu serios in DBZ sau in GT,luptatorii ar trebui sa lupte intr-un spatiu infinit(cum ar fi lumea de apoi),pe o arena indestructibila.
Mi-ar place sa vad din nou niste lupte in care luptatorii sa fie egali ca putere si sa invinga cel mai talentat sau cel mai norocos(exemplu bun in postarea lui Omu-Negru).
In cazul unui nou film in care apare un turneu serios(scuze,vreo 4-5 filme),sper sa lipseasca o anumita personalitate(stiti voi cine)!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Turneele sunt presente in toate cele 3 serii, desi nu in aceeasi foema exista turnee.

DB :arrow: Turneele specifice..lupta mea preferata este cea din ultimul turneu intre Goku si Tien, este acelasi feeling pe care il are si lupta dintre Goku SSj2 si M_Vegita...lupta intre doi prieteni - dusmani ambii cu dorinta de al depasii pe Goku.

DBZ :arrow: Pai avem Ceel Games, Turneul de pe Lumea cealalta si Turneul din Buu saga. Fiecare are o lupta care culmineaza orice alta lupta..in toate fiind protagonist Goku : Goku vs Cell , Goku vs Pikkon si Goku vs M_Vegita(pe asta ce-i drept nu prea o puteam baga la lupte de turnee, dar ma rog..se petrece in acelasi timp :D

DBGT :arrow: ultimele minute..ultimul turneu....prea putin pt. a face un comentariu consistent...oricum....tot vechea rivalitate dintre Goku si Vegeta este prezenta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Unregistered









Scorpio, in mare parte, sunt de acord cu tine.totusi, eu nu imi amintesc de vreun turneu in Buu Saga...Poate ma lamuresti tu candva...Daca te referi la lupta dintre Gotenks si Killer Buu eu cred ca te inseli.
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Nu poti considera orice lupta 1:1 drept turneu.
Prin definitie un turneu are o alcatuire gen ierarhie prin care fiecare avanseaza invingandu-si adversarul, iar pentru a ajunge in finala toti trebuie sa parcurga acelasi numar de runde.
Cell Game nu e turneu pentru ca adversarul este mereu Cell (este la fel ca lupta impotriva lui Fruizer unde tot apar noi "pretendenti"). Plus ca luptele sunt doar doua, cea a lui Goku si cea a lui Gohan. Daca mai ti cont ca regulile sunt incalcate si abandonate, ca la sfarsit toti il ataca pe Cell sau acei MiniCell, imaginea se indeparteaza mult de cea a unui turneu.

Goku vs Pikkon si tot turneul din lumea cealalta este singurul care creaza acea admosfera de turneu din DB. Treba cu putere prea mare a fost rezolvata in acest turneu, pur si simplu nu astepti ca adversarul sa stranga suficienta energie pentru un atatc prea puternic (incapacitatea lui Goku de a face un KameHameHa prea puternic).

Oricum odata cu aparitia lui Satan, turneele dispar fiind inlocuite cu show-uri de public. Se pierde idea de "turneu suprem": Satan are statut preferential, abandonuri in prostie, limita de timp, lipsa rundelor de calificare, etc.

Cred ca ar mai trebui un nou film DBZ in care sa se realizeze lupte gen turneu intre eroi DBZ (Ubuu in forma matura poate sa participe, dar SSJ4 interzis).
Mi-ar place sa vad un turneu in care sa participe: Goku, Vegeta, Gohan, Goten+Trunks, Ubuu, Buu(the good one), etc. Cei prezentati anterior ar trebui sa aiba nivele comparabile si astfel sa ne ofere un show bun. Turneul ar trebui sa aiba loc chiar inaintea inceperi GT, iar concurentii ar avea 1 an timp sa se pregateasca. Regula "sa nu iti omori adversarul" ar fi suficienta pentu a exclude atacuri sinucigase gen "blow the planet up".
Si ca sa mai egalam sansele, Goku ar trebui sa se joace mai mult cu Pan decat sa se antreneze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Bogdragon..sa zicem ca accept varianta ta la Cell Games, desi are aura de turneu.

Sethi..nu in Buu saga exact, in Babidie, turneul cu masina de masurat forta..pai ala e turneul de la care pleaca Goku si vegeta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Omu-Negru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: --
Member No.: 137
Points: 2



QUOTE
Mi-ar place sa vad un turneu in care sa participe: Goku, Vegeta, Gohan, Goten+Trunks, Ubuu, Buu(the good one),

Ubuu nu era Uub dupa ce il absoarbe pe Buu in GT?! Daca e asa, atunci slabe sanse sa-i vedem pe amandoi impreuna...

Sa revin la subiect. Mi-e dor de un turneu in adevaratul sens al cuvantului ! Au cam uitat de acest aspect si s-a cam pierdut notiunea de "turneu".
Pacat ... Era unul dintre cele mai bune moduri de a vedea ce personaj e mai puternic (din toate punctele de vedere , nu doar fizic , deoarece daca erau doi adversari egali ca forta, castiga cel mai inteligent , cel care gasea primul punctul slab al adversarului sau), si era si o modalitate de a impulsiona pe participanti sa se antreneze din greu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Ubuu este Evil Buu reancarnat. Cand Ubuu si Buu "fuzioneaza" noului personaj parca tot Ubuu ii zice. Acum este chestie de nume, adica de cum este tradus in subtitrare, plus cum mi-l aduc eu aminte ;) .

La turneul care il aminteste Scorpio mai jos, cel ma interesant mi s-a parut lupta dintre Trunks si Goten. Adica cei doi ereau la inceput si dabi au invatat sa stapaneasca ki-ul -imi aduce aminte de primul turneu al lui Goku.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 10:24 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |