Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tasogare Otome X Amnesia (2012) Sync


Akashiro Kitadawa
post Jun 4 2012, 09:02 PM
Post #21


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



Am inceput sa ma uit si eu.
Foarte interesant subiectul.Si nu e vorba doar despre boobies <_< .Well most of the time it is,but that's beside the point.


In legatura cu asa zisele "clisee", pana la urma nu toate animeurile pot fi fiecare originale in felul lor fara sa imprumute anumite trasaturi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Jun 5 2012, 09:40 AM
Post #22


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



Pana la urma placerea de a urmari un anime e un lucru extrem de personal si e de fapt un cumul de factori: cate serii ai mai vazut, daca se incadreaza in genurile agreate de tine, subiect, personaje, animatie etc.

Mai conteaza si cat din timpul tau personal poti sa-l acorzi vizionarii animeurilor. E ok cand esti in liceu sau in primii ani de fac dar cand dar cand ajungi sa jonglezi cu diferite responsabilitati si probleme, nu-ti convine sa-ti pierzi timpul cu ceva de slaba calitate.

Pentru mine animeuri ca Tasogare sunt un cent duzina, slab din toate punctele de vedere: animatie, story, personaje, o suma de banalitati si clisee. Nu va deveni niciodata ceva de referinta si cu siguranta va fi uitat sezonul viitor odata cu aparitia noilor animeuri.
Sunt constienta de faptul ca nu toate animeurile pot fi "masterpiece" dar in momentul de fata nu pot si nu vreau sa pierd timpul cu asa ceva.


@Akashiro K: Cum ti-a placut Dune? Ai citit si ultimul volum?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jun 5 2012, 11:06 AM
Post #23


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



E exact cum ai zis si tu: pentru mine, spre exemplu, anime-ul asta pica exact acolo unde trebuie prin combinatia de ecchiness, dark-ish animation, awesome OP/ED si great atmosphere. :)

O alta diferenta intre noi este pur si simplu faptul ca eu nu vanez masterpieces. Nu stii niciodata unde se ascunde un diamant, asa nu ma iau dupa rating-uri, review-uri sau alte porcarii de genul asta. Sure, poate Tasogare nu va revolutiona lumea anime, but that's beside the point. Eu imi pun o intrebare simpla: does. it. entertain. me?

Raspunsul pentru aceasta serie este: yep. Every Monday :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 5 2012, 11:15 AM
Post #24


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Jun 5 2012, 11:27 AM
Post #25


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



you nailed it cg1700
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jun 5 2012, 03:53 PM
Post #26


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Jun 5 2012, 11:15 AM)



This deserves a quote :). OFC THAT'S WHAT I'M HERE FOR! Oh, and story and stuff like that.

Noah, let's test my anime panties knowledge:

Top left - Rei; HOTD, below her - Kirino; Ore no Imouto; bottom left- To heart (prolly)....tch...only three <_< ...NEED TO WATCH MOAR ANIME!!! B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Jun 5 2012, 03:56 PM
Post #27


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



Propun un joc pe puncte: ptr fiecare poza recunoscuta primesti 100 punte. Camel toe e bonus si primeste 500.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Jun 5 2012, 04:54 PM
Post #28


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE(Yoyo @ Jun 5 2012, 09:40 AM)
Pana la urma placerea de a urmari un anime e un lucru extrem de personal si e de fapt un cumul de factori: cate serii ai mai vazut, daca se incadreaza in genurile agreate de tine, subiect, personaje, animatie etc.

Mai conteaza si cat din timpul tau personal poti sa-l acorzi vizionarii animeurilor. E ok cand esti in liceu sau in primii ani de fac dar cand dar cand ajungi sa jonglezi cu diferite responsabilitati si probleme, nu-ti convine sa-ti pierzi timpul cu ceva de slaba calitate.

Pentru mine animeuri ca Tasogare sunt un cent duzina, slab din toate punctele de vedere: animatie, story, personaje, o suma de banalitati si clisee. Nu va deveni niciodata ceva de referinta si cu siguranta va fi uitat sezonul viitor odata cu aparitia noilor animeuri.
Sunt constienta de faptul ca nu toate animeurile pot fi "masterpiece" dar in momentul de fata nu pot si nu vreau sa pierd timpul cu asa ceva.
@Akashiro K: Cum ti-a placut Dune? Ai citit si ultimul volum?
*




Ultimul volum citit a fost Canonicatul Dunei.Mai am Hunters of Dune si Sandworms of Dune.Plus seriile anterioare, legate de Jihadul Butlerian.

Din Dune am invatat de la teorie politica pana la lupta cu cutitul (glumesc la faza asta :D).Si nu as recomanda seria unor persoane fara o maturitate mentala si minima cultura.Cartile te pot zdruncina.Acolo se trateaza chestii foarte actuale in ziua de azi.De la razboaie nucleare, modificari genetice, clonari, eterna lupta sangeroasa pentru putere.Si nu prea am citit o carte in care viata sa fie asa efemera.Acolo se ucide cu o usurinta de te faci sa te intrebi daca nu ai putea face si tu asa.

Recomand prudenta in studierea seriei Dune.Nu glumesc.Te poate transforma.Pe mine aproape a reusit.


Legat the Tasogare.Am glumit ridicandu-l in slavi.
Faptul cel mai evident ca este o serie slaba se refera la "atingerea accidentala" a sanilor, iar protagonista nu face ceea ce fac majoritatea eroinelor din celelalte animeuri, adica sa-l pocneasca.Mai mult ei chiar ii place :D.
Nimanui nu-i plac (adica cel putin mie nu-mi plac) fetele care cedeaza prea usor :).

In orice domeniu de creatie, pe langa capodopere si piese foarte bune, apar si chestii foarte slabe.Dar gusturile nu se discuta.
One man's trash is another man's treasure.

Des gustibus non disputandum.

E bun animeul de entry level :).
Si no offence.Daca era cu ceva baieti pleznind de "muschiuleti" ce stateau in camasi descheiate, cu ochii albastrii/caprui, preferabil blonzi, cu alura ce dadea la limita yaoi-smului, nici o persoana de gen feminin nu cred ca comenta.
Lasati baieteii sa-si mai clateasca ochii :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Jun 5 2012, 05:16 PM
Post #29


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



Orice aflat la limita yaoismului e echivalent cu blue balls (frustrare) deci un lucru rau. Mai bine yaoi pe fata si mai bine bruneti decat blonzi :D.

Tot acolo am ramas si eu cu cititul Dune, iti trimit privat, oricum am deturnat threadul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Jun 5 2012, 05:23 PM
Post #30


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE(Yoyo @ Jun 5 2012, 05:16 PM)
Orice aflat la limita yaoismului e echivalent cu blue balls deci un lucru rau. Mai bine yaoi pe fata si mai bine bruneti decat blonzi :D.

Tot acolo am ramas si eu cu cititul Dune, iti trimit privat, oricum am deturnat threadul.
*




Nu am inteles faza cu blue balls.Dar sunt sigur ca e ceva care nu-mi doresc sa o inteleg.Mai ales daca e vorba de balls :D.

Astept mesajul Miss Yoyo.


P.S. O sa raspund mai tarziu la el, daca e ceva de adaugat.Acuma ma bag in pat nitel.Talk to you later.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jun 12 2012, 04:08 PM
Post #31


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Akashiro Kitadawa @ Jun 5 2012, 04:54 PM)
Faptul cel mai evident ca este o serie slaba se refera la "atingerea accidentala" a sanilor, iar protagonista nu face ceea ce fac majoritatea eroinelor din celelalte animeuri, adica sa-l pocneasca.Mai mult ei chiar ii place :D.
Nimanui nu-i plac (adica cel putin mie nu-mi plac) fetele care cedeaza prea usor :).




Nu crezi ca oricine, girl or not, ar fi un pic entuziasmata ca altcineva o/il atinge dupa 50 de ani de singuratate? Think of it that way :)

EDIT

Damn...cutia aia de bomboane mi-a adus aminte de Grave of the Fireflies. If you'll excuse me, I'm gonna go cry in a corner now.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jul 5 2012, 05:04 PM
Post #32


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



In sfarsit am reusit sa vad si eu ultimul episod :)

Iata-mi impresiile dupa aceasta serie:

PROS

1) mi-a placut atmosfera, atat cea incredibil de apasatoare cat si cea happy-go-lucky iar trecerea dintre cele doua stari a fost facuta cu pricepere

2) mi-a placut fantomita :D atat ca si personaj cat si ca personalitate (a reusit sa se comporte cum cred eu ca s-ar comporta o fantoma de 60 de ani care a fost sacrificata de vie :o )

3) ecchiness-ul si partea comica au fost sarea si piperul

4) animatia si OP/ED-ul au fost, de asemenea, un + din punctul meu de vedere, reusind sa accentueze momentele dramatice foarte frumos :D

CONS

1) weak, weak male lead... <_<

2) male lead mai slab ca un melc la dieta <_<

3) am mentionat ca nu mi-a placut de Niiya? B)

All in all, un anime de nota 6-7, above average, but not by much :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Jul 5 2012, 06:37 PM
Post #33


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Jun 12 2012, 05:08 PM)
cutia aia de bomboane mi-a adus aminte de Grave of the Fireflies.


La fel! lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jul 5 2012, 07:57 PM
Post #34


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Synoptic @ Jul 5 2012, 06:37 PM)
La fel! lol
*



Sunt 95% sigur ca era acelasi model si pt ca actiunea din Tasogare a avut loc prin 1945-50... B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:51 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |