Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Serial experiments Lain- sau libertatea absoluta!


bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Discutia este despre Lain.

Nu pot sa spun ca este un serial de neuitat. Ritmul este lent (nu exact pe gustul meu) specific animeurilor de acest gen. Stiu ca nu ma enervat dar nici nu mi-a placut la nebunie, mai ales ca tema nu ma atras in mod special. Realizarea (punerea in scena a povesti) este insa buna.
La ora aceasta nici nu mai stiu cum se termina dar daca asi fi in starea de spirit sa vad un astfel de anime probabil ca asi reviziona NGE sau Utena (filmul).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



am inceput sa vad cateva episodea si m-am plictisit. Prefer anime cu unstory care sa te prinda, sa te tina in suspans, iar asta iti da impresia de nemiscare.In plus grafica nu e pe gustul meu. Nu m-a atras deloc. Cu ce pot sa-l laud : muzica : opening-ul si ending-ul sunt superbe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Intr-adevar un anime foarte reusit cu o idee foarte interesanta. Parca e un Matrix mult mai bine realizat. Grafica e insa cam aiurea. Ritmul e mult prea lent. Uneori ma gandeam ca daca nu as avea boxe la acest anime nu pierdeam nimic. E departe de a fi o capodopera, dar e unul reusit care pe unii ii poate impresiona profund (nu e cazul meu).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Lain e unul din preferatele mele. Modul in care te face sa te intrebi "ce vor astia sa spuna" pana la ultimele episoade cand totul devine clar. Nu dezvaluie decat mici fragmente de informatie pe care trebuie sa le pui tu cap la cap. Ador anime-urile care ma fac sa-mi pun intrebari. Eu nu l-as baga in aceeasi categorie cu NGE. Dar seamana enorm cu Matrix-ul :D. Cat am urmarit Lain am fost intrigata ...si asta e un lucru bun
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



da....mie unul mia placut Lain...e unul din animeurile care te poate duce intro stare........
Intradevar trebuie rabdare.....asta e....intradevar nui pentru oricine....
In nici un caz un anime de vazut pentru cei care nu au vazut prea multe....nui bine sancepi cu asa ceva.....caci sar putea sati creeze un amar atat de mare incat sa ajungi sa fugi de anime.

E unul mai deosebit decat celelalte...si ca realizare grafica si mai ales mod de transmitere a unei idei, a unui gand ......conturata o idee de cateva secunde in capul unei persoane......care a luat o serie intreaga pt a fi transmisa.

Imi ramasese ceva pe creier in legatura cu acest anime...hmmm...elemente cheie care se tot repeta.De exemplu....stalpii cu cabluri electrice....si sunetul acela de fond...al curentului care trece....e o chestie destul de profunda zic eu...cel putin pe mine unul ma pus pe ganduri......ideea de conexiune.....zgomotul acela de fond care se transforma intrun murmur general....o constiinta colectiva.Idei care apar si in NGE.....si chiar faza cu stalpii...marog. Poate sunt eu prea...pierdut in ganduri.

as vrea sa termin intrun ton optimist...dar cred ca in cazul de fata nu prea este posibil....si nici potrivit.
hmmm.....Si Lain...este un anime character deosebit fata de toate celelalte......e...ciudata...RAU....i like her :)
(IMG:http://www.animepike.de/animegallery/lain/lain69.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

neea
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: --
Member No.: 134
Points: 2



Lain a fost printre primele anime pe care le-am vazut,dar nu m-a facut sa fug..dimpotriva,am fost foarte intrigata de intregul concept...intr-adevar,seamana foarte bine cu Matrix dar actiunea fiind prezentata prin ochii unei fetite,pare mult mai dramatic...Dupa cum a spus si Kaoru,sunetul de fond este impresionant,pt mine ajunsese la un moment dat chiar obsedant..in schimb,unele subiecte abordate mi s-au parut neterminate...

PS:Mie mi-a placut la nebunie pijamaluta aia gen ursuletz cu care se tot imbraca ea... realizand un contrast intre imaginile ei:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cobaiu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: --
Member No.: 78
Points: 5



mi-a placut lain.mi-a placut pijamaua aia.si cam atat.era spooky zgomotul generatoarelor.ah heck.wuddup chibimox ? :) i'm not dead,hey.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



the wires, man. it's all about the wires.

si da, zgomotul acela e super.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Feb 19 2004, 08:01 PM
Post #9


Unregistered









Nu stiu in ce categorie ar trebui inclus acest anime ,Cyber-punk maybe , totusi pe mine unul m-a fascinat , chiar daca mi-a fost greu sa-l inteleg (nici nu pretind ca l-am inteles in totalitate!), iar cei care l-au vazut stiu ce vreau sa zic ! Cine e Lain , mmm..e greu de zis , e totul si nimic , un fel de " god " al internetului, intr-o atmosfera sufocanta, misterioasa.In linii mari Lain este o eleva in clasa a 8-a , un soarece de bibilioteca , ca sa ma exprim asa cu foarte putini prieteni. Totul incepe cu sinuciderea unei colege a ei , iar o saptamina dupa acest eveniment , o serie de e-mail-uri incep sa-si faca aparitia avind "semnatura" ei .
La rindul ei primeste si ea un e-mail , Chisa explicandu-i ca
ca nu e moarta , ci pur si simplu a renuntat la corpul ei fizic , continuiind sa traiasca in "Wired"un fel de internet . Incet , incet incepe as fie tot mai interesata de acest "univers"
de calculatoare.Dar din acest moment chestii ciudate incep sa se petreaca, si oadata cu cresterea popularitaii ei in "wired " personalitatea ei incepe sa se schimbe , transformindu-se in altcineva ,
Lain cea timida , eleva, si Lain incredibila , atotputernica in "wired " si nu numai....
Dar aici ma opresc si va las pe voi sa hotariti daca e sau nu "hot" totusi ca sa fie inteles cred ar trebui privit dintr-o perspectiva abstracta, plus ca mai are si o multime de chestii cu iz filozofic .Poate ca acest anime incearca , intr-un fel sa anticipeze urmatoarea evolutie a
internetului , o spargere a barierei intre cele doua lumi , cea reala si cea virtuala . Voi ce credeti ? Care sunt momentele care v-au placutimpresionat cel mai mult ? Pentru mine un exemplu ( in episodul 12 )ar fi momentul cand aflindu-se in clasa ,Arisu primeste un e-mail de la Lain , cu toate ca nu avea nici un telefon celular, ci pur si simplu privea in directia ei : "you should just rewrite bad memories" ! Celor care le-a placut Neon Genesis Evangelion vor aprecia acest anime ( i hope!) :D
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Feb 26 2004, 06:51 PM
Post #10


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Hmm... Lain - acest Matrix al anime-urilor...Eu nu am terminat inca de vazut seria, mai am de copiat vreo 3 epis si de vazut vreo 2 din cele deja copiate, dar imi place f mult! Dupa ce am vazut primele 3-4 epis mergeam pe drum si ma uitam dupa cablurile de tensiune :lol: ....Imi place f mult cum se reia mereu imaginea cu ea plecand la scoala: inca o zi ca toate celelalte, acelasi drum monoton si totusi dincolo de lucrurile cu care te-ai obisnuit pandeste ceva gata sa-ti schimbe viata - pac, si apar firele......si bazaitul ala cu sentimentul de "everyone is being watched"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Feb 29 2004, 08:09 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Lain-ul l-am terminat de mult. Mie mi-a placut ideea si modul in care a fost realizat. Dar este necesara o oarecare experienta in anime ca sa intelegi ce se intampla acolo, Lain nefiind un titlu pe care il vezi duminica cu floricele. Este unul dintre acele anime care iti pune mintea la contributie si exact ca o carte buna daca nu o digeri cum trebuie nu intelegi nimic. In concluzie, nu este pentru orice otac, aceasta fiind desigur, parerea mea proprie si personala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Aug 13 2004, 07:20 PM
Post #12


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Abia am terminat azi de vazut seria. Animeul imi place la nebunie pt ca e psihologic, si pe mine ma atrag astfel de filme, a... si OST-ul...

E plictisitor fara-ndoiala, in primele trei episoade imi venea sa dau cu CD-urile de pereti, nu se itampla nimic... dar dupaia devine interesant, de cand intra in actiune si cei doi "mascati" :D

Sunt cateva faze super frumos implementate, cum ar fi : secventa in care se intalneste Sora lui Lain cu ea insasi, cand o sugruma Lain pe Lain si ii spune ca comite sinucidere, si sa nu uitam faza cand Arisu isi implinea fanteziile sexuale... :twisted:

Sunt si niste replici foarte frumoase:" Lain, you are a program, an executable and the rest of the people are just aplications. "

To Be Continued...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Forbin
post Sep 8 2004, 04:11 PM
Post #13


Abhorrent Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 75
Joined: --
From: (don't look behind you)
Member No.: 365
Points: 666
Gender:



am vazut si eu lain acu vreo 2 zile ... intr-o singura noapte...
genul cyberpunk (vezi Matrix, Evangelion, Ghost in the Shell...) pe mine ma atrage din multe puncte de vedere, insa nu e un gen gustat chiar de oricine.
seria trateaza pe larg delimitarea intre real si virtual. sau mai precis lipsa uneia :)
daca ti-ai pus multe probleme filosofice legate de realitate, existenta, viata, psihic si spirit, lain pare ca lasa prea mult timp sa digeri cate o bucata mult prea mica de informatie. daca insa nu esti obisnuit cu astfel de activitati, filmul iti lasa timp de reflectie, nu te grabeste.
comparativ, in GitS "pastilele de informatie" sunt mai mari, mai multe si mai condensate. am avut ocazia sa il vad cu persoane neinitiate in cyberpunk-uri, si m-am vazut nevoit sa explic o gramada de concepte.
revenind, pijamaluta-ursulet e chiar marfa... simbolizeaza oarecum inocenta ei.
cel mai mult mi-au placut totusi ultimele episoade, si anume pentru ca nu mai apar concepte noi fara sa avanseze cele vechi... la inceput mi s-a parut fortat character-development-ul (a citit o carte si si-a modificat calculatorul din chestie mare direct intr-o imensitate cu paralel processing si racire pe lichid, desi nu zice cum ca ar fi primit piese noi, si asta intr-o seara sau doua, dupa scoala)

mai am multe de spus - atat despre lain, cat si despre conceptele vehiculate. insa voi continua cu alta ocazie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Sep 15 2004, 08:47 AM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



Hmmm.... In primul rand vreau sa specific ca LAIN nu este un anime care seamana cu Matrix ci este tocmai INVERS! Producatorii seriei MAtrix au recunoscut ei insisi ca principalele anime-uri dupa care s-au inspirat au fost.... GUESS WHAT? LAIN si GHOST IN THE SHELL.... Asa ca.... Lain este un serial genial care a aparut inainte de Matrix, OST-ul cu openingul interpretat de BOA este de asemenea foarte mishto.... Si sper ca mai multa lume sa poata sa aprecieze un astfel de anime.... original....
Mie mi-a placut foarte tare.... :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Sep 17 2004, 06:51 PM
Post #15


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Nu stiam ca OST-ul este cantat de BOA... dar mi se pare normal, pt ca mai este un anime, nu-mi aduc aminte acum numele, a carui OST este cantat de Utada Hikaru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifiel
post Oct 19 2004, 10:18 AM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Tm
Member No.: 454
Points: 72
Gender:



Eu nu am vazut Lain dar am multe poze pe comp. Subiectul mi-a placut foarte mult (am aflat de pe net)... mai ales sfarsitul!!! (cred ca e acelasi ca la joc).... grafica mi se pare destul de reusita.. cat despre personalitatea lui Lain.. nu stiu mare lucru dar trebuie sa fie un personaj destul de interesant /!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Oct 19 2004, 01:48 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Lain-ul e ceva deosebit. Un anime care te tine in suspans si nu prea. Cateodata mori de plictiseala de iti vine sa-l injuri ca apoi sa vina o scena care sa-ti trezeasca interesul. Mie mi-a placut. Sfarsitul a fost chiar pe gustul meu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 25 2004, 10:25 PM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



S.e Lain...descriere...ambiguu...depresiv...mai violent decit realitatea...irealitate reala as fi tentat sa spun...eu nu am considerat nici un moment Lain plictisitor...nu as avea motive...totul incepe cu o sinucidere...apoi continua cu cea de a doua...nu vad plictiseala in jocul dintre viata si moarte...zgomotul de inalta tensiune...superb...umbrele roshii...la fel...pastelul culorilor este o combinatie reusita intre morbid si trist...idea de granita intre realitate si lumea virtuala as inclina sa o compar mai mult cu cea din filmu' Omul care tunde iarba (Lawnmoyer Man)...Lain este adorabila...am zis ca-mi iau si eu o pijama in forma de ursuletz vreodata /^_^ ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifiel
post Oct 26 2004, 10:26 AM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Tm
Member No.: 454
Points: 72
Gender:



Din cate stiu eu (din ceea ce am citit pe net), exista un joc Lain. Sfarsitul este fffff mishto: Lain se sinucide si continua sa 'traiasca' in web (sau chestia aia kinda like a net.... or...web)
Acum nu stiu daca animeul a fost facut dupa joc sau vice-versa..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifiel
post Oct 26 2004, 10:33 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Tm
Member No.: 454
Points: 72
Gender:



Oh, Sid.... appearantly I can't argue with you on this one... /^_^
I completly agree with you on this one!!!! :P Si in privinta subiectului si in privinta graficii (tre sa recunosc ca grafica m-a facut sa ma interesez in mod special de Lain)

E, si ideea cu pijamaua.... I think it's CUTE /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:28 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |