Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Makutta, propriul meu "storyline" ........


Makutta
post Sep 2 2008, 02:02 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:




In primul rand imi cer scuze pentru greseli de tastare sau de vorbire, de exmplu repetarea unor cuvinte sau ....; am fost inspirat din "storyline-ul" Naruto si Dragon Ball (toate seriile Dragon Ball)

Makutta
最偉大
Capitolul 1: Introducere 介紹
Acum 11 ani, intr-o noapte cu luna plina au aparut de nicaieri 4 lupi uriasi, mai uriasi chiar decat dealurile;aveau blanurile de culoare diferita; au inceput sa distruga tot ce le iesea in cale, de la copaci, dealuri si munti, pana la orase; printr-un simplu urlet distrugeau macar 2 orase deodata, iar cand fugeau se cutremura acea parte a globului unde erau ei; mai erau inca 3 ore pana la rasaritul soarelui, iar tinand cont de faptul ca puterea lor crestea cu fiecare secunda, planeta ar fi fost distrusa toata, in mai putin de 1 ora si jumatate. Cineva trebuia sa-i opreasca cu orice pret pe acei lupi uriasi; natiunile s-au unit si au format o alianta temporara, singurul lor scop fiind infrangerea lupilor.
Toti au dat tot ce au putut: tancuri, bombe, roboti...; armatele toate, fiecare in formatiune de lupta, incercand sa mai traga de timp pana la rasarit, insa pana atunci mai erau inca 2 ore si jumatate !! Cine ar fi putut sta in fata acelor monstrii, parca veniti din alta lume ??
De nicaieri au aparut 2 luptatori, un barbat si o femeie. Barbatul avea 2 metri inaltime, par saten inchis, avand si cateva fire de par alb in cap; fata ii era de razboinic, avand ochii albastrii; era incins cu cingatoare gri, iar ca imbracaminte avea un costum ciudat de lupta, larg, de culoare maronie si pe deasupra o pelerina alba; era incaltat cu niste bocanci negri; femeia era imbracata intr-un costum destul de larg, roz, avand pantofi negri; chipul ii era frumos, par roscat si ochi de asemenea albastrii, ca ai barbatului ei, cu care a venit sa infrunte acele creaturi nemaipomenit de puternice. Dar oare aveau ei vreo sansa?? Cum ar putea vreodata ca 2 razboinici sa infranga niste monstrii de dimensiuni nemaivazute ??
Amandoi s-au uitat catre luna plina si ochii li s-au inrosit, crescandu-le cozi de lup si zbarlinduli-se paru' ; barbatul a ridicat mana dreapata, iar femeia mana stanga, formand o bila ca din energie solara, care tot crestea; au inceput sa pluteasca in aer, inaltandu-se catre nori si departandu-se unul de celalalt pentru ca bila sa se largeasca;
Calibus, caci acesta ii era numele barbatului a zis catre Nana, femeia sa: cred ca ajunge o bila cat o casa... haide sa-i distrugem pe acesti varcolaci care si-au depasit dimensiunile normale !
Femeia a dat din cap, aratand ca doreste sa finalizeze acel zarick* ( tehnica; exista multe zarick-uri in lume ); pe cand au inceput ei sa rosteasca niste cuvinte fara inteles, de parca ar fi fost in transa, un batranel micut, senin la fata, a aparut de nicaieri in aer, putand si el sa sfideze gravitatia; le-a zis celor doi tineri luptatori care facusera o bila cat o casa: doar nu credeati ca o sa va las pe voi sa va distrati fara mine, nu ?? Vreau si eu sa particip la acest zarick, cu tot ce pot !
Femeia ii raspunse: tata, dar de Makutta, cine o sa aiba grija ?? Stii ca dupa acest eveniment va fi urat de toata lumea. EL VA FI SINGURUL SUPRAVIETUITOR AL CLANULUI WOLF* ( LUP ), deoarece toate celelalte familii sunt distruse deja. Au mai ramas doar acesti varcolaci, care s-au transformat in lupi uriasi din familia Sennih, al clanului nostru WOLF.
- Nu-ti fa griji fata mea, Makutta va fi ingrijit de satenii care mi-au slujit mie pana acum si de urmasii lor; nu uita: noi suntem cea mai bogata familie din toata regiunea Takunna; toti se vor oferi sa-l ingrijeasca pentru averea care i-a ramas. Insa... majoritatea oamenilor pe care-i va intalni vor fi reci ca gheata cu el... va fi urat aproape de toti... dar totusi nu i se va intampla nimic: va fi bine, ai cuvantul meu !
- Te cred, tata !
- Ei bine, Nana, iubita mea, sa finalizam acest zarick !!.......
Toti 3 din Clanul Lup au rostit niste cuvinte ciudate, ultimele fiind Zaka-Zaka-Na-ichi-Ra !
Intr-o clipa au disparut si acei 3 oameni-lup si ceilalti 4 lupi uriasi, fiind absorbiti in acea bila cat casa, pe care au facut-o Nana si Calibus.
Liderul natiunilor unite a rasuflat usurat: am scapat...... de anihilare totala.
..........................................................................................................................................................................................................................
In prezent (dupa 11 ani)
- Oare de ce ma privesc toti asa ? parca ar vrea sa nu exist... atata suferinta simt in sufletul meu, maestre Shino.
- Makutta, nimeni nu-ti doreste moartea, este doar o impresie a ta...
- Cum spui tu sensei, dar totusi..... simt ca ei ma urasc, de parca le-am gresit cu ceva...
(in gand) nu tu le-ai gresit tu, ci cei din clanul tau, care aproape au distrus Pamantul. Totusi va veni o zi cand vei sti macar o parte din cumplitul adevar al clanului tau. Insa cum vei reactiona cand vei sti tot adevarul ?
Dar oare despre ce adevar vorbeste maestrul lui Makutta ?
Acest baiat Makutta are 11 ani, este plin de durere deoarece nu si-a cunoscut parintii; are inima ranita, dar totusi este un copil puternic; infatisarea lui este modesta: un copil, aparent plin de entuziasm prostesc, care are 1, 39 inaltime, ochi verzi, par saten deschis si azvarlit in toate partile de parca ar fi arici, dintii albi ca norii cei curati de pe cer, iar corpul are o structura normala pentru varsta lui, avand greutate 30 de kg; culoarea sa favorita este verde, de aceea este aproape tot timpul imbracat cu haine de aceasta culoare, numai bocancii, adidasii sau ce mai poarta el sunt de obicei albi, gri, maroni sau negri. In acest capitol poarta un trening sportiv verde si niste tenisi maro.
El nu stie ca este un varcolac din marele clan "Lup" care era format din mai multe familii, si de aceea este nedumerit in legatura cu persoanele care-l privesc cu ura; ceea ce stie el este numele de familie al sau: Uruku, insa nu stie despre clanul din care se trage sau amanunte despre parintii sai. Dar totusi,Makutta, are si partea sa buna sufleteasca, nu numai cea plina de ura fata de cei ce-l dispretuiesc: este un copil caruia ii plac jocurile, muzica, football-ul... si mai ales simte dragoste si gingasie fata de o fata pe nume Kushina. Baiatul poarta tot timpul un medalion albastru la gat, pe care l-a gasit in fosta camera a parintilor sai.
Cu toate ca este bogat, nu-i place sa arate acest lucru, purtand imbracaminte normala si comportandu-se ca orice alt copil in societate.
Senseiul lui Makutta pe de alta parte arata total diferit: este foarte inalt, are 2,17 metri, un gigant, avand de asemenea si destule kg: 110; parul sau este aproximativ ca si al elevului sau, numai ca este mai lung, de culoare neagra si cu destule fire albe, cu toate ca nu are decat 33 de ani; ochii sai sunt caprui, insa tot timpul ingandurati in amintirile ce au fost odata realitate, anume familia sa, care acum nu mai exista printre cei vii; fata sa este mai mult sobra decat vesela; este un barbat muschiulos, plin de fibra si de energie, insa pe care si-o pastreaza doar pentru anumite momente mai importante ale vietii sale, cum ar fi o lupta pe viata si pe moarte; de cand i-a murit sotia si fiica nu a mai intretinut relatii sexuale. Culorile sale preferate sunt cele de doliu, adica negru, cenusiu.. pentru a-si aminti de toate persoanele dragi pe care le-a pierdut.
- Makutta, vrei sa iesim la o gura de aer si sa ne antrenam putin ?
- Antrenamente? Las pana si mancarea pentru a deveni mai puternic.
Inca un lucru important la acest baiat varcolac: iubeste mancarea, dar totusi nu este gras datorita sportului si antrenamentelor spre a deveni un campion la " Turneul Dragonilor " ; nu pierde aproape nici o lupta importanta de la acest turneu, deoarece se asaza frumos in fotoliu in fata televizorului si urmareste pe campionii lumii, care sunt idolii sai.
Cu cateva regrete in suflet, datorita faptului ca nu si-a terminat portia de orez cu carne din farfurie, iese afara cu senseiul sau, pentru a se antrena.
Pana la varsta de 11 ani, de Makutta a avut grija un nobil al satului Saiha, pe nume Salahar, impreuna cu sotia sa, Anna. Insa de acum incolo, Shino Baruk, senseiul sau maestrul baiatului-lup va avea grija de el, ca si de propriul sau fin. Oricum familia Baruk si familia Uruku ,din clanul Lup, au fost totdeauna in relatii bune.
- Ei bine, maestre, cu ce vom incepe ? Poate cu un zarick (o tehnica) puternic ?
- Zarick ?? Makutta tu trebuie mai intai sa inveti Kung-Fu, Karate, Arte-Martiale... tehnici de lupta, abia apoi vom incepe cu zarickurile.
- Fie ! Oricum o am in sange cu zarickurile, nu-i asa? Chiar tu mi-ai spus ca parintii mei erau oameni puternici, nu-i asa sensei ?
- Da. Erau puternici; numai ca acum tu esti mostenirea lor si trebuie sa ma asculti pe mine, deoarece sunt maestrul si tutorele tau oficial. Intr-o buna zi o sa inveti toate zarickurile din lume, insa pana atunci... trebuie sa stii sa te lupti !
- Eu, sa invat toate zarickurile din lume? Ce te face sa crezi asta ?
- Pai... nu pot sa-ti explic sa intelegi... insa voi incerca... , Makutta, fiecarui om ii este dat un destin pe care-l poate urma sau nu, dupa bunul lui plac, insa orice ar alege, destinul vine dupa el, pana cand...
- Pana cand... ?
- Pana in momentul in care realizeaza ca destinul nu este o jucarie si isi urmeaza calea sa, fie ea aparent buna sau rea...
- In clipa in care tu te-ai nascut... chiar in acea clipa... au aparut acei lupi uriasi de nicaieri, care aproape au distrus un sfert din planeta...
( Oare ce vrea sa spuna Shino Baruk prin aceasta: in clipa in care s-a nascut Makutta, au aparut si acei lupi uriasi ??? Ce destin il asteapta pe acest copil ?? )
- Acei lupi care au distrus totul in calea lor ?
- Da... acei lupi.
- Dar ce s-a intamplat cu familia mea ? Dupa cate mi-au povestit Salahar si Anna, cei care m-au crescut ca pe propiul lor fiu, mama si cu tata au murit ca niste eroi adevarati, luptandu-se pentru planeta noastra, nu-i asa?
- Da... sunt niste eroi...
- Dar tot nu am aflat amanunte despre ei, despre viata lor, sau daca au facut si ei parte dintr-un clan mai mare, precum familia Kirrin, care face parte din clanul insectelor.
( in gand) oh... copile, te apropii destul de mult de adevar, insa daca l-ai sti, ai fi marcat pe viata, vrand sa gasesti...
- Hei !! Iar esti ingandurat ?!? Te rog, haide, invata-ma sa lupt !
- Bine Makutta, sa inceapa antrenamentele !

Oare la ce fel de antrenamente va fi supus Makutta, pentru a putea ajunge un luptator mare ?? Veti afla in urmatorul capitol.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinamori
post Sep 2 2008, 02:19 AM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 1-September 08
Member No.: 7.496
Points: 70
Gender:



Interesant ficul,chiar mi-a placut acest capitol!Greseli de tastare nu prea am vazut >_> .Dar...ar fi mai bine ca atunci cand un personaj zice ceva in agnd sa pui tot ce zice in ghilimele,cel putin eu asa stiu ca se face,well...mi-a palcut mult cum incepe primul capitol..aid escris bine personajele si te-ai exprimat foarte bine!!Wow!!Lui Makutta ii place mancarea..imia duce aminte de Lina Inverse din Slayers!Acest baiat pare foarte special...hm..sunt foarte curooasa ce se intampla in cominuare.Astept urmatorul capitol "cu sufletul la gura"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 2 2008, 02:35 AM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



QUOTE(Shinamori @ Sep 2 2008, 02:19 AM)
Interesant ficul,chiar mi-a placut acest capitol!Greseli de tastare nu prea am vazut >_> .Dar...ar fi mai bine ca atunci cand un personaj zice ceva in agnd sa pui tot ce zice in ghilimele,cel putin eu asa stiu ca se face,well...mi-a palcut mult cum incepe primul capitol..aid escris bine personajele si te-ai exprimat foarte bine!!Wow!!Lui Makutta ii place mancarea..imia duce aminte de Lina Inverse din Slayers!Acest baiat pare foarte special...hm..sunt foarte curooasa ce se intampla in cominuare.Astept urmatorul capitol "cu sufletul la gura"
*


O sa postez aproape in fiecare zi cate un capitol din " Makutta" tot aici, la acest topic, bineinteles conditia fiind sa am timp, sa nu fiu ocupat cu altceva mai important; da, ai dreptate, cred ca ar trebui sa pun in ghilimele ce spun personajele...
Sper sa fie pe placul multora acest fan-fiction. Cat de curand o sa ma pun pe treaba inventand si alte storyline-uri, dar mai intai trebuie sa-l termin pe acesta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinamori
post Sep 2 2008, 10:32 AM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 1-September 08
Member No.: 7.496
Points: 70
Gender:



Pai daca o sa mai scris si altele eu iti urez scucces!!Totusi cred ca acesta va fi superb,mie deja a inceput sa-mi placa,foarte mult chiar...sunt fana ta nr 1 :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 3 2008, 09:17 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



MAKUTTA 最偉大
Capitolul 2: Antreneaza-te spre a deveni mai puternic !

" Ei bine sensei, cu ce o sa incepem, poate cu Kung-Fu sau cu crearea unui mic Tajuu sau poate cu altceva ?? " ( oricare om care stie sa-si controleze cat de cat energia si puterea spiritului si a trupului sau, poate crea sau convoca prin concentrare si prin alipirea palmelor macar o mica creatura , care se numeste Tajuu )
" De fapt Makutta, vom incepe cu o alergare usoara pana la rau. "
" Ce ?? O alergare usoara pana la rau?? Si ce o sa facem acolo? O sa ma inveti ceva special sau ce !?! "
" O sa te invat cum sa supravietuiesti!"
" A, nu zau.. ? am invatat inca de la 5 ani cum sa supravietuiesc cu diferite plante sau insecte din padure, in cazul in care nu as gasi civilizatie. "
" Se pare ca ti-e putin frica de padure, doar stii ce fel de monstrii umblau mai de mult pe acolo, nu ? "
" Haide sensei, mai lasa-ma cu povestile tale de adormit copii; toata lumea stie ca demonii si celelalte creaturi sunt doar niste povesti; daca aceste mituri au existat, inseamna ca EU VOI FI URMATORUL " SHANGDI " !!! " ( SHANGDI era cunoscut in mitologia chineza ca zeul creator in timpurile stravechi, fiind de asemenea foarte puternic ).
Maestrul baiatului rase putin ganditor iar apoi adauga: " multi oameni au vrut sa ajunga macar mari luptatori, si abia cativa au ajuns in top; insa tu vrei sa devii un fel de zeu ?!? ... nu incape indoiala: fie ai prea mult entuziasm, fie nu ai prea multa minte... este imposibil sa ajungi asemenea zeilor stravechi, deoarece ei erau cu adevarat unici, cu puteri de neimaginat; in schimb tu esti doar un pusti care viseaza cu ochii deschisi. "
Dar in mintea lui Shino erau alte ganduri: " multe legende exista in legatura cu oameni care au ajuns precum zeii, sau chiar zei; atunci poate... exista o sansa de una la o mie ca... Makutta sa ajunga... o legenda... oricum nu este un baiat obisnuit, dar totusi nu este chiar unic... mai sunt si altii... "
" O SA AJUNG O LEGENDA ! NIMENI NU-MI VA STA IN CALE... VISUL MEU ESTE SA AJUNG CEL MAI TARE LUPTATOR DIN TOATE TIMPURILE 大きい1つ; VREAU CA TOTI SA-MI CUNOASCA NUMELE: MAKUTTA URUKU !! "
" Makutta: trezirea... tu esti un nimeni; inca nici n-ai inceput antrenamentele... deci, doresti sa le incepi sau ti-e teama ? spune-mi Makutta, gresesc eu oare, sau este adevarata banuiala mea: iti este teama sa incepi antrenamentele mele dure ?? "
Shino a inceput sa antreneze oameni inca de la frageda varsta de numai 12 ani, si peste 40 din cei pe care i-a antrenat au ajuns mari campioni la diferite turnee de lupte, dar mai cu seama 7 au ajuns sa participe la " Turneul Dragonilor " , care este de asemenea si turneul de lupte preferat al lui Makutta.
" Nu multi au trecut prima parte a antrenamentelor tale sensei, dar ma intreb ,oare, de ce ? Oare cat de grele sunt ?" ...... si zambind cu mult entuziasm zise: " Vreau sa trec prin toate etapele antrenamentelor tale, maestre, ba mai mult, o sa-i intrec pe toti ! "
Micul varcolac si cu maestrul sau si-au inceput alergarea usoara pana la raul de la marginea satului Saiha, insa acel rau se numeste " Raul mortii " deoarece foarte multi oameni care au dorit sa ajunga mari luptatori si au facut antrenamentele grele ale lui Shino Baruk, nu s-au mai intors vii de acolo. De fapt micul visator era putin speriat, insa ceva parca ii da curaj sa mearga la acel rau, spre a deveni mai puternic.
" Tu nu iti dai seama la ce fel de riscuri te vei expune pe parcursul antrenamentelor, caci daca ai realiza riscurile, te-ai intoarce chiar acum acasa. S-ar putea sa mori in urmatoarele zile. De ce nu alegi calea usoara ? "
Baruk era vestit inca de la 15 ani datorita mintii sale ingenioase: era un geniu; stia sa-si intimideze adversarii, dar nu numai adversarii, ci si invataceii; cunoaste foarte bine mentalitatea unui om, cunoaste atat de bine diferitele mentalitati, incat a fost incununat cu titlul de " Prim Psiholog " al tarii, de catre presedintele Chronos. Cand un terorist a fost prins, primul care este chemat sa-l interogheze este acest geniu imbatabil. Dar nu numai aceasta calitate unica o are Baruk Shino, ci are si niste " talente" in lupta, fie ea lupta corp la corp, fie lupta cu zarickuri ( diferite tehnici speciale ce sunt folosite doar prin controlarea puterii sau energiei planetelor, vietii, obiectelor...; la anumite zarickuri se folosesc cuvinte cheie, pentru a le putea activa, altele se fac doar prin diferite miscari speciale ale corpului, sau numai a membrelor; exemplu: "zarick al pamantului: groapa fara fund" ; efectul acestui zarick este despicarea pamantului pe o raza de aproximativ un kilometru, formand o gaura uriasa in pamant ).
Cand a auzit ca sa-r putea sa nu se mai intoarca niciodata de la rau, Makutta a inghitit in sec si a raspuns: " deci s-ar putea sa mor... ?? Nu vreau sa mor !! Mai bine ma intorc acasa si mananc ceva, in plus nu o s-o mai vad vreodata pe Kushina ! "
Un gand l-a strafulgerat pe Shino: " stiam eu ca este fricos... am simtit aceasta; este un baiat care nu a muncit, a fost tinut "in puf" toata viata; are foarte multi bani; chiar daca nu si-a cunoscut parintii si este urat de multi oameni, totusi tine mult la viata sa... intr-un fel este o decizie inteleapta: macar va mai trai cativa ani... oricum cand isi va intalni adversarii de care n-ar putea sa scape niciodata, fie se va supune lor, fie va muri.... pana la urma este doar un copil fricos, nimic mai mult. "
Makutta se opri din alergarea usoara si dupa ce se gandi bine, luase o decizie: " un fricos... un nimeni.... nu vreau sa fiu asa !! in plus, fata visurilor mele nu se va uita niciodata cu dragoste la un fricos... trebuie sa fiu puternic, trebuie !!! "
" Ia-o usor... nu trebuie sa te agiti asa, pe degeaba, oricum in joc este doar viata ta, nu eu aleg ci tu. " Chiar daca raspunse lui Makutta cu aceste cuvinte, in mintea sa avea alte ganduri: " este pentru prima data, dupa atata timp... nu m-am mai inselat in privinta gandirii unui om de mult timp... acest copil este intr-un fel special; acum il inteleg perfect: este fricos, dar gandul la maretie, la triumf, la o posibila prietenie cu Kushina... sunt mai puternice aceste ganduri si dorinte decat teama sa, intr-un cuvant, si-a invins teama; m-a surprins si pe mine... "
" Mergem chiar acum la rau; vreau sa devin puternic !! Haide sensei, ce mai stai ? Nu uita aceasta: vreau sa te surprind si pe tine, VREAU SA-TI DEMONSTREZ CA POT AJUNGE O LEGENDA... VREAU SA-I BAT PE TOTI SHINOBII, MAGICIENII, LUPTATORII... PE TOTI !!! " 大きい1つ
" Interesant, copile, ma lasi cu povestile ?? "
" Bine, cum vrei tu. Tu esti antrenorul, dar intr-o buna zi, o sa tanjesti sa mai apuci sa vorbesti cu mine, deoarece o sa fiu inconjurat de multi adepti ai viitoarelor mele tactici de lupta. Sa mergem ! "
Alergarea usoara a inceput din nou si a durat inca 15 minute pana la rau.
La aceasta ora apunea soarele, iar privelistea era minunata: o vale plina de plante si de ierburi, inconjurata de un codru; cerul era limpede, fara nori; in padure anumite vietati se pregateau de somn, soarele de o culoare de nedescris se pregatea de asemenea sa lase peisajul intr-o intunecime care urma sa fie pastrata in cantecele minunate ale greierilor; culorile minunate ale florilor incepeau parca sa se stinga, ca si cum ar fi vrut sa spuna: "noapte buna"; insa anumite vietati abia de acum isi incepeau activitatile nocturne.
" Ei bine, am ajuns. Incepem, sau nu ? Poate ai vrea sa te odihnesti putin. "
" Fara odihna! Nu am muschi deloc; ai dreptate: sunt inca un nimeni; oooff, ce muschi grozavi are Lee, cred ca de aceea toate fetele sunt inebunite dupa el. Dar eu o sa-l intrec nu numai la muschi, ci si la tehnici! "
" Sai Lee are intelepciune in lupta, si inca nu putina; stie sa faca deja prin controlarea puterii un tajuu destul de mare, de dimensiunea unui ciobanesc german; tajuul sau este un mic T-REX, un mic dinozaur; tu nu stii sa convoci nici macar unul cat o boaba de mazare, deci nu te mai compara cu el caci nu are rost. "
" El mereu este favoritul tau... Sai Lee si iarasi Sai Lee... ce mare branza poate sa faca tipul acesta?"
" Mult mai multe decat tine... de fapt, daca stau sa ma gandesc bine cred ca este prietenul Kushinei si in plus este unul dintre cei mai puternici baieti ai satului nostru."
" Ceeee ???? Prietenul Kushinei, unul dintre cei mai tari ai satului nostru ??? ... Pana aici ! Incep chiar acum antrenamentele. "
" Aaa, deci tu chiar esti hotarat, nu-i asa ? Bine, cum vrei tu... uite, iti voi da prima ta sarcina."
Makutta, nerabdator:" ce am de facut, ce am de facut ?"
" Paai, doar sa treci de partea cealalta a raului. "
O bucurie mare il cuprinse pe baiat: " simplu, prea simplu... atunci ar fi greu daca nu ar fi acel pod "
Intr-o clipa podul se rupse in doua.
" Ceeee? S-a rupt ? "
" L-am rupt eu, cu putina concentrare a mintii. "
" Poti face asa ceva ? Incredibil... si cum te astepti sa trec de partea cealalta a raului daca podul este rupt si in rau sunt multi pesti piranha !??! nu am cum sa trec innotand... imposibil ! "
" Tocmai in aceasta consta antrenamentul: este sau cel putin pare imposibil... acum sa te vad, " geniule " . "

Oare ce va face Makutta pentru a putea trece raul, fara a fi mancat de pestii piranha, care sunt foarte periculosi ? Iar daca va reusi sa treaca de partea cealalta a raului, ce alte antrenamente vor urma si cu ce se va alege ?

Daca mai doreste cineva sa postez in continuare capitole din " Makutta", o rog/il rog sa posteze ceva la acest topic, dupa fiecare capitol, pentru ca, daca nu ma insel, nu am voie sa postez un mesaj dupa alt mesaj al meu, ci abia dupa ce cineva a postat ceva. Daca nu este corect ce am spus, va rog din suflet sa ma corectati, solicit opinia unui admin sau a unei persoane cu experienta. :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 5 2008, 02:47 AM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



MAKUTTA

Capitolul 3: Aparitia fiarei.

Soarele a apus, iar luna a ineput sa-si faca prezenta. Aceasta putea insemna un singur lucru: puterea lui Makutta urma sa fie dezlantuita!!!
" Cat de prost am putut sa fiu: in aceasta seara este luna plina!! Oare cum de nu mi-am dat seama ?? "
" Si ce daca-i luna plina, sensei?? "
" Nu privi spre ea!!... "
De cand s-a nascut Makutta, in fiecare seara cu luna plina, daca acest baiat varcolac isi petrecea timpul pe afara, Maestrul Shara era impreuna cu dansul, deoarece acel maestru este singurul care cunoaste pe deplin cum sa opreasca un varcolac; s-a ocupat toata viata cu studiul varcolacilor.
Shara Murhino este cu siguranta cel mai puternic barbat din satul Saiha, nefiind atat de specialist pe plan psihologic, precum Shino, insa aproape la fel de talentat ca si dansul. Shara nu numai ca are forta bruta, pe care si-o foloseste destul de des, dar este de asemenea foarte, neegalabil de priceput la zarickuri (tehnici speciale care folosesc energia corpului si a spiritului sau energia planetei) si magii ( tehnici care folosesc putere mistica, neintelese de majoritatea luptatorilor ); tocmai de aceea el este primul propus ca viitor Balla (conducator al unei regiuni, mai multe sate, sau, foarte rar, conducatorul unui judet intreg), deoarece actualul este destul de bolnav si pe deasupra si in varsta. Murhino are capul mai alungit putin decat ar trebui, cu un gat mediu, un corp slab, nemuschiulos, membrele de asemenea lungi; are 1, 97 inaltime, pielea corpului destul de palida, de parca nu ar fi stat in soare mai deloc, fata sa are riduri;par negru, ochi negri ca taciunea, nas alungit si putin carn, expresia fetei inspirand teama; in majoritatea zilelor poarta costumul sau negru de vrajitor, insa fara acea " palarie" a vrajitorilor obisnuiti, bagheta tinand-o in mana stanga, tot timpul, in afara de anumite momente mai speciale sau cand doarme. Nimeni nu stie prea multe despre vrajile pe care le practica el, deoarece nimeni n-a ramas viu dintre toti vrajitorii tarii care l-au provocat la lupta.
Tara aceasta in care se petrece actiunea cel putin pana la momentul de fata poarta numle de " Tara Stelei". Se numeste asa datorita faptului ca in urma cu peste 1.700 de ani, o stea a cazut pe teritoriul actualei tari si a ramas intacta pana in ziua de azi, fiind pastrata in "Templul Inimii " , din satul Shaman. Satul Saiha, in care s-a nascut Makutta, se invecineaza la nord cu satul Shaman.
Datorita prudentei maestrului Shara, pana acum, Makutta nu s-a transformat niciodata, nici macar semicomplet, insa in aceasta seara, chiar sub grija geniului Baruk Shino, micul varcolac a privit spre luna plina. El, care este numarul 1 la inteligenta din toata Tara Stelei, cel mai renumit psiholog, a emis un mic detaliu cand s-a hotarat sa vina cu invatacelul sau pentru a-l antrena spre a deveni mai puternic: aceasta este o zi cu luna plina! Cat de orb a putut fi, pare aproape incredibil ca el nu a tinut cont de sursa puterii lui Makutta: luna...
Din momentul in care Makutta si-a atintit privirea spre luna plina, nu si-a mai miscat nici macar o data pleoapele, de parca ar fi "inghetat" complet. Ochii lui Baruck priveau inspaimantati aceasta scena, neputand insa face ceva spre a impiedica inevitabilul.
" Makutta?? Esti bine? "
Nici un raspuns nu veni in acel moment tensionant de la baiat.
In urmatoarea secunda incepu sa-i creasca unghiile, devenind gheare, fire de par alb incepu sa-i apara peste tot, corpul incepu sa i se preschimbe intr-un varcolac. Transformarea a durat putin mai mult de 10 secunde. Dintr-un motiv nestiut deocamdata, avusese loc doar o transformare semicompleta: ochii ii erau albi, caninii ii crescusera, structura fetei semana cu cea a unui lup, exceptand botul care lipsea; parul din cap i se zbarlise mai tare si capatase o nuanta cenusie-alba, iar corpul ii se facuse mai paros, avand destule fire de par si pe maini, tot de aceeasi culoare cenusie-alba; urechile ii erau putin mai ascutite si mai alungite; de departe cea mai importanta schimbare era inaltimea, avand acum 1.52 si muschii care erau mai masivi.... dar mai ales coada de lup.
" Aaaarrgghhuuuuuuu... " Un urlet asemanator cu cel al unui lup s-a auzit de la rau pana in departare, provocand un mic cutremur de pamant si caderea multor arbori; apa din rau "tremura speriata".
" Nuuu... nu aceasta...."
Makutta si-a intins bratele si s-a rezemat in palme, formand o pozitie asemanatoare cu cea a unui patruped.
Un fior ca de moarte il cuprinse pe Shino, care sta cu privirea atintita spre varcolac si cu corpul in garda, gata de aparare. In mai putin de o secunda, fiara a aparut in spatele maestrului sau pregatindu-se sa-l loveasca cu bratul drept, insa exact in acel sutim de secunda Baruk a aparut in spatele ei, lovind-o puternic, cu cotul in ceafa.
Deznodamantul acelei lovituri a fost azvarlirea lui Makutta prin sol, pana la distanta de 5 metri, insa nici macar un sunet de durere nu s-a auzit, ca si cum fiara ar fi fost de piatra;nici macar o zgarietura nu-i aparuse in urma loviturii; s-a ridicat in cele patru membre, luand din nou pozitia patrupedelor, iar apoi, la nici o secunda distanta a aparut in spatele antrenorului si l-a lovit cu doar in deget in spate, aruncandu-l pe deasupra solului pe o distanta de 16 metri, iar apoi aterizarea prin sol a fost de inca 9 metri.
Aceasta este puterea uriasa pe care o detine Makutta; pentru aceasta putere este urat el de toata lumea, dispretuit ca traieste, deoarece este singurul supravietuitor din tot clanul Lup.
Mai exista inca cateva clanuri care detin niste puteri supranaturale, insa doar unul dintre ele are oameni cu forta bruta si cu viteza chiar mai teribila decat al celor din clanul lui Makutta.
Senseiul lui Makutta nu a apucat nici macar sa se ridice de la pamant ca s-a pomenit cu inca o lovitura: de data aceasta insa au fost 2 degete de la mana dreapta a lui Makutta, care l-au lovit puternic in piept; in momentul in care Makutta l-a lovit pe senseiul sau, un crater de 7 metri s-a format ,din cauza puternicei lovituri; Shino a fost azvarlit 37 de metri printre arborii din padure, pana s-a lovit puternic de unul, care a si cazut in acel moment...
O imagine de nedescris: Baruk ranit, cu pieptul si cu spatele pline de sange, la metri distanta aflandu-se bucatele mici din carnea care s-a rupt de pe corpul senseiului si o dara de sange; in locul in care se afla acum renumitul psiholog al tarii era "o balta mare de sange";.......

Un om neputincios, plin de rani si de scurgere de sange in fata unui monstru: oare care va fi concluzia ?? O sa aflati ce se va intampla cu Shino in urmatorul capitol.
MI SE PARE INUTIL SA MAI CONTINUI CU POSTAREA CAPITOLELOR, DIN MOMENT CE EU SUNT SINGURUL CARE MAI POSTEAZA CEVA LA ACEST TOPIC; NU CRED CA AM VOIE SA POSTEZ NUMAI EU... ROG UN ADMIN SAU UN MODELATOR SA MA ANUNTE DACA AM VOIE SA CONTINUI CU ACEST STORYLINE... :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rocker Girl
post Sep 8 2008, 01:58 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 29-July 08
Member No.: 7.300
Points: 35
Gender:



QUOTE
MI SE PARE INUTIL SA MAI CONTINUI CU POSTAREA CAPITOLELOR, DIN MOMENT CE EU SUNT SINGURUL CARE MAI POSTEAZA CEVA LA ACEST TOPIC; NU CRED CA AM VOIE SA POSTEZ NUMAI EU... ROG UN ADMIN SAU UN MODELATOR SA MA ANUNTE DACA AM VOIE SA CONTINUI CU ACEST STORYLINE...


Draga Makutta, sa-ti amintesc ca acest topic, este la sectiunea de fan fiction, iar ceea ce ai spus tu mi se pare capricios si infantil...IN PRIMUL RAND ceea ce postezi tu sunt capitolele unui fic, iar ceea ce posteaza altii sunt laude, critici si pareri. Acesta nu este un topic de la Diverse, in care fiecare user scrie despre acelasi lucru(in principiu).
Probabil ca cea te-a determinat sa zici ce-ai zis a fost faptul ca nimeni nu ti-a mai lasat comment dupa capitolul 2...Well, cred ca trebuie sa-ti aduc la cunostinta ca un fic nu se posteaza de dragul commenturilor pe care le lasa unii cititori, si pentru placerea tuturor cititorilor respectivului fic.
Poti sa postezi capitolele in continuare, chiar daca nu mai primesdti nici un comment, insa trebuie sa ai grija sa nu faci dublu post.
Sper ca te-am lamurit cu ceva, si o sa revin cu un edit mai tarziu sa-ti critic fic-ul, asta dupa ce il citesc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 9 2008, 09:33 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



Da: acum am inteles :) . Mersi. ;)

Capitolul 4: Un nou inceput 新しい初め

Ochii monstrului erau atintiti spre bietul Baruk, care in mod clar nu mai avea nici macar suficienta putere sa se poata ridica in picioare.
Aceasta a fost pentru prima data cand Makutta s-a transformat.
" Nu mai are nici un rost, sunt ca si mort; nu credeam ca o sa sfarsesc intr-o lupta atat de cumplita... nu mai am deloc energie ramasa, sangerez... pierd prea mult sange..."
In urmatoarea clipa Shara, cel mai puternic barbat al satului si probabil urmatorul Balla al judetului Mikka si-a facut aparitia prin teleportare. A rostit doar cateva cuvinte, rezultatul vrajii sale fiind transformarea corpului lui Makutta inapoi la normal.
" Incredibil, cu adevarat incredibil, maestre Shara..."
" Nu-ti fa griji prietene, o sa fii bine. O sa ajungi la spital in mai putin de 2 minute; nu o sa mori. "
...............................................................................................................................................................

Au trecut 2 ani de la trezirea varcolacului din Makutta, iar trecerea timpului i-a marcat si schimbat pe toti, inclusiv pe personajul principal.
Este "putin" schimbat: acum are inaltime 1.48 , 37 kg, fata ii este mai senina , deoarece si-a facut noi prieteni;ochii sai verzi sunt mai "limpezi", datorita faptului ca ura sa reciproca pentru toti cunoscutii si necunoscutii a incetat; parul sau saten deschis este mai voluminos, fiind mai "ciufulit" ca inainte; a lucrat din greu la sala si a facut multe antrenamente doar pentru a avea un corp mai musculos, ceea ce a si reusit; acum, spre deosebire de mai demult are un temperament calm, recurgand la forta bruta sau la zarickuri doar la nevoie, in plus a aflat adevarul despre cealalta personalitate a sa; a ramas tot emotiv, insa conceptia sa acum, este aceea de a ajuta pe oricine are probleme cu "excesul in rautate", spre deosebire de acum 2 ani cand ar fi batut pe oricare inamic, chiar daca ar fi putut rezolva problema intr-o alta maniera, mai placuta sau cel putin pe plan psihologic.
Visul sau pentru viitor a apus, ramanand doar la ideea de a ajunge un luptator mare, nimic mai mult, deoarece a observat pe parcursul celor 2 ani de antrenamente grele ca este aproape imposibil sa-i invinga pe toti cei cu care se confrunta, iar apoi sa ajunga o legenda; insa acum are alt vis pe care spera sa-l transforme in realitate: sa devina cel mai renumit bucatar al tarii ! A ramas tot un gurman; de asemenea urmareste in continuare cu multa placere in fiecare seara la televizor "Turneul Dragonilor " . Un lucru destul de rusinos pentru varsta lui este acela ca nu stie sa convoace un Tajuu, fiind exceptia generatiei sale.
Tot Kushina Sukuiame a ramas fata visurilor lui, iar acum se pare ca si ea a inceput sa-l placa. Eroul principal poarta de obicei treninguri, sau orice fel de imbracaminte, nemaipreferand verdele cu orice pret. Acum nu mai este modest la imbracaminte, fiind in pas cu moda, avand numai haine "de firma", scumpe. Au fost multe motivele care l-au determinat sa isi schimbe comportamentul, ideologia si toate celelalte, insa pe primul loc au fost noii sai prieteni, care l-au acceptat asa cum este el: un varcolac.
Cel mai de pret obiect al protagonistului este medalionul albastru in forma de tigru care este de asemenea si cea mai de pret amintire legata de parintii sai; acel medalion il poarta mereu la gat.
Maestrul lui Makutta s-a schimbat si el de asemenea: in primul rand nu mai este asa trist ca inainte, zambetul i-a reaparut pe buze din momentul in care a intalnit-o pe Tamara; insa in sufletul sau tot ii pastreaza pe sotia si pe copilul sau, care au murit in mod misterios acum 4 ani; acum nu mai poarta doar imbracaminte neagra sau cenusie; are planuri pentru viitor destul de frumoase cu Tamara. Are concurenta in domeniul psihologiei cu o domnisoara dintr-un oras apropiat si s-ar putea sa nu mai fie psiholgul numarul 1 al tarii.
Pe parcursul celor 2 ani au aparut schimbari destul de importante si in viata maestrului Shara Murhino, care este cel mai puternic din satul Saiha, si anume: a obtinut functia de Balla a judetului Marran; insa s-a mai intamplat si ceva neasteptat pentru acest vrajitor incredibil de puternic: a fost provocat la duel de un oarecare Shalamar si a fost invins; insa un lucru si mai straniu la acel vrajitor este ca nu a fost cunoscut deloc pana acum. Murhino este acum director la scoala de vrajitorii si arte "Yang Laa".
.......................................
" Buna dimineata Kushina, mai lasa-ma sa dorm... ce??? Kushina ?? OO, sunt atat de adormit ca nici nu am realizat bine cu cine vorbesc. Haide, pofteste inauntru."
" Bine. Imi cer scuze ca te-am trezit asa de dimineata, tu ai obiceiul sa dormi pana la ora 14:00."
" Nu-i nimic; nu-ti fa griji, haide, intra... "
Kushina Sukuiame este una dintre cele mai frumoase fete ale satului Saiha: are 1.51 inaltime, ochi mari si albastrii deschisi, curati ca lacrima; parul ei are o minunata culoare: blonda aurie; Kushina este bronzata, nu are nici macar un cos pe tot corpul; este o fata corpolenta care-si mentine silueta, acum are 36 de kg, s-a mai ingrasat putin; dintii si-i trateaza de mica si nu exista zi sa nu si-i spele macar de 2 ori; are unghiile vopsite negre cu stele de culoare roz pe ele; buzele ii sunt senzuale, atat de minunate incat nici nu ar mai trebui sa se rujeze; are niste sani mari si lati, de toata splendoarea, fiind mereu urmarita de toti baietii.....
Imbracamintea, incaltamintea si accesoriile Kushinei: la scoala poarta de obicei rochii minunate, de felurite culori, fuste mini cateodata; mai sunt zile cand vine imbracata si cu blugi; poarta de obicei incaltaminte cu tocuri, numai daca se asorteaza si cu imbracamintea... ; in vacante sau pe acasa poarta diferite feluri de imbracaminte, preferand blugii, fie ei lungi sau scurti, iar incaltamintea difera de la o zi la alta. Are gusturi in pas cu moda atat la imbracaminte, incaltaminte, cat si la accesorii. Tot timpul poarta cercei, de diferite culori, insa neaparat sa fie asortati cu unghiile sau imbracamintea, are mai multe coliere de la parinti si rude, pe care le pastreaza in camera sa; se afla in posesia multor bratari, 2 fiind chiar de aur, bineinteles avand si inele de diferite modele.
In aceasta dimineata poarta: Costum stewardesa - flight attendant cu fustita din saten foarte mulata, semi camasa cu spate gol (pantofi movi), de culoare alb-mova, parul prins si foarte aranjat, buzele rujate de o culoare mov spre rosu inchisa, fardata si gatita parca pentru un print; unghiile sunt alb-mov, pentru asortare cu imbracamintea.
Lupu' (varcolacu) poarta niste pijamale albastre cu alb; in cateva minute s-a dus si s-a schimbat: niste pantaloni 3 sferturi portocalii, un tricou rosu cu super inscriptii pe el si niste sandale.
Kushina si cu Makutta s-au asezat pe canapea, iar baiatul a aprins Home Cinema-ul; s-a uitat la ceas si apoi a privit spre fata visurilor lui si i-a spus:
" Am remarcat ca esti minunata, mai minunata ca oricand... esti super imbracata, dar oare de ce? "
" Oare nu este evident? Te plac, Makutta, nu mai esti pustiul insuportabil din trecut" , cu un suras minunat pe buze: " acum esti... schimbat, din toate punctele de vedere. "
" Da, adevarat, m-am schimbat. Tu ce mai zici, cum o mai duci?"
Fata infocata: " Bine... este destul de cald aici la tine, mai bine ai porni sistemul de ventilatie... " .
Baiatul-lup cu o voce razanda: " O, da, de obicei uit sa inchid caldura peste noapte, oricum nu-mi pasa... am de unde sa platesc. "
" Da, stiu... ", raspunse Kushina cu un zambet dragastos si plin de dragoste fata de noul, foarte schimbatul Makutta.
A apasat pe un singur buton si a pornit ventilatia, iar apoi a adaugat: " ma scuzi te rog pentru un minut? "
" Da, bineinteles! "
Uruku a mers in bucatarie si a cautat prajiturile facute de el, dupa reteta celui mai bun bucatar al regiunii Takunna, niste prajituri considerate de el "extraordinare"; intr-o clipa a adus pe masa in sufragerie aperitivele si niste prajituri.
Kushina, inrosindu-se din nou: " Vai multumesc, nu trebuia... "
" Acestea sunt pentru cea mai frumoasa fata, care sper ca de data aceasta nu-mi va mai refuza prietenia... nu-i asa? "
Fata nu raspunse, ci intinse mana dreapta dupa o prajitura, pe care o si gusta; fata i se strambase intr-o clipa, pierzandu-si parca toata frumusetea insa inghiti bucata de prajitura.
" Nu prea cred ca ti-a placut, nu-i asa? Si cand ma gandesc cat m-am straduit... pentru nimic. "
Ca sa-l linisteasca raspunse: " nu te ingrijora, este foarte reusita!" , insa nu-i placuse deloc gustul prajiturii; Makutta a observat ca nu i-a facut placere gustul prajiturii sale, insa nu a mai adaugat nimic.
" Cred ca deja stii raspunsul la intrebarea mea. "
" Deci este... da ??? "
Kushina zambind: " Da, prostutule! " si-l saruta chiar in acea clipa.
Noul prieten raspunse dupa sarutul primit: " Uau, m-ai zapacit la faza aceasta... " si se inrosi si el; " eu doream macar sa ma placi, nici macar nu credeam ca o sa ajung sa fiu sarutat de tine... este minunat! ... ce mai am de spus: te-am iubit inca de la 11 ani... "
" Si eu as vrea sa mai stau putin, dar este ora 10:16 si peste 15 minute incep orele; ne mai vedem... de fapt ai numarul meu asa ca stii ce trebuie sa faci, nu? "
Fiind mai fericit si entuziasmat ca niciodata a raspuns: " da, te voi suna pentru a-ti mai auzi vocea minunata... cred ca inca visez, sunt doar in patul meu si visez, nu-i asa, Kushina? "
" Mie mi se pare ca este realitate... pa, Makutta." si iesi in graba pentru a ajunge la scoala la timp.
" Cred ca viata mea este din ce in ce mai prospera si mai fericita... cu exceptia faptului ca nu stiu sa gatesc si ca inca nu sunt mai puternic decat Sai Lee... dar totusi da-le incolo de zarickuri, Kung-FU si magii... acum o am pe Kushina ca prietena, ce-mi mai lipseste... ? "
In urmatoarea clipa a aparut Shino Baruck (senseiul lui Makutta) prin teleportare: " cred ca acesta este un nou inceput, inclusiv pentru tine, nu-i asa, Makutta? ... apropo, iti mai lipsesc destule... cum ar fi indemanarea la gatit si avansarea in tehnici. "
Shino poarta in aceasta dimineata o camasa sport alba cu dungi albastre, o pereche albastra de blugi si niste adidasi albi.
" Mai lasa-ma sensei... sunt cel mai fericit om de pe pamant! "
" Din moment ce eu sunt profesorul tau la toate materiile, cred ca o sa incepem studiile in exact 14 minute, deoarece mai intai o sa-mi beau cafeaua. "
Senseiul gusta din prajituri si spuse: " esti jalnic..."
" oof, imi strici toata buna dispozitie...!"
In mintea lui Shino: " copile, daca ai sti ce te asteapta te-ai antrena si in somn... dar in curand o sa afli... "

Capitolul urmator: Sai Lee Saiリー
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 11 2008, 03:26 AM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



Capitolul 5: Sai Lee Saiリー

Cu toate ca au trecut 2 ani in care s-au intamplat multe, schimbari radicale s-au produs, printre care si prietenia Kushinei cu Makutta, totusi ceva nu s-a schimbat: cel mai puternic tanar al satului Saiha este in continuare Sai Lee.
Dupa doua zile de la vizita lui Kushina...
Scoala generala cu clasele 1-8 a satului Saiha: se afla in partea de est a satului, chiar la margine; este veche insa constructia este solida, de culoare alba-maronie, cu 2 etaje, coridoarele si salile de sudiu de culori diferite, pentru a fi pe placul elevilor; profesorii sunt foarte bine pregatiti, insa de asemenea si foarte duri; elevii din satul Saiha sunt majoritatea destul de obraznici, fara respect fata de munca profesorilor, nepasatori, insa cu totii au visele lor si de asemenea fiecare este priceput la ceva: unul stie sa convoace diferite Tajuu-uri, altul stie sa faca diferite zarickuri, altul este priceput in domeniul magiei... altii iubesc muzica, diferite arte, matematica, japoneza sau alte limbi care se vorbesc in Tara Stelei... in fine, fiecare are macar cate un dar.
Sunt cativa elevi foarte reumiti in scoala: Mizuki, care este cel mai priceput la magie, Boruk- cel mai puternic luptator Kung-Fu, Sai Lee- cel mai stralucit samurai si de asemenea priceput si la toate celelalte, Muza- o pustoaica frumoasa si cea mai renumita la Shuriken, Makutta- cel mai bogat din toata regiunea Takunna ( regiunea Takunna cuprinde 2 judete renumite: Mikka si Marran; judetul Marran este cel mai important judet al Tarii Stelei, deoarece cuprinde 2 sate: Shaman- satul in care este pastrata steaua care a cazut acum peste o mie de ani, de unde vine si numele Tarii Stelei si satul Saiha, in care locuieste Makutta- baiatul varcolac si totodata protagonistul seriei ) si bineinteles Kushina Sukuiame- fata cea mai populara din scoala.
Sai Lee face parte din clanul Lee, un clan de samurai format din 2 familii; clanul acesta este unul dintre cele mai temute clanuri din toata regiunea Takunna; cei din clanul Lee erau samurai platiti care serveau pe nobili, pana acum 70 de ani, cand s-au hotarat sa slujeasca unor "scopuri mai inalte".
La sfarsitul orelor elevii se grabeau sa mearga cu totii la locuintele lor, pe la prieteni sau la レストラン (restaurant), fie in alte locatii...
Un oarecare elev bogat imbracat in sacou negru s-a grabit sa ajunga la restaurant pentru a comanda ceva, insa din cauza grabei si fara sa tina cont de un baietel mai mic din clasa a cincea, care era modest imbracat: un pulover galben si niste pantaloni negri vechi, l-a trantit pe acela la pamant si a mers mai departe fara a-i pasa cat de putin de fapta sa, nu tocmai placuta; aceasta s-a petrecut pe colidorul scolii.
Dupa ce a parasit cladirea scolii in graba, s-a oprit brusc si a inceput sa planga, spunand printre lacrimile varsate: " te rog, iarta-ma, nu se va mai repeta.. te rog!! "
Cel ce sta in fata lui era chiar renumitul samurai Sai Lee; acesta i-a raspuns: " fapta ta nu va fi iertata, nemernicule... trantesti la pamant pe cei saraci, fara sa-ti pese, nu-i asa?... clanul meu a ales in urma cu 70 de ani sa nu mai slujeasca celor bogati si egoisti, carora li se spune "nobili" "
Sai Lee are parul saten inchis, cu creasta, iar creasta ii este vopsita blonda; este mai bronzat decat Makutta ; fata sa exprima orgoliu, trufie, insa in ochii sai potriviti si negrii se poate vedea si putina tristete; nu are cosuri pe corp, nasul sau are dimensiuni normale, barbia si buzele de asemenea, tot de dimensiuni obisnuite; are 14 ani si este in clasa a 8-a, ( Makutta este in clasa a 7-a si are 13 ani ) avand 1.57 inaltime si 45 de kg. In aceasta zi poarta: Hanorac d&g kashmir 100 % , Blugi Southpole Sandblast w Whiskers si Pantofi sport (model) Reebok G-unit Trilla 178322.
In urmatoarea clipa Sai Lee si-a ridicat sabia sa japoneza si pietrele au inceput sa crape, datorita fortei sale spirituale uriase, si i-a zis acelui elev: " sa nu se mai repete!", iar apoi a intins sabia spre padure si spre surprinderea tuturor celor care au asistat la eveniment, catorva copaci le-au aparut urme de sabii si imediat s-au desprins din radacini si s-au rasturnat.
Un glas a unei femei s-a auzit din multimea care s-a imbulzit sa vada ce se va intampla: " frate, de ce nu porti hainele tale de samurai?... si de ce te cobori la nivelul acelui pampalau?"
" Pentru ca nu am chef sa le port... ii urasc pe toti acesti "nobili"... sper doar ca si-a invatat lectia... "
" Da, mi-am invatat lectia! am plecat... "
...............................................................................
(Pe drum, directia: sediul clanului Lee)
" Stii ca ORGANIZATIA nu vrea sa te implici in astfel de nimicuri, in plus luptele cu "nobilii" au fost purtate pe vremuri... haide acasa, Sai. "
" Stiu toate invataturile ORGANIZATIEI, nu uita, EU SUNT ALESUL LOR! Doar ca mi se par invechite hainele de samurai... "
" Samuraii sunt foarte respectati in Tara Stelei, insa nu numai aici, ci peste tot, stii asta... poate ca in curand te hotarasti sa porti HAINELE OBISNUITE ALE MEMBRILOR ORGANIZATIEI... stii... imi este doar teama pentru tine, sa nu patesti nimic rau, doar esti fratele meu. "
" Nu o sa patesc nimic rau, in RAZBOIUL CE VA URMA IN TARA STELEI, o sa fiu bine... tu stii aceasta: sunt unul dintre neinvinsii membrii ai clanului Lee, insa in luptele ce vor urma ORGANIZATIA VA FI CHIAR MAI IMPORTANTA DECAT CLANUL INSASI... Marisa, ai incredere in mine! "
Marisa, sora lui Lee raspunse: " bine, cred ca o sa fii in regula... ".
Fata aceasta, Marisa Lee are urmatoarea infatisare: ochi negri, par verde aranjat si prins, fata placuta, buze rujate roz si unghii roz, culoarea pielii putin mai deschisa decat a fratelui ei, sani potriviti; in acest capitol are urmatoarea tinuta vestimentara: Rochie model 1132 (Alb cu imprimeu si negru; Rochie 2 in 1, cambrata, cu maneci lungi. Este formata din bluza alba imprimata, cu volane de-alungul fentei de nasturi si fusta neagra cu doua buzunare oblice si cordon imprimat in talie. Se inchide cu fermoar, pe spate si fenta nasturi pe fata. Lungimea din umar este de 96 cm.) si pantofi Grape (Sexy, de o culoare lila inchis).
" A sosit timpul pentru antrenamente cu maestrul , nu-i asa, Marisa? "
" Da."

Ce secrete ascunde clanul Lee si oare despre ce organizatie este vorba?
Urmatorul capitol
Capitolul 6: adevarul despre organizatii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 14 2008, 12:56 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



Capitolul 6: Adevarul despre organizatii

La Makutta acasa:

- Makutta, vreau sa-ti dezvalui ceva important.
Makutta poarta o uniforma scolara japoneza de culoare albastra.
- Te ascult lord Balla.
Shara este imbracat intr-un costum alb japonez de nobil. Dupa ce inspirase puternic aer si expirase, Shara ii zise elevului:
- dupa cum bine stii, exista multe categorii de oameni, de la simpli muncitori, nobili, oraseni, functionari si lista continua pana la marii maestrii in controlul zarickurilor sau ai magiilor; fiecare categorie de oameni este definita prin ceva anume; de exemplu: magicienii pot face niste lucruri inimaginabile de mari, fie cu natura, fie prin diferite obiecte sau spirite, maestrii sau senseii ninja, multi dintre ei pot folosi zarickuri, maestrii kung-fu pot folosi artele martiale... toti acestia sunt oameni diferiti fata de restul populatiei de pe glob, deoarece ceilalti folosesc arme, unelte, masinarii, etc. ; cei care pot folosi zarickuri impreuna cu cei care pot folosi magii se numesc Soyomi, datorita puterilor pe care le poseda.
Stii foarte bine diferenta dintre un zarick si o magie, nu? Hai sa te vad, cat de multe cunostinte ai acumulat ?
- Bineinteles ca stiu: zarickurile folosesc energia spirituala si fizica a unui om, uneori chiar si energia planetei, spre deosebire de magii, care se pot face folosind doar energie mistica si bineinteles fizica, respectiv mentala. Dar totusi nu inteleg ceva: de ce cand am fost la gradinita nu ni s-a relatat despre existenta spiritelor ?
- Poate pentru ca sa nu fiti speriati de mici de acele entitati numite spirite, insa da, ele exista, fie ca crezi in existenta lor sau nu. Ba mai mult, mitologia despre care invatati la scoala are un sambure de adevar: candva au existat fapturi numite de noi zei... eu cred ca ele mai "misuna" pe undeva, fie prin spatiul infinit al Universului, fie pe planeta noastra...
- Deci exista spirite malefice, nu ? Au intr-un fel legatura cu Organizatiile despre care ai pomenit vag, la scoala ?
- Au existat si exista spirite malefice, insa multi oameni nu le vad si astfel nu cred in ele, uneori nici macar cei "inzestrati" nu le pot vedea... observ ca nu mai esti acel copil prost, de pe vremuri... scuze ca te-am jignit, dar asa erai mai demult.
- Deci raspunsul este da ? ... deci au o legatura cu diferitele organizatii secrete formate din vrajitori si sensei-ninja... stai putin... deci aceasta inseamna ca numai in cateva Tari traiesc acesti proscrisi despre care am discutat mai devreme, vrajitorii si ninja, numiti Soyomi, deoarece celelalte Natiuni sunt "normale", nu-i asa ?
- Ma surprinzi, Makutta! Esti inteligent... si poate putin prea curios... stii cum se spune: curiosii mor repede. Si la acest punct de vedere ai dreptate: celelalte Tari neaga existenta "irealului", cum il numes ei, deoarece pentru dansii, fantomele spre exemplu sunt doar niste mituri, nimic mai mult. Insa conducatorii lor, adica presedintii si regii celorlalte Natiuni si multi dintre ei stiu despre existenta "irealului".
- Mai am inca o intrebare: de ce in Tara Stelei, a noastra, si in Tarile vecine, mijloacele de comunicatii sunt mai rare, existand mai mult ruralism decat urbanism ? ... pana si capitala Tarii este o capitala predominant rurala... dar de ce?
- Cele 9 Natiuni care cred si "adapostesc" Soyomi: Tara Focului, Tara Apei, Tara Mistica, Tara Fulgerului, Tara Stelei, Tara ascunsa in ceata, Tara Plantelor, Tara Nisipului (sau Tara Prafuita) si Tara Vantului, au semnat un tratat de pace cu Natiunile Unite si Natiunile Gatoyu, dupa multi ani de razboi, ani care au adus numai distrugere solului, apei si vietatilor de pe aceasta planeta.
Tratatul de pace s-a semnat in Tara Vantului si s-a numit: "Tratatul Vultur", in amintirea pasarii cu creanga in cioc, care este simbolul pacii. S-a semnat acum 500 de ani si regula era aceasta, atat pentru cele 9 Natiuni (Tara Focului....) cat si pentru Natiunile Unite impreuna cu Natiunile Gatoyu: granitele sa ramana aceleasi; Cele 9 Natiuni sa fie numite "Natiuni Salbatice", tocmai pentru ca generatiile viitoare din alianta Natiunile Unite - Natiunile Gatoyu sa nu descopere adevarul despre fantome si celelalte lucruri considerate de ei de atunci si pana in ziua de azi, "povesti", " basme", "mituri"... generatiile urmatoare din Natiunile Unite - Natiunile Gatoyu nu au trecut decat foarte rar si cu teama granitele, tocmai pentru ca pe noi, ei ne credeau salbatici, sau canibali, cum li se spusese prin scoli...
- Continua, continua...
- Insa acum 13 ani au aparut de nicaieri 4 lupi uriasi care aproape au distrus Planeta Terra... stii din ce clan faceau parte,... tocmai din clanul tau: Clanul Lup!
Din acea noapte multi oameni din Natiunile Unite - Natiunile Gatoyu au inceput sa se intrebe...: oare nu cumva totul a fost o minciuna, oare nu cumva exista "mituri" ?
Dupa 2 zile de la aparitia lupilor li s-a dat o explicatie, bineinteles neadevarata, doar inventata, si anume: " Acei 4 lupi care au facut pagube uriase in mai multe State au fost rezultatul unor experimente gresite, din niste laboratoare... " ... insa multi nu i-au crezut pe presedinti si pe regi.
- Bine, bine... in fine, hai sa revenim la organizatii... ce urmaresc ele?... ma refer la organizatiile secrete de pe teritoriul celor 9 Natiuni.
- Multe vor doar sa captureze spiritele malefice, diferiti monstrii ce inca exista si stau ascunsi, vampiri... altele... sunt cu adevarat secrete!
- Vampiri ? ... eu nu mai inteleg nimic... exista toate aceste feluri de creaturi, incluzand aici si spiritele ?
- Da. Exista. Cred ca a sosit timpul sa-ti explic cum stau lucrurile... in cele 9 Natiuni: conducatorii unei Tari se numesc Presedinti, iar cei care conduc o zona a Tarii sau doar un judet, se numesc Balla; tututror Soyomi-lor li s-au dat misiuni speciale, in functie de puterile lor: sa captureze teroristi, sa salveze o persoana importanta, si altele, pana la capturarea monstrilor si a spiritelor malefice.
- Asta inseamna ca toate antrenamentele care le practicam sunt pentru a atinge anumite nivele speciale de Soyomi si abia atunci sa incepem misiunile dificile... ?
- Exact. Insa pana sa urcati toate treptele spre a fi numit oficial un Soyomi, trebuie sa faceti chiar si voi incepatorii diferite misiuni usoare, sau mai grele, doar cei mai priceputi dintre voi, cum ar fi Sai Lee.
- Iarasi Sai Lee, ce vedeti cu totii la tipul acela ? Doar pentru ca stie sa convoace un Tajuu cool, nu inseamna ca este cel mai puternic din sat. Stie si el sa convoace un T-rex si deja toti il laudati; oof, intr-o zi o sa-l depasesc!
- Tu esti mai puternic decat el din nastere, datorita faptului ca esti un varcolac, insa daca intr-o zi te-ai lupta cu el fara sa poti folosi acea putere, adica in timpul zilelor fara luna plina, atunci... mai bine nu te-ai fi nascut, decat sa lupti cu unul din clanul Lee!
- Oricum, visul meu este sa devin cel mai bun bucatar al Tarii Stelei!
Shara, razand putin de "viziunea" lui Makutta, raspunse:
-stii ca cei din clanul Lee au fost si sunt foarte buni bucatari ?
- ce ?... omule, pana si la categoria mancare sunt concurat de Sai Lee... of, viata!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:50 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |