Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Saikano


jory
post Apr 15 2006, 03:52 PM
Post #81


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Vazut si eu trailerul la Live-action, din punct de vedere al calitatilor grafice chiar m-a uimit, nu ma asteptam sa arate asa bine, efecte speciale tare reusite, in special armele si cum ies toate cele din ea....insa tipa mi s-a parut cam prea serioasa pt rol iar el-akaShuuji ales dzastruos :unsure: ....sper sa iasa filmul mai rpd, desi vad ca astia pe net nu prea se grabesc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 16 2006, 09:57 AM
Post #82


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



am vazut live actionu' cu mari eforturi... sfatul meu pentru cine a vazut seria sa nu se uite pt. ca ii strica tot feelingu'... actorii joaca slab... lipseste incarcatura dramatic-emotionala din anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Nov 5 2007, 11:41 AM
Post #83


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



vad ca de mult nu s-a mai scris nimic la seria asta si ar fi pacat. pentru ca discutiile dinainte sunt chiar interesante. am vazut ca lumea s-a aprins un pic si e de bine :P

ce pot sa zic? l-am vazut intr-o noapte lunga si alba, ca sda citez pe cineva :P si am ramas impresionata. stiam ca va fi trist, dar nu ma asteptam sa fie asa de dramatic. oricum, eram pregatita pt plans si trebuie sa recunosc ca am dat ceva apa la shoricei, chiar daca nu m-am uitat singura. de fapt toata povestea tinde spre o tragedie (they all die in the end, don't they?).

ce m-a mirat a fost combinatia dintre un anime despre razboi, end of the world, o arma de distrugere in masa si povestea unei relatii dintre un baiat si o fata (de fapt nu numai relatia lor e vizata, dar ea e in centrul povestii). lipsa lor de comunicare, felul in care s-au adaptat incet incet la situatia data, felul in care i-a influentat asta pe ceilalti.

akemi mi-a provocat sentimente contradictorii. suferea din cauza ca il iubea pe shu, dar practic ea a fost cea care a impins-o pe chise in bratele lui (daca tin eu minte bine). plus ca mi s-a parut ca se poarta uneori cam egoist. stiu, atunci cand iubesti si in razboi nu exista regului si ambele s-au vazut foarte bine in acest anime.

o perioada care mi-a placut f tare a fost cea in care cei doi au fugit si au locuit cele doua saptamani singurei. nu stiu daca au facut ei ceva acolo (ma refer la sex, se intreba cineva intr-un post cateva pagini mai in spate), cred ca relatia lor acolo era deja mai mult deat atat. era mai mult pe plan spiritual. trebuia doar sa locuiasca impreuna si sa se simta unul langa altul, sa simta ca nu depind de lumea care ii inconjoara.

moartea lui akemi...uff, momentele in care o ridica si se vede si se aude sangele inchegat pe spatele ei...nu stiu...mi s-a facut inima cat un purice...mi s-a parut extrem de trista moartea ei. mai ales ca a avut loc cam in acelasi timp cu cea a lui atsushi... el mereu cu gandul la ea si ea...mereu cu gandul la shu...

sfarsitul...sincer nu imi pasa daca el a murit sau nu, daca totul e in imaginatia lui sau nu...e clar ca s-a cam terminat totul si ca alta varianta nu era....ca totusi dragostea lor a supravietuit si sfarsitului lumii....

ma opresc aici. astept poate mai zice cineva ceva :P plus ca mi-a intrat seful in birou :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 10 2011, 04:48 PM
Post #84


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Cam tacut topicul de ceva ani :lol:
Mie animeul mi-a placut la nebunie pentru ideea originala prezentata. De la grafica m-am asteptat la mult mai mult, dar si aceasta a avut partea ei originala. Coloana sonora mi-a placut foarte mult in ceea ce priveste ost-urile (ma refer la cele cu tenta de rock).
Tocmai am terminat si ovaul, dupa aproape un an de la vizionarea seriei :lol: Nu mi s-a parut la fel de bun ca seria, dar oricum Saikano feeling nu s-a pierdut. Ne sunt dezvaluite mai multe lucruri din spatele seriei. Per total animeul e worth watching pentru cei care cauta un gram de originalitate si pot sa priveasca dincolo de grafica (si ceva secvente mai ... dure -cel putin pt mine).
Ciudat, finalul mintea mea refuza sa si-l aminteasca. Si asta e primul motiv pentru care chiar voi revedea seria. E una dintre favorite, ar fi al doilea.
Mi-a placut cat de puternica si totodata adolescentina a fost dragostea dintre Chise si Shuji. Foarte emotionante secventele dintre cei doi si de asemenea realistice.
Un anime foarte complex pt putinele episoade pe care le are. Imi amintesc ca pe la episodul 8 fansubberi scriau ca daca vrem final fericit sa ne oprim acolo :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:10 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |