Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ano Hana, - heartbreaking -


Tessa
post May 13 2011, 10:23 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/6726.jpg)
Sinonim: Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai, We Still Don`t Know the Name of the Flower We Saw That Day
Gen: Daily Life, Romance, Tragedy, Seinen
Nr. de episoade: ongoing [5 aparute pana acum]
Anul aparitiei: 2011
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_1-6.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_2-6.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_3-3.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_4-5.jpg)
Un vis frumos de-o vara, o prietenie din copilarie uitata, un viitor nesigur; doar asta a mai ramas din prietenia stransa a 6 copii dupa ce unul dintre ei, Menma, moare intr-un accident. Dar Menma nu are de gand sa lase lucrurile neterminate si se intoarce sa-l bantuie pe Jin-tan. Convins ca aceasta e doar o halucinatie incearca sa o ignore, dar e mai usor de spus decat de facut. Menma vrea un singur lucru: sa-i fie indeplinita dorinta, dar nu-si mai aminteste care era dorinta pe care si-a pus-o inainte sa moara. Tot ce stie e ca pentru a fi indeplinita are nevoie de intregul ei grup de prieteni din copilarie. Acest lucru e destul de greu de realizat pentru Jin care mai nou e catalogat drept un hikikomori [persoana care nu iese niciodata din casa] si mai ales din cauza ca fostii lui prieteni si-au pierdut respectul fata de el. Dar dragostea si prietenia nu mor asa de repede, deci Jinta inca mai are o sansa.
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_5-5.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_6-4.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_7-5.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_8-4.jpg)
E un anime superb! Daca e genul vostru o sa va placa inca dupa primul episod. Actiune se misca repede si cursiv, eu sincer nu prea am avut ocazia sa ma plictisesc urmarind-ul. Grafica e frumoasa, iar coloana sonora nu are cum sa nu te impresioneze. Mi-a palcut la nebunie endingul. Cum l-am ascultat am si mers sa-l downloadez :D .
Pe langa poveste, care poate nu e cea mai originala posibila, si eu cred ca stiu deja care era dorinta ei, dar o sa astept pana la final sa vad daca am avut dreptate sau nu :P , imi plac la nebunie personajele. Sunt asa de bine conturate, fiecare cu cicatricea lor lasata in urma mortii lui Menma. Mi-e mila de ei, dar imi place pentru ca incearca sa depaseasca momentul si in acelasi timp sa-si cladeasca un nou viitor. Chiar sper ca lucrurile sa se aranjeze pentru ei: sunt niste persoane bune, incetosate de circumstante. I'm really hoping for a happy ending with a lot of romance in it.
Menma e adorabila, imi vine sa imbratisez ecranul de fiecare data cand e trista. Imi pare rau si ca celalalte doua fete au ramas in umbra din cauza ei, but it's not her fault. And I'm really hopping they'll find happiness :) . La fel si in cazul baietilor, except for Poppo, that seems to be very happy as he is ^^.
Sfat: daca sunteti mai sensibili nu uitat si luati pachetul de servetele cu voi, veti avea nevoie :D .

Cel mai bun anime din acest sezon dupa parerea mea, poate si din cauza ca genurile caruia ii apartine sunt pe gustul meu: slice of life and romance ^_^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post May 13 2011, 10:43 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Un anime SUPERB. Mi-au fost de ajuns primele 3 episoade care m-au impresionat pana la lacrimi, ca sa-l adaug in top 5. Menma e atat de inocenta si simpla, atat de dulce... Personajele in general sunt ca cele din Honey and clover... asa am simtit, foarte complexe, diverse, si chiar te regasesti in ele... Personal pot numi animeul acesta "salvator" al vietii mele de fan anime. Cred ca daca nu incepeam sa ma uit la el, raream atat de tare vizionatul animeurilor ca ajungeam poate chiar sa renunt :)
Iar dupa cum a spus si Tessa, endingul e mirific <3 il ascult incontinuu...
De-a be-a astept sa vad si urmatoarele 2 episoade aparute. Chiar sunt curioasa aspura finalului :)
Of, si parca imi pare rau ca l-am inceput acum cat e ongoing :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 13 2011, 11:07 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(Kassy @ May 13 2011, 10:43 PM)
Of, si parca imi pare rau ca l-am inceput acum cat e ongoing :(
*


Same here, dar macar ti-a salvat viata de anime-fan XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 14 2011, 12:12 AM
Post #4


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



I like it. E printre preferatele mele sezonul asta, desi tipul asta de drama cu personaje si situatii realiste is not really my cup of tea (not enough escapism). I prefer my drama and romance KEY style.
Si daca tot vorbeam de KEY premiza mi se pare opusul celei din Little Busters aka in loc ca grupul de prieteni din copilarie sa ramana impreuna, they separate and most of them became jerks. Stiu ca motivul pentru care s-au separat este legat de trauma ramasa in urma accidentului si ca in cele mai recente episoade au inceput sa se imprieteneasca din nou, dar modul in care relatia lor se deteriorase si mai ales modul in care se purtau intre ei (si mai ales fata de Jinta) in primele episoade au reusit sa ma deprime serios. De altfel imi aduc aminte ca in timpul episodului 2 ajunsesem ca odata la vreo 5 minute cand deveneam prea deprimat sa opresc episodul si sa ma uit la opening-ul de la Little Busters to go back to a warm and fluffy place where everyone is friends forever.

QUOTE(Kassy @ May 13 2011, 11:43 PM)
Of, si parca imi pare rau ca l-am inceput acum cat e ongoing :(
*


Watching ongoing anime has it's benefits. Urmarirea si participarea in speculatia saptamanala pe baza episoadelor de abia aparute poate fi extrem de satisfacatoare.

Probabil cel mai bun exemplu e Madoka. De lungul saptamanilor cred ca am trecut prin sute de threaduri de speculatie si teorii. Inca imi aduc aminte cand de abia fusesera lansate primele doua episoade si un grup de posteri pe internet, folosind Faust in germana pe post de Rosetta Stone au reusit sa sparga runele care aprareau peste tot si sa le mapeze peste litere reale. In plus Live watching threads cand, desi eram un grup de persoane care nu intelegeam japoneza, ne uitam la episoade in direct si pe de o parte incercam sa ne dam seama ce spun personajele si pe de alta parte ne entuziasmam de fiecare data cand se intampla ceva neasteptat. Sincer nu cred ca vreun alt anime se va ridica prea curand la inaltimea experientei prin care am trecut saptamana de saptamana cat timp a fost difuzat Madoka.

Si Ano Hana a reusit sa genereze destul de multe speculatii, ca de exemplu cand cineva a reusit sa prezica cu o saptamana inainte plot twist-ul din episodul 4. Also, shitstorm-ul care a fost generat de preview-ul pentru episodul de saptamana asta a fost extrem de amauzant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 14 2011, 12:29 AM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sincer nu as putea sa compar Madoka cu Ano Hana, sunt complet diferite si directia in care merg e una total diferita. In Madoka mergeam de la prietenie la despartire, de la o viata perfecta la una intunecata. Aici cursul actiunii e complet opus.
Mi-a placut mult Madoka, dar nu as putea sa spun ca e mai bun decat acesta. Ambele mi-am palcut pentru ceea ce mi-au oferit la momentul respectiv: ceva spectaculos printre atatea anime-uri de nimic.
acesta momentan primeste 10+ de la mine ^_^!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 14 2011, 12:33 AM
Post #6


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Aaaa, nu, nu incercam sa compar Madoka cu Ano Hana. Doar o luasem putin pe offtopic incercand sa explic de ce cred eu ca e o experienta unica sa urmaresti un anime cand e ongoing. De altfel nici eu nu as putea sa le compar, tinand cont ca subiectul si modul de prezentare e complet diferit.
Daca ar fi fost sa compar Ano Hana cu ceva, asta ar fi, de altfel si cum am spus mai sus, Little Busters dar, din pacate, deoarece acesta nu e tradus inca, nu am citit mai mult de vreo ora din el asa ca nu as putea sa fac vreo comparatie pertinenta intre ele (inca).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 14 2011, 01:40 AM
Post #7


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Oh, I see what you did there, Tessa, posting the ending in the shout-box! :lol: Desi am decis sa nu ma uit la serii ongoing (well, C e la sync, nu se pune), that ending really got me addicted si am sfarsit urmarind pe nerasuflate primele 5 episoade... It really is the king of story I love! Pare sa fie plina de optimism si veselie, dar la sfarsitul fiecarui episod apare senzatia aia de dulce-amarui tearing your heart apart. And the music has everything to do with it.
Imi plac foarte mult personajele si modul in care sunt rupte din realitate. Oamenii se schimba, pe masura ce cresti devii din ce in ce mai rece, dar copilaria e imposibil de uitat. Cred ca toti vor sa creada in Menma pentru ca prietenia cu ea a reprezentat cei mai fericiti ani ai copilariei si ii doare distanta care a aparut intre ei in timp.
Am si eu o presimtire cam care ar putea fi dorinta Menmei, dar chiar mi-ar place sa fiu surprinsa :rolleyes:
Yep, a happy ending would be the best, but no matter how happy it can be, it will be a bitter-sweet one.

P.S.: Nu am urmarit Madoka ongoing, dar inteleg perfect sentimentul. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 14 2011, 07:59 AM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Yes!!!!~ Am reusit sa mai convertesc pe cineva XD.
Isn't the ending the most sweetest thing? And the story screams epic ^^! E si incadrata pe AniDB la tag-ul "surprisingly good" XD.
Legat de faza cu ongoing, cel mai amuzant mi se pare cum sunt facute descrierile personajelor pe MAL care se adeveresc ulterior a fi incorecte. Cum e in exemplul de fata: http://myanimelist.net/character/40594/Atsumu_Matsuyuki
In ep 5 aflam ca de fapt el nu o poate vedea pe Menma :P


Si la Madoka au fost o gramada de previziuni care s-au adeverit a fi neadevarate. Chiar am citit la un moment dat un articol intreg care enumera o gramada de motive pentru care vrajitoarea cu care se lupta Homura in primul episod ar fi Sayaka. [but enough about Madoka now XD]

Un anime similar pe care il recomand daca v-a palcut Amo Hana e acesta: http://myanimelist.net/anime/10178/Kawamo_wo_Suberu_Kaze . Daca mai aveti 25 de minute sa rapiti din timpul vostru cu siguranta nu veti regreta ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post May 15 2011, 01:15 AM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Seria asta este incredibila. Fiecare episod e deosebit si consistent.. si daca nu te prinde povestea macar trebuie sa fii curios ce vrea ea defapt. Este destul de matura seria... si daca ep 4 a fost wtf, ep5 a continut prea multa informatie pentru mine QQ SI VREAU URMATORUL EPISOD (damn it).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 15 2011, 11:21 AM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



dap... seria merita atentie... bine construit scenariul, personajele complexe excelent conturate si imi place cum sunt gradual dezvoltate... story-ul are un feel puternic de realism dramatic deja vu in daily lives... mda e greu sa treci peste sentimente puternice chiar daca se crede ca de obicei copii uita repede poate fi si invers marcand traume in psihicul lor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post May 15 2011, 12:07 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



@Sidonix, as spune mai degraba ca , copiii sunt cei mai marcati de ceea ce se intampla in copilarie, chiar si decat parintii. Au impresia ca au uitat, dar sentimentul a ramas, macinandu-le psihicul. Asta depinde si in ce anturaj traiesti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 15 2011, 01:31 PM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eh... este relativ in ambele sensuri... in copilarie nu ai inca o viziune de ansamblu asupra existentei si poti fi usor si puternic influentat de oameni si intamplari insa faptul cum reactioneaza un copil difera de foarte multi factori nu numai anturaj... eu zic ca e mai important substratul genetic in cazuri de genul asta... ma rog oricum se extrapoleaza situatia in serie ca de aia e anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 16 2011, 10:30 AM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



In sfarsit am si eu ceva timp liber ca sa las un reply decent aici.
E una dintre cele mai frumoase si mai emotionante povesti peste care am dat vreodata. Cum zicea si Yuriko, faptul ca fiecare episod e dinamic si plin de voiosie, iar la finalul sau simti ca ti se rupe inima in doua nu face decat sa ilustreze cat de magistral e construita povesta, cat de bine interactioneaza si evolueaza personajele si cat de mult iti merge la suflet. La inceput ai asa impresia ca esti detasat de ce se intampla, pentru ca in clipa urmatoare sa te apuce plansul. Cel putin asa e in cazul meu :lol: Mai ales cand incepe Menma sa planga... Vai, de nu-mi vine sa ma bag in monitor si sa o iau in brate.
Ca tot veni vorba, o ador pe Menma. E asa un copilas si, totusi, are si o doza de maturitate. Si nu pot sa nu ma gandesc cat am sa bocesc la final cand, cel mai probabil, o sa dispara. Pana la urma, e moarta and she's gotta move on... Nimic nu poate schimba asta :(
Restul personajelor sunt si ele bine construite si au reusit sa ma surprinda. Cu exceptia lui Naruko, care mi se pare o fraiera ca accepta anturajul tipelor alora si al "amicilor" lor. Daca nu s-a invatat minte nici dupa ce s-a intamplat acum, atunci she's hopeless. She should stand up for herself. O fi ea o personalitate influentabila, dar toate lucrurile au o limita.
QUOTE(Tessa @ May 14 2011, 08:59 AM)
Isn't the ending the most sweetest thing?
*

Yes. And the saddest thing as well. Nu pot sa il ascult prea des, ma face sa plang de fiecare data ^^;
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 16 2011, 10:40 AM
Post #14


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(nezumichan @ May 16 2011, 11:30 AM)
Restul personajelor sunt si ele bine construite si au reusit sa ma surprinda. Cu exceptia lui Naruko, care mi se pare o fraiera ca accepta anturajul tipelor alora si al "amicilor" lor. Daca nu s-a invatat minte nici dupa ce s-a intamplat acum, atunci she's hopeless. She should stand up for herself. O fi ea o personalitate influentabila, dar toate lucrurile au o limita.
*



Desigur, daca o sa incerce sa se rupa de anturajul ei curent, she is going to get bullied hard. And bullying in japanese schools is a very scary thing.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 16 2011, 01:47 PM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



QUOTE(cg1700 @ May 16 2011, 11:40 AM)
Desigur, daca o sa incerce sa se rupa de anturajul ei curent, she is going to get bullied hard. And bullying in japanese schools is a very scary thing.
*


Poate. Dar nici acum nu ii este mai bine. Don't tell me getting raped is better than getting bullied >.> Oricum ar fi situatia, mi se pare ca ea e prea pasiva si asta nu-mi place la ea. Nu-i convine, dar nici nu reactioneaza in vreun fel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 16 2011, 02:06 PM
Post #16


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Chestia e ca in cele mai rele cazuri bullying-ul se poate manifesta prin rape. In fond totul depinde de cat de ranchiunos este grupul social din care face parte acum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 16 2011, 02:15 PM
Post #17


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



QUOTE(nezumichan @ May 16 2011, 10:30 AM)
Cu exceptia lui Naruko, care mi se pare o fraiera ca accepta anturajul tipelor alora si al "amicilor" lor. Daca nu s-a invatat minte nici dupa ce s-a intamplat acum, atunci she's hopeless. She should stand up for herself. O fi ea o personalitate influentabila, dar toate lucrurile au o limita.
*

Well, cand nu e langa tipele alea, I find her quite sweet.
Seemed to me she kinda begun put some distance between herself and those friends of hers. And I think after the last episode's events that distance is gonna widen. Cel putin asa sper :lol:

Now that I've open the Pandora's box, nu stiu cum o sa rezist pana apare urmatorul episod. Cum nu o sa am acces la net tot weekend-ul, de vineri pana duminica o sa fie picatura chinezeasca pe capul meu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 16 2011, 03:03 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



QUOTE(Yuriko @ May 16 2011, 03:15 PM)
Well, cand nu e langa tipele alea, I find her quite sweet.
*


Yeah, me too. Tocmai de asta ma revolta sa o vad langa ele, she's so much better than that. Si eu sper sa se indeparteze si sa nu se ajunga la cazuri extreme, precum cele mentionate de cg1700.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post May 30 2011, 06:48 PM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Daca la inceput gaseam animeul asta perfect si deosebit, acum si-a mai pierdut din farmec. Hm, pe de-o parte poate fi din cauza ca il urmaresc ongoing *nu renunt la idee XD*, pe de alta s-ar putea ca dorinta Menmei sa fie generalizata pana la extrem :( Sunt prea multe indicii care contureaza dorinta ei si din frumusete naste banalitatea :( Chiar sper din tot sufletul sa nu ma dezamageasca in final. Am mari asteptari... Si totusi, se zvoneste ca vor fi 11 episoade... cu ce vor mai umple cele 4 care urmeaza? Sper sa ma insel :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 30 2011, 07:39 PM
Post #20


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Well, la inceput a fost surpriza si pe parcurs a intervenit obisnuinta. Asta e cel mai mare dezavantaj al seriilor ongoing.
Dar nu cred ca dorinta ei are de-a face cu focul de artificii. E ceva prea banal, oarecum.
Ca seria va avea 11 episoade e ceva cert.
Oricum, abia astept si totusi nu astept sa vad care e deznodamantul. Sper ca toate indiciile sa duca spre o pista si dorinta sa fie de fapt alta; sa surprinda in mod placut. You know... keep the best at the end :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 10:12 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |