Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Honey & Clover


ruxi
post Sep 28 2005, 12:33 PM
Post #21


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



da, si aici e o chestie de gust in definitiv. eu nu prea sunt de acord cu ideea de live action. un anime transformat in real movie isi pierde farmecul. in fine.. (iti dau dreptate la partea cu impact la public, nu ma intelege gresit, dar mie personal nu-mi place). de exemplu imagineaza-ti un live action dupa Samurai champloo. cred ca ori m-as enerva, ori m-as tavali pe jos de ras. honey and clover e frumos asa cum e, iar una din chestiile care fac seria atat de speciala e stilul de desen. nu prea vad cum s-ar transpune scenele picturale (mai ales acelea in acuarela) din HC intr-un live action.

vreau episodul 23 :(((((((((((

editez ca sa nu fac 2 posturi consecutive. tocmai am vazut 23. yey. misto misto. morita e mai fain ca niciodata, in sfarsit lasa o portita deschisa. si e de apreciat ca nu face nimic sa get Hagu for himself atata timp cat Takemoto nu e acolo, lucru pe care el insusi il afirma. Ah cat e de bestial personajul asta (Morita, nu Takemoto :P ).

deja sunt la al doilea edit. de ce nu mai posteaza nimeni aici? :(

na ca am aflat si cum se termina. ah cat ma abtin sa nu fac spoiler. :twisted: ce pot sa spun e ca se pare ca va fi si un season 2 (nu se stie inca ce si cum si cand). animeul acopera doar primele 7 volume din manga, care din nefericire e disponibila doar in japoneza (fir-ar sa fie... as fi cumparat-o fara sa stau pe ganduri :( ), si din care au aparut pana acum 8 volume si e ongoing...

This post has been edited by ruxi: Oct 5 2005, 11:51 AM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 5 2005, 09:38 PM
Post #22


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Te omor dacă faci vreun spoiler. :) Şi eu de-abia am văzut 21-23 şi le rumeg, de asta nu zic nimic. Călătoria lui Takemoto e fascinantă, te ţine cu sufletul la gură deşi pare foarte liniştită. Abia aştept să văd ce se va ?nt?mpla. ?nt?lnirea dintre Ayuu şi Rika a fost extraordinară, dar şi tensionată şi enervantă (pentru mine). Nu-i stă niciuneia ?n caracter să reacţioneze altfel dec?t cu cea mai mare politeţe, Rika pare de pe altă lume, Ayuu ?ncă nu ştie ce vrea... ?mi mai doresc să fie de faţă şi Mayama la o ?nt?lnire ?ntre ele două, probabil va avea ocazia, va fi amuzant...

Mă g?ndesc la Morita şi nu cred că se va alege cu nimic din toată treaba asta, şi din proprie voinţă. Pare că preferă să piardă şi să o facă păr?nd cool dec?t să se schimbe... ?n fine, vom vedea. Cu tine, Ruxi, mai am ce discuta dacă ai aflat sf?rşitul?

PS: Aţi observat că au ?nceput să folosească secvenţe cu dialoguri scrise alb pe fond negru şi narate de personajul respectiv? Am văzut tehnica şi ?n Kare Kano, dar acolo mi s-a părut un pic abuzată.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 6 2005, 08:56 AM
Post #23


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



QUOTE(Probably me @ Oct 5 2005, 09:38 PM)
Cu tine, Ruxi, mai am ce discuta dacă ai aflat sf?rşitul?



faci pariu ca o sa vrei spoiler.... dupa ce vezi ultimul episod? :twisted:

morita ramane cel mai intelept personaj ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 6 2005, 08:44 PM
Post #24


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Dacă-l lasă precum School Rumble... Măcar de-ar fi sigur că mai scot o tură. Deşi dacă zici că de-abia a ieşit puţin din manga următoare, o să mai dureze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 13 2005, 01:03 PM
Post #25


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



edit : a iesit si 24 :) ...sunt la ep 3...dragutz...revin cu, comentarii dupa ce il termin ;) adica inclusiv si 26.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 13 2005, 01:34 PM
Post #26


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



Sid, 25 si 26 vor fi side-episodes si vor iesi in vara lui 2006 ca bonus pe dvd :). 24 e ultimul episod al seriei. ah, sufar, s-a terminaaaaaaaat. Morita-samaaaaa i will miss youuuuuuuu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 13 2005, 03:15 PM
Post #27


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



a...atunci o sa am ocazia sa-l vad integral...hehe...mah ruxi poti sa revezi seria oricind :) nu te opreste nimeni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 15 2005, 02:49 PM
Post #28


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



He he... "Takemoto-kun has sure adapted to the wild." :)

Ce vreau să ştiu e ce făcea Morita la festival, c?nd ?ncep artificiile. Era aşezat la o masă cu nişte copii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 19 2005, 09:57 AM
Post #29


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



poi ce mama zmeilor sa faca? se juca cu ei lol. sau le dadea lectii de arta contemporana (j/k). se pare ca maturizarea lui takemoto (care e cel mai bine reliefata in scena in care se "bate" cu Morita cand nebunul incerca sa-l tunda = )) ) a insemnat sfarsitul seriei. intr-adevar, takemoto ca personaj a jucat un rol f important. imi pare rau in schimb ca multe chestii au ramas in aer, cum era si de asteptat de altfel. life goes on, so no conclusions yet, cam asta cred ca ar fi ideea. ma enerveaza crunt in schimb ca morita a trecut undeva in plan secundar si asta din propria lui alegere. of...
dar sa nu uitam: MORITA JUST RULZ!!!!!!!!!!!!!!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 20 2005, 10:38 AM
Post #30


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Te superi dacă afirm că Morita este "the comical relief character"? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 20 2005, 10:43 AM
Post #31


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



DA, EVIDENT CA MA SUPAR.

Morita NU este in esenta un personaj comic, nici pe departe. daca ai fost atent, morita este chiar unul din cele mai serioase personaje (oricat de paradoxala ar parea afirmatia asta). el se foloseste de gaguri doar pentru a pastra niste aparente, pentru ca nu vrea sa lase sa se vada his inner-self si are cu totul alta perspectiva in a vedea lucrurile. cum spuneam mai devreme, chiar daca te face sa te tavalesti pe jos de ras, morita stie ca trebuie sa fie "acolo" pentru prietenii lui si intervine ori de cate ori acestia au nevoie de el. cred ca pur si simplu trebuie sa vezi dincolo de glumele lui, altfel personajul ar parea total superficial si chiar nu e cazul lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 22 2005, 01:27 AM
Post #32


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



:lol: Bănuiam că o să-l aperi. Deşi pot să şi argumentez, prin eliminare... Ceilalţi băieţi, s?nt personaje tragice ?n general (mai puţin Shuu, care e tragi-comic). Fetele s?nt kawaii, care e un scop ?n sine ?n anime şi indispensabil oricărei intrigi (the good, the bad and the kawaii). Deci... deci... Morita trage lozul c?ştigător...

Uite, nu neg că se poate să fie un personaj complex şi original (excentric?), dar problema e că asta ne ?nchipuim noi. Avem foarte puţin din care să tragem concluzii. Momentele c?nd o consolează pe Ayuu (şi apoi face brusc un banc de-o face să se urce pe pereţi)... Faţă de Hagu oscilează ?ntre manie şi ?ntre sentimentele alea de afecţiune ciudate pe care nu cred că poţi nici tu ?n calitate de preşedintă fan-club Morita să le defineşti... :P E drept, şi Hagu e un personaj complex şi are relaţii dificile cu ceilalţi (dar măcar pe Hagu avem de unde s-o ?nţelegem! Avem informaţia! "O putem reconstrui!"™) Cu băieţii are relaţii complet dobi, mă rog, tipice pentru băieţi... :rolleyes:

Dacă Morita ar fi o persoană reală (şi poate că proiectezi asupra lui pe cineva real?) atunci ar exista indicii subtile, de gestică, de comportament, care să-l completeze. Dar numai din ce avem ?n H&C p?nă acum eu nu aş fi aşa de categoric. Pare un tip de treabă, ok. E evident un prieten bun pentru ceilalţi. Dar e ?ntr-adevăr complex sau e doar un fluture? Mister...

N-am vrut să insinuez neapărat că e superficial. Comical relief character nu implică neapărat superficialitate, asta e o caracteristică anime care-mi place. Poţi fi CRC şi totuşi să reţii un rol foarte interesant alminteri. Ce zici de Captain Tylor? Sau dacă ?ndrăznesc să sugerez o paralelă ?ntre el şi Morita de data asta chiar o păţesc? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 7 2005, 09:25 AM
Post #33


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



sa incep cu ce m-a stresat si nu am inteles de ce au vrut sa strice un scenariu cu potential mult mai mare...chiar daca nu f important intro-ul e deplorabil...cel din prima parte m-a exasperat...stiu ca japonezii sunt obsedati de mincare dar totusi "please don't play with your food"...nu-mi place sa vad mincarea dansind in farfurie...yak...probabil autorul o fi vrut sa faca o paralela intre felurile de mincare si modurile in care poti iubi pe cineva...totusi ma indoiesc ca asta e un mod placut de a face comparatie...mi-e mi-a cauzat o repulsie totala...Hagu a.k.a Hagumi...well...stingher si iritant caracter...excluzind faptul ca au desenat-o "childish" i-au terminat sensul existentei in story din primul episod...de fapt tot triunghiul Takemoto-Morita-Hagumi e ratat, asta daca s-a vrut unul...Takemoto e conturat cel mai bine din cei trei...desi s-a vrut perspective diferite of slices of life imaginea se compune predominant prin ochii lui Takemoto...poti separa Honey & Clover in doua: Takemoto-Morita-Hagumi pe de o parte si ceea consider o reusita Mayama-Ayu Yamada-Reika...heh...cred ca titlul potrivit ar fi Bitter Sweet Honey and Clover of Misfortune pentru cei trei...jocul sentimentelor sacadate ce-i leaga si desparte pe cei trei e cel ce m-a stimulat sa urmaresc animeul pina la capat...interesanta si bine transpusa versiunea ideatica de unrequired love...hmm...cicatricile, fragilitatea, raceala fac din Reika o Afrodita morbida ce atrage sentimente mult mai puternice decit vibranta Ayu...pacat ca nu s-a accentuat mai mult aceasta parte...oricum mi-a placut putinul pe care l-am gustat :)...cred ca scenaristul nu a fost foarte hotarat in ceea ce vrea...s-a optat pentru un mild romance-comedy-slice of life...probabil daca s-ar fi accentuat dramatismul iesea ceva superb...per ansamblu e un titlu bun...merita atentia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Nov 8 2005, 07:48 PM
Post #34


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Anime-ul asta e chiar haios. Eu una nu prea am rabdare sa ma uit la ceva care nu are sange shi crime, dar asta e funny... Morita shi Hagu sunt bestiali... :) Korrobuku... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Dec 5 2005, 04:24 PM
Post #35


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Sunt la penultimul ep. Din pacate, m-a dezamagit. Prima parte e geniala, insa a doua m-a plictisit. De ce? Probabil pt ca-n prima parte momentele serioase erau presarte cu faze funny. Chestia asta cam dispare inspre final si devine tot mai obositor de privit. In plus, nici nu pot sa zic ca mi-a transmis nu stiu ce stare deosebita (partea a doua), sau ca m-a impresionat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 16 2005, 11:22 PM
Post #36


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nu stiu daca as putea diferentia prima de a doua parte dar sigur pot spune ca sfarsitul mi-a placut foarte mult. In sfarsit am apucat sa vad o serie care sa ma impresioneze si sa-mi lase un sentiment placut.


PS: am inteles si eu pana la urma care e treaba cu Morita-sama, de tot zicea Ruxi de el :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 16 2005, 11:39 PM
Post #37


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ultima parte e un fel de a lua viata in piept in momentul in care iti pierzi din motivele ce te imping inainte...simti un gol si incerci sa cauti alte bucati de viata sa-ti alimentezi impulsul pierdut...daca stau bine si ma gindesc in momentele de rataciri am fost prea idiot ca sa-mi dau seama ce ar trebui sa caut :) ...well niponii au raspuns la toate...walk of life cred :)....si apoi e Morita...care apartinei lui ruxi...tre sa platesti taxa daca vrei sa fol numele ...haha...e killer funny indeed dar are o privire serioasa de Confucius in momentele cheie...inca mai incerc sa inteleg de ce se manifesta aja :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Dec 21 2005, 10:32 AM
Post #38


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Dupa ce am reusit sa termin seria, cred ca am inteles d c este un anime mai greu de urmarit. Pt copii poate deveni f usor plictisitor deoarece nu prea au cu cine sa se identifice... iar pt copiii mai mari (aka studentzi :P ), poate fi un anime oarecum inspaimantator. D c? Pt ca e vb despre oameni ca ei (si ca mine), care urmeaza sa-si croiasca un drum in viatza. Si nu prezinta o iluzie in privintza cautarii de job. Takemoto se chinuie mult... merge la diverse interviuri si... nimic... Chiar daca tipul e haios cand se intoarce in facult si zice ca nici de data aceea nu a reusit nik, adevarul e ca mai greu gasesti un job din prima.

Nu pot spune ca sfarsitul mi-a placut in mod deosebit. Cu toate ca inteleg importanta calatoriei lui Takemoto, a devenit destul de monoton anime-ul, aratandu-l in prim plan pe el. Ma bucur totusi ca a putut sa se maturizeze in sfarsit si sa-i marturiseasca lui Hagu (personaj pe care am inceput sa-l tolerez catre final) sentimentele lui pt aceasta. Si, din cate am inteles eu, Hagu nu l-a respins. There may be a hope for him. :P

Cat despre mult discutatul Morita'sama... wow... just wow... Oscarul?!?! :huh: Adik echivalentul Oscarului in anime? Pt efecte speciale? ... Just wow... Si mi se pare un personaj serios, care fol umorul ca un paravan. Cand a certat-o pe Yamada, I was like :blink: . Nu-mi venea sa cred ca el incerca sa o faca sa percuteze in ce incurcatura putea sa se bage. :P

Si triunghiul amoros Mayama-Yamada-Rika... Poate ca Mayama o incuraja oarecum pe Yamada. Pt ca se purta atat de dragutz cu ea. Adik, chiar daca i-a zis ca nu va putea fi nik intre ei, el tot era prea protectiv cu ea. Mi-ar fi placut sa evolueze rel Yamada-Nomya. :P

Si ma opresc ca am scris destul (for now). All in all, mi-a placut anime-ul... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Dec 22 2005, 07:35 PM
Post #39


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



QUOTE(Kisa @ Dec 21 2005, 10:32 AM)
pt copiii mai mari (aka studentzi :P ), poate fi un anime oarecum inspaimantator.

:lol: Ai dreptate şi e perfect adevărat. Īnspăimīntător de adevărat, dacă vrei. :) Īmi scăpase aspectul ăsta, dacă stau să mă gīndesc unii dintre noi s-ar putea să-l fi urmărit cu un nod īn stomac.

QUOTE
Si triunghiul amoros Mayama-Yamada-Rika... Poate ca Mayama o incuraja oarecum pe Yamada. Pt ca se purta atat de dragutz cu ea. Adik, chiar daca i-a zis ca nu va putea fi nik intre ei, el tot era prea protectiv cu ea. Mi-ar fi placut sa evolueze rel Yamada-Nomya. :P

Mie īmi place foarte mult tactul cu care japonezii (din filme, īn orice caz) reuşesc să trateze situaţiile delicate de genul ăsta. Deşi erau mai multe personaje implicate, nu numai cele trei principale, au reuşit să o scoată la capăt foarte elegant, chiar dacă uneori le vine să muşte din batistă.

Lucrul ăsta īmi mai aduce aminte şi de personajele din cărţile lui Dumas (deşi evident e o mare mare distanţă īntre medii). Poate că de asta au atīta succes scenariile anime plasate īn epoci victoriene şi pariziene. Trebuie să fie ceva aici...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Dec 22 2005, 07:45 PM
Post #40


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Probably_me: Nodul ala in stomac cred ca l-am avut si eu... :P Nu am fost pana acum la nici un job interview si ma gandesc cu groaza cand va avea loc prima data. :P

Cat despre tactul japonezilor... hm... cred ca exagereaza putin (mai mult) in anime. Adik uita-te la Mayama sau Yamada 4 ex. Mayama e innebunit dupa Rika. Ea nu il accepta ca partener de viatza. Dar el continua sa-i ramana fidel (lucru extrem de rar intalnit in realitate)... si ii este alaturi.
Cat despre Yamada... oare Rika chiar nu stia nik despre ea cand a rugat-o sa-i faca nishte potery?! Iar Ayu cum a putut fi atat de calma cand a intalnit-o live pe Rika? Si cum a putut indura atat iubirea pt Mayama?...

Nu stiu... tactul de care vb tu, mie mi se pare ireal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:22 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |