Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Honey & Clover


Pandel
post May 14 2005, 05:20 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: --
Member No.: 1.052
Points: 85
Gender:



in sfarsit ceva nou. cel putin, din punctul meu de vedere. n-am mai vazut nimic similar. despre ce este vorba?
un anime cu si despre studenti. cei care sunteti sau ati fost studenti, mai ales sa fi stat in camin, va veti recunoaste in cel putin 3 scene (sau detalii) ale acestui anime. umorul nu lipseste nici el, ba chiar e foarte reusit.
pana acum au aparut doar doua episoade. le astept cu nerabdare pe urmatoarele.. presimt ca voi deveni fan al acestui nime.
astept alte comentarii, daca l-ati vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post May 20 2005, 01:39 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



este un anime pe care-l savurez foarte mult... Este atat de ....diferit. Si arta, si subiectul si genul. Foarte interesant. Reminds me sa-mi scot episoadele 4-6 @_@
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post May 21 2005, 11:42 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Sunt student stau in camin si astept sa-l vad. Astept informatii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Aug 18 2005, 07:02 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Nice anime.. trebuie vazut..mai ales ca e nou :P , se gaseste usor pe huburi externe s-au torenturi.. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 20 2005, 04:40 PM
Post #5


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



ajea.. vad ca nimeni nu se deranjeaza sa posteze aci. pacat...

parerea mea: Honey and Clover e intr-adevar o serie f speciala. Stilul de desen pare ciudat dar imi place la nebunie, personajele sunt toate foarte bine individualizate si fiecare reprezinta, de fapt, un tip uman. Ca sa nu mai spun ca seria este plina de simboluri. chiar daca pare funny H&C este de fapt foarte trist si cred ca fiecare din noi ne putem regasi in cel putin un personaj de acolo. Nu intru in amanunte ca sa nu fac spoiler. Personajul meu preferat e Morita. Genial.
mi-ar placea sa inceapa o discutie pe tema Honey and Clover....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Sep 20 2005, 05:03 PM
Post #6


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



Da, ciudat ca e asa putina lume interesata, mai ales ca asta ar fi animeul momentului, mai putin ce-i drept pt copii si retarzi, fiintca din pacate ambele categorii nu cred ca vor intelege nimic din H&C si se vor plictisi de moarte. Dar cred ca sunt si altii care evita sa se uite.

Dar ii inteleg; sa explic:

Din punctul meu de vedere H&C e un anime genial dpdv al universului total diferit si inovator, o doza de realitate de cea mai buna calitate.
Singura problema ar fi ca si eu ca si multi dintre voi ne uitam de obicei la animeuri ca sa rupem legatura cu realitatea si sa vedem ceva frumos, altceva decat vedem in viata de zi cu zi. O doza de 23 de minute de obicei la pachet cu 26 de bucatzi.

Dar H&C nu are acelasi efect .... it's still life and still bitter-sweet....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Sep 20 2005, 05:52 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



M-am uitat pana la ultimul episod care a aparut. Imi place de Yamada..si situatia ei, cam trista :( , vreau sa vad, sunt chiar foarte curioasa ce o sa faca..si Nomya..bine nu prea a zis nimic de personajul asta( de cine va place mai mult Nomya sau Mayama? :D ) si nici nu este in anturajul celorlati..sper totusi sa se intample ceva pana la urma.. :). "Ala micu"..imi da asa o senzatie de melancolie :( ( Takemoto)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 25 2005, 07:51 PM
Post #8


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cred că topicul ar merge foarte bine la Romantic Anime, dacă aţi vizionat mai mult din el cred că o să-mi daţi dreptate, pentru că principalul subiect ?l constituie relaţiile sentimentale dintre personaje, majoritatea triste. Interesant e că nu e un serial complet trist, datorită momentelor comice, ba e chiar foarte bine echilibrat. I-aş zice chiar "comedie romantică", deşi aşa se pune prea mult accentul pe comedie şi nu e cinstit... mai bine "romantism cu momente de respiro". :)

Chiar m-am mai uitat recent la c?teva episoade ca să ajung la zi. S?nt superb făcute, nu-ţi vine să crezi c?t se poate specula ?n definitiv pe marginea a numai două-trei relaţii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 26 2005, 01:45 PM
Post #9


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



eu nu prea as incadra Honey and Clover la Romantic Anime. in nici un caz nu e comedie romantica, ba chiar e departe de asa ceva, si nici "romantism cu momente de respiro". e mult prea superficiala o astfel de abordare. accentul nu e pe romantism, ci pe dezvoltarea individuala a personajelor. relatiile sentimentale dintre personaje functioneaza ca background, nu ca punct central, si au rolul de catalizator in prezentarea evolutiei unor personaje. daca animeul asta s-ar fi redus doar la un plot construit pe relatii sentimentale ar fi fost jenibil si nu s-ar fi diferentiat cu nimic de altele. Honey and clover e special in primul rand prin faptul ca prezinta filozofii de viata intr-un alt mod: in primul rand prin simboluri, nu prin actiune bruta - vezi temporalitatea si simbolul rotii-asta e de fapt punctul central pe care se dezvolta animeul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 26 2005, 03:08 PM
Post #10


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Ai dreptate, bine?nţeles, dar... nu este dezvoltarea individului parte din aproape orice scenariu anime? Prezenţa acestui element e chiar unul dintre punctele forte ale anime ?n general şi ale filozofiei japoneze din spate. A insista prea mult asupra acestui aspect mi se pare redundant, e ca şi cum ai sublinia că anime este animaţie. Nu că n-ar merita, desigur, prezenţa elementului ?n diverse seriale se face ?n proporţii diferite, iar ?n H&C are un rol foarte important.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 26 2005, 03:35 PM
Post #11


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



eh.... ma scuzi, dar cred ca nu ai inteles nimic din ce am vrut eu sa spun. hai sa-ti fac un rephrase, cu specificatia ca n-am nici timp nici chef de cearta. ce vroiam eu sa spun de fapt era ca:
1. incadrarea pe care ai facut-o e mult prea superficiala (probabil de asta te-oi fi suparat, nu stiu lol, no harm intended rili, da acu pe bune, chiar ti se pare HC "romantism cu momente de respiro"? expresia asta are iz de telenovela, iar HC e far far de asa ceva.)
2. relatiile sentimentale nu reprezinta cel mai important lucru - NU asta e intentia acestui anime, sa se ocupe de relatii sentimentale. si btw, animeurile in care personajele sunt urmarite atent si dezvoltate exceptional sunt extrem de putine. da, intentia exista, dar de multe ori iese shit (vezi kimi ga nozomu eien, unde s-a urmarit chestia asta si a iesit o chestie ultrapatetica si de 2 bani si cu personaje care nu se sustin deloc-daca ai alta parere spune-mi printr-un pm, nu de alta dar nu vreau sa transform topicul asta intr-o cearta pe tema KGNE)
3. si cel mai important-incercam sa spun ca HC mi se pare special prin felul in care prezinta niste chestii (nu mai repet ca n-are sens).

revin cu ceva mai elaborat, acu nu prea dispun de timp, work, bizi :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 26 2005, 04:07 PM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



:) Am ?nţeles ce vrei să spui, doar că ne uităm la H&C din direcţii diferite. E acelaşi anime, văzut de doi oameni diferiţi. Nici eu nu ?ncerc să-mi impun punctul de vedere, perspectiva altora e unul dintre cele mai interesante lucruri.

Eu văd dezvoltarea individului ca o componentă de bază a anime, am ajuns să o iau ca sub?nţeleasă ?n aproape orice serie, poate s?nt prea blazat... Aşa că ce face H&C diferit pentru mine e partea romantică şi ?mbinarea cu momentele amuzante. Pe de altă parte, dacă intuiesc bine, tu apreciezi ?n primul r?nd partea de dezvoltare a personajelor şi consideri comicul de situaţie şi romantismul ca pe un bonus secundar.

?mi place comedia de calitate şi e at?t de puţin anime care să mă facă simultan să r?d cu adevărat şi să apreciez situaţia care m-a făcut să r?d, ?nc?t nu pot să nu subliniez asta ?n H&C.

Sigur, şi umorul e subiectiv... dar poate că dacă dau un exemplu: uite, scena ?n care Ayu e surprinsă de Nomya purt?nd pardesiul lui Mayama mi se pare delicioasă din foarte multe puncte de vedere. Sau cum s?nt desenate Ayu şi Hagu ?n chibi ţip?nd c?nd Takemoto tuşeşte cu s?nge e genial, pentru că s-a folosit excelent umorul pentru a atenua dramatismul scenei şi a o putea integra astfel ?n pasa apatică, ternă, fără v?rfuri de nici un fel, ?n care se află Takemoto.

C?t despre romantism, sigur că nu mă refer la genul siropos cu trandafiraşi şi oftaturi, ci la faptul că reprezintă o extensie a unor personaje complexe. Dacă nu-l aplici la cineva interesant, romantismul ?n sine nu e mare lucru, şi aici ai dreptate că dezvoltarea e esenţială.

Poate singurul alt serial care a atins acelaşi nivel de introspecţie (din cele văzute de mine, bine?nţeles) e Kare Kano. Chiar, dacă stau să mă g?ndesc KK şi H&C au foarte mult ?n comun, şi tot astea trei elemente ies ?n faţă: evoluţie, romantism şi simţul umorului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 26 2005, 04:26 PM
Post #13


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



trebuie sa recunosc ca ma simt oarecum mai bine, mi-era teama sa nu fii dntre cei multi de pe-aci care pur si simplu au chef sa se certe doar de dragul de a se certa.

da, pentru mine conteaza foarte mult felul in care personajele evolueaza. si, intr-adevar, iti dau dreptate, comicul e excelent exploatat. modul in care se construiesc situatiile comice e absolut genial. nu e vorba de comedie pura, ci de ceva bitter-sweet (ca sa-l citez pe Tzur), comicul ascunde de fapt situatii foarte triste. daca stau sa privesc lucruruile din acest unghi, personajul cel mai semnificativ mi se pare Morita (ah god, i just love Morita). la prima vedere ai zice ca e un cap-sec si atat, dar de fapt e cel mai complex personaj (din punctul meu de vedere) al intregii serii. intelege tot, urmareste tot din umbra si apare exact acolo unde trebuie si in momentul in care trebuie. scena in care in sfarsit termina facultatea pentru ca dupa 5 minute sa-l vedem din nou student in anul 3 e cel putin geniala. te face sa razi cu spume, dar te si intrebi "de ce mama zmeilor s-a mai intors asta la facultate?". simplu. pentru ca stie ca trebuie sa fie ACOLO, langa fiecare dintre celelalte personaje. poate ca sunt prea subiectiva, dar morita chiar mi se pare personajul-cheie in HC.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 26 2005, 05:37 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Eu mai degrabă pe Mayama ?l văd ?n centru. Pare mai stabil, mai serios, mai matur, ?n ciuda faptului că nu e :) şi că are multe de ?nvăţat şi decizii de luat. Are legături importante cu toată lumea, şi mai ales ?n a doua jumătate ?ncepe să se plaseze singur ?n situaţii care cer responsabilitate ("papa has to go to work!"). :)

Morita e haotic, imprevizibil şi antagonizează pe toată lumea. ?l persecută şi exploatează pe Takemoto, o stresează şi bulversează emoţional pe Hagu, o tachinează pe Ayu, profită de Mayama, de Shuu şi de bătr?nul lui profesor... E peste tot şi le lipseşte la toţi c?nd pleacă uneori cu săptăm?nile, dar dacă pare mereu neserios o să se apropie cineva de el? Acum zi şi tu, c?t de uşor ţi-ar fi să te apropii şi să ai ?ncredere ?ntr-un tip despre care nu ştii niciodată c?nd glumeşte şi c?nd e serios?

Sau poate că Takemoto e personajul principal. Motivul roţilor de bicicletă ?i aparţine şi revin momente ?n care situaţia e rezumată din punctul lui de vedere. Nu m-ar suprinde ca ?nceputul şi sf?rşitul H&C să coincidă cu momente importante din experienţa lui Takemoto la facultate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 27 2005, 10:22 AM
Post #15


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



well, pe Mayama il las deoparte pentru ca personajul imi place prea putin. mie mi se pare mai degraba invers. Mayama pare matur dar de fapt nu prea e (e in plin proces de maturizare lol), in timp ce Morita pare cu capul in nori si cretin, dar de fapt e mult mai matur decat ceilalti. Poate ca imi place asa mult morita pentru ca in real life majoritatea prietenilor mei (including me) sunt cam la fel: nu stii niciodata cand glumesc si cand vorbesc serios. dar tocmai de aici vine farmecul personajului :) . sau, cel putin, asa vad eu lucrurile.

in ce-l priveste pe Takemoto, eu il vad ca pe un fel de "voce a autorului", uneori subiectiv, alteori neutru. el apare de multe ori undeva in background si explica lucrurile din punctul lui de vedere. iar roata e omniprezenta (roata de sculptura a lui ayu, roata de la bicicleta a lui takemoto, roata Ferris, roata aia care se invarte in functie de vant , cu punctele cardinale, de pe casa - am un lapsus si nu mai stiu cum se cheama chestia aia :P ) si reprezinta ideea de ciclicitate cu diverse variatiuni (timp, sentimente, maturizare etc).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 27 2005, 01:58 PM
Post #16


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



La noi cred că-i zice rozeta v?nturilor. La ei ?i zice weather vane sau wind vane.

Am ajuns şi eu la zi cu episoadele. Devin din ce ?n ce mai interesante lucrurile, s?nt foarte curios ce fel de deznodăminte or să aleagă scenariştii. Dacă or să aleagă. Dacă o lasă ?n coadă de peşte parcă aş fi dezamăgit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 27 2005, 02:07 PM
Post #17


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



chestia asta cu finalul e putin cam cu dus si intors. pe de o parte da, ar fi un pic sad sa ramana lucrurile in coada de peste, dar pe de alta parte o rezolutie concreta ar fi un pic trasa de par. cred ca mai mult e urmarit procesul de maturizare a personajelor decat sa se ajunga la pairings. in fine, vom vedea. astept cu mare nerabdare eps 23 :)

am cautat mangaul pe tot netul dar n-am reusit sa-l gasesc :( . Cred ca e superb. Stiu ca e gata si ca in 2003 a luat premiul Kodansha (daca oi fi scris gresit scuze, mi-e lene sa verific :P ) si dupaia s-au hotarat sa-l faca anime :)

o sa ma intristez tare cand o sa se termine :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 28 2005, 11:40 AM
Post #18


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Ar fi interesant de găsit manga, deşi sper că serialul a fost o ecranizare fidelă. Cei care l-au văzut aşa zic:
QUOTE
It's really rare to find such a good animation which follow the manga almost perfectly & give more weight to it. The light colors, the calming scenery, the songs & mostly the seiyuu. They're doing a very good job. I was wondering how they'll speak some convos in the manga and they exceed my expectation.


Apropos, aţi auzit că se va face şi un live action? Actorii nu mi se par chiar extraordinar de bine aleşi... Pentru rolul lui Takemoto de exemplu s-a ales un muzician pentru care va fi primul rol cinematografic, ceea ce nu e neapărat bine.

?n pagină dată găsiţi nişte link-uri la poze cu ei, iată alte c?teva: Takemoto, Morita, Morita, Hagu, Hagu, Mayama, Yamada.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 28 2005, 11:48 AM
Post #19


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



da, stiam ca se va face un live action, dar oricum nu aveam de gand sa-l vad. actorii sunt de-a dreptul INFIORATORI, n-au nici o treaba cu personajele. iar daca ala va fi morita, esecul e asigurat lol.
nu prea stiu de ce se baga sa faca si live action. o serie ca HC e al dracu de greu s-o faci live action.
momentan problema mea e ca nu pot dl ep 23 :(((. la birou nu pot folosi bittorent si in afara de funsub tv (care nush ce mama zmeilor are) nu stiu alte situri cu direct dl care sa aiba the latest HC

in continuare caut mangaul. l-oi gasi eu prin vreun cotlon :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 28 2005, 12:23 PM
Post #20


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Există o atracţie ciudată spre producerea de live action, şi presupun că există şi spectatori, altfel nu le-ar face. Jdorama e un fenomen la fel de important ca anime (?n Japonia/Coreea/China). Dar e adevărat că extrem de puţine live action merită văzute. Am ?ncercat să văd mai multe dar ?n afară de YUA Live Action restul s?nt ridicole. Chiar şi cele făcute după titluri celebre, gen Sailor Moon sau GTO.

Dintr-un Live Action care necesită efecte speciale abundente va ieşi IMO foarte greu ceva de calitate. N-or să reuşească niciodată să egaleze efectele desenate şi nici efectul asupra fanilor. Dar tocmai de aceea, H&C are o şansă, pentru că e dramă pură. Totul depinde de jocul actorilor. Care nu mi se par chiar at?t de inadecvaţi fizic. :) Cu un oarecare efort de imaginaţie ?i pot vedea ?n rolurile respective.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:13 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |