Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Angel Sanctuary


Diana
post Apr 13 2004, 08:18 AM
Post #1


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Recent am vazut OVA-ul care a intrat rapid in topul preferatelor mele. Grafica excelenta. Poveste superba (abia astept sa citesc manga-ul .. ova-urile m-au last nesatisfacuta .. vreau neaparat sa stiu ce urmeaza). Animeul e plin cu Ingeri, dar nu-s moi si pufosi si iertatori sunt razboinici in toata puterea cuvantului. Si lumea lor decade. Dumnezeu doarme si n-au stapan. Si unii o cam iau razna. Dar partea cea mai interesanta a fost povestea de dragoste. O superba poveste de dragoste plina de vinovatie si pacat (vorbim de incest aici nu?). Doua persoane prinse intr-un vartej de intrigi care nu pot renunta una la alta. Daca stau sa ma gandesc sunt 2 povesti de dragoste incestuase acolo. Si mi-a placut sa ma uit cum poate fi folosita atata putere pentru satisfacerea dorintelor personale. Unul vrea sa protejeze altul vrea sa smulga cu forta. M-a incantat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 13 2004, 08:46 AM
Post #2


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Si mie mi-a placut foarte mult, l-am vazut acuma 2 ani pe VOX si am ramas shocat atunci, este unul dintre anime-urile mele preferate, dar nu am intzeles foarte mult din el, nu are sfarshti, si nici inceput, totul este situat intr-o poveste deja inceputa si neterminata, are anumite elemente profund biblice, si nishte elemente de fantezie asupra creshtinismului, este foarte sangeros, si o poveste destul de intunecata, este caracteristic pentru stilul lui Kaori Yuki, si cel mai mare succes al ei, alte manga-uri si eventual anime-uri de-ale ei ar fi, Neji, apoi ce-as mai recomanda ca manga este Count Cain, Gravel Kingdom si Blood Hound, ultimul fiind un manga despre vampiri, acuma is fac si lui un review, daca v-a placut Angel Sanctuary o sa va placa si astea, is facute in acelasi stil de aceeasi autoare, numai poveshtile difera, totusi Angel Sanctuary ramane cel mai bun manga/anime de-al lui Kaori Yuki.
http://www.geocities.com/vivian_chan5/ange...lsanctuary.html aici e manga-ul de la Angel Sanctuary, dar nu pt downloadat, poate fi citit online pagina dupa pagina, pt cine-l intereseaza poate sa se uite peste ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 13 2004, 09:13 AM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Si mie mi-a placut si dupa ce l-am vazut am cautat inebunit dupa o continuare si bah, nimic, sa-ti scoti ochii nu altceva.
Daca am inteles eu bine dumnezeu a murit, si Alexiel a fost "blestemata", asta e cea mai apropiata exprimare la care ma pot gindi, de catre fratele ei care a preluat rolul lui dumnezeu, sa se reincarneze si sa aiba o moarte violenta la o virsta frageda surghiunita de catre societate(dupa ce comite un pacat).
L-a manga nu m-am uitat desi am toate capitolele, cred ca sint vreo 20, deci as cam avea nevoie de doua zile libere ca sa-l vad. Acum ma uit la Berserk, si pot sa spun ca am citit ieri toata ziua si deabea am ajuns la capitolul 16.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Apr 13 2004, 11:52 AM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Ramnaaaaaa ..linkul nu merge ..si sunt super interesata de cititul on-line

Sa revin la actiune. Spoiler masiv in continuare :D
[spoiler:4553b3b909]Din cate am inteles eu The All Mighty God facea nani linistit. Ingerii si-au cam luat-o in cap si au distrus demonii. Alexei s-a aliat cu demonii si a fost pedepsita. Si sabiutza aia avea misiunea ca Alexei sa nu se trezeasca si sa-si recapete puterile. Era un program de control atat de drag noua si binecunoscut din Matrix.
Dar la fel si fratiorul Alexiei cel mai stralucitor si puternic Inger a fost pedepsit sa faca nani dulce si profund sa uite de dragostea pt surioara lui..eu una cred ca era mai mult orgoliu. Si ingrijorati de decadenta dintre ingeri unii l-au trezit din somn pe fratior sa faca ordine prin Ceruri. Dar asta avea alte planuri ... si asa s-a ajuns la actiunea pe care o ador ^_^ [/spoiler:4553b3b909]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 13 2004, 01:00 PM
Post #5


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Sorry Diana, dar asta e, n-am ce-i face, asa e cu siteurile de pe geocities, incearca alta data, ar trebui sa-i deie drumul din nou, e traficul prea mare asta e problema :? , geocities si yahoo are crap that's the truth.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 15 2004, 07:02 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Eu cred ca am mai vorbit de AS la managa. E intr-adevar un anime super. Eu am citit manga si apoi am vazut din nou anime-ul. Manga e super lunga si are un story foarte complicat - probabil de aceea nici nu s-au mai incumetat sa continue cu OAV-urile. Grafica e ..breath-taking, atat in anime cat si in managa. Eu sunt inca fascinata....totusi as mai fi vrut OAV-uri. Va recomand sa cititi manga !!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 16 2004, 06:02 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Yuki, ia zi in manga ce zice, dumnezeu e mort sau nu? M-am uitat din nou la OVA doar pentru asta si tot nu m-am prins. Acolo zica exact asa : "last sleep", na acum traduceti si voi chestia asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 17 2004, 05:54 AM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



cate chestii zice in manga....zau nu mai tin minte. Oricum manga e MULT mai detaliata, cu foarte mult explicatii si schimbari de stuatii....La un moment dat nici nu mai stateam sa citesc tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 19 2004, 01:05 PM
Post #9


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Angel Sanctuary e unul dintre marile mele favorite! Poate si pt ca am o mare slabiciune pt anime-urile cu ingeri, dar sincer mi-a placut din absolut toate punctele de vedere: grafica super, OST nu mai spun (cred ca vreo cateva zile dupa ce am vazut prima data OAV-urile am ascultat toate melodiile in prostie?mi s-a parut cea mai reusita coloana sonora din cate am auzit pana acum in anime), poveste foarte interesanta, dar din pacate cam inghesuita pe alocuri?la concluzia asta am ajuns cand am inceput sa citesc manga-ul care e mult mai detaliat in unele momente, parca am inteles si eu mai clar anumite chestii (mi s-a parut interesanta toata povestea cu prietena Sarei, Ruri, si felul in care este eliberat Rociel, care in OAV nu apare ?faina imaginea cyber-punk a lui Ruri conectata printr-o gramada de cabluri la calc?mi-ar fi placut sa o vad in OAV?dar deocamdata sunt abia la vol 4 si mor de curiozitate?)

O singura chestie m-a stresat rau de tot: cand se ?trezeste? Alexiel si il omoara pe Kato, felul in care apare sabia-a la Sailor Moon- mi s-a parut cam pueril, ma asteptam la ceva mai deosebit. In schimb dc ar fi sa fac un top al fazelor preferate ar fi o gramada, de ex cand Kira realizeaza ca e mult mai uman decat ar fi dorit sa recunoasca, si in jurul lui ploua si totul e cenusiu?mi-a placut mult?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 19 2004, 07:35 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



pardon, dar Rociel apare in OAV...si e SUPER !!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 19 2004, 10:27 PM
Post #11


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



M-am exprimat eu gresit: era vorba de toata povestea cu jocul prin intermediul caruia Rociel omora oameni ca sa se poata materializa pe Pamant, despre poveste spuneam ca nu apare....Rociel, mda... perfid personaj....cum se folosea de sentimentele altora pt a obtine ce vroia!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 20 2004, 05:48 PM
Post #12


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



am vazut recent AS datorita lui ruxi ... :D
povestea pleaca de la 3 lumi diferite: universul pur al ingerilor, omenirea plina de pacate si eroi si iadul. cele doua extremitati: universul si iadul se prabusesc una intr-alta si impreuna converg pe pamant intr-un haos plin de contradictii, unde personajele pozitive si negative nu sunt delimitate neaparat de prezenta aripilor sau "coarnelor".
in acest univers, o iubire incestuoasa capata valente pozitive, numai si datorita faptului ca i-ar face fericiti pe protagonisti
mai multe in episodul (topicul) urmator... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 22 2004, 05:21 PM
Post #13


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



pentru cine stie germana, pot sa aduc cartea de la dvd. Sunt multe chestii fff bine explicate acolo lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Apr 23 2004, 12:59 PM
Post #14


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut acum mai putin de 4 zile OVA-urile si acum ma apuc sa caut manga.Ce mai....superb,asta e tot ce am de zis despre AS si eroii sai.O povese perfecta dar cam inghesuita cum a mai zis cineva si niste eroi originali.
Originalitate...cam asta ar fi cuvantul care defineste As de la inceput la sfarsit.Macar in opinia mea.Nu prea m-am stresat pentru manga pana acum dar la ce sfarsit au OVA-urile trebuie sa gasesc si sa citesc.

Ca sa inchei(pe mooment) Angel Sanctuary e unul dintre anime-urile pe care astept de foarte(prea) mult timp sa le vad si care nu m-au dezamagit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 23 2004, 04:48 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



M-am uitat si eu la primele 6-7 volume din manga si asa pe cine intereseaza Dumnezeu nu e mort ci doarme. Se pare ca o data la nu stiu cit timp cind stelele intra intr-un anumit aliniament, puterile lui dumnezeu scad, si atunci el , cum s-ar zice se culca. Daca poti zice ca dumnezeu se culca cind vrei sa spui ca va dormi citiva ani buni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 29 2004, 09:15 AM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Mama cum am putut sa spun asa ceva, cica dumnezeu doarme, cind colo el era bine mersi in castelul lui din ceruri ascunzindu-se de toata lumea. De fapt in primele capitole era un talmes-balmes. Nici macar ingerii nu stiau ce se intimpla cu el. Uni ziceau ca a murit, altii ca doarme, mai erau unii care ziceau ca s-a izolat.
Am terminat manga-ul, si mia placut, mai ales sfirsitul pentru ca ramin impreuna. Ce surpriza Rociel nu parasise niciodata Eden-ul, ci a trimis un robot, sau o copie, sau ce-o fi fost aia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kamui
post May 26 2004, 12:24 AM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: --
From: Buc (mai mult, din pacate)/Cluj (mai putin, tot din pacate)
Member No.: 289
Points: 2



Mda, recunosc ca nu am citit manga-ul, dar am vazut cele trei episoade si recunosc ca m-au pus pe ganduri. Pot sa spun ca mi-au placut, chiar daca sunt un pic cam criptice, dar cred ca tocmai asta il face un anime atat de bun... adica sunt constient de faptul ca in trei episoade nu prea poti sa dezvolti la maximum personalitatile personajelor sau sa explici toate lucrurile. Numai ca un pic de mister ajuta intotdeauna. Nu mereu lucrurile explicite si simplificate pana la paroxism sunt cele mai frumoase. In felul asta, mai poti si tu ca spectator sa-ti pui imaginatia si creativitatea la contributie,nu?

Totusi, in final se face referire la Etemenanh, un taram sacru. Din cate stiu eu (si cred ca nu stiu foarte multe) asta nu apare decat in Cabala. Ciudat, foarte ciudat. Dupa ce ti se pare, pe intreg parcursul anime-ului, ca accentul se pune pe o viziune reconstruita crestina asupra religiei/ingerilor, vin si-ti dau in cap cu treaba asta. Lucru care pe mine m-a facut sa-mi schimb total viziunea despre logica serialului. In definitiv, substanta fundamentala pe care se cladeste Cabala e: "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post May 26 2004, 04:25 PM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



dupa ce am citit manga am constatat ca AS e un SF si din crestinism nu s-au luat decat idei si nume. Asta pentu ca dau bine si ca sa fie mai interesant ....sa capteze atentia. Pai altfel cum se explica existenta laboratoarelor sau a faptului ca ingerii purtau arme gen mitraliere, ca erau mai pacatosi ca aia din din infern , etc. asa ca nu mai incercati sa gasiti explicatii , va fi imposibil :D :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post May 26 2004, 10:11 PM
Post #19


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



in manga e postmodernism in toata regula
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kamui
post Jun 5 2004, 02:02 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: --
From: Buc (mai mult, din pacate)/Cluj (mai putin, tot din pacate)
Member No.: 289
Points: 2



Am mai spus ca nu am citit manga si ca nu am de gand, nu de alta, dar mi-ar strica parerea pe care mi-am facut-o, si care este una buna. Dar sincer, atata timp cat am creier si pot sa rationez si sa fac conexiuni, nu stiu cum as putea sa nu caut explicatii. ca nu cred ca au luat asa, pur si simplu, niste nume la intamplare pentru ca "dau mai bine". "Ca oricum ala care citeste sau vizioneaza e bou si nu se prinde el daca noi ii dam numele Alexiel sau Jill sau Moritsuke". Ar fi o insulta, cel putin in cazul anime-ului astuia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:49 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |