Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Seiyuu ( sau pe romaneste : vocea personajelor in anime )


Muza chan
post Mar 10 2008, 04:17 PM
Post #41


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Saptamana trecuta, in Akihabara, s-au anuntat Annual 2nd Seiyū Awards.

Aya Hirano, care anul trecut castigase premiul de debut, a avut un an exceptional si a castigat Best Lead Actress Award pentru rolurile din The Melancholy of Haruhi Suzumiya (Haruhi Suzumiya), NANA (Reira Serizawa), Death Note (Misa Amane) si Lucky Star (Konata Izumi). Caz destul de rar intalnit, ca o actrita sa aiba atat de multe roluri importante intr-un an si toate in anime-uri de succes. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 10 2008, 05:24 PM
Post #42


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Păi mersi, normal să ia premiu n condiţiile astea. :) Bravo ei, e un efect n cascadă probabil, cu ct e mai apreciată cu att participă la mai multe proiecte şi e mai apreciată.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gngn
post Mar 10 2008, 07:38 PM
Post #43


the hedgehog
***

Group: Members+
Posts: 194
Joined: 16-November 07
From: a world that has ended
Member No.: 5.579
Points: 423
Gender:



Aya Hirano este extrem de talentata, vocea ei este perfecta in rolul lui Haruhi cat si a lui Konata, desi sunt personaje foarte diferite.
ma bucur sa o vad pe si pe Rie Kugimiya , desi doar ca si Best Supporting Actress Awards, este si ea in topul preferintelor mele, rolurile de "tsundere" i se potrivesc de minune :P
cat despre Best New Actress Awards: Emiri Katou ..... extreme nosebleeds :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kawoosh
post Jun 21 2008, 08:38 PM
Post #44


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 11-June 08
From: Iasi
Member No.: 6.999
Points: 35
Gender:



Ar fi cam 3 seiyuu care imi plac, toti avand roluri in anime-uri relativ recente:
1. Yuki Kaida si-a imprumutat vocea unor personaje ca:
* Angela Burton in Genshiken
* Kurapika in Hunter Hunter
* Syusuke Fuji in The Prince of Tennis
* Yumiko Fuji in The Prince of Tennis
* Yuuta Fuji (young) in The Prince of Tennis
* Kenji Himura in Rurouni Kenshin
* Musashi in Musashi: Samurai Legend
* Shū Suzuki in Twin Spica
* Kaoru Kawahira in Inukami!
* Riō (Jr.) in Saiunkoku Monogatari
* Ayano Fujikawa in Suzuka
* Masaki Makabe in Zettai Shonen
* Masahiro Abe in Shounen Onmyouji
* Eshros in Konjiki no Gash Bell!!

2. Daisuke Namikawa (mi-a placut ca Fay in Tsubasa Chronicle):
# Bakumatsu Kikansetsu Irohanihoheto (Akizuki Yōjirō)
# BECK: Mongolian Chop Squad (Yukio Tanaka)
# Beyblade G-Revolution (Hitoshi Kinomiya)
# Black Lagoon (Rock)
# Bleach (Ulquiorra Schiffer)
# Blue Dragon (Anime) (Jiro)
# Detective Conan (Shiro Ogata)
# Dokkoider (Suzuo Sakurazaki/Dokkoida)
# El Cazador de la Bruja (Miguel)
# Full Metal Panic!: The Second Raid (Leonard Testarossa)
# Gantz (Kei Kurono)
# Gilgamesh (Tatsuya Madoka, Terumichi Madoka)
# Legend of the Condor Hero (Yang Guo)
# Mobile Suit Gundam 00 (Michael Trinity)
# Hi no Tori (Phoenix) (Masato Yamanobe, Takeru)
# Honey and Clover (Rokutarō)
# Ikki Tousen (Toutaku Chuuei)
# Kero Kero Chime (Aoi)
# Kyo Kara Maoh! (Ryan)
# Maburaho (Mitsuaki Nanba)
# Mirmo! Charming edition (Yūki Setsu)
# Murder Princess (Prince Kaito aka The Dark Knight)
# Nabari no Ō (Thobari Kumohira Durandal)
# Naruto (Sumaru)
# Okusama wa Joshikousei (Sonoda-sensei)
# The Prince of Tennis (Chotaro Otori-鳳 長太郎)
# Ouran High School Host Club (Tetsuya Sendou)
# Persona -trinity soul- (Tōma Shikura)
# Ray the Animation (Koichi)
# Saiunkoku Monogatari (Eigetsu To)
# Saiyuki Reload (Kami-sama)
# Utawarerumono (Benawi)
# Tsubasa: Reservoir Chronicle (Fay D. Flourite)
# Sisters of Wellber (Gallahad Eiger)

3. Yoshinori Fujita cunoscut in special pentru rolul Kaoru Hitachiin din Ouran High School Host Club, dar si ca:
* Ghost Hound as Atsushi Hirata
* Bokurano as Isao Kako
* Duel Masters as Jamira
* Gantz as Greenonion Alien (child)
* Keroro Gunso as Correspondent
* Kyouran Kazoku Nikki as Midarezaki Ginka
* Legend of the Mystical Ninja as Noboru
* Nodame Cantabile as Masumi Okuyama
* Oban Star-Racers as Koji
* Odenkun as Hanpen-kun
* Panyo Panyo Di Gi Charat as Mania
* Tactical Roar as Rash Beyond
* Thomas and Friends as Mac
* Trinity Blood as Alessandro XVIII
* Tsuyokiss - CoolSweet as Tsuchinaga-san
* W~Wish as Tomokazu Kishida
* xxxHolic as Karasu Tengu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reazor9
post Aug 11 2008, 09:08 PM
Post #45


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 1-March 08
Member No.: 6.300
Points: 0
Gender:



interesante voci....... :rolleyes: ...nu ma mai pricep la subiect..... :huh: ..... sunt foarte comune vociile din animeuri....unele le poti recunoaste foarte usor.......
Vociile mele preferate sunt:
-
Kappei Yamaguchi ... Inuyasha
Satsuki Yukino ... Higurashi Kagome (tot din Inuyasha) :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yaiba
post Aug 17 2008, 07:43 AM
Post #46


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 16-August 08
Member No.: 7.399
Points: 90
Gender:



Nakata Jouji - Alucard,are o voce perfecta,adica pare asa de intunecata,si de malefica,nu stiu daca Alucard ar fi fost asa reusit fara vocea asta,pur si simplu e incredibila

Masako Katsuki - Tsunade,ce pot zice,e o voce puternica:)))

Satsuki Yukino - Kagome,foarte frumoasa vocea

Cam astea sunt cele 3 voci care miau placut cel mai mult

Ar mai fi fost si Noriaki Sugiyama - Sasuke , dar intr-un plan secund..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chihiro
post Nov 14 2008, 03:52 PM
Post #47


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 13-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.900
Points: 33
Gender:



Intr-adevar,un seiyuu adecvat este foarte important,dar oricum vocile originale sunt intotdeauna adecvate.Eu una nu pot sa ma uit la anime dubbed doar subbed.
Fukuyama Jun este unul dintre preferatii mei(Lelouch<Code Geass>,Watanuki Kimihiro<xxxHolic>,Hanabusa Aidou<Vampire Knight>,Etou Kai<Switch>,Takishima Kei<Special A>,Tweedludum<Kiddy Grade> si inmulte altele,dar mie mi-a placut mult ca Lelouch.Are o voce inconfundabila.
La partea feminina imi plac Kuwashima Houko(Kita Michiru<Zombie Loan>,Kou Shuurei<Saiunkoku Monogatari>,Stellar Lousier<Gundam Seed Destiny>,Kusakabe Maron<Kamikaze Kaitou Jeanne>,Clare<Claymore>,Marlene Angel<Blue Gender> si Sango <Inuyasha>) si Mizuki Nana(Lydia Carlton<Hakushaku to Yosei>,Kotoko Aihara<Itazura na Kiss>,Hyuuga Hinata<Naruto>)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

debaser
post Feb 6 2010, 10:12 PM
Post #48


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 6-February 10
Member No.: 9.461
Points: 20
Gender:



Is doua tipe pe care le ador fiindca fac niste voci foarte faine.
Una e Nakase Asuka, e pe la inceput. De cand am auzit-o pe Natsumi in Sketchbook m-am indragostit de ea. Face niste voci de gagici destul de diferite, care ma prind din start:).

Cealalta e Saito Chiwa. Dragoste la prima auzire cu Aika din Aria, dar face si unele voci dubioase rau, gen Kemeko in kemeko DX.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chilly
post Feb 7 2010, 12:55 PM
Post #49


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: 2-February 10
From: Pitesti
Member No.: 9.442
Points: 46
Gender:



Megumi Hayashibara.
1986

* Maison Ikkoku (voice-acting debut) (Various small roles)

1988

* Osomatsu-kun (Todomatsu)

* Wataru (Himiko Shinobibe)

1989

* Ranma ½ (Ranma Saotome (female))

* Alfred J. Kwak (Alfred J. Kwak)

* Madō King Granzort (Guriguri, Enuma)

* Patlabor: The TV Series (Momoko Sakurayama)

1990

* Video Girl Ai (Ai)

* Samurai Pizza Cats (Chomoranma #1/2)

* Tensai Bakabon (Bakabon)

* YuYu Hakusho (Fukumen, Genkai (young))

1991

* Kinkyū Hasshin Saver Kids (Seira)

* Zettai Muteki Raijin-Oh (Yū Izumi, Ruruko Himeki, Faruzebu, Kozue Yamaguchi, Hichō's mother, Yoppā's mother)

1992

* Flanders no Inu, Boku no Patrasche (Nero)

* Floral Magician Mary Bell (Mory)

* Tekkaman Blade (Aki)

1993

* Nekketsu Saikyo Gozaurer (Hiromi Tachibana)

1994

* Blue Seed (Momiji Fujimiya)

* Christmas in January (Mizuki)

* Magical Princess Minky Momo (Momo)

* Tico of the Seven Seas (Nanami Simpson)

1995

* Neon Genesis Evangelion (Rei Ayanami, Yui Ikari, Penpen, Unit 01)

* Slayers (Lina Inverse)

* Dragon Ball Z (Blind boy who meets Majin Buu)

* Sorcerer Hunters (Tira Misu)

1996

* Detective Conan (Haibara Ai, Akako Koizumi)

* Saber Marionette (Lime)

1997

* Pokémon (Musashi (Jessie) of Team Rocket, Ash's Bulbasaur, Pidgeotto, Goldeen)

1998

* All Purpose Cultural Cat Girl Nuku Nuku (Atsuko Natsume)

* Cowboy Bebop (Faye Valentine)

* Cyber Team in Akihabara (Tsubame Otorii)

* Donkey Kong Country (Diddy Kong)

* Lost Universe (Canal Vorfeed)

2000

* Love Hina (Haruka Urashima)

2001

* Shaman King (Anna Kyoyama, Opacho)

* Tales of Eternia: The Animation (Marone Bluecarno)

2002

* Cheeky Angel (Megumi Amatsuka)

* Pokémon Chronicles (Musashi (Jessie) of Team Rocket)

2003

* Pokémon: Advanced Generation (Musashi (Jessie) of Team Rocket, Hoenn Pokédex, Mudkip)

* Di Gi Charat Nyo! (Piyoko)

* Hitsuji no Uta (Chizuna Takashiro)

2004

* Sgt. Frog (Rei Ayanami (episode 48))

2006

* Pokémon: Diamond and Pearl (Musashi (Jessie) of Team Rocket, Ash's Chimchar)

2008

* Slayers Revolution (Lina Inverse)

2009

* Slayers Evolution-R (Lina Inverse)

OVA

* 3×3 Eyes (Pai)

* Macross Plus (Lucy Macmillan)

* Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket (Christina Mackenzie)

* Riding Bean (Carrie)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rauldbz
post Mar 18 2010, 07:00 PM
Post #50


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 4-January 10
From: Namek
Member No.: 9.351
Points: 358
Gender:



Hmm...pai nu pot sa zic ca imi place o voce in special,dar daca ar fi e Atsuko Tanaka in Naruto-Konan ,Ghost in the Shell S.A.C. si in Gundam.Am chiar si autograful ei pe niste poze cu Konan.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Mar 18 2010, 09:27 PM
Post #51


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Trebuie sa multumim pt ca ne tine la curent cu ce se mai intampla in "lumea seiyuu-urilor" (link) si in lumea anime in general lui Muza chan. Eu una rar caut noi stiri, daca dau de ele atunci bravo mie :lol:

Cat despre mine, am foaarte multe seiyuu-uri pe care le "idolatrizez" :lol: fac niste bishouneni grozavi :twisted:

Hm..sa vedem care-mi vin primii in minte.. Il exclud pe Okiayu Ryoutaro , care fara motiv imi sare primu'-n gand cand zic seiyuu (Byakuyaaa...)
Cum a spus si yuki in primul post, Ogata Megumi are o voce grozava, nu mai detaliez.
Destule seiyuuri au fost mentionate deja, cum ar fi Kaida Yuki (mi-a placut mult in Shounen Onmyouji si Prince of Tennis), Paku Romi, Toshihiko Seki (Lui din Meine Liebe-o interpretare grozava :D si Momotaros din Den-o=epicness), Namikawa Daisuke (are o voce farte buna, la inceput m-am mirat cum de poate ajunge de la Elk din Arc the Lad si Eigetsu din Saiunkoku Monogatari la Ulquiorra din Bleach si Youjiro din Bakumatsu, sa nu uit de cel de "mijloc", Mikage din 07-Ghost. De cand l-am auzit pe Elk atunci cand a fost difuzat animeul la tv,l-am recunoscut peste tot pe Daisuke, cu exceptia unui profesor din Nabari no Ou, si cand nici nu m-am gandit sa ma gandesc pt ca uneori mi-e mai greu sa-mi dau seama: Mikage si poate si Ulquiorra?).
M-am lungit cu Namikawa asa ca sar la seiyuuri care nu au fost mentionate (daca a fost vreunul inseamna ca am uitat deja :P): Kobayashi Sanae (pt rolurile ei in D.Gray-Man-Allen si Hikaru no Go -Touya Akira-) Suwabe Junichi (- Atobe din Prince of Tennis, Frau din 07-Ghost, Grimmjow), Saiga Mitsuki (perfecta pt Wolfram din Kyo Kara Maoh, Okita Souji din Peacemaker), Kenichi Suzumura, Ishikawa Hideo (vocea lui calma ma linisteste: Itachi din Naruto, Ukitake Juushiro din Bleach), Narita Ken (la fel, o voce care ma calmeaza, desi aici pot sa-i pun si pe Seki Toshihiko, Toriumi Kousuke, Sakurai Takahiro si Sho Hayami, Kisho Taniyama, Kishio Daisuke, Hirakawa Daisuke etc etc etc etc).Si i sfarsit Suzuoki Hirotaka, poate l-ati auzit unii dintre voi ca si Kojiro Hyuga (Captain Tsubasa), Dextera (Kiddy Grade), vad ca e si Tenshin-han din Dragonball... Ah, si, desi nu este el seiyuu si nu are alte roluri, mi-a placut de Tamura Atsushi in rolul lui Hiruma din Eyesheld 21.


1. S-a intamplat sa recunosteti o voce intr-un anime si sa va ganditi ca ati auzit-o si in alt anime, la un alt personaj ?
Da, bineinteles. Unele seiyuu-uri le recunosc imediat, dar, spre exemplu, mi-a luat ceva vreme pana sa-l recunosc mai usor pe Toriumi Kousuke. Primul personaj de-al lui cred ca a fost pentru mine Kiyosumi Sengoku din Prince Of Tennis. Eu cam pe cand a fost prima data difuzat Spiral pe Animax am cam inceput sa aflu de existenta seiyuu-urilor. Tarziu...dar cam cand sa fi fost asta? Si nu-mi vine sa cred ca nu-l stiam pe Akira ishida inainte de asta? Stati, ceva nu merge.. Cand a fost dat Nauto pe Jetix atunci??
2. A fost vreun personaj care sa va impresioneze si prin vocea lui?
Uau, si inca cate.. Sunt destule mentionate mai sus. :twisted:
3. Legat de intrebarea 2, cat la suta conteaza vocea unui personaj cand spuneti ca va place? Conteaza ?
Cred ca vocea conteaza foarte mult pt mine De obicei, cred ca seiyuurile sunt alese foarte bine pentru personaje, sau macar sunt potrivite, nu prea groase, nu prea subtiri..Desi se poate sa existe dati in care eu ma gandesc ca as fi dat alta voce unui personaj. Dar cred ca o singura data am urat (aproape?) un personaj pt voce: o fata.. care era.. care era... da..in KareKano, Shibahime Tsubasa. Mi-a luat mult sa ma obisnuiesc cu vocea, si inca nu m-am obisnuit. :lol:

Sorry for the long post. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chilly
post Mar 19 2010, 02:05 AM
Post #52


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: 2-February 10
From: Pitesti
Member No.: 9.442
Points: 46
Gender:



[quote=Botan,Mar 19 2010, 03:27 AM]
1. S-a intamplat sa recunosteti o voce intr-un anime si sa va ganditi ca ati auzit-o si in alt anime, la un alt personaj ?
Da, bineinteles. Unele seiyuu-uri le recunosc imediat, dar, spre exemplu, mi-a luat ceva vreme pana sa-l recunosc mai usor pe Toriumi Kousuke. Primul personaj de-al lui cred ca a fost pentru mine Kiyosumi Sengoku din Prince Of Tennis. Eu cam pe cand a fost prima data difuzat Spiral pe Animax am cam inceput sa aflu de existenta seiyuu-urilor. Tarziu...dar cam cand sa fi fost asta? Si nu-mi vine sa cred ca nu-l stiam pe Akira ishida inainte de asta? Stati, ceva nu merge.. Cand a fost dat Nauto pe Jetix atunci??
2. A fost vreun personaj care sa va impresioneze si prin vocea lui?
Uau, si inca cate.. Sunt destule mentionate mai sus. :twisted:
3. Legat de intrebarea 2, cat la suta conteaza vocea unui personaj cand spuneti ca va place? Conteaza ?
Cred ca vocea conteaza foarte mult pt mine De obicei, cred ca seiyuurile sunt alese foarte bine pentru personaje, sau macar sunt potrivite, nu prea groase, nu prea subtiri..Desi se poate sa existe dati in care eu ma gandesc ca as fi dat alta voce unui personaj. Dar cred ca o singura data am urat (aproape?) un personaj pt voce: o fata.. care era.. care era... da..in KareKano, Shibahime Tsubasa. Mi-a luat mult sa ma obisnuiesc cu vocea, si inca nu m-am obisnuit. :lol:

1. Nu prea. Multi seiyuu isi modifica vocea pentru fiecare personaj. Caci sunt si care joaca cate 2 sau poate chiar mai multe personaje intr-un anime(din cate am inteles eu, daca e gresit sper sa ma informeze cineva). Si pe tema asta, ce-i drep, nu imi dau seama.
2.Naruto,Shikamaru si bineinteleg Shin
3. >= 60% Naruto -> are o voce de pacifist :P
................ Shikamaru -> are o voce destul de calma, ce arata ca e sigur pe el
.................Shin -> Mi-a placut prea mult personaju
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katharsys
post Jun 12 2011, 06:32 PM
Post #53


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.269
Points: 116
Gender:



* burshes dust off keyboard* sau ar trebui sa spun : " cracks knuckles a bit or they ll remain stuck on the keys @-)" ?
Doesn't matter, ca sa nu fiu total off-topic sa imi spun si eu pasul.

Actorul a carui voce mi s-a parut extraordinara ( si inca mi se pare) si care mi-a facut impresia unui om cu talent la astfel de treburi este Mitsuo Yamaguchi sau daca il luam dupa stage name: Kappei Yamaguchi .
Imi place la omul asta capacitatea de transpunere in contexte diferite. El reuseste astfel sa creeze o voce deosebita pentru un geniu ca L ( Death note) si in acelasi timp sa dea viata unui personaj in fisa postului caruia intra trasaturi ca: violent/brutal/ not terribly smart but still loved by fans all over the world, ca Inuyasha ( which seems the total opposite of L IMO);
Yamaguchi mai e cunoscut si pentru alte roluri ca Usopp ( One Piece), Jin (Yu Yu Hakusho) sau Ryuichi Sakuma ( Gravitation).

I ve also been curious about the voices of ichigo Kurosaki /Inoue Orihime ( Bleach);
Yuki Matsuoka ii da viata ei, iar lui Ichigo Masakazu Morita ( also in flashbackurile in care Ichigo apare copil, vocea lui e data tot de Yuki Matsuoka, cool huh ? :P )
Last but not least on my list is Noriaki Sugiyama;
Poate numele nu va spune multe, dar Noriaki Sugiyama da viata personajelor celebre ca: Ishida Uryu ( Bleach), Sasuke Uchiha ( Naruto) sau Emiya Shiro (Fate/Stay Night).

PS. I m not a girl but I ve got a feelign that girls especially love this guy's voice :P ;
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 04:18 PM
Post #54


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Cum suna Sasuke chiar imi place, he has that deep husky feel to it. Ishida ma enerveaza (suna prea nazal) si de Emiya nici nu mai povestesc :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 28 2011, 09:28 PM
Post #55


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Nagisa cu Dango, dango, dango, dango, dango, daikazoku
Chii...cu chiiiii, hideki, hideki, hideki
Shomomo-san tot din chibits
Tessa din FMP
Konata-chan
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WoundedFlame
post Jan 9 2012, 10:11 AM
Post #56


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 4-January 12
From: Bucureşti
Member No.: 10.817
Points: 93
Gender:



“Cat la suta conteaza vocea unui personaj cand spuneti ca va place. Conteaza ?”

Enorm. De aceea nu mă uit decât la anime în original, în japoneză, nicidecum în engleză, unde se știe că studiourile de dublare produc un voice-over chinuit rău, deloc în ton cu animeul. Mai rar să prind ceva în engleză pe la TV, pe YT, și să zic “măi, dar ăsta e chiar bun”.

În ceea ce privește voice-acting-ul din japoneză, consider că în 90% din cazuri se aleg oamenii potriviți, cel puțin din câte anime-uri am văzut eu până acum. Și dacă voice acting-ul e bun, îmi place și personajul. Sau îl "urăsc", după caz. Dar ce zic eu, tot îl iubesc, și pe cel negativ.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alomateca
post Apr 7 2012, 08:19 PM
Post #57


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 7-April 12
Member No.: 10.929
Points: 29
Gender:



Tocmai ti-am vazut topicul si chiar m-am intrebat asa ca am cautat si ghici ce:in anime-ul Naruto,vocea lui Sasuke este interpretata de un barbat,dar a lui Naruto ............de o fata??? :blink: :blink: :blink: :blink: :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Apr 8 2012, 09:58 AM
Post #58


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Multe personaje masculine sunt interpretate de "fete", de la Alphonse si Edward Elric din FMA, la Hitsugaya din Bleach si la Walter din Alucard.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Marse
post May 24 2012, 09:10 PM
Post #59


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 20-May 12
Member No.: 10.968
Points: 73
Gender:



Hai ca de Naruto stiam dar de Hitsugaya ?!? Asta e ceva nou pt mine...
Best Voice ,in opinia mea,este a lui Noriaki Sugiyama,care impersoneaza two favourite characters of mine:Uchiha Sasuke si Uryu Ishida :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lon3
post Jun 8 2012, 04:43 PM
Post #60


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 8-June 12
Member No.: 10.983
Points: 73
Gender:



da , sunt un foarte mare fan Berserk, vocea lui Gatts din acea serie e facuta de catre Gackt, si chiar am dat search sa vad cum face lucrul asta :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:14 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |