Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gutts Vs. Griffith

Gutts sau Griffith?
 
[ 20 ] ** [80.00%]
[ 5 ] ** [20.00%]
Total Votes: 25
Guests cannot vote 

Trickster
post May 7 2007, 11:02 AM
Post #21


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Guts din momentul in care a supravietuit festivalului a iesit in afara destinului lui (chiar daca pe alocuri daca citesti manga o sa ai impresia ca destinul il vrea inapoi :P). Si da, scopul lui era sa devina un sacrificiu pentru Griffith. Interesant ca pana si unii demoni il admira pentru ca mai traieste.

Ideea universului Berserk e ca destinul e un fel de capcana a constiintei colective umane, deci sa lupti contra destinului e sa lupti contra umanitatii. Imi place ideea, deciziile iti apartin, dar lumea te impinge intr-o directie. Nu-i nici o discutie, doar asa-i povestea :P. Si cum adica nu-i usor sa-ti urmezi destinul, Griffith nu a trebuit nici macar sa zica "da" si i s-a indeplinit (nu ca ar fi putut, fara limba and all :P).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 7 2007, 11:23 AM
Post #22


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Nu pot sa nu recunosc, e posibil sa fi interpretat gresit si sa vorbesc din amintiri vagi :unsure:
*starts reading the manga*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 7 2007, 11:52 AM
Post #23


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



You do that :P. Manga e si mult mai buna decat anime-ul, asta daca treci peste unele faze mai... uhm, brutale (da, mai brutale decat din anime :P). Oricum, din punctul meu de vedere mai rar anime/manga asa de violent care sa aiba si altceva dincolo de asta.

Culmea, eu chiar nu o citesc pentru ca-i violenta, ci mai degraba in ciuda faptului asta... de unele dati chiar mai zic si eu ca violenta isi are rostul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 9 2007, 09:47 AM
Post #24


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Nu stiu daca bucata din manga care a fost transformata in anime este cu mult mai buna decat seria. Pana la urma Berserk este adaptat destul de fidel dupa manga si exista doar cateva diferenta in storyline.
Esentialul este ca anime-ul a reusit sa prezinte fidel personalitatile lui Gutts si Griffits, fara de care manga-ul nu ar mai fi avut farmec!
Si acum sa va aduc iar la subiectul topicului :P
Gutts sau Griffits? din manga acum, ca acolo sunt prezentati mai pe larg!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 9 2007, 10:21 AM
Post #25


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Diferentele alea strica... impiedica si o continuare directa (where's Puck, grrrrrrrr). Si nu, nu e cea mai buna parte din manga (eu oricum zic ca toata manga e la fel de buna :P).

Si ce fel de intrebare e aia... Guts din manga e de n ori mai smecher decat cel din anime :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 9 2007, 03:01 PM
Post #26


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Nu prea cred asta. Ca per total manga Gutts kicks anime Gutts da. Dar Gutts este prezentat in anime exact cum apare si in manga. Nu mi se pare ca exista o diferenta asa de mare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 9 2007, 03:03 PM
Post #27


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Diferenta e ca Guts din manga e complet :P. Anime-ul e prost prin unsusi faptul ca e incomplet, ca in rest e dupa cum zici si tu o copie destul de fidela a manga (fara Puck, the chessnut shaped elf, puncte minus).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 9 2007, 03:16 PM
Post #28


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Puck nu prea isi are rostul in anime. In manga da.
Iar anime-ul nu e prost deoarece e incomplet. E imperfect deoarece e incomplet. Eu zic ca au reusit sa surprinda destul de bine esenta manga-ului, si in mod special esenta lui Gutts. Culmea e insa ca cel mai fidel mi se pare prezentat in anime Griffits, care este mult mai complex decat Gutts in anumite privinte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 9 2007, 04:08 PM
Post #29


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Wha, Puck is useless?! Thats why you don't see elves around any more... meriti un scai peste cap pentru asta :P

Ok, eu am vazut intai anime-ul. Cand l-am terminat am zis "ce anime prost, nici un sfarsit calumea nu are." si "Ce tampenie, se gata in punctul culminant". La manga nu am zis asta, ergo manga e mai buna. Si ceva de genul a ce ai zis mai sus zic si eu, anime-ul il dezavantajeaza un pic pe Guts... daca acolo comparatia mi se pare ok, in manga Guts nu are egal :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post May 9 2007, 04:44 PM
Post #30


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Baka man, cum adica in amine Griff-meister e prezentat mai complex decat Guts...la ce te referi cand faci aceasta afirmatie? O sa ma hazardez, incercand sa imi amintesc episod cu episod animeul, sa spun ca atat Griffits, cat si Guts sunt prezentati destul de bine...Aceasta concluzie putand fi trasa numai daca privesti lucrurile in paralel, de la inceput...ca pe ansamblu, pentru cititorul de manga, impresia este intr-adevar aceea ca Guts ar fi oarecum neindeptatit prin descrierea din anime, e alta poveste...dar altfel...mi se pare ca ambele personaje au un background destul de bine pus la punct...cel putin este oferita destula informatie cat sa sustina pozitia lor curenta*(referindu-ma aici la actiunea acoperita numai in anime...fara tangente in domeniul manga)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 9 2007, 05:05 PM
Post #31


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Trickster, ceea ce am vrut sa spun este ca Puck nu isi are rostul in anime, nu in universul Berserk. In manga, care continua actiunea si nu se opreste la eclipsa el joaca un rol foarte important insa apare dupa cum stii si tu dupa ce evenimentele din anime au loc. Asa ca de ce sa apara in anime? Ar fi fost pacat sa il bage doar asa, de dragul de a fi acolo.
Thor, Griffits nu e prezentat mai complex in anime decat Gutts. Eu am spus asa:
QUOTE
cel mai fidel mi se pare prezentat in anime Griffits, care este mult mai complex decat Gutts in anumite privinte

Adica: Griffits este prezentat mai fidel in anime. Griffits din anime seamana mult mai mult cu Griffits din manga decat seamana Gutts din anime cu Gutts din manga. Dupa care am adaugat ca Grifftis este mai complex din anumite puncte de vedere decat Gutts si deci mai greu de prezenta si de aceea mi se pare curios faptul ca in anime este prezent fidel. Dou you get me now?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post May 9 2007, 06:41 PM
Post #32


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



ok, ok...mea culpa..poate am ales cuvinte gresite...Uite...eu am inteles ce vrei sa spui..dar nu sunt de acord..daca o iei din prisma anime-alone.Sa ma explic :

Ai spus ca Griffits e prezentat mai fidel in anime*(indraznesc sa inlocuiesc fidel cu "bine conturat ca personaj") decat Gutts...Gresesc? De dragul argumentului o sa presupun ca nu gresesc.Bun.Vin eu si spun ca daca e sa ne uitam la anime..[care, in ceea ce priveste actiunea, poate fi privita ca starting point *(ia personajele de la inceputul drumului lor epic)], atat Gutts, cat si Griffits sunt personaje bine conturate...se fac referiri constante la trecutul lor, la deciziile lor...chestii de gen. Singure diferente de "complexitate" pe care le vad eu sunt cele de forma*(ma refer aici la mediul in care sunt plasati, pana la momentul intalnirii celor doi).

Postul meu precedent a facut referire la descrierea celor doua personaje din perspectiva animeului, facand abstractie de la manga.Poate aici sa fie samburele provocator de confuzie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 9 2007, 09:36 PM
Post #33


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Ai inteles tu ceva dar vad ca tot nu m-am exprimat cum trebuie. Uite ce se intampla, in manga sunt anumite detalii privitoare la trecutul dar si prezentul lui Gutts care nu putea aparea in anime si de aceea nu il poti intelege pe Gutts in intregime privind doar anime-ul. In ceea ce il priveste pe Griffits, povestea lui apare aproape neschimbata in anime si de aceea spun ca este prezentat mai fidel. Mai fidel manga-ului adica. Ca de conturat ambele personaje sunt foarte bine conturate. Altfel nu ma apucam de manga, ca eu nu sunt tocmai a manga guy. I'd rather see an anime :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 31 2007, 09:08 PM
Post #34


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Ueeeeeeeeu.... ce de tampenii am debitat pe aici :) Am ajuns cu manga la zi... ahem. Ok ok... va dau dreptate, sc**w Griffith.. Guts in anime nu mi s-a parut prea complex si de asta... dar evident m-am inselat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 31 2007, 11:06 PM
Post #35


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Welcome to the Guts fanclub, ai dreptul sa rogi un admin sa-ti modifice votul :P. Ciudat ca in anime Griffith pare ala complex si Guts un "one track mind", si dupa manga e exact invers... foarte curios de incalcelile viitoare, dar tot nu cred ca exista comparatie intre cei doi cata vreme Griffith nu s-a putut opune caii asternute in fata si Guts da.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jun 1 2007, 08:15 AM
Post #36


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Guts e puternic pentru simplul fapt ca e simplu. El se lupta cu toate inclusiv ajunge sa se lupte cu el insusi cand primeste Armura. Griffith a renuntat la el insusi cand a renuntat la tot pentru a i se indeplini visul cel mare. Gats este si devine tot mai puternic, Griffith la fel, dar unu decade, celalalt imbarbateaza si starneste incredere cu simpla prezenta.




PS: scriu numele lui cum imi vine, Gats, Gatsu, Gutsu, Guttsu - acelasi lucru pt mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 1 2007, 08:52 AM
Post #37


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ok, vazut anime-ul anul trecut, citit acum cateva luni manga cam pana unde de gata anime-ul si inceput iarasi sa citesc manga (de data asta direct de pe hartie - yey!!!) de unde s-a terminat anime-ul...
(am citit 2 volume numai, ca atatea sunt deocamdata la clubul de la ceainaria yume, astept si restul, nu vreau sa ma spoilaresc cu varianta electronica :P )

ce pot spune pana acuma e ca guts e mult mai complex in manga. da. loved him in the anime, dar in manga actiunea e mult mai detaliat prezentata si putem vedea parti de-a lui guts la care nu ma gandisem pana acum.

sunt de acord cu ce zicea trickster mai sus. guts e volueaza continuu, pe gand griffith ramane tot asa, si-a atins limita. nu are unde sa mearga mai mult de atat...

si da, daca ar fi fost numai griffith, nu m-as fi uitat la anime!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 23 2007, 07:35 PM
Post #38


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Guts e tare smecher cu sabia ai lui, dar mai conteaza si alte lucruri nu numai kilogramele de muschi. Guts primeste un scop de la Griffith la inceput : sa lupte pentru el si tot Griffith ii da un scop la sfarsit : sa lupte impotriva lui. Elefantul este unul dintre cele mai puternice animale din lume. De ce nu punem lider un elefant? De ce nu ai cum sa il pui pe Guts deasupra lui Griffith? It's a matter of brains.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Oct 25 2007, 03:01 PM
Post #39


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Dude, you can't compare Gutts to an elephant :|
Si oricum, asta nu schimba cu nimic faptul ca Guts e mai puternic decat Griffths.
Anyway, read the manga si apoi mai vorbim :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Oct 25 2007, 04:23 PM
Post #40


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



Deci sa fie clar ca oricine incearpa sa i compare pe cei doi si a vazut numai anime-ul degeaba incearca....citit manga oamenilor, veti vedea lucruri care nu vi le puteti imagina ca se vor intampla numai vizionand anime-ul....Gutts dalungul povestii se schimba....la inceput este doar un monstru care se lupta cu lti monstrii( you know fight fire with fire), apar personaje care i schimba atitudinea si il fac mai uman, desi inca e in stare sa faca orice pentru al invinge pe Griffith si pentru a o salva pe Caska si chiar ramane un maniac psihopat care sta in fata iadului si rade cand vede ce vine spre el, totusi ne dam seama ca este un om....si cu Griffith ce s-a intamplat..pai nimic, a ramas la fel neschimbat, "perfect" are niste monstruleti noi si se da drept Fiul lui Dumnezeu cand defapt el aduce apocalipsa....totusi manga nu e gata poate vom fi toti surprinsi...:)
Astfel nu pot raspunde la intrebare, momentan e doar o problema de gusturi care nu se discuta :P

Refuz sa dau un raspuns....daca ati citit manga vedeti de ce in spoiler :P, daca nu puteti citii si voi ca nu e un spoiler asa de mare, dar cum e una din serile mele preferate nu vreau sa stric povestea pentru nimeni :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:22 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |