Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Heroic Age, Cel mai bun mecha din ultimul timp


Ranma-kun
post Apr 7 2007, 09:42 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Am vazut doar primul episod insa pot deja spune ca e probabil cel mai bun anime care l-am vazut de la Vandread incoace. Este foarte promitator si ma bucura faptul ca iese din "clishe-ul" mecha creeat de Gundam-uri.
Majoritatea mecha-urilor din ultimul timp erau mai toate "seed-uri" ale Gundam-ului, avand majoritatea o poveste de genul Federation VS Rebels.
Heroic Age este un Sci-FI veritabil cu elemente mecha, nu un Mecha-Only. In plus promite a avea o poveste foarte complexa si bine dezvoltata cu multe misteree care urmeaza a fi dezvaluite.
Imi aminteste mult de Vandread d.p.d.v al povestii, cu mai multe rase care se lupta unele cu altelee. Insa aici sunt specii diferite, facand-ul mai similar cu serii sci-fi gen Babilon 5.

Povestea pe scurt: La inceput existau 4 rase: Golden Race, Silver Race, Bronze Race si Heroic Race.
Golden Race fiind cea mai evoluata trimite un mesaj tutror raselor de a ii urmari in era spatiala. Ulterior Golden Race paraseste universul acesta (ca in Babilon 5)
Ultima rasa care raspunde chemarii este Iron Race= rasa umana, care a primit un "legacy" de la Golden Race este amentintata de celalalte race-uri mai avansate.
Pentru a cerceta legacy-ul Golden Race-ului si a face fata inamicilor, printesa Iron Race-ului, Deianeira mege spre o planeta parasita in cautarea "mesia-ului" din profetiile familiei regale.
Ce sa zic, il gaseste, si ii se va alatura, here the story begins
(!Note: Nu am vazut decat un singur episod, unele parti din rezumant sunt speculatii de-ale mele)


TRAILER


Episodul 1 poate fi downloadat de aici: http://soulfang.net/ha01.torrent

sending out a callcall answeredhumans respond latebaby on the doorstepsensing the objectivemoody captaingood newsno boys allowedmessed up planetyay, tako for dinnerthat hurt, you knowyum, clayhere's a tree for your legyum... much better than sandmacrossnice cockpitfound some junkka-me-hame-ha!it's kid tarzan!your bubbles can't hold mewhoa! half naked chick!the bugs attackmore bugs attackwhat big eyes you have, grannymystic mechayour green slime can't stop methe inner chambersthe death star blows up againit's raining aliensyes, he's badass
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 7 2007, 09:46 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



De joi dimneata am vazut anime-ul asta si opinia mea e : 10/10 din toate pct de vedere ^_^. Can't wait for the second episode. Soundtrack/voice actors/visual effects 10 pana acum . Story nu stiu inca dar pare promitator Heroic Age .:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 8 2007, 09:18 AM
Post #3


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



what the hanimal said :)
demult asteptam un nou mecha/fantasy :D
gief gief
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miroku
post Apr 9 2007, 01:49 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 9-March 07
Member No.: 3.920
Points: 173
Gender:



prea adevarat ...o sa gasiti pe tracker de acum episoadele...


mersi de informatii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Apr 10 2007, 06:33 AM
Post #5


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Wow... good news... iar din cate au zis Ranma-kin si Animal suna promitator... acum sa vedem ce poate... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 10 2007, 10:06 AM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... la capitolol grafica din ce am vazut in primu ep intr-adevar este superba... in rest nu ma pot pronunta inca... oriucum mi-a retinut atentia :)

PS EDIT : ranma fa ceva cu lungimea topicului... este exasperant :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Apr 10 2007, 07:17 PM
Post #7


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Am vazut si eu ce poate, grafic imi aduce aminte de Gundam Seed si pare foarte interesant. Stie careva cateva epsioade va avea... ca daca are vreo 50+ imi dau cu capul de pereti, mai ales ca e ongoing... si nu e prea placut de asteptat in fiecare duminica seara/luni dimneata pentru un nou epsiod... :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 12 2007, 10:52 AM
Post #8


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Cand am vazut trailerul de mai sus gandul mi-a zburat catre Starship Troopers (cartea, sa nu-mi veniti cu filmul :P), dar citind despre poveste... suna foarte bine :D. De-abia astept si eu restul episoadelor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Apr 12 2007, 11:08 AM
Post #9


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



Hmm..nu stiu exact de ce sariti de pe scaune..am vazut povestea asta de nush cand i mean come on..totusi poate are ceva sperante si intr-un final se va termina frumos..adica erou chiar moare sau poate moare printesa...haideti deja se stie ca se vor indragostii....its soo obvious!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 12 2007, 11:18 AM
Post #10


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Si tot nu ma prind ce rezolva moartea unuia din personaje...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 12 2007, 12:22 PM
Post #11


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



E dragutz, dar nu e exceptional. Se poate si mai bine. Sunt faze tipice care ma calca pe nervi (apropo de topicul Demonei "Ce va enerveaza la animeuri?") si prea putine faze de originalitate sau care sa impresioneze.
Departe de gundamuri nu`i....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Apr 12 2007, 12:49 PM
Post #12


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Am vazut primul episod, si pentru o clipa mi-a lasat impresia ca modul de prezentare al storyline-ului se apropie, dpdv al calitatii, de cel al unei carti SF (nici macar nu pot sa spun precis de ce... mai ales ca privita de la distanta, povestea pare destul de banala.. in fine, call it a hunch ) O sa il urmaresc sa vad daca a fost doar o impresie sau chiar are ceva adancime... prefer sa raman neutru pe moment :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 12 2007, 05:10 PM
Post #13


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Mie imi place Deianeira. ^_^ Prima data cand am vazut-o, am crezut ca face parte din rasa de aur (era toata aurie si lucitoare :P).
Grafica interesanta, fara copilashi minune care sa piloteze roboti giganti si periculosi, deci nu vad ce ar putea sa ma surprinda intr-un mod neplacut.
Cat despre asemanarile care le faceti voi cu Gundam-urile... eu stau linista pentru ca nu am vazut nici un anime Gundam (nici Vandread... nici babilon 5 *shame on me* -_- ). :P

Acum... vin si eu cu o intrebare: de unde mama lui a aparut robotul lui Mesia dude? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shiro
post Apr 12 2007, 05:42 PM
Post #14


n00b
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 16-November 06
Member No.: 3.281
Points: 219
Gender:



Din "aer" (ca suna ciudat explicatia cu ochiul) :)
O sa arate in episodul 2 de unde/cum apare :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Apr 12 2007, 09:56 PM
Post #15


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Asa incercand sa ma concentrez la scris desi nu prea pot din cauza randului de 2m,
ma gandesc ca din ce imi spuneti voi Heroic Age e si totusi nu e ceva original si nou.
Am vazut trailerul si nu pot spune ceva concret despre el in afara faptului ca sta bine la capitolul design
Ca idee din ce ati spus voi pare sa fie ceva un pic peste mediu, nimic extraordinar.
Asa ca va rog din tot sufletul sa imi dati si mie un link sa pot sa vad si eu despre ce este vorba. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 12 2007, 10:51 PM
Post #16


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Iaca am vazut si eu episodul asta... intr-adevar are iz de sf, si inca de sf de-ala cum imi place mie, cu multa imaginatie si oameni idealizati sau macar plasati in viitoruri indepartate si scenarii fanteziste... o combinatie placuta oricum. In mod bizar mi-a adus aminte de Advent Rising jocul, dar considerand ca povestea la el a fost scrisa tot de un scriitor sf o fi legat tot de izul ala.

Problema cu el... e un mecha. Nu e SF, nu e o poveste in jurul unei idei, ci e un robot care sparge planetoidul insectelor cu raze luminoase. Plus ca robotul e urat. Sper sa nu insiste pe asta, ca o sa ma plictisesc repede... chiar nu-s fan mecha.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 16 2007, 08:18 AM
Post #17


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Am vazut si eu primul episod.... mi se pare promitator... (pacat ca nu are manga... vedeam niste note...). Pare complex, la prima vedere. O sa mai vad...

P.S. Poate cine stie... ne dam cu presupusu! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Apr 16 2007, 01:57 PM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hihii interesant tilu io dupa ce am azut primu ep am ramas un pic cu ochii in saore si gura cascata.. adika noh daca ar fi sa fac un table cu por si contra ar veni cam asa
PRO: -idee intersanta multe rease nu toate egale
-nu toti extrateresti sunt umanoizi (element simplu da cam lipsa prin multe seriale SF)
CONTRA: -ma indoiesc ca un robot cu aparenta umanoida... sau insectoida for that matter e ce-a mia buna forma pt o nava spatiala (asta am io cu toate mechaurile):P
-that kid ..suspectez ca o sa am calce pe nervi si mia pare a fi si personajul principal:-s

PS e limpede de unde si-a luat robotu..ca intreba cineva mai sus... out of thin air ..ca daor era modificat de golden tribe :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 16 2007, 05:44 PM
Post #19


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Da deci, fac pariu ca aia din Hero tribe toti se transforma in roboti uriasi. Sau poate asa arata :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Apr 16 2007, 05:50 PM
Post #20


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:53 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |