Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Full Metal Panic


Ranma-kun
post Mar 7 2005, 04:45 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu-mi vine sa cred ca nu s-a facut un topic despre acest mecha, am vazut unul despre Full Metal Panic Fofumu care e un spin off de la acest anime, o comedie facuta dupa el, si unul la review-uri in dezbatere cu 0 replys.
E un mecha tare, cred ca e cam singurul mecha in care se amesteca comedia cu strategia militara, are si unele scene cu actiune pur militara care imi amintesc de filemele americane, e superb, ameste scene super realiste cu unele scene cu super comedie, you gotto watch it, it's cool :wink:

Mai multe informatii gasiti pe:
Anime-Club Data Base - Full Metal Panic

http://www.full-metal-panic.com/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CAT_woman
post Mar 7 2005, 05:18 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 344
Points: 14
Gender:



U're so right!!!
E unul dintre cele mai amuzante animeuri ever(except Shin Shan si Ranma 1/2 wich were too cool 4 words!)...am si seria Fumofu wich is even better!...
personajul principal...that chick...imi aminteste de Banni Zukino(Sailor moon-parca asa se numea...pe italieni cel putin asa era).
iar tipul e prea anti-social...
iar relatia celor doi este motivul principal pt care se intampla mai toate evenimentele amuzante.
N-o suport pe blondina...e prea perfecta...
N-am decat cuvinte de lauda pt serial!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Apr 2 2005, 12:54 AM
Post #3


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



Mi-a placut oarecum Full Metal Panic...dar mi s-a parut cam ciudata schimbarea de la atitudinea in FMP! la cea amuzanta si degajata din FMP?-fumoffu. A doau serie e cu desavarsire mai amuzanta, dar prima...hmm...nici nu stiu unde sa o incadrez
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Archer
post Aug 16 2005, 12:22 AM
Post #4


Dreamer
**

Group: V.I.P.
Posts: 27
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 436
Points: 1.804
Gender:



Yo!

Heh am vazut FMP fumoffu toata seria ... super comedie :) ... acum ma uit la primu [ cam aiurea nu ? le vad invers :P ] acum am ajuns pana la ep 16 . din FMP ... imi place la nebunie .. dabia astept sa vad si toata seria asta ^^... Pana acum seria fumoffu pare mai comica decat prima serie . parerea mea :lol: ... am facut rost de ele .ogm/.mkv ... ce sa mai zic .. imi place tot .. grafica .. personaje ... povestea :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 23 2005, 12:57 AM
Post #5


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nu stiu daca TSR-ul (noua serie) e la fel de buna ca prima, dar ce pot sa zic e ca are un ost la fel de superb, mai multe scene violente iar actiunea abia acum cred ca incepe (ep 6).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Sep 20 2005, 03:40 PM
Post #6


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



De ce nu posteaza nimeni?
TSR are deja 8 episoade lansate si nu pot spune decat ca seria asta scrie istorie. Imi pare cu mult deasupra primului FMP iar o comparatie cu Fumoffu e inutila deoarece Fumoffu are alta abordare asupra titlului de FMP.
TSR merge intr-un pas ametitor, elementele romantice, cele comice si nu in ultimul rand, cele ce tin de mecha se imbina excelent. Sustinut in permanenta de o animatie excelenta, fiecare lupta intre roboti, desi e fizic imposibila in mare parte din situatii, e un deliciu vizual. Fata de primele serii, aceasta s-a maturizat considerabil...decapitari, nuduri, violenta gratuita, gemene lesbiene...toate astea si povestea fara nici un fel de timp morti cat si evolutia lui Sagara fac din seria asta un pretendent serios la titlul de cel mai bun anime al anului 2005(vorbesc oarecum inca sub influenta narcotica a seriei...din toata gramada de serii pe anul asta, asta mi se pare ca fiind cea mai reusita, nici o alta serie necaptandu-mi atentia destul incat sa o urmaresc desi nu e terminata...unica mea exceptie de la regula).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Sep 20 2005, 03:56 PM
Post #7


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



eu una nu postez despre seria noua..pt ca nu o am...not one single ep :P ...o sa asptept sa iasa toata ca altfel iar stau sa astept cum astia scot cate un episod la nu stiu cat timp....plu ca nu am de unde sa le descarc sa imi mearga si bine <_<
astept...astept :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 20 2005, 11:25 PM
Post #8


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cel putin ultimile episoade aparute, 8 si 9, sunt superb regizate. Imi place ca se pune mai mult accentul acuma pe relatia dintre Chidori si Sousuke, intr-un mod mai...serios.

Ultimile episoade pot fi luate de pe animedump.ro si de pe cele doua huburi romanesti (animeotaku si gemenii).



PS: am mutat eu cele doua posturi aici : P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 20 2005, 11:53 PM
Post #9


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Am vazut si eu primele episoade din TSR, ce sa spun, e totushi cam la acelasi nivel ca FMP 1st series, nu se schimba chiar asha de mult, tot aceeasi rutina, e o continuare veritabila, insa nu se ridica asha de mult deasupra FMP 1st series.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Sep 23 2005, 08:24 PM
Post #10


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ce ar fi sa fie unite topicul asta cu cel de la General Anime? Nu vreau sa repet si aici ce am zis pe acolo.
Dar trebuie sa sustin faptul ca TSR este o imbunatatire asupra primei serii FMP. In primul rand e povestea care e mult mai condensata si mai intensa. In 8 episoade, tot ce s-a realizat a fost cu un scop si vad ca s-a si renuntat la fillerele din seria originala cu viata de elevi a celor doi. Daca e de ceva pot afirma ca FMP s-a scindat in 3: prima serie ca s-a vrut a fi o corcitura excelenta intre mecha si comedie dar a reusit sa exceleze doar la comedie caci partea mecha e de-a dreptul plictisitoare; a urmat Fumoffu care chiar a fost o capodopera prin comedia sa...s-a renuntat la tot ce era rau si s-a pastrat calitatea; The second raid preia povestea din FMP si o maturizeaza, atat din punct de vedere vizual(decapitari, lesbiene, sange...in general mult mai multa violenta decat in FMP) cat si ca adancime a acesteia, explorand mai intens partea romantica si conflictul asupra Lambda Driver, in genre reusind sa fie mult mai intunecat si mai apasator decat precedentele serii in ciuda faptului ca tipul negativ e un clown nebun(mi se pare mie sau e si zoofil?). Sper din inima ca urmatoarele 5 episoade cate au mai ramas din serie conform AnimeDataBase sa fie macar la fel de bune daca nu mai bune caci aici exista mult potential pentru ceva cu adevarat extraordinar.

Edit:
Ups, acum am observat ca a fost mutata postarea mea de la general anime aici. Nevermind.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 3 2005, 06:46 PM
Post #11


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



TSR-ul chiar nu are aceeasi rutina ca prima serie. Aici totul este o singura poveste, numai exista povesti episodice, lucru care il face mai captivant...incep sa regret ca m-am apucat de serie pentru ca trebuie sa astept inca o saptamana pentru episodul 10.

Pe ANN prima serie are ca rating teenagers, TSR-ul are mature. Asta arata clar ca e ceva mai diferit, mai real, mai interesant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 4 2005, 05:30 PM
Post #12


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Deja se ingroasa gluma in TSR si incep sa vad cateva dintre machinatiile seriei...mai sunt 3 episoade de iesit...inca 3 saptamani de asteptare...sper sa poata sa lege totul de acum...ultimele doua episoade au fost cel putin delicioase...incep sa ma urasc ca m-am apucat de serie...am de asteptat o gramada pana sa se termine.

Daca mai e ceva de adaugat despre Fumoffu...sa ne mentimen pe topicul destinat acestuia...deja, odata cu a doua serie FMP, putem considera Fumoffu ca fiind un stand alone...sort of...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 24 2006, 03:00 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Desi in mod normal as alege comedia ... seria mea favorita din FMP nu este Fumoffu. Am vazut toate cele 3 serii si seria mea favorita este The Second Raid. (tot un adevar este si ca TSR este recent vazuta - in timp ce, de cand am vazut FMP si FMP-Fumoffu, a curs ceva apa pe Dunare...)
Ce a facut ca aceasta serie sa devina fav mea e faptul ca nu are o actiune episodica, ci intriga se desfasoara pe parcursul intregii serii, fara episoade de umplutura si ca - fiecare episod - ne duce spre deznodamant...cu pasi destul de repezi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 5 2006, 08:36 PM
Post #14


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Weee, tocmai am vazut si eu 7 episoade din FMP. Love it! love it! love it! Superb, distractiv, exact de ce aveam nevoie. O serie plina de umor, actiune si pic de romance, intr-un setting cat mai departe de unul medieval sau fantasy, adica exact ce cautam si ziceam ca nu este. Ah, lovely... ma duc sa ma mai uit :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 5 2006, 09:35 PM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



da, un serial absolut superb. Am vazut fmp, fumoffu, iar acum vad tsr. ce pot spune animatia e superba, povestea faina, personaje excelente ( favorita mea- Tellessa - auuuuuu), ce mai..... Aaa, si ending themeul de la tsr e extraordinar- trebuie sa caut sa il dldez. Panic este o combinatie intre actiune si comedie - si surprinzator, aceasta combinatie merge excelent. Actiunea e foarte faina, iar comedia.... :D :D :D . Relatia dintre Kaname si sousuke e teribila ( in sensul bun).
Ce este interesant e ca de obicei nu ma omor dupa serialele de actiune, si totusi fmp imi place la nebunie - ceea ce spune multe despre acest serial. Higly recomended
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 11 2006, 07:38 PM
Post #16


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Asa, o intrebare despre fumoffu... care e cea mai completa si necenzurata versiune, ca sa stiu la ce sa ma uit? Nu de alta, dar dvd rip-ul de la lime pe care-l incerc acum se pare ca are si cenzura. Ma gandeam ca poate e de efect artistic :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Nov 21 2006, 03:13 PM
Post #17


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



O intrebare care mie imi sta in minte de ceva timp: voi credeti ca fumoffu este mecha? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 21 2006, 06:43 PM
Post #18


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Versiunea completa e de 12 episoade (The Man from the South, Lunchtime of Futility, Summer Illusion of Steel, Artistic Hamburger Hill, Fetish of Tout, Pure and Impure Grappler, Overdone War Cry, The Goddess Visits Japan I, The Goddess Visits Japan II, Fancy With No Moral Codes, Uncontrollable Bluebird, Fifth Lesson's Hot Spot).

Eu nu cred ca Fumoffu mai face parte din genul mecha, celelalte 2 parti, da... Fumoffu e doar comedie. Una dintre cele mai bune si mai spumoase pe care le-am vazut!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 4 2006, 12:01 AM
Post #19


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Fumoffu e in cel mai absolut si indubitabil mod mecha. Ati vazut cu totii Bonta-kun-ul robotizat :P (pacat ca n-a incaput si un lambda driver in el :lol:).

Oricum belea Fumoffu, am fost pe jos de ras pe tot parcursul lui. M-a stresat un pic cenzura (ma refer la imaginile patratoase si beep-uri), este vreo versiune fara sau is de efect artistic? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post May 2 2007, 06:26 PM
Post #20


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Am vazut numai Full Metal Panic! si mi-a lasat o impresie buna. De restul nu prea pot sa fac rost (nu e vorba ca nu am de unde, dar viteza internetului...) insa m-am delectat cu seria asta si am mai revazut-o odata. Mi-a placut foarte mult deoarece imbina foarte bine scenele haioase cu cele serioase. Si tot nu stiu cum Sagara reusea sa ramana atat de serios XD. Oricum, finalul a fost oarecum trist sau asa mi s-a parut mie. Cel mai mult mi-a placut de Mellisa si de Kaname. Pe Tessa nu am putut sa o suport. Am prins boala pe ea de la inceput si gata XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:38 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |