Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> The Melody of Oblivion


Ranma-kun
post Jan 15 2005, 07:05 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ce sa zic, e cel mai nou Mecha anime produs de Gainax, dar e doar semi-mecha si nu stiu inca daca sa-l postez sau nu la mecha.

Povestea suna cam asha: In secolul 20 a avut loc un mare razboi intre oameni si monshtri, iar monshtri au cashtigat acel razboi, de atunci au trecut aproape 100 de ani si oameni au uitat de acel razboi, pe cand monshtri stapanesc lumea din umbra si cer copii drept sacrificii umane, insa au mai ramas cativa care li se opun, ultimii Meros no Senshi, care au luptat impotriva monshtrilor si in marele razboi din secolul 20 si erau cat pe aci sa-l cashtige, Meros no Senshi erau singurii caure auzeau Melody of Oblivion care era sursa puterii lor, ei se luptau cu monshtrii trangand cu sageti fermecate si calatoreau pe nishte mecha-motociclete numite I-bar maschines. Eroul principal al poveshtii este tanarul Bokka in care se trezeshte un nou Meros no Senshi cand il vede pe legendarul luptator Kurofune cand se lupta cu un monstru, de atunci in colo el colinda toata japonia cautand si luptandu-se cu monshtrii, dar mai degraba cu Monster Union, o organizatie secreta care sustinea monshtrii si se luptau cu Meros no Senshi cu ajutorul unor creaturi-roboti.

Ce sa spun, nu e nimic extraordinar, dar incepe oarecum promitzator, pe la mijloc devine destul de interesant, dar sfarshitul e penibil, cand in stil Gainax se tranteshte totul peste cap si incep jocuri psiho prin care se incearca derutarea spectatorilor ca in NGE, nu stiu ce sa spun despre el, mie mi-a placut, dar e oarecum aiurea, e un anime relativ nou, facut in 2004, cu toate ca grafica nu e nimic exceptional, eu am crezut ca e mai vechi, de prin 96 sau asha, nu se foloseshte aproape de loc grafica CG. Oricum, sper sa va placa, is curios daca l-a mai vazut cineva :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jan 22 2005, 11:00 AM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Mia placut melody of Oblivion...soundtrack-ul este misto,actiune este interesanta si e bine "regizat".Dar mi se pare cam ciudat Bocca...in rest toate bune si frumoase...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Sep 21 2005, 09:19 AM
Post #3


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



ya .. un anime care merita vazut ... si pt uni care snt mai batrani .. poate isi aduc aminte ... ca mai demultttttt chiar existau niste jucarioare .. motoare mai exact .. care erau din MoO ... singura faza care mi sa parut amuzanta .. erau fazele ... de transformare .... sarmanele fetele .. oare se simteau asa bine :-))
in rest .. un anime care merita vizionat ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 29 2006, 06:09 AM
Post #4


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dupa 100 de ani ... ia sa ma dau mare ca am vazut si eu anime-ul acesta ...
dupa mine cred ca mergea mai bine la subforum Dementia, ptr ca desi la inceput mai firav, pe parcurs si spre final acest gen predomina.
mi-a placut mult primul monstru, pacat ca ceilalti nu au fost la fel ... mi-a placut ideea cu melody of oblivion, care era o tipa ... chiar si ideea ca regele monstrilor era un luptator meros cu a lui melody of oblivion.
nu mi-a placut finalul, mi s-a parut aiurea, nu mi-au placut nici tentele de ecchi care chiar nu se potrivesc deloc in context, vb lui mentos, de unde s-or fi simtit fetele alea asa bine nu stiu :P, plus ca deja exagerau, ma plictisisem de cat erau in prim plan "formele" lui Coco.
muah ... si ma seca la culme pasarea aia :D, parca era un gramofon cu discul stricat, asa "scartzaia" pe acolo.
in final, era clar ca Bocca nu va alege sa o transforme pe Sayoko in Melody of oblivion, ba chiar nici macar nu a stat sa argumenteze decizia, desi daca stam sa ne gandim un pic, macar putea sa ezite ... after all trebuia sa refuze eternitatea alaturi de pers iubita, nu orice.
per total este destul de vizionabil anime-ul si mi-a placut ptr partea de dementia a sa, ca altfel nu rezistam pana la final, caci ultimele eps nu mi-au placut deloc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Dec 18 2007, 10:24 AM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Am inceput sa-l urmaresc ieri si, in mod surprinzator, e chiar mai bun decat ma asteptam sa fie. Ok, nu e masterpiece, insa din primele episoade pot spune ca e undeva pe la 8/10. Acum sunt la episoadele cu White Night Cape si wow, ce senzatie de Silent Hill poate sa-mi dea. Can't wait to see more.
Random rant: oare cate camasi schimba Bocca avand in vedere cat de des se transforma? :P
PS: Nici eu nu stiu daca e foarte bine incadrat la mecha serialul asta. Pentru ca atunci ar fi si Kino no Tabi cu motocicleta vorbitoare mecha. And it's not. :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Dec 18 2007, 10:46 AM
Post #6


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



sa inteleg ca nu v-a placut mica ferma de vacute? >:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Dec 31 2007, 01:42 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Done! God, cred ca Bocca a reusit sa devina rege in categoria "cel mai stupid personaj dintr-un anime". Fiecare a 2-a fraza de la el era: "I'm a Meros Warrior". Sayoko mai ca sarea pe el si asta tot "but I'm a Meros warrior". So...WHAT? :blink: Get on with it. M-a distrat faza in care era intr-o lada cu mere alaturi de Koko si se vedea pe jumate capul lui Melody of Oblivion. :lol: Oh, si mai era si faza in care se duc toti in spatiu, Bocca motivand din nou ca el e Meros Warrori iar Saioko nu gaseste nimic mai bun de facut decat sa se imbraca in mireasa. Destul de nasol ca il pune in situatia asta. Si mai nasol e ca Bocca to pleaca. :lol:

Insa in ciuda lipsurilor serialul reuseste sa fie interesant. Momentele de dementia sunt captivante, mi-a placut la nebunie arcul cu labirintul unde monstrul si razboinicul sunt condamnati sa se lupta pentru eternitate precum si cel cu White Night Cape. Ce senzatie de apasare a reusit sa-mi dea ceata aia permanenta si lumina rosie a farului.

O intrebare la care n-am gasit raspuns e: ce ii face pe monstrii...monstrii? Cum au ajuns sa existe, ce ii diferentiaza de noi (except eating children), etc? Mi-a placut tare mult idea prezentata la un moment-dat, cum ca oamenii au aparut dupa monstrii si ne tin cum tinem noi animalele, pentru mancare. Really spooky! :huh:

So, per total mi-a placut, daca treceti de momentele ecchi sunt cateva referinte destul de inteligent facute la mitologie si filo, iar dintre cele 8 arcuri cel putin 2 sunt excelent realizate. Totusi, nu va asteptati prea mult de la sfarsit. Dupa ce l-am vazut pe tot cred ca 7,5/10 e o nota destul de potrivita pentru acest serial.

PS: Mi-a placut ca la sfarsit am reusit sa-l vad pe Elan Vital in varianta "human". Aproape uitasem de el. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |