Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Evenimente La Centrul Cultural Japonez


Shinju
post May 24 2007, 07:39 PM
Post #1


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



transmit acest mesaj direct cum l-am primit si eu. va invit sa participati si sa dati o mana de ajutor persoanei in cauza.

The Japanese Center of Art and Culture

STR.JOZSEF ATTILA 5A, CLUJ-NAPOCA, ROMANIA

TEL:0264-403-115 FAX:0264-403-119

E-MAIL:info@nipon.ro WEB:www.nipon.ro





Centrul de Arta si Cultura Japoneza va informeaza ca in perioada 24 – 26 mai vor avea loc o serie de evenimente deosebite.



Acestea poarta numele de CHARITY EVENTS. Motivul pentru care se numeste asa este faptul ca una dintre persoanele care vin la noi la cursurile de limba japoneza trebuie sa plece saptamana viitoare in Franta pentru o operatie (aceasta persoana careia nu ii dam numele si despre care nu furnizam nici un fel de detaliu din motive lesne de inteles sufera de o tumoare pe creier si trebuie operata urgent). Din aceasta cauza Centrul Japonez s-a gandit sa se alature acestei persoane cu orice fel de ajutor.



In aceasta ordine de idei, va anuntam ca in perioada 24 – 26 mai 2007, intre orele 13:00 si 18:00 toate produsele puse la vanzare vor fi la jumatate de pret. Pe langa produsele deja cunoscute de catre dumneavoastra vor mai fi si altele. Iata o lista a tuturor produselor pe care le veti putea gasi: sake, vesela, obiecte de imbracaminte si incaltaminte, precum si accesorii (posete, evantaie, agrafe), obiecte de aromaterapie (betisoare parfumate), caligrafie. Iata o lista a produselor ce au fost adaugate cu aceasta ocazie: carti manga, cd-uri cu filme japoneze, tablouri/postere etc.



Tinem sa mentionam ca toti banii ce vor fi adunati VOR FI DONATI!!!



Lucrurile nu se opresc aici!!!!!!!!!!!!!!!

Sambata, in data de 26 mai 2007 va avea loc unul dintre evenimentele noastre culturale care vine tot in sprijinul acestui act cultural.

Iata PROGRAMUL zilei de sambata!!!



1. ORIGAMI intre orele 13:00 – 13:45. Veti putea confectiona origami impreuna cu indrumatorul.

2. SHUJI intre orele 14:00 – 14:45. in aceasta sectiune le vom scrie doritorilor numele pe foi japoneze cu cerneala si pensula originale.

3. LECTURE intre orele 15:00 – 15:45. In timpul acestui `curs` veti putea afla informatii de cultura si civilizatie japoneza (curiozitati, lucruri interesante, nu istorie)

4. MINI IKEBANA intre orele 16:00 – 16:30. Aceasta sectiune include confectionarea de buchete de flori in stil ikebana. ATENTIE: pentru a veni la aceasta parte a evenimentului este nevoie sa va rezervati locul din timp! Nu putem accepta decat 10 persoane si costul este de 20 ron de persoana. Este singura manifestare cu pret fix.

5. YUKATA intre orele 16:30 – 18:00. Aici veti avea ocazia sa va imbracati in yukata si sa faceti poze ce va vor fi trimise apoi pe adresele de mail.



Un ultim lucru pe care vrem sa vi-l mai comunicam este acela ca in-afara de sectiunea MINI IKEBANA, fiecare parte a acestui eveniment se face contra cost, insa nu exista nici un pret fix. Asta inseamna ca la fiecare manifestare veti fi rugati sa donati cat doriti dumneavoastra, chiar si 1 leu este de ajutor.



Va multumim si va asteptam.

Contam pe dumneavoastra!!

Ne pare rau ca va chemam la un eveniment cu un asemenea mesaj, insa vrem sa ajutam o persoana in nevoie.



PS: pentru rezervarea locurilor la MINI IKEBANA, va rugam sa ne trimiteti confirmarile pe aceeasi adresa de mail de pe care va scriem sau la numarul de telefon 0264 - 403 115.



VA RUGAM un ultim lucru. HAIDETI IMPREUNA CU PRIETENII sau cu persoanele pe care le cunoasteti si par interesate de acest eveniment si de continutul lui.



Va asteptam cu drag!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post May 24 2007, 10:36 PM
Post #2


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Ma intreb de ce in Bucuresti, omenirea nu s-a deranjat sa organizeze asa ceva. In fine...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 24 2007, 11:03 PM
Post #3


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



'orice fel de ajutor' am sa vin si eu pe acolo, plus 'jumatate de pret' makes my day :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post May 25 2007, 12:34 AM
Post #4


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Nu e vb de jumatate de pret! E vorba de dat ajutor unei persoane in nevoie.

PS:Se pare ca ziua noastra la Tea House s-a schimbat cu evenimentul de la Centrul Cultural Japonez. Pt mine tot bine e.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post May 25 2007, 02:20 PM
Post #5


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



se pot face ambele...la 6 se termina la centru si dupa aia putem merge de acolo la yume. eu o sa fiu la centru la 1 si tot pe acolo o sa fiu pana la 6 fara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post May 25 2007, 02:39 PM
Post #6


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



:o Uff, mi-ar fi placut sa ajung si eu. Am o intrebare, si va rooooooog din tot sufletul sa-mi raspundeti daca stiti: exista in Iasi un centru de cultura japoneza? Sa-mi povestiti si mie cum a fost, daca o sa aveti timp :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anaxor
post May 25 2007, 04:10 PM
Post #7


forever dreamer
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 27-December 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.503
Points: 405
Gender:



QUOTE
exista in Iasi un centru de cultura japoneza?


subscriu si eu la aceasta intrebare!!! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post May 25 2007, 07:45 PM
Post #8


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



o sa va povestim, poate chiar o sa venim si cu poze...cat despre centrul din iasi...habar nu am, intrebati de cei de prin zona, ei trebuie sa stie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post May 26 2007, 07:44 PM
Post #9


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Fostam, am facut niste cocori origami , am cumparat un tricou pe gustul meu, dupa care am facut alti origami, apoi am salutat si am plecat la localul Yume unde am baut 2 feluri delicioase de ceai verde in acelasi timp am cunoscut si lume noua. Am fost, am facut si am plecat din nou. Va fi si o alta data !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post May 26 2007, 08:47 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Am fost si eu la centru ,am invatat sa fac cocori , am cumparat ce mi s a parut ca merita si regret ca nu am mai cumparat mai mult. Am plecat pe la 17 00 si apoi am ajuns la Yume unde ne am relaxat cu ceai si cu povesti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 27 2007, 01:43 AM
Post #11


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



My huge bad......
Apok srry acuma am vazut postul am dat copy paste din gresala la partea cu jumatate de pret :P, vroiam sa fie clar ca nu am venit doar de aceea, pe primul plan a fost ajutorul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post May 28 2007, 07:28 PM
Post #12


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Centrul de Arta si Cultura Japoneza doreste sa multumeasca celor care in ultimele zile au participat la evenimentele caritabile organizate in sprijinul colegei noastre.

Cu ajutorul dumneavoastra, in urma vanzarilor si a donatilor, am reusit sa adunam 1880 RON, care au fost deja oferiti persoanei bolnave. Totodata i-au fost inmanati si cei o mie de cocori din origami, la realizarea carora au contribuit si unii dintre dumneavostra. Gestul nostru este mai mult unul simbolic, dar ne dorim ca urarile si gandurile de bine, ale nostre si ale dumneavoastra, sa o readuca sanatoasa printre noi pe colega nostra.
Pozele atasate mai jos se vor a fi o ilustrare a efortului si sprijinului dumneavoastra, de care ne bucuram foarte mult si pe care speram sa putem conta si cu alte ocazii.

Va multumim inca o data si va asteptam in continuare la centrul nostru.

Centrul de Arta
si Cultura Japoneza
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 7 2007, 08:25 AM
Post #13


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Alt eveniment se organizeaza la Centru. Voila:

The Japanese Center of Art and Culture
STR.JOZSEF ATTILA 5A, CLUJ-NAPOCA, ROMANIA
TEL:0264-403-115 FAX:0264-403-119
E-MAIL:info@nipon.ro WEB:www.nipon.ro


Centrul de Arta si Cultura Japoneza are placerea de a va anunta ca sambata, 9 iunie 2007, va sosi la Cluj o delegatie din Japonia, ai carei membri vor organiza un eveniment cultural. Este vorba de doua activitati, si anume YUKATA si CHIGIRIE, ce vor fi sustinute de invitatii nostrii japonezi. Yukata presupune imbracarea de haine traditionale japoneze (kimono de vara), urmata de poze ce va vor fi trimise ulterior prin mail; Chigirie este o arta specific japoneza, ce consta in ruperea cu mana a unor bucati speciale de hartie din diverse culori din care se va alcatui un tablou. Pentru aceasta ultima sectiune sunt disponibile numai 10 locuri, asa ca doritorii sunt invitati sa-si rezerve locul din timp, prin telefon sau mail.

Participarea este gratuita, asa ca va rugam sa va aduceti si prietenii!

Activitatile vor avea loc intre orele 15:00 si 17:00.
Se vor servi ceai si snacks-uri japoneze!

Va asteptam!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jun 7 2007, 01:02 PM
Post #14


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Super toata treaba! E ironic, Bucurestiul nu are un centru cultural japonez si totodata are cea mai mare comunitate anime :(

QUOTE(Kagome-chan @ May 24 2007, 11:36 PM)
Ma intreb de ce in Bucuresti, omenirea nu s-a deranjat sa organizeze asa ceva. In fine...
*



Pai in Bucuresti lumea este mai "importanta". Organizarea de lucruri aici se bazeaza foarte mult pe orgoliile personale si pe cele ale prietenilor apropiati. Si asa incepe sa se cam rezume totul la interese meschine, ascunse cu fanfaronada si ipocrizie in spatele "intereselor comunitatii" si a altor termeni pretiosi. Totodata mai exista un obicei frumos: Dupa fiecare eveniment major se cam sta vreo luna, asa, fara sa se faca nimic, organizatorii fiind ocupati sa se bata prieteneste pe burta si sa se felicite reciproc, totodata culegand laude la adresa genialitatii lor aduse de prietenii apropiati. Adaugand la asta feluritele rivalitati si antipatii care zboara de colo-colo ajungi la concluzia ca e uimitor faptul ca s-a realizat ce s-a realizat pana acum...


Dar nu-ti face griji. Lucrurile vor sta cu totul altfel incepand din toamna. In cele din urma trebuie sa se traga linie undeva. Si in curand va avea si Bucurestiul evenimente regulate, speram ca de la finalul acestui an va avea si un centru in care iubitorii de manga si anime sa isi tina intalnirile, sa nu mai fie obligati sa umble aiurea si sa trebuiasca sa "faca favoruri" pentru spatiu intr-un bar la meetinguri etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Jun 7 2007, 06:25 PM
Post #15


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



data trecuta am lipsit dar acuma nu o sa mai lipssc :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jun 9 2007, 06:46 AM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Imi pare asa rau ca nu pot veni ,dar ce sa fac asta e viata .
LIfe goes on. :(
Data viitoare insa voi trece peste toti si voi veni . :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 11 2007, 09:06 AM
Post #17


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ati lipsit, asta este, vor mai fi ocazii, dar una fix la fel nuo sa mai fie. eu nu am prins loc la chigirie, dar am vazut ce au facut oamenii aia si am ramas profund impresionata. practic rupi/decupezi hartie colorata in asemenea fel si o lipesti (cu ceva lipici special care nu se lipeste de mana) pe un carton gros, care dupa devine tabloul in sine, sa arata ca un tablou. o sa fac azi poza la o chestie din asta sa vedeti cum arata. ne-am imbracat in yukata si am facut poze, ne-au imbracat niste tanti japoneze, culmea, am si reusit sa ne intelegem cat de cat, adica am stiut sa zicem, da, nu, ca vrem obi-ul rosu si nu cel galben, si altele pe langa.... :P mama, ce bine m-am simtit....
poate o sa pun in seara asta si poze cu yukata, ma mai gandesc daca vreausa ma vada tot a-c-ul asa :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jun 11 2007, 11:06 AM
Post #18


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Indeed, a fost foarte amuzanta toata chestia si ne-am simtit fantastic acolo (pana si cei mai refractari dintre noi pana la urma n-au rezistat tentatiei si s-au lasat pe mana doamnelor japoneze :D ), asa ca : domo arigato, Shinju! Cel mai amuzant a fost, pe langa tot pozatul nostru in yukata, sa le vezi pe cele care ne pregateau cum se tot invarteau in jurul nostru...tin sa mentionez ca doamnele erau foarte micute si abia ajungeau bine la noi sa ne aranjeze! :D sooo sweet! OK, a fost o parte care nu mi-a convenit in mod deosebit *sniff, sniff*...dupa noi, a venit randul domnilor, iar ultimul a putut sa pozeze cu o katana!!!!! I so would have wanted that, too!!!! :( Eh, asta e! Oricum, ma bucur foarte mult ca am ajuns pe acolo, mi-am placut sa vad si roadele grupei de chigirie, si astept sa vad ce o sa mai urmeze! It can only get better! Ja ne
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:51 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |