Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Make A Request!, Cereri, intrebari si sfaturi.


Luffy
post Sep 14 2008, 03:18 AM
Post #1


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



Imi pare rau, ca nu am mai reusit sa scriu retete noi, insa am venit cu o idee care va va stimula si pe voi si pe mine, si anume:
voi spuneti ce v-ati dori sa mancati [exact numele / sau cu "hinturi"]
Exemplu1: As dori reteta la Takoyaki
Exemplu2: As dori sa mananc.../Imi este pofta de.. ceva cu carne pui/ceva cu carne de porc/ ceva cu "fructe de mare"[animale marine] sau stiu eu ... cu varza cruda...

Recomandarile mele nu sunt doar din mancarea japoneza, ci si cea chineza, taiwaneza (in concluzie asiatica).
[De ce? Poate pentru ca apreciez mancarea buna si daca multora le place japonia nu insemna ca alte tari din asia nu au mancare buna, ba chiar mancarea japoneza a fost influentata masiv de mancare chinezeasca, asa ca e interesant zic eu sa gusti ceva ce sta la originea mancarurilor japoneze]



Imi pare rau pentru greseliile ortografice, dar, am inceput sa lucrez la "vindecarea" "defectul meu: careless typing disease"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

Katharsys
post Jun 13 2011, 11:00 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.269
Points: 116
Gender:



Kay luffy, amaze meh pl0x ! :D

Since I m bored si nu am mai facut experimente complicate de ceva timp, recomada-mi te rog o reteta ( combinatie de mai multe chestii eventual) care sa fie evident gustoasa si sa imbine armonios legume( orez + altceva), carne ( pui/vita/maybe pork too), maybe eggs too, care sa nu fie prea grasa si care sa aibe in componenta ( sau langa) si un fel de supa ( I feel the need for a liquid thing too); Srry daca hint-urile mele nu sunt cele mai destepte, but pl-x gimme some advice ^___^?

Ms anticipat =)!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Feb 28 2012, 02:05 AM
Post #3


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



QUOTE(Katharsys @ Jun 14 2011, 12:00 AM)
Kay luffy, amaze meh pl0x ! :D

Since I m bored si nu am mai facut experimente complicate de ceva timp, recomada-mi te rog o reteta ( combinatie de mai multe chestii eventual) care sa fie evident gustoasa si sa imbine armonios legume( orez + altceva), carne ( pui/vita/maybe pork too), maybe eggs too, care sa nu fie prea grasa si care sa aibe in componenta ( sau langa) si un fel de supa ( I feel the need for a liquid thing too); Srry daca hint-urile mele nu sunt cele mai destepte, but pl-x gimme some advice ^___^?

Ms anticipat =)!
*



Iti dau reteta pt supa foarte simpla si buna.
Daca esti in Bucuresti, iti recomand sa mergi in Magazinul Universal de la Dragonul Rosu, la parter este un magazin de ingrediente asiatice printre care si multe produse japoneze. Este acelasi cu cel din dragonul 1, insa aici toate produsele nu sunt expirate, au etichete cu ce sunt, si sunt vanzatori care stiu ce e produsul respectiv.
-Tempura
-Miso soup
-Teriyaki
Cumperi asa:
-Faina de tempura 15 Ron 500gr este si mai mica la 7Ron
-Pasta Miso 28Ron 500gr, dar este si pliculete... Iti recomand pachetul mare.
-Alge(Cele de sushi.) 8-25Ron depinde de cat de mare e. Eu am dat 25 pe pachet de 50 foi de alge.
-Sosul de soia in multe varietati si preturi accesibile...
-Mirin de la 10Ron(150ml)/27Ron 500ml
-Alge uscate(Kombu) - 7 Ron
-Fish Sauce
Iti mai trebuie asa:
Tempura(Ciuperci, Morcov, un cartof mic, Vinete, dovlecel, 1/4 ardei rosu, faina de tempura.) Pentru sos: 100ml Dashi(adica o fiertura de Kombu si 3 picaturi de Sos de peste care are gust oribil), Mirin 25ml, Sos de soia 100ml, Zahar 50gr;

Legulele fie le taiati fasi subtiri si inguste(Recomandat), sau dati legumele prin razatoarea medie. Amestecati toate legumele.
Pregatiti o compozitie cu faina de tempura(apa si faina, nu foarte multa apa), luati intre degete cateva legume si le dati prin compozitie.
Pregatiti intr-o oala mult ulei, lasati sa se incinga si cand e gata incins puneti pe rand cateva legume cu compozitie. Le lasati pana se fac putin galbene dupa care le luati.

Miso Soup, puneti apa la fiert si adaugati 1 cartof la 2 porti si dupa 5 minute dizolvati o lingura de miso, dupa 5 minute adaugati vreo 4 ciuperci. Inainte cu 3 minute de a lua-o de pe foc puneti niste ceapa verde (partea alba) taiata rondele subtire.

Teriyaki, pui piept de pui taiat fasiute in tigaie la prajit in extrem de putin ulei, dupa care adaugi 3 linguri de zahar dai puiul din tigaie prin el, si adaugi sos de soia putin. Trebuie sa faca "spume" sosul de soia, in felul asta pieptul de pui se fragezeste. Puteti sa adaugati si ciuperci feliate daca doriti.

cam asta e.



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Luffy   Make A Request!   Sep 14 2008, 03:18 AM
Katharsys   RE: Make A Request!   Jun 13 2011, 11:00 PM
Luffy   RE: Make A Request!   Feb 28 2012, 02:05 AM
Baka man   RE: Make A Request!   Jun 13 2011, 11:03 PM
NOTORIOUS   RE: Make A Request!   Jun 14 2011, 03:44 PM
Katharsys   RE: Make A Request!   Jun 14 2011, 05:51 PM
Tessa   RE: Make A Request!   Jun 14 2011, 06:42 PM
Baka man   RE: Make A Request!   Jun 14 2011, 07:16 PM
Katharsys   RE: Make A Request!   Jun 14 2011, 07:52 PM
Tessa   RE: Make A Request!   Jun 14 2011, 10:26 PM
Katharsys   RE: Make A Request!   Jun 14 2011, 11:38 PM
Tessa   RE: Make A Request!   Jun 15 2011, 12:01 AM
Katharsys   RE: Make A Request!   Jun 15 2011, 12:58 PM
Katharsys   RE: Make A Request!   Jun 17 2011, 03:57 PM
anaoha   RE: Make A Request!   Jun 17 2011, 07:18 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 09:29 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |