Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sen to Chihiro no kamikakushi (Spirited Away)


zeri
post Dec 17 2004, 11:28 AM
Post #21


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Uitati-va la Mulan2, in care canta aia din 5 in 5 minute cate o melodie de kko, si pe urma la Spirited Away. Cred ca e o mica mare diferenta :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome
post Dec 18 2004, 01:22 AM
Post #22


kaa-chan
**

Group: Members+
Posts: 93
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 292
Points: -17
Gender:



Am ramas enorm de impresionata dupa ce am vazut Spirited Away nu mai imi reveneam! :shock: nu cred ca seamana cu vreun desen de la Disney adica in primul rand ...nu cred ca cei de la Disney ar fi inventat vreodata astfel de persoanje mistice si complexe ... si in nici un caz nu mi se pare anime "de copii mici" adica un copil mic nu stiu ce intelege din ideea de ' bathhouse for the gods ' sau de ce No Face s-a transformat intr-un monstru acolo...(chiar si eu am ramas foarte nedumerita de rolul lui) oricum cei care interpreteaza povestea ca un fel de "Alice in wonderland" inseamna ca nu au inteles foarte multe sau mai degraba esenta animeului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Dec 18 2004, 12:53 PM
Post #23


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Tocmai ca si Alice in Wonderland si-a pierdut valoarea in urma ecranizarilor proaste si desenelor animate care au sters orice urma de simbolism si inteligenta. Romanul original este mult mai complex, de fapt Alice in Wonderland a patit acelasi lucru ca si Gulliver. Gulliver este atat de matur in conceptie incat te lasa masca atunci cand il citesti prima oara. Este o satira complexa si inteligenta, dovedind geniul lui Swift (desi partea a 4 adin carte m-a scos din sarite la cat de pesimista si sarcastica era).

Cititi originalele si veti vedea cum reusesc americanii sa rapeasca inteligenta si farmecul ascuns al unor lucrari gandite.

Spirited Away pare intr-adevar pt profani un Disney (desi trebe sa ai IQul destul de scazut ca sa faci chestia asta, da sa zicem).

Bah, destul cu argumentele. Cine are cap, intelege. Cine nu, sa se uite la lucruri pt handicapati cum e de exemplu 'noul' film Disney Lion king 1 1/2. :x

Saltare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Feb 1 2005, 12:09 PM
Post #24


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Am vauzt si eu in sfarsit "spirited away", dupa ce a stat sarmanul scris pe cd un an intreg si nu m-am atins de el.... :oops: Probabil ca era acum momentul potrivit sa-l vad si oricum it's better having company than watching anime alone /smile Anyway, mi-a placut super tare, chiar pot spune ca am ramas impresionata.Nu stiu de ce, dar dupa nominalizarea la oscar, cand am vazut cateva secvente, nu ma impresionase mai deloc, asta ca sa ma invat minte sa nu mai judec dupa prima impresie :(

Mi s-a parut un anime profund, sincer mai mult pentru cei mari decat pentru copii, pentru ca unele chestii sunt mai greu de inteles.De fapt e totul o metafora de la un cap la altul, inca mai ma loveste din cand in cand cate o imagine si incerc sa-i gasesc un inteles.Cred ca pentru Chihiro e mai mult dorinta de evadare din lumea ei, pentru ca parintii au obligat-o sa se mute si ea nu isi dorea asta si poate si o lupta interioara cu "demonii" ei. Si nu cred ca deranjeaza ideea tunelului, preluata din "Alice", mi se pare ca e un simbol foarte bine folosit, nu e ca si cum e o inventie pt care are cineva drepturi de autor.

Ce m-a uimit inca o data e felul in care reusesc japonezii sa construiasca personajele negative, in special in cazul lui No Face: toti monstrii din Disney, oricat de urati ar fi ei, nu imi trezesc vreu sentiment de frica sau ceva de genul asta, pe cand No Face really got to my heart u know...nu stiu de ce dar pur si simplu imi crea o senzatie organica de urat si repulsie.Oricat de dragute si fluffy ar fi anime au in ele o doza de duritate, pur si simplu nu se pot abtine, it's in their blood....

A, si mi-a placut Haku mult de tot, mi s-a parut un super personaj...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoosY
post Feb 1 2005, 12:16 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: --
From: IASI
Member No.: 25
Points: 17



Daca tot v-a placut SPIRITEA AWAY...incercati The Cat Returns....



zic ca e la fel de fain.....


daca va place genul


papa
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 1 2005, 01:52 PM
Post #26


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Am vazut si The Cat Returns, frumos si ala, la fel e si Whisper of the Heat - filmul din care se intoarce pisica :D ...dar Spirited Away este un pic deasupra lor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Feb 1 2005, 04:02 PM
Post #27


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



"The cat returns" n-am apucat sa vad, dar "Whisper of the heart" mi-a placut destul de mult...a fost primul anime pe care l-am vazut dupa ce m-am inscris pe forum si chiar m-a pus nitel pe ganduri...dar sincer dintre tot ce am vazut de la Miyazaki, Spirited away si Totoro mi se par cele mai reusite....parca e povestea mai complexa ....astept cu interes crescut "Howl's moving castle" :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Feb 1 2005, 04:56 PM
Post #28


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Dintre toate animeurile de Myiazaki pe care le-am vazut....The Cat Returns mi s-a parut cel mai nereusit.A doua jumatate este pur si simplu mult prea lunga si haotica.Nu se ridica la inaltimea celorlalte catusi de putin.Inafara faptului ca are o atmosfera placuta pentru ca este opera lui Myiazaki....are un scenariu mult prea dus spre extrem si nu contureaza o idee complexa cum reusesc celelalte.Mi s-a parut oarecum 'usor' in comparatie cu celelalte.
Asa ca daca va place genul eu zic sa incercati 'Kiki's delivery service' sau 'Totoro'...'Mononoke Hime' care este superb sau altceva...in nici un caz 'The cat returns'.Nu zic ca nu este un anime de vazut, dar nu un 'must see' ca altele a lui Myiazaki.
Si eu vreau sa vad 'Hauru no Ugoku Shiro' si il astept cu nerabdare...

Spirited Away este unul deosebit si merita vazut...un anime plin de metafore, superb desenat, inca o lume minunata descrisa de Myiazaki.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Feb 5 2005, 02:02 AM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



/^_^ Am vazut "Spirited away" mai demult.... Acum vreo 2 luni... Imi pare rau ca nu am dat de topic ca as fi postat mai din timp... Mi-a scapat... :P Bineinteles, mi-a placut foarte mult.... Este intr-adevar complex. Eu nu l-am vazut pe No Face ca pe un personaj negativ. De altfel, nici nu am reusit de fapt sa gasesc vreun personaj negativ in acest anime. Geniul lui Myiazaki a facut in asa fel incat in fiecare dintre personajele care apar in fatza ochilor sa gasesti atat lucruri care sa te impresioneze placut cat si lucruri care sa iti displaca mai mult sau mai putin. Pe mine No Face chiar m-a impresionat....oarecum ciudat. In ce fel? Am simtit o mare compasiune. Felul in care voia cu orice pret sa-i castige afectiunea fetei, cum in cele din urma, de dragul ei, se "converteste" ca sa zic asa, si ajunge sa lucreze impacat pentru babutza. Asa cum m-a impresionat si baiatul (am uitat cum il cheama) care se transforma in dragon. :roll: Cateva zile dupa ce am vazut "spirited away" imaginea celor doi copii care "erau in cadere", tinandu-se de mana, imediat dupa ce fata si-a adus aminte de numele baiatului, imaginea aceasta m-a urmarit destul de mult timp. Si am vazut "spirited away" nu o data ci de 4 ori.... Merita cu prisosinta sa faca parte din colectia anime-urilor de suflet..... /love
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 5 2005, 01:52 PM
Post #30


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Singurul personaj mai negativ din Spirited Away ar fi Yubaba, dar pana si ea se comporta asha din cauza "legilor" acelui taram. Da dovada de afectiune pentru "bebe"-ul ala si chiar o felicita pe Chihiro cand reuseste sa-l serveasca cum trebuie pe zeul ala al r?ului.

No face era rau numai cand era in "hotelul" ala...dupa cum zice Chihiro, si e pacat ca nu ni se zice mai multe despre el, cine era sau ce era...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Feb 7 2005, 03:30 PM
Post #31


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Sincer si pe mine m-a impresionat tare No Face - era si el un biet spirit singur singurel, n-avea si el pe nimeni, nici un prieten...e unul dintre cele mai ingrozitoare lucruri posibile, dar sa obligi pe cineva sa-ti fie prieten e exagerat si obsesiv, pentru ca de fapt asta am avut eu senzatia ca vroia de la Chihiro, sa o oblige sa-i fie prietena...si incerca sa-si cumpere prieteni cu aur si manca fiinte din alea...mie nu mi se pare prea inocent oricare ar fi motivele...m-am bucurat teribil pt el ca a gasit pana la urma ce dorea si fara sa fie nevoie sa mai manance pe nimeni (pana la urma s-a dovedit ca o persoana nu isi alege prietenii, ci ceilalti aleg sa fie prieteni cu persoana respectiva... :P si ca prietenii potriviti te pot schimba in bine)

Si cred ca orice personaj negativ are si partile lui pozitive, chiar si personajele alea gen "raul absolut" mai au o sclipire de umanitate din cand in cand...but that doesn't make them good... :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Feb 7 2005, 06:14 PM
Post #32


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mi-e mi-a plaut mult de bebe cand era mic si cu cioara mica, ce tari erau si ce fain se descurcau impreuna, se vedea clar ca la amandoi le place sa exploreze, sa scape de viata lor obisnuita, de Yubaba. Chiar si Yubaba are momentele ei cand e simpatica, de exemplu imi place ca atunci cand vine Spiritu Putacios :) Yubaba isi da seama repede care e shmenu si pune pe toti sa ajute, si e harnica si are grija ca totul sa mearga bine, chiar daca e zgarcita si exigenta. Imi place cum No Face isi gaseste un loc la Zeniba, si imi place foarte mult trenul, asa mi-ar place sa merg cu el, sa vad unde coboara ceilalti oameni, sa merg in orasul ala care se vede de la balconul fetelor, sa ma plimb cu picioarele goale pe calea ferata inundata....

Miyazaki are un adevarat dar de a crea o lume pe care sa o simti, pe care sa vrei sa s-o cunosti, sa o explorezi, sa te joci.

Cre ca ma mai uit o data (a cata oara, ma intreb) sapt asta la Spirited in lipsa de Howl's moving castle.

Salutari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Feb 7 2005, 07:36 PM
Post #33


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



/^_^ lol....Hahahaha, Ibarbar, mi-a placut cum i-ai spus : "Spiritul Putacios"... niiice... da, si eu cred ca ma voi mai uita inca o data la Spirited Away (maine sau poimaine)... Si, intr-adevar, uitasem cat de mult mi-a placut trenul acela care merge prin apa... fantastic.... multumesc ca mi-ai adus aminte.... /smile Da, o sa ma adancesc in visare si voi calatori din nou saptamana asta prin lumea lui Myiazaki.... Astept cu mare nerabdare "Howl's Moving Castle"... /love
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 7 2005, 08:02 PM
Post #34


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



"Spiritul Putacios" ( /^_^ ) era tot un zeu al r?ului, la fel ca Haku. De fapt ei reprezentau r?ul din care faceau parte, si daca ne gandim un pic, el era atat de murdar probabil din cauza deseurilor care fusesera aruncate in r?u (in el).
Si Chihiro ii spune la un moment dat lui Haku ca atunci cand era mica a cazut intr-un r?u, care a fost drenat de oameni si in locul lui au fost construite diverse lucruri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Feb 8 2005, 03:43 AM
Post #35


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



nice movie, spirited away. mi-a placut mult /^_^

am auzit ca howl's moving castle e disponibil pentru download pe manga-anime.ro
cand termin de dldat episoadele cu maze ma apuc si de acesta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Feb 8 2005, 05:18 PM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Mandoiesc ca il au cei de pe anime-manga avand in vedere ca Howl's Moving castle nici macar nu a aparut pe DVD inca...dar whatever. /...

Mi-a placut No Face prin faptul ca este unul din personajele cel mai bine realizate din Spirited Away.Inzestrat cu unele dintre cele mai complicate si neplacute sentimente comportamentul lui denota slabiciune si frica.Un sentiment de dezgust si respingere.Si in acelasi timp mila si compasiune.
Este Ura si furia lui Chihiro...cu care ea se lupta si in cele din urma o 'invinge'.Am vazut totul raportat la personajul principal...se poate reflecta o mica parte din ea in fiecare din ceilalti.O lupta de intelegere si impacare cu sine insasi...

Mi-a placut la nebunie faza in care Haku isi aduce aminte propriul nume ajutat de Chihiro si astfel nu moare uitat undeva sub monstrii de beton care l-au acoperit.Chiar daca nu poate fi vazut asta nu inseamna ca el nu exista.El continua sa traiasca in amintirea unei fetite care nu uita cum a fost purtata de bratele dragonului (spirit al raului) si purtata la suprafata si salvata...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Feb 15 2005, 02:40 PM
Post #37


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



http://www.sparknotes.com/film/spiritedaway/

Un review foarte inteligent si cuprinzator la Spirited Away.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 30 2007, 07:01 PM
Post #38


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



In comparatie cu Mononoke Hime si Nausicaä of the Valley of the Wind, pe care le consider capodopere, pot spune ca Spirited Away e mult mai slab, la mai multe capitole.

Povestea e un pic comerciala, nu mult, dar se simte. Nu are originalitatea si complexitatea pe care o au celelalte 2. Are magie, are elemente pur japoneze, are ecologie (vezi zeul murdar, el e murdar pentru ca oamenii au poluat mediul), chestii specifice lui Miyazaki.

Ce nu mi-a placut deloc sunt Yubaba si sora ei, sunt venite din basmele europene si ca personalitate, si ca infatisare (sunt caricaturale in stil Disney). Cele 2 personaje sunt comerciale, exista la Disney si exista in povestile europene multe vrajitoare de genul asta. Pana si faptul ca sunt 2, una rea si una buna, e cumva tot comercial.

Chihiro e simpatica, dar nu e un personaj care sa-mi ramana in minte. Haku mi-a placut cel mai mult dintre toate personajele. De remarcat No Face, de departe cel mai interesant si original personaj.

Faza cu transformarea parintilor in porci mi-a placut, e o critica sociala pe gustul meu.

Muzica e clar mai slaba, e tot Joe Hisaishi, dar muzica lui nu mai are aceeasi putere ca in celelalte 2. Nu mi-am oprit nici o melodie, cu toate ca am avut soundtrack-ul.

Animatia e excelenta, aici n-am ce zice. Fundalurile, peisajele, totul, exceleaza prin detalii si frumusete.

Si referitor la discutiile de mai sus, nu mi se pare deloc ca ar avea parfum de Alice in tara minunilor. Alice in tara minunilor e o poveste mult prea proasta, nu se poate face comparatie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 31 2007, 09:59 AM
Post #39


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Muza chan, in primul rand nu-mi vine sa cred ca ai insultat Alice in tara minunilor, sau ca poti pune povestea din Spirited Away deasupra. E o capodopera, si daca nu ma crezi iti recomand sa o citesti in original, altfel o sa se piarda in traducere tot ce o face deosebita. Cu ceva tot ai dreptate, intr-adevar nu exista comparatie.

Pe urma ai tot spus ca are elemente comerciale... nu stiu, mie mi s-a parut ca farmecul povestii e tocmai ca e multiculturala. Din punctul meu sa fi fost toate personajele desenate intr-un stil anime ar fi fost sec, ba chiar mi-a placut felul in care Yubaba contrasta cu Chihiro sau Haku si ca si stil de desen. Si pentru mine care am crescut cu basme de toate felurile si din toate locurile mi-a fost mult mai usor sa intru in universul anime-ului tocmai din cauza amestecului asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 31 2007, 12:40 PM
Post #40


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



O.. chiar vroiam sa discut un pic despre asta... :P o sa fie putin offtopic...Alice in tara minunilor are un mare merit. Dupa cate stiu eu, e prima opera culta in care apare ideea de trecere, de poarta, de punct de comunicatie intre doua lumi. Zic prima opera culta pentru ca ideea se mai gaseste in basmele europene (eu stiu de exemplu, in Praslea cel voinic si merele de aur, exista o gaura in care cade Praslea si ajunge pe "taramul celalalt", in lumea in care traieste un zmeu). Probabil ca exemple sunt mai multe, si dupa parerea mea ar merita facut un alt subiect cu asta. Alice in tara minunilor are neajunsul de a avea personajele seci, tipic englezesti si nici actiunea nu e cine stie ce interesanta. Dar romanul a fost deschizator de drumuri pentru alti autori britanici, Tolkien si colegii lui (Narnia, in special e o poveste reusita).

Referitor la Spirited Away, e prea basm pentru mine. Si totul din cauza celor 2 personaje, vrajitoarele. Si nici copilul monstruos si tot ceea ce reprezinta el nu-mi place. Sa nu mai vorbim de cele 3 capete saltarete... strica atmosfera. Adica, de ce, tot ce tine de Yubaba trebuie sa aiba ceva grotesc, o vrajitoare rea putea fi reprezentata altfel, rautatea trebuie sa iasa in evidenta altfel, nu prin grotesc. Adica, ideea vrajitoarei din Alba ca zapada, care a fost foarte frumoasa, mi sa pare mult mai cool. Era mult mai in spirit anime ca Yubaba sa fie o femeie de o frumusete rapitoare, decat baba aia hidoasa. Eu zic ca a facut-o hidoasa tocmai ca sa prinda la americani, ca ei inteleg mai greu ideea ca frumusetea vine din interior si invers. Nenea Miyazaki o fi el un geniu, dar are si marele defect de a vrea sa aiba succes in SUA.

Ce este de valoare la cele 2 personaje, este ca evolueaza, pana la urma, in spirit anime. :)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:46 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |