Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Underrated/overrated Anime


EcsTasY
post Jun 10 2011, 07:54 AM
Post #61


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Jun 10 2011, 01:11 AM)
Conteaza foarte mult:
- varsta la care vezi un anime
- starea psihica pe care o ai cand vezi acel anime
- al câtelea anime este vizionat (e o diferenta intre a sti ce iti place si a vedea anime-ul numarul 3 - ce mi-a placut odata acum imi pare de-a dreptul stupid)
- genul preferat
- genul care iti pare cel mai stupid
- daca anime-ul X e primul sau al doilea din genul Y. fii sigur ca daca x1 din y ti-a parut extra-super-mega, x2 (tot din y) n-o sa fie niciodata la nivelul x1!

Topicul asta imi pare cam-foarte inutil, in ideea ca iti poti face o parere (PROASTA!) despre un anime anume uitandu-te dupa posturile cuiva care stii ca are cam aceleasi gusturi cu tine. (de aici rezultand ca trebuie sa fii membru mai vechi sa intelegi ce se intampla.)

In concluzie, nu-mi spune tu mie ca X e underrated ca o sa-ti zic si eu tie ca Y e overrated si intr-un final n-o sa ne credem nici unul!

....

Vedeti ce fac aici? Spun ca aveti gusturi naspa si astfel trag iar concluzia ca topicul e inutil.
*



cam asta vroiam sa zic si eu

topicul nu-ti da nici o idee despre ceea ce inseamna un anime pentru "tine" - cum il privesti si cum il apreciezi. ci doar cum il vad altii ... care poate si ei au contribuit acu 5 ani la ratingul de pe situl x, dar dupa ceva timp si-au dat seama ca totusi e mai naspa, sau mai bun

PS: shigurui e cel mai bun anime ever !!! DA !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 10 2011, 11:50 AM
Post #62


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(EcsTasY @ Jun 10 2011, 07:54 AM)
topicul nu-ti da nici o idee despre ceea ce inseamna un anime pentru "tine" - cum il privesti si cum il apreciezi. ci doar cum il vad altii ...
*


Da' ce ai fi vrut sa scrie lumea decat ce inseamna pentru ei? Te asteptai sa-ti fac o lista cu animeurile care iti plac tie? It's called communication, it's not meant to be used to learn more about yourself, for that try introspection.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jun 10 2011, 02:40 PM
Post #63


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Wow, cate pagini s-au strans deja o.O
Eu o sa las o simpla lista...
Underrated:

Air
Nota mea: 10
MAL: 7.85
Poate ca nu e un anime de nota 10 in ceea ce priveste tehnica si structura episoadelor, dar eu nu cred ca pentru asta se da nota... daca privesti putin dincolo de toate astea, animeul are o poveste foarte emotionanta.

Bokura ga ita
Nota mea: 10
MAL: 7.85
O drama foarte frumoasa. Intr-adevar grafica si o parte din personalitatile personajelor deranjeaza la prima vedere, dar fata de alte shoujouri care sunt overrated [ex. Kaichou wa maid sama], asta chiar e foarte frumos.

Cat soup
Nota mea: 9
MAL: 7.58
Nu imi amintesc exact actiunea, dar stiu ca mi-a placut si rar se intampla sa-mi placa animeuri mute.

Hana yori dango
Nota mea: 10
MAL: 8.03
Fata de alte shoujouri care au note mai mari, acesta e mirific si are si un storyline complex. Totusi, asa cum spune si Tessa prin posturile de mai sus, motivul pentru faptul ca nu e asa popular e grafica.

Iblard Jikan
Nota mea : 9
MAL: 7,45
Practic ova-ul nu are o poveste, dar imaginile si melodia cred ca , creeaza o poveste a sufletului tau in timp ce urmaresti. Cu mine asa s-a intamplat, am incercat sa ma regasesc in acele fragmente edenice si m-am relaxat deplin, iar muzica a fost foarte frumoasa :).

Kare Kano
Nota mea: 9
MAL: 7,87
Probabil e din cauza finalului lasat in aer, pe de-o parte poate fi si din cauza graficii si a stilului, dar pe mine ideea in sine m-a fascinant inca din primele episoade.

Ojii-san no Lamp
Nota mea: 9
MAL: 7,90
E un ova scurt si emotionant. Macar la 8 ar fi trebuit sa se ridice.

Kawamo wo Suberu Kaze
Nota mea : 10
MAL: 7.70
Pacat ca nu s-a investit mai mult, insa cred ca acest ova scurt inmoaie inima oricui.

Otome Youkai Zakuro
Nota mea: 9
MAL: 7,81
E unul dintre cele mai bune animeuri ale sezonului autumnal, insa cum toata lumea prefera ecchi-ul din Oreimo si monotonia din Kami nomi zo shiru sekai, nu cred ca exista foarte multi care sa aprecieze frumusetea din OYZ.

Peach girl
Nota mea: 9
Mal: 7,46
Alt shoujo foarte reusit pentru cei care gusta genul. Grafica deranjeaza putin, dar tenta telenovelica e bine realizata [ de fapt asta si urmareste animeul, daca vreti sa-l vedeti sa nu va asteptati la altceva].

Red garden
Nota mea: 10
MAL: 7,42
Initial l-am inceput pentru simplul fapt ca sunt fana a genurilor drama si mystery, dar s-a dovedit a fi o adevarata capodopera, reusind sa iasa din tipar in toate aspectele, in special cel al graficii.

Saikano
Nota mea : 9
MAL: 7.56
Poate ca m-am lasat si eu influentata de grafica cand i-am dat 9, dar la capitolul originalitate nu sta rau deloc. E foarte emotional, iar cand l-am vazut ma aflat si eu intr-o faza emotionala, deci mie mi-a lasat o impresie foarte buna.

Serial experiments Lain
Nota mea: 9
Mal: 7.96
Aici vorbim de un anime controversat... Suntem cam doua categorii: cei care nu inteleg absolut nimic si ii dau note de 4, si cei care se mai prind sau cei care inteleg si dezbat tema infocati si ii dau 9 sau 10.

Soredemo Machi wa Mawatteiru
Nota mea: 9
MAL: 7,63
O daily-comedy foarte placuta si relaxanta dar treci destul de greu de primele 2-3 episoade.

Tokyo Magnitude 8.0
Nota mea: 9
MAL: 8.18
[heh, vad ca i-a mai crescut nota de cand cu , cutremurul din Jap :P] Prezinta destul de frumos si dramatic, dar de asemenea si foarte emotionant, situatia din Japonia in cazul unui cutremur de scara aceea. Oricum, intre aceste evenimente se strecoara si viata unor copii, care, sa nu uitam, puteam fi chiar noi.


Iar acum cele overrated:
Bakuman
Nota mea : 7
MAL: 8.35
Mi s-a parut mult prea lung... asteptam sa se termine fiecare episod atat de mutl... si stateam sa ma intreb cat mai dureaza sa-l pun la dropped.

FLCL
Nota mea: 6
MAL: 8.17
E un anime non-sens care nici macar sa rad nu m-a facut. Nota 6 e pentru muzica si grafica.

Kaichou wa maid sama
Nota mea: 7
MAL: 8,37
La inceput mi-a placut... pana cand mi-am deschis ochii si am vazut stereotipia personajelor care nu cred ca poate fi inghitita prea usor. De amuzant insa a fost XD.

Kimi ni todoke 2nd season
Nota mea : 9 [desi e clar de 7]
MAL: 8,52
Nu spun ca nu mi-a placut, dar media e MUUULT prea mare. Sunt multe alte animeuri frumoase si precizate de mine la underrated, pe cand asta chiar nu exceleaza la nimic.

Oreimo
Nota mea: 5
MAL: 7,88
Nu cred ca mai are sens sa spun ceva~

Shinrei Tantei Yakumo
Nota mea: 6
MAL: 7,55
Pur si simplu mi-e scarba sa vad personajele la fel, dar exact la fel, in fiecare episod, minut, secunda, zi, luna, an din viata lor. Totul s-a miscat leeent si oribil.

Skip beat
Nota mea: 7 [huh? de cand merita atat de mult??]
MAL: 8,57
Daca chiar are vreo coerenta toata povestea asta de 2 bani as fi fericita sa aflu.

Tot ce inseamna Haruhi Suzumiya
Daca ar trebui sa spun ce-mi place la aceasta serie, ar fi melodia God knows si grafica. In rest pana si glumele mi-au lasat un gust amar. Am dat seriei si filmului 8, desi se afla pe la 6.

Sweat punch
Nota mea: 4
MAL: 8,03
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 10 2011, 02:52 PM
Post #64


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



@Kassy
Doar de curiozitate, ce nu ti-a palcut la Sweet Punch? E adevarat ca nu toate cele 4 filmulete sunt extraordinare, dar Comedy a fost absolut genial, din punctul meu de vedere :) .

QUOTE
It's called communication, it's not meant to be used to learn more about yourself, for that try introspection.

Good point! Nu prea inteleg care e faza cu userii in ultima vreme care au nu stiu ce asteptari de la nu stiu ce topicuri....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jun 10 2011, 02:57 PM
Post #65


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



@Tessa
pur si simplu nu am avut rabdare sa vad acele "intamplari" haotice. Poate o sa-l revad sa vad daca atitudinea mea de acum fata de animeuri schimba ceva si fata de aceste ova-uri scurte. Comedy e singurul pe care mi-l mai aduc aminte si probabil asta e si motivul pentru care i-am dat 4 la momentul respectiv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 10 2011, 03:05 PM
Post #66


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Who knows, poate daca il revezi peste 3 ani o sa-ti placa mai mult, sau poate nu :P . Eu de curand am reinceput sa urmaresc anime-uri pe care le-am vazut cand eram mai mica si le-am dat rating mic, dar se pare ca acum imi plac. Acum inteleg povestea dintr-o cu totul alta perspectiva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jun 10 2011, 04:08 PM
Post #67


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



QUOTE(elpreda @ Jun 10 2011, 11:50 AM)
Da' ce ai fi vrut sa scrie lumea decat ce inseamna pentru ei? Te asteptai sa-ti fac o lista cu animeurile care iti plac tie? It's called communication, it's not meant to be used to learn more about yourself, for that try introspection.
*



so what? crezi ca o sa influenteze pe cineva sa se uite la un anime care ii pare shit, si are nota proasta (data de sute de oameni) doar pentru ca spune un user ca e underrated?
pe mine sigur nu ... si tind sa cred ca asa e pentru majoritatea. sau? o sa te uiti la shigurui ca am zis eu ca e f tare?

pote doar in cazul in care stiu f bine persoana care imi recomanda si avem aproximativ aceleasi gusturi

just my 2 cents :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 10 2011, 05:42 PM
Post #68


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



Un simplu post de la cineva n-are cum sa-ti schimbe opinia legata de o serie - regula care se aplica si la mine. Eu trec pe aici mai mult de curiozitate, sa vad la ce s-a uitat lumea, poate dau peste ceva de care n-am auzit si descopar ca e un anime ce merita vazut dupa factorii mei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 10 2011, 07:31 PM
Post #69


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Am observat ca in ultima vreme mare parte din anime-urile aparute si care sunt overrated, au rating mare datorita influetelor si asta depreciaza anime-urile mai vechi care ar trebui sa fie in top si nu Suzuciuca Handeluţa si alte aiureli. Si la ce ma refer la influente, e cam la fel cum e cu muzica, unde mare parte asculta trance si daca ii propui sa asculte o formatie/cantaret care era in voga acum 10-15 ani, exemplu Metallica sau Michael Jackson, sa zicem ... ce raspuns crezi ca o sa primesti? nu ceva de genu "dute bah ca-i/-s vechi si nu-i/-s cool", asa si cu anime-urile ii propui sa se uite la Samurai X, Monster, GTO, etc si nu-i place ca nu vede nu stiu ce la ele si ca is vechi, mai bine se uita la Cucu cu Mucu, care sunt noi si is "kewl" si zice ca vai cat de fluida ii actiunea, desi povestea-i poate o tampenie. BTW off-topic, cea mai mare parte din muzica trance mi se pare aiurea, ca tot ce auzi ii bum, bum, bum, beng, beng, beng, ... lipsa de o combinatie mai complexa de sunete si lirici (daca sunt) sunt prea scurte si prea simple, plus ca 1/3 din ascultatori de trance sunt cocalari convertiti.
back on-topic

Underrated

Peacemaker Kurogane
ANN: 7.2
Nota mea: 8

Anime-ul asta ii pur si simplu placut, nu e el chiar cine stie ce, dar are ceva acolo ce il face placut, nu imi pot da seama, probabil fazele acele un pic haioase si actiunea din el, plus determinarea lui Tetsunosuke, sa devina samurai si sa isi razbune parintii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 10 2011, 08:10 PM
Post #70


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(Mumusan @ Jun 10 2011, 07:31 PM)
Underrated

Peacemaker Kurogane
ANN: 7.2
Nota mea: 8

Anime-ul asta ii pur si simplu placut, nu e el chiar cine stie ce, dar are ceva acolo ce il face placut, nu imi pot da semana, probabil fazele acele un pic haioase si actiunea din el, plus determinarea lui Tetsunosuke, sa devina samurai si sa isi razbune parintii.
*



Uite, pe asta am vrut sa il propun si eu inainte, fix din aceleasi motive, dar am uitat.
Asa cum ai zis si tu, e ceva la el care te atrage si te face sa te uiti cu placere la toate episoadele. E unul dintre anime-urile care a reusit sa ma atraga din primele secunde si chiar daca pe parcurs s-a dovedit a nu fi ceea ce ma asteptam, a evoluat in bine, si a devenit mai complex si mai serios!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 10 2011, 11:12 PM
Post #71


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(EcsTasY @ Jun 10 2011, 04:08 PM)
so what? crezi ca o sa influenteze pe cineva sa se uite la un anime care ii pare shit, si are nota proasta (data de sute de oameni) doar pentru ca spune un user ca e underrated?
pe mine sigur nu ... si tind sa cred ca asa e pentru majoritatea. sau? o sa te uiti la shigurui ca am zis eu ca e f tare?
*


You misunderstand, why do you think I'd care if you watch or not nu stiu ce anime pe care l-am zis eu? E doar o lista, not a mind control device, make what you will of it or don't make anything at all, it won't affect me in any way. At most I'll find someone to talk to on it's topic. Posting here is a pastime, not my purpose in life.
Also one would think I've already seen an anime daca ii pot spune ca e under/overrated.


@Mumusan
E adevarat ca numarul de lucruri bune, fie ele serii anime, muzica, etc. scade de la an la an, dar sa dai cu piciorul la tot ce e nou este o prostie. Au fost si lucruri de calitate si porcarii in toate timpurile, chiar daca rata lor se schimba mereu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 11 2011, 01:27 PM
Post #72


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(elpreda @ Jun 11 2011, 12:12 AM)

@Mumusan
E adevarat ca numarul de lucruri bune, fie ele serii anime, muzica, etc. scade de la an la an, dar sa dai cu piciorul la tot ce e nou este o prostie. Au fost si lucruri de calitate si porcarii in toate timpurile, chiar daca rata lor se schimba mereu.
*


Atata timp cat ceva nou nu-i ceva prea inteligent, si chiar mai rau incepe sa semene cu chesti din filmul Idiocracy, ma face sa iau la rand arhivele si sa caut ceva ce nu am vizionat/ascultat pana acum. Inca ar mai fii destule idei pentru niste anime-uri de calitate, dar ce sa faci daca cei ce realizeaza anime-urile aleg povesti ce se vand, si nu ce par mai complexe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TheGreatOne
post Jun 23 2011, 10:38 PM
Post #73


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 10-June 11
Member No.: 10.530
Points: 11
Gender:



Overrated.

Mahou Shoujo Madoka Magica - Meh , prea laudat , nu am gasit ceva special anume , iar personajele sunt prea generice si au fost indeajuns de 'developate' incat sa-mi fi pasat de ele.

Angel Beats! - Are 8.52 pe MAL. Mult prea mult pentru un anime care seamana izbitor cu celelalte show-uri de la acelasi studio.

Hanbun no Tsuki ga Noboru Sora - Nu-mi amintesc prea multe , dar stiu ca se vroia sa fie luat in serios , atunci cand unele personaje o faceau pe super eroii si sareau de pe un bloc pe altul in stilul lui Spider Man. Cei care au vazut , stiu despre ce e vorba.

Kure-nai - Inceputul e bun , dar dupa aia totul o ia la vale , devine genul de show extrem de previzibil.

5 Centimeters per Second - Da , atmosfera , muzica si peisajele sunt frumoase , dar asta nu schimba faptul ca show-ul e boooring si ca personajele nu sunt caracterizate cum trebuie.

Tsubasa Chronicle - Mult prea.. corny. Pacat de soundtrack-ul ala genial..

EDIT: Ah , trebuia sa includ toate filmele lui Shinkai Makoto , toate au aceeasi reteta si sunt la fele de boring ca 5cm..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 11:08 PM
Post #74


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Ce culmea sunteti unii dintre voi cu "this topic is bullshit". Acuma inteleg ca fiecare isi exprima parerea, dar voi zici ca parca incercati sa opriti topicul pentru ca vezi doamne e prea tampit. Mie mi se pare o posibila comoara. Nu, nu am de gand sa vad un anime care nu m-a atras doar pt ca X a zis ca e underrated, dar un plus in directia aia o sa fie adaugat. Ce, restul lumii se decide asa dupa un singur review? Te uiti la poze, la studio, la creatori, la review, la parerea unor useri a caror gusturi le cunosti cat de cat. It's information gathering.
QUOTE
topicul nu-ti da nici o idee despre ceea ce inseamna un anime pentru "tine" - cum il privesti si cum il apreciezi. ci doar cum il vad altii
Now this just cracked me up. Tu realizezi ca notele de pe net si review-urile si toate is exact parerea altora despre un anime, nu? Sau oare tu te decizi fara nicio influenta din exterior :P

Aici poti gasi anime-uri de care nu stiai sau credeai ca is foarte proaste din cauza motivului X, ca apoi sa vezi pe cineva ca zice "desiiii X e un element slab, anime-ul are ceva mai mult de oferit". Si daca ai gasit macar un singur anime la care sa te uiti intr-un weekend ai iesit un om mai castigat decat erai inainte :P Cred totusi ca discutiile in legatura cu de ce asta e ovarrated si ala nu, intinse pe mai multe posturi, fac topicul greu de citit. Cum a fost Legend vs Crest. Faceti si voi un topic de comparatii si va luati cu Death Note vs Code Geass, Bleach vs Naruto and so on and so forth :P

Now for my contribution...

Underrated:

Nu dati cu pietre! Naruto e underrated. No, I don't wanna get into a discussion over it, just watch it without ANY filler and you'll see why.

Un SF care mie mi s-a parut foarte bun si intra in categoria mai degraba unknown decat underrated e Terra e.... Good story, that's all.

Dennou Coil si Seirei no Moribito intra iarasi in unknown rather than underrated, eu nu am vazut multe persoane care sa fi pus mana pe ele si sa zica "bleah this is bad". Same with Mai Otome, Last Exile and Mahou Shoujo Lyrical Nanoha.

Overrated:
Wonderful Days. Nothing wonderful about it, ridiculous and boring and recycled ideas.
Chobits. Boring. Better ways to spend your time.
Angel Sanctuary. Underdeveloped story. Not impressed.
Hellsing. Just your ordinary vampire anime (ma refer totusi aici la categoria de vampire stories mai serioase, nu a la Twilight). Mediocre.
Madoka. A vrut sa fie ceva relativ revolutionar, in orice caz, something else than what the cover showed, si mi se pare ca la final a clacat. Poate e doar parerea mea din cauza ca m-am uitat ongoing si a trecut mult timp pana am vazut finalul, dar mi se parea ca avea potential mare si a ajuns mai jos decat de unde a pornit. Should rewatch.
Death Note!. Intriguing story yada yada yada, plot holes and ridiculous development.

Mentionez ca nu m-am uitat la note, ci m-am luat in mare dupa parerile de pe a-c. E intr'adevar messy genul asta de "expunere", but hey, if ppl got something to say on it and actually spend the time to write the posts, there must be something to it :P

PS: Baka man, ziceai ca nu te-ai putut uita la mai mult de 5 episoade de Tengen. Ca si cineva care a vazut Tengen la indemnarea cuiva overly excited about it, iti zic ca pana la episodul 7 sau 8 eu repetam incontinuu "eu ii dau drop, ii dau drop, nu se poate, wtf". It's bad, it's simply bad (up to ep 7-8, that is). But it might be worth it :) For me it definitely was. Don't expect too much, it's simply fun and exciting, that's all (and more :P).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 13 2011, 10:51 PM
Post #75


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Angel Sanctuary. Underdeveloped story. Not impressed.

E doar un OVA care nu acopera decat primul volum din manga, iar manga-ul are 20 de volume. Probabil ca ratingul mare il are de la fanii care au citit manga-ul?
Oricum, eu iti recomand sa-l citesti. E si acum titlul meu preferat :) .
QUOTE
Madoka. A vrut sa fie ceva relativ revolutionar, in orice caz, something else than what the cover showed, si mi se pare ca la final a clacat.

Si eu am fost dezamagita de final, dar tot il consider un anime dintre cele bune. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Sep 15 2011, 08:38 PM
Post #76


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Overrrated :

Bleach
Naruto
DBZ

Niste chestii interminabile la care mereu s-a uitat lumea deoarece au creat un hype urias si au avut un fan-base mare.

Probabil vor sari multi pe mine dar mai adaug Evangelion. Din diverse motive, voi enumera doar cateva... ce imi vine in minte acum :

-> s-a vrut de la bun inceput a fi pretentios
-> este plin de simbolisme pe care le vad si deduc doar fanii, fara ca acestea sa insemne intr-adevar ceva.
-> personajul principal e un idiot.

Mai adaug Deathnote. E un anime mediocru-bun pana moare stifi voi cine... Apoi de vine un anime foarte prost.

Underrated :

Eye no Jikan
Malice@Doll
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Oct 13 2011, 10:06 PM
Post #77


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Eve no Jikan, nu e underrated, cel putin pe ANN(asta daca sti ce inseamna overrated/underrated, si nu se refera la popularitate ci la scor), are 8.7 la scor. Cat despre anime-uri interminabile mai sunt cateva.



Underrated

Tatakau Shisho - The Book of Bantorra, din punct de vedera grafic sta destul de bine, povestea ar fii fost mai buna daca ar fii fost dezvoltata mai mult la unele capitole, dar e si asa okay, personal mi sa parut mai bun anime-ul asta decat Deadman Woderland (my last action with blood, anime serie). Oricum trag linie si consider ca ar fii meritat mai mult de 6.5 pe ANN, Dm W are 7.7.




Overrated

Sayonara, Zetsubou-Senseis si Zoku Sayonara, Zetsubou-Sensei, a inceput bine si pana mai pe la jumatatea primei seri a fost foarte hilar, iar dupa aia se fac tot felu de glume care nu m-au distrat asa de tare o parte din ele poate ar fii fost mai caraghioase daca intelegeam si despre ce e vorba, fiind ca mi se pareau ca sunt facute, sa se faca misto de ceva ce numa un nipon ar intelege sau cineva care are mai multe cunostinte despre Japonia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 13 2011, 10:20 PM
Post #78


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



E adevarat ca o lungeste cam mult si Zoku intinde o coarda deja rupta, dar trebuie sa recunosti ca Sayonara Zetsubou Sensei e ceva deosebit. Primul sezon isi merita renumele. Daca tot nu esti multumit spune atunci prima parte din primul sezon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

tykeros
post Jan 31 2012, 01:30 PM
Post #79


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 22-January 12
From: Buc
Member No.: 10.836
Points: 51
Gender:



Hmm sa incepem cu overrated:

Seto no Hanayome (nota 1)
MAL 8,24

In opinia mea cel mai prost anime vazut vreodata... singurul caruia i-am data nota 1 pana acum. La nota se poate sa fi contribuit si media de pe MAL 8,24... care m-a facut sa ma simt pacalit. Nu vad ce li se pare amuzant multora la aceasta serie... glumele de tipul "Mr. Obvious" mi se pareau amuzante acum mult timp... acum mi se pare plictisitoare.

Si continuam cu overrated:

Legend of the Galactic Heroes (nota 4)
MAL 9,11

Lumea il compara cu anime-uri de genul "Death Note" sau "Code Geass" ... sincer nu vad nimic in comun... de fapt "Legend of the Galactic Heroes" se dovedeste chiar vai de mama lui ca capitolul genii. Adica vor ei sa spuna ca strategiile alea sunt gandite de nistre mari creiere... omg ce tari sunt ei... este atat de previzibila actiunea incat la episodul 3 am adormit (si era abia 11 seara.. singurul anime la care am adormit pana acuma :P). Plus ca sincer acuma, sa lungesti povestea pe 110 episoade e abuziv, ca si cum ai bea bere cu paharelul pentru palinca.

Si sa finalizam cu overrated:

Bleach (nota 4)
MAL 7.84

Anost... nu merita sa zic mai mult dar ma zis sa mai pun cateva cuvinte incat sa para ca am scris ceva interesant si aici.


Underrated poate alta data.

edit: Postul este pur subiectiv .. nu ma intereseaza sa schimb opinia publica ... nici nu consider ca detin adevarul suprem
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dmf
post Jan 31 2012, 03:49 PM
Post #80


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 535
Joined: 28-June 07
From: Constanta
Member No.: 4.576
Points: 1.330
Gender:



QUOTE(tykeros @ Jan 31 2012, 01:30 PM)
Hmm sa incepem cu overrated:

Legend of the Galactic Heroes (nota 4)
MAL 9,11

Lumea il compara cu anime-uri de genul "Death Note" sau "Code Geass" ... sincer nu vad nimic in comun... de fapt "Legend of the Galactic Heroes" se dovedeste chiar vai de mama lui ca capitolul genii. Adica vor ei sa spuna ca strategiile alea sunt gandite de nistre mari creiere... omg ce tari sunt ei... este atat de previzibila actiunea incat la episodul 3 am adormit (si era abia 11 seara.. singurul anime la care am adormit pana acuma :P). Plus ca sincer acuma, sa lungesti povestea pe 110 episoade e abuziv, ca si cum ai bea bere cu paharelul pentru palinca.



Imi pare rau ca vezi logh dupa 3 episoade asa.Cu siguranta incepe mai lent, si eu vad asta ca pe un avantaj, deoarece nu este un anime care incearca sa grabeasca actiunea. Daca iti formezi o opinie despre acest anime in timp ce il compari in mintea ta cu code geass si death note faci o mare greseala... Acest anime nu are nimic in comun cu cele doua anime mentionate mai sus, nu este despre genii... in nici un caz... este in mare parte despre politica, filosofie, psihologie. Sunt atatea caractere prezente in acest anime, fiecare reprezentand cate un tip de om, un tip de gandire, insa niciodata nu am vazut in acest anime CLISEE. Mi se pare o nedreptate mare ca acest anime sa fie comparat cu death note sau code geass. Fiecare are un mesaj de transmis si le-am vazut pe toate, insa logh e singurul care m-a tinut lipit de monitor pe parcurul a celor 110 episoade, nu exista fanservice sau alte 'distractii' ci se concentreaza exact pe ceea ce conteaza: MESAJUL.

Cu siguranta acest topic este subiectiv, si iti respect opinia.. gusturile nu se discuta dar cred ca ti-ai format o opinie mult prea devreme despre acest anime. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:39 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |