Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Angel Sanctuary


yuki
post Jun 5 2004, 08:20 AM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



"da bine" are 2 valente aici. Cred ca si un nume japonez ar fi dat bine dar nu ar fi sugerat nimic. Autoarea a ales nume cu incarcatuta mistica , tocmai ca sa ne puna creierul in miscare ( fiind ca cei cu creier cauta mereu raspunsuri chiar si acolo unde nu exista si despica mereu firul in 10 - si nu spun ca e un lucru rau, ba din contra ). Dar nu cred ca autoarea a avut alt scop decat acela de a captiva . Si mi-am dat seama de asta cand avansand in lectura povestii din manga mi-am dat seama ca te pierzi si ceea ce parea super interesant la inceput devenea ametitor. Mie personal mi-a lasat impresia ca voia sa o tot lungeasca si tot introducea cate o noua intriga, .... imi dadea senzatia ca si autoarea avea dureri de cap de pe urma propriei creatii. De aceea poate e o idee buna sa nu citesti manga.....desi cu toate neajunsurile grafica e superba si mare parte din poveste e interesanta.

Off topic : cred ca daca nu ar lungi exagerat o poveste multe anime si manga ar fi MULT mai reusite,
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 6 2004, 04:32 PM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm...va agitati pe aici ca un pepsi facut in romania...AS cele 3 oav...interesante !?....adica faptul de a nu spune nimic a unor interpretari aiuristice considerati voi superb !?...din ce am vazut eu ...adica la calitate de cacao grafica...idea cu forbiden love si tentativa de incest...ingeri care nu erau ingeri...atribuirea de gen ingerilor...reincarnari...Eu am ramas cu un dezgust al unei alt anime care nu exista decit cu numele...storyboard !?..cred ca autorul a batut cimpii intr-o seara de rataciri a neuronilor suprastresati...nu am citit manga-ul...dar nu-mi permit sa-mi umplu timpu cu lucruri neinteresante... AS e ceva atat de interesant ca si aventurile lu Gonza in Imperiul Dementei Sacre...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jun 7 2004, 03:17 PM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



sidonix..... :evil: :cry: ....nu ca m-as fi asteptat la altceva din partea ta....si pentru ca multe aspecte sunt subiectiv privite de fiecare intr-un anime nu o sa comentez serios ceea ce ai scris ...dar faptul ca tu consideri grafica de cacao m-a lamurit cu privire la celelalte consideratii ale tale. Atat manga cat si OAV-urile au o grafica super !!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jun 8 2004, 09:03 AM
Post #24


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Grafica e unul din plusurile seriei. Am cautat OVA-ul pt ca mi-au placut enorm artbookurile. Caracterele sunt superb desenate. O fi subiectul super SF, interpretare aiurita a unor simboluri biblice cum au facut japonezii in atatea si atatea cazuri, dar de aici pana la batut campii .... Chiar trebuie sa existe o logica perfect exprimata? De ce numai pt ca se foloseste cuvantul inger trebuie sa se incadreze in stereotipul de ingeras cu aripioare si nevinovat? Mie imi plac si fragmentele de idei .. lucruri nu perfect logice dar care iti schimba perspectiva. Te face sa te gandesti .. chiar daca in final nu-ti foloseste la mai nimic practic :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 8 2004, 02:22 PM
Post #25


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



alo...ple...vers care am vazut-o eu..era un vhs rip infect...si cred ca e aceeasi vers. peste tot....faptu ca au desenat frumos un inger sau caracter nu ma impresioneaza deloc...sunt atatea clone ce tind spre infinit....iar cum am zis... reject manga...am motivele mele...poate si faptul ca nu sunt otaku implicit...

PS:...consideratiile mele nu includ frumosul ca standard....nu ma atrage decit in antiteza cu uritul...ceva esential si primordial pt mine e exprimarea ideatica.....asta poate fi facuta prin multe alternative...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jun 8 2004, 04:10 PM
Post #26


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



"consideratiile mele nu includ frumosul ca standard"

Eu gandesc exact invers...pentru mine frumosul e cel mai imortant. Un aspect care imi place mult in anime este ca de multe ori chiar personajele negative sunt cele mai fascinante. Nu-mi plac deloc anime-urile in care apar personaje urate. Totusi e o conceptie interesanta.
"nu ma atrage decit in antiteza cu uritul" ...eu nu vad cum ar fi posibil ca cele doua notiuni sa nu fie in antiteza .... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 8 2004, 10:14 PM
Post #27


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...yuki...cred ca ai auzit expresia "extinde-ti orizontul"... e valabila si pt tine...o bestie este frumoasa pt o alta bestie.......valorile nu se schimba chiar daca forma difera...nu poti fixa o definitie perfecta a termenilor...de unde crezi tu ca incepe frumosul si de unde uritul ?!?.....ce crezi ca reprezinta frumosul !? ...hm...era o emisiune pe Discovery pe tema asta....se spunea ca "Frumosul" rezoneaza si este asimilat in mintea umana cu simetria formelor, liniilor, contururilor...hm...se poate divaga mult pe tema asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 8 2004, 11:40 PM
Post #28


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



stereotipul ca stereotipul, diana, dar lucifer, daca nu ma inseala memoria, era tot un inger ...
si daca iar nu ma inseala cunostintele de mitologie el se aseamana foarte mult cu prometeu din mitologia greaca ... el a fost izgonit din rai ptr ca a dat oamenilor cunoasterea la fel cum prometeu a dat in mitologia greaca oamenilor focul ...
tot aici, la mitologie putem vorbi si de teoria cu "zeii" extraterestri, si cu unul dintre ei alungat pentru ca ajunsese sa tina prea mult la paminteni ... nu mai vb de mitologia egipteana sau musulmana, unde apar si pe acolo cazuri de genul asta
cam seamana un pic prea mult ideile, nu?
btw si off topic ... stiati ca musulmanii au cea mai cuprinzatoare (nu stiu daca am folosit cea mai corecta exprimare) religie fata de celelalte? ... la ei exista un d-zeu ... allah, issus, budha, etc. fiind toti profetii lui
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jun 9 2004, 07:27 AM
Post #29


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Dar este un stereotip ca crezi ca ingerasii exista ca sa te protejeze. ca fiecare om are un inger personal care sta si se roaga pt el, si are aripiare moi si pufoase si sta in norisori moi si pufosi si mai si canta la harpa vesel si fericit. Asa imagini ma fac sa fug. De asta ma bucur ori de cate ori am ocazia sa vad si o alta abordare.

In legatura cu felul in care au fost desenate personajele in AS .. mi-e greu sa descriu ce m-a atras. Toate sunt fumos facute dar s-a apus accent pe amanunte ... hainele nu sunt simpliste, parul este superb desenat, unele expresii ..am trait multisor cu impresia ca a fost desenat de Clamp...dar se pare ca nu-i asa :(. Yeap ..la capitolul idee nu este perfect logic ... nu urmaresti firul evenimentelor si anticipezi in functie de trairile si sentimentele exprimate. Dar pe mine nu m-a deranjat .. poezia animeului a fost suficienta.

Sa ma leg si eu de frumos-urat .. cred ca am vazut si eu documentarul acela pe Discovery ... si parca tot acolo se atragea atentia la kitch-uri, acele obiecte atat de urate dupa bunul simt dar care au frumusete tocmai prin asta :P. Daca extindem ..un anime cu subiect vraiste si neexplicat si care te lasa in plop devine interesant tocmai datorita intrebarilor pe care le ridica, nu a celor pe care le elucideaza. asa ca nu logica conteaza, ci cat de mult ma face pe mine sa visez :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 9 2004, 12:48 PM
Post #30


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm...ma las de topicu asta...prea mult nonsens strica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 9 2004, 05:24 PM
Post #31


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



urat frumos ... u mean like picasso maybe?
sau bacovia parca? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 9 2004, 05:59 PM
Post #32


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ca sa nu ma mai strofoc eu sa explic va dau link pentru lamuriri experte cum stau cu ingerasii si reversul lor :twisted:

Ingeri - http://demons.monstrous.com/angel_hierarchy.htm

Demons - http://demons.monstrous.com/angels_and_demons.htm

...deci pina la urma ingerii nu sunt decit curieri...service delivery...munca josnica...nici macar nu iau comision :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 25 2004, 01:23 PM
Post #33


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



Din fericire pentru mine am vazut trilogia si pot spune ca este supeeeeerrrrrrr. Iar povestea de dragoste dintre Setzuna Mundi (aka Alexiel) si sora lui / ei / lui (wathever) este foarte captivanta si interesanta pt ca tocmai aceasta dragoste in provoaca pe Setzuna sa se duca in Infern si s-o aduca pe sorasa inapoi (precum Orfeu in antichitate, numai ca el nu s-a dus dupa sorasa /smile) Iar lupta si intriga sunt nemaipomenite. Si ca sa nu ma vb de faptul ca inegi si demoni vor lupta cot la cot pt a invinge raul supream care oricum este invins prin interventia divina a lui SERAPHIM. Ce mai este super....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jane Kenshin
post Aug 10 2005, 05:37 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: 8-August 05
From: Bucharest
Member No.: 1.718
Points: 2
Gender:



De manga ink nu m-am apucat..prea ocupata cu prima mea iubire manga Rurouni Kenshin , dar am vazut anime-ul si este de mult timp pe 'lista alba' ^_^ . M-am indragostit de serie din primul episod ..cu toate ca se IMPUNE o continuare , il consider si acum o capodopera. Nu numai datorita graficii si personajelor , ci si pentru atmosfera..desi anime-urile in general au ceva special , Angel Sanctuary are o anumita aura ..geez..nici nu stiu cum sa o numesc. OST-ul si sentimentele traite de personaje se imbina perfect. Si acum sa trecem la detalii.

Sara si Setsuna - initial ( adik in primele doua OAV-uri) l-am considerat cel mai fascinant cuplu din anime si am fost 90% de acord cu relatia lor..restul au fost indoieli ;) . Deja la ultimul OAV nivelul meu de toleranta a mai scazut (like hell..nu puteau sa pastreze o dragoste pura?!! De ce naiba nu s-au abtinut?)
Ramane totusi unul din cuplurile mele favorite.

Alexiel si Rosiel - reprezinta dragostea 'de un singur sens'..sau ma rog , obsesia lui Rosiel pentru ea si nimic mai mult.

Ingeri / demoni - stereotipic..asta e cuvantul care mi-a aparut in minte si n-a mai vrut sa plece. Ii dau totusi un punct in plus..de fapt doua puncte tipei care a facut manga (implicit povestea)..heck, am si uitat cum o cheama pentru faptul ca le-a dat personalitate si pentru ca atat ingerii cat si demonii sunt fara gen.

Kira si Setsuna - de departe cel mai bine realizate persoanje din anime , cel putin la nivel psihologic. Inca un motiv pentru care Angel Sanctuary este un anime original , autoarea / autorul a surprins cele mai traumatizante aspecte ale mintii lor , cele mai sfasietoare sentimente bla bla..ma rog, ii dau nota 10 la subiectul natura umana! si nota 20 pentru originalitate..

In concluzie , a ramas un anime extraordinar..si dincolo de faptul ca are majore tendinte comerciale , se vede ca a fost facut cu cap.
Gata , acum am terminat :D

Ok...nu prea am vazut o discutie pe baza persoanjelor. Cred k nu ar fi stricat anime-ului dak ar fi dat o oarecare explicatie in legatura cu Rosiel..de ce are o obsesie pentru sora lui si de ce isi doreste atat de mult s-o vada 'treaza?'. Iar Alexiel de ce a adormit in the first place? Eu asta nu am prea inteles.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Aug 13 2005, 08:27 AM
Post #35


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee help me...nu mai inteleg nimik..am vazut 3 Oav-uri..mai exista ceva in afara de astea si manga ????
Shi apropo de A.S dak as fii fost in locul Sarei as fi facut la fel...dar Rociel deja exageraza :unsure: Mi se pare un ticalos ciudat si misterios cu o dorinta mare de a ucide sentimentele oamenilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 13 2005, 11:38 AM
Post #36


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



si mie imi place Angel Sanctuary la nebunie, l-am vazut de nu stiu cate ori...Sara si setsuna sunt cel mai frumos cuplu care l-am vazut/citit vreo data.
Este cu siguranta o capodopera.Sigur atinge niste subiecte foarte delicate ( incestul, ingeri-demoni ), nu e pentru oricine, dar e incredibil.Toate personajele sunt faine, complexe, realiste, imi placeca actiunile lor sunt motivate, nici unul nu e doar rau sau bun ( fapt ceii umanizeaza ).
Este un anime provocator, in sensul ca te face sa te gandesti ceeste bine si ce este rau, cum pot fi definiti acesti termeni si cine are autoritate..., serios te pune pe ganduri
Jane, daca ti-a placut anime, NEAPARAT citeste manga, e excelenta si ai sa intelegi multe.
Rosiel isi iubeste sora si de aceia vrea sa o trezeasca, dar si din dorinta de razbunare.Alexiel a fost pedepsita pt ca s-a rasculat contra lui Dumnezeu si trupul si sufletul i-au fost separate, trupul inchis in cristalul ingerilor si sufletul reincarnat in Setsuna ( ea nu vrea sa se trezeasca pt ca ii place sa fie ca setsuna )
Mitsuki, din pacate pana acum nu sunt decat 3v eps... IIIIIIHHH
Daca vei citi manga, vei vedea care e povestea cu Rosiel, si sa vezi ca nu e asa de rau... oricum, el e tipul egoist, nu se gandeste decat la el
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jane Kenshin
post Aug 13 2005, 11:47 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: 8-August 05
From: Bucharest
Member No.: 1.718
Points: 2
Gender:



Well aid Emanuel..cat despre manga, am gasit un singur site..in care era pag cu pag si nu prea am avut timp sa citesc..dar in viitor ..oricum..AS e primul pe lista :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 14 2005, 12:26 PM
Post #38


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Jane, unii au manga completa, pe cd ( printre care si eu... ).O gasesti in bucuresti, eventual pot sa ti-o aduc si eu daca vrei, ca vin in buc pe 7-8 sept.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 14 2005, 12:33 PM
Post #39


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



angel sanctuary seamana foarte mult cu ayashi no ceres(la grafica ma refer)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Aug 14 2005, 11:22 PM
Post #40


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



plzzzzzzz spuneti mi si mie de unde sa downloadez manga-ul k il caut de 3 zile si nu am gasit nimik <_< <_< <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:53 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |