Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sokyuu no Fafner


yuki
post Oct 13 2004, 08:29 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



O noua serie mecha....nu e inca terminata. Nu e de recomandat celor care cauta ceva original. Nu aduce nimic nou , decat melodiile de la ending si opening.
Grafica seamana uimitor cu cea din Gundam Seed ( la inceput am crezut ca e un fel de side story ) . Primul episod incepe clasic ....personajul principal se vede nevoit sa piloteze un mecha. Feeling-ul e de evangelion si Rahxephon iar modul de operare al robotilor aminteste de Megami Kohousei. .....ce sa zic ... iti relaxeaza ochii, feeling placut daca nu-l privesti cu ochi critici. Nota buna la openig si ending.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Oct 14 2004, 12:16 AM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



Intr-adevar, OST-ul (ED/OP) merita 5 stele, cantat de Angela (care a facut si Stellvia). In rest Vrea sa para foarte real, daca ati observat, nu apare nimeni cu o culoare de par ireala sau ceva.

La inceput a fost story-ul frumos, avea un oarecare farmec propriu. Ideea de lume semi-post-apocaliptica este redata destul de bine. Se vrea insistenta pe partea psycho, dar it's failing miserably.

Acum, dupa ep13 pare-se ca revine 'in forta', dar in principiu nu este un anime pe care sa-l pastrez.

Am scos acum Gundam Seed Destiny ep1 dar n-am apucat sa-l vad inca /sweat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Oct 14 2004, 05:17 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



z-kun de acord cu tine, merita pastrat eventual OST-ul. Am vazut vreo 5 episoade din serii noi si mi ca iarna asta m-a apuc de revazut animeuri.
Nimic interesant, apropo de gundam nou e penibil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Oct 14 2004, 07:40 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



gundam nou - penibil. indeed
cel putin robotul lui Kira (?) este total lol /omg lanseaza un milion de bucati pe care le combina pe battlefield in timp ce restul se uita la spectacol... super lol.

Dar au bagat o gramada de tipe in serie (nu ma supara deloc) plus OST-ul isi mentine stilul. Probabil si de aici OST-ul este de salvat numai /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Oct 15 2004, 06:18 AM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



mda...eu as fi vrut o continuare care sa se axeze mai mult pe personaje nu pe gundamuri sau pe o noua poveste complicata....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 15 2005, 08:22 PM
Post #6


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mie mi-a placut enorm de mult, de fapt cred ca e cel mai bun mecha care l-am vazut pana acum, de fapt e o refacere a Neon Genesis Evangelion, eliminand chestiile psicho ciudate intr-o oarecare masura, si facand povestea mai pe inteles. Pe mine m-a impresionat foarte mult felul in care aceshti copii care au trait o viatza oarecum normala pana acuma sunt confruntati de-o data cu realitatea crunta, si fac tot posibilul pentru a-si apara paradisul, chiar se si sacrifica pentru acest lucru si nu plang si tipa si se smiorcaiesc ca Shinji si ceilalti din NGE, pentru nishte chestii idioate.
Recunosc ca nu e un anime original, de fapt nu prea sunt anime-uri originale, japonezii sunt vestiti pentru ca nu au originalitate, in schimb sunt vestiti si pentru faptul ca sunt in stare sa preieie o idee si sa ii dezvolte intreg potentialul.
Soukyuu no Fafner este un anime foarte bun, si cred ca va fi din ce in ce mai popular in anii urmatori.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 15 2005, 10:00 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Si eu sunt de aceeasi parere, un anime nu trebuie neaparat sa fie original ca sa fie un anime bun. Iar Soukyuu no Fafner este intr-adevar unul dintre cele mai bune serii mecha.
Si totusi sunt destule chestii originale. Mi-a placut relatia si atmosfera de pe insula. Adica majoritatea adultilor nu uitau ca sunt si parinti. Nu mai apar personaje dure care doar stiu sa dea ordine. Ai mai putin senzatia de erou principal decat in alte serii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 17 2005, 01:01 AM
Post #8


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Yup, lumea pare mai normala, mai realista chiar, dupa mine, iti da senzatia ca, asha s-ar putea sa fie. In plus sunt prezentate foarte multe personaje, dar nu se insista foarte mult pe nici unul, dar toate sunt destul de bine profilate, anyway it's great, sper sa se mai uite lumea la el, e TARE :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 8 2005, 07:08 AM
Post #9


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



oki ... ca un mare fan rahxephon ... despre care toti zic ca seamana cu nge ... mai putin eu care zic ca e mai bun :P ... trebuie sa vad si asta ... asa ca incepind de azi cand am reusit sa-l si iau cu ajutorul cuiva (se stie singur cine :P) caruia-i multumesc, o sa incep sa vizionez ... sa vedem ce si cum ... din ce ati spus voi aici se pare ca nu o sa regret.
ps. totusi nu cred ca ma voi uita vreodta la nge ca sa am si termen de comparatie :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 8 2005, 10:46 AM
Post #10


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Sper sa-ti placa Sokyuu no Fafner, e destul de interesant, dar trebuie sa-l vezi pana la sfarshit ca sa-l intelegi, are un sfarshit foarte reushit, in comparatie cu NGE, ar trebui sa te uiti si la NGE, nu cred ca te va impresiona prea mult dupa ce ai vazut RahXeophone si Fafnerul, dar nici nu te vei plictisi :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Mar 15 2005, 10:38 PM
Post #11


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Sunt de acord cu Ranma-kun...chestia e ca mai sunt niste intorsaturi de situatie cam FOARTE ciudate!In rest toate bune si frumoase un anime super...mecha action to the max /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 28 2005, 12:26 PM
Post #12


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Am vazut si eu 15 ep-uri.....vedeam ami multe...dar din cauza cuiva nu s-a putut.......grrrr :evil: :evil: .....interesanta serie.....nu prea am cerzut c-o sa gasesc un mecha care sa-mi trezeasca interesul. Exceptand faptul ca e inspirat din NGE, Raxephone si f. putin Gundam Seed...e chiar reusit....bine nu-mi place deloc ca Ferums nu au mai multe forme.....adcia sunt satul de Sphinx....ca aia de teren sunt prea putin importanti.....aici puteau sa fie si ei mai creativi

Axi......pai daca e asa nici eu nu ma uit la Raxephon....ca sa nu am de ce sa ma iau de ea si s-o compar cu NGE :P :P

Oricum eu rama la parerea ca un anime original este net superior unuia inspirat.....dar daca copia este de buna calitate merge.....dar mereu pe un loc secund

P.s: OST-ul e chiar super.....Shangti-La e super misto....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 28 2005, 07:41 PM
Post #13


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



bre scorp ... tu nu mai spune ca are putin din rahxephon pina nu vezi :P ... si ar trebui sa vezi ca merita ...
apoi asteapta sa vezi tot si apoi comenteaza ... lasa ca ti-l povestesc eu ca nu mai stau o saptamina dupa tine :evil:
cat despre copii si originale ... crezi ce vrei ... am mai avut discutia asta de 10 mii de ori ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 28 2005, 07:56 PM
Post #14


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Da nu-ti fac casa in pamant croat daca-l vezi fara mine :P.....si-o sa ma uit si la Raxephon.....cand o sa am timp........

Si discutia cu copii si originale poate fi dusa mult si bine........da nu cred ca are vro unu din noi chef de asa ceva......lenea asta :P :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 30 2005, 06:16 PM
Post #15


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Gata am terminat-o......misto serie.....e in capul listei la mine la genul Mecha......chiar mi-a placut......are tot ce-i trebuie.....mai ales un FINAL KLUMEA....ceva ce numai vazusem de mult la un anime. Ce-mi place mult e ca si personajele sunt definite klumea......ca dupa NGE , GW si GS nu credeam ca la un mecha o sa mai vad un personaj principal puternic.....sau personaje in general .

Ca personaje mi-au placut Soushi si Kazuki.....mai mult Soushi.....pacat ca el nu lupta direct.....desi in outro il arata il costumul acela special...da ma rog.

Unul din putinele minusuri....si este destul de mic.....e forma si aspectul Festum-urilor......puteau si ei sa faca mai multe tipuri....ca in realitate sunt numai vro 5-6.....si sa fie colorati ceva...sa arate si ei mai de Doamne Ajuta...ca auriul ala chiar devenea obositor la un moment dat

E o serie care merita.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Mar 30 2005, 07:25 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



poate i-au facut anume asa ca sa sublinieze faptul ca erau o entitate unica si nu indivizi. Adica mie imi dadeau impresia ca ar fi o picatura de metal topit. Poate tocmai de aceea si lipsa tipurilor de festum, si lipsa unei forme prea definite. ati vazut si cum vorbeau . Nu cred ca au fost facuti asa din lene sau lipsa de inspiratie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 31 2005, 08:32 AM
Post #17


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Mda.......am luat in considerare si aspectul asta.....ca ei se considera o singura entitate....etc..etc.....dar totusi....se putea ceva mai klumea.....oricum e facut misto
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 6 2005, 05:01 PM
Post #18


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hehe ... terminat de vazut de duminica ... mi-am amintit sa share the experience :P cu altii ... deci ...
intai remarc ca nimeni nu s-a aventurat sa discute despre festum si oameni ... despre natura relatiei dintre aceste doua (nu stiu daca putem sa le zicem)specii total diferite ...
avem aici o definitie si o idee noua a nonexistentei ... a colectivitatii, lipsei individualitatii ... vazuta ca nonexistenta. ptr festum nu exista individ, nu exista timp ... colectivitatea, totul traia ... indiferent de soarta catorva bucati din el ... la un nivel micro ar merge o comparatie cu organismul uman si celulele de la nivelul pielii ... foarte multe mor zilnic si totusi life goes on ... nici nu le simtim :P
revenind, festum in peregrinarea lor prin univers intalnesc specia umana caracterizata prin individualitate, dezvoltarea careia a plecat de la individualitate, desi si in cadrul societatii. festum e oarecum similar cu mult mai celebrul borg din star trek ... asimileaza ... si pina la urma invatza de la cei asimilati ... asta da nastere in ecuatia simpla a nonexistentei festumului la niste variabile impredictibile.
primul om care a inteles ce vor festum de la noi si cum se poate "lupta" cu ei a fost makabe akane ... ea s-a lasat asimilata urmand sa interactioneze cu festum si sa-i "invete" despre natura umana.
asa se nasc coexistentele om-festum.
tema anime-ului este nu degeaba intrebarea cheie "are u there?", e intrebarea care face diferenta intre existenta si nonexistenta.
in final festum invata despre ura, viatza si moarte, timp si apoi prin durere si frica se indivizualizeaza ... primul pas spre convietuirea speciilor ... si evident happy ending.
ps. despre personaje si altele alta data :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Dec 7 2005, 09:58 AM
Post #19


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut si eu aceasta serie... in sfarsit...

Ca si mecha, contine f multe elemente intalnite deja in Neon Genesis Evangelion si RahXephon, dar parca aduce si ceva nou in acelasi timp.

Cel mai mult mi-au placut primele eps, cele in care apare Hazama Shoko. Mi s-a parut unul dintre cele mai puternice personaje, chiar daca nu i se ofera destul timp in acest anime. Raspunsul ei, in momentul in care mama sa ii spune ca insula nu merita ca ea sa moara pt aceasta, chiar daca de asteptat, mi s-a parut sincer si simplu... si mai ales credibil. Nu moare pt insula, ci pt Kazuki. Gestul ei mi s-a parut admirabil.

Cat despre festum... am si eu o nelamurire... Festums sunt o entitate, right? "Nimic", dupa cum spun ei... Nu sunt umani (chiar daca in timp asimileaza forme oarecum umane). La inceput, la Sphynx forms, nu am inteles d c se compotau de parca aveau ochi, situati in regiunea capului. Adik, ei se intorceau dupa Fafner si dupa avionul "Human's Army" (asta in primul eps)... Eh... chiar nu pot sa nu fiu atenta la detalii... <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Dec 7 2005, 01:45 PM
Post #20


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Stau in continuare si ma uit la DVD-ul pe care sta frumos scris Sokyuu no Fafner 1-25 cu un marker negru...si ma gandesc daca sa-i mai dau sau nu o sansa.
Am urmarit din serie doar primele episoade acum ceva luni cand l-am downloadat...nu pot spune decat ca am reusit sa adorm de 3 ori cu anime-ul asta. Pe langa elementele imprumutate din alte anime-uri (lucru ce nu-l mai consider un minus de cand am vazut Argento Soma sau Dual) nu pot gasi nimic care sa ma atraga din nou la aceasta serie. Desigur, stau si ma gandesc ca poate e un caz gen Scryed, unde la fel am dormit prin primele episoade dar dupa episodul 10 deja nu ma mai puteam dezlipi de ecran...decisions decision...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:21 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |