Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Studio Ghibli


Il_Palatzzo
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 27
Points: 2



De Ghibli nu am vazut decat Porco Rosso (sau Crimson Pig), Laputa Castle In The SKy, Nausicaa, Grave of the fireflies, Spirited Away, Tonari No Totoro si cam atat..cred...oricum...toate au fost super...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Primul anime pe care l-am vazut de la Ghibli a fost "Whisper of the heart" si mi-a placut ca se mai fac si filme despre viata de zi cu zi, nu numai despre roboti, tehnologie, calatorii in timp si alte teme fantastice.

Mi se pare extraordinar cum se intampla cateodata ca lucrurile cele mai simple reusesc sa te emotioneze mai mult decat orice metafora ( nu ca filmul n-ar avea si el parte de metaforele lui). (Iar pisoiul ala gras si ingamfat e genial! :P ). Si chestia asta se poate aplica si la "Grave of the fireflies" - mi s-a parut o idee foarte interesanta+ muzica foarte potrivita mai ales spre final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Studio Ghibli inca mai pastreaza din esentza originala...si in Spirited away...am regasit ceva din Naussica,Laputa,Porcco.....Zborul....este o tema esentiala in majoritatea operelor Ghibli...e cel mai frumos sentiment pe care il poate trai o fiinta umana....liberate toatala...eliberare de orice te mai leaga de pamint...nu am vazut Grave of the Fireflys....insa o sa fac rost de el...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ai dreptate...nu ma gandisem la lucrul asta. Aproape in toate filmele de la Ghibli apare zborul...si in Kiki's Delivery Service, Whisper Of the heart, pana si in videoclipul On Your Mark.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 2 2004, 09:35 PM
Post #25


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Si poate va intrebati ca mine...cum vine Howls Moving Castle. Uitati trailerul asta...pacat ca are doar 20 sec.

http://zeri.dap.ro/howlsmovingcastle_preview.avi

are picioare :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Feb 23 2004, 01:00 PM
Post #26


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



am facut rost de 2 dvd din japonia d la ghibli studio..kiki's delivery si my neighbour totoro..
cine are p aici un dvd wr? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

toranaga
post Feb 24 2004, 12:01 PM
Post #27


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 51
Points: 2



Salut!

Ma intereseaza foarte tare DVD-urile pe care le ai. Da-mi un PM ca sa vedem cum putem face sa le copiem. Mai ai si alte anime pe DVD?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 27 2004, 08:19 PM
Post #28


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Am vazut si eu Only Yesterday ( Omoide poro poro ) . Desi am avut impresia ca nu-i pe gustuk meu s-a dovedit a fi un anime foarte bun. pur si simplu degajeaza energie pozitiva. Mi-a placut foarte mult. BTW, a observat cineva muzica ce apre in acest anime....sa juri ca e romanesca. Oricum e de prin partea asta. Se face referire la muzica maghiara, dar aceea e alt gen. Plus ca si ending-ul e un fel de balada japoneza - un cantec traditional.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 4 2004, 10:59 AM
Post #29


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Aseara am vazut Grave of the Fireflies...parca urmaream documentar pe discovery depre w.w.2...o pictograma despre viata locuitorilor Japoniei in momentul capitularii...imi aminteste de Berlinul sub asediul aliatilor...mizeria umana se releiefeaza perfect in astfel de momente de criza in civilizatia umana...e trist dar adevarat...lupta pt existenta e principalul aspect pe care se pune accentu prin cele 2 pers. frate si sora...un lucru mai arata filmul...faptul ca Japonia dupa capitulare era redusa la ruina, insa prin munca si sacrificiul natiei nipone au ajuns la un nivel incredbil al civilizatiei...oare noi vom ajunge vreodata sa punem binele natiei inainte de interesu' personal !?...jeesh...greu credibil...daca nu imposibil..natie de latini aroganti :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Nov 4 2004, 01:58 PM
Post #30


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



to bogdragon: anime nu inseamna numai roboti uriasi si fete cu sanii mari sau caractere cu okii mari si freze tzepoase. anime e un un stil japonez de animatie, care poate fi tradtitionala, sau cell-shaded, si incorporeaza cam toate elementele de mai sus, desi in unele anime nu vei gasi de de ex caractere cu okii mari. sunt anime serioase, si anime copilarejti. ghibli are un stil propriu. putem sa spunem anime in stil ghibli :D

tot de studio ghibli dar mai recente ar fi the cat returns (sau cat returns a favour) si howl's moving castle (aparut anul asta si regizat de.. the man himself: miyazaki). despre howl's moving castle am citit cateva review-uri pe net si ziceau k e mai bun decat mononoke hime si spirited away... k ar fi ghibli's best work. l-a vazut cineva? si daca da ce parere aveti de el?

mononoke hime e anime-ul meu favorit, detronand orice altceva am vazut (dap, mi-a palcut mai mult decat gits, k multi se pare k il au pe asta favorit). ma ajteptam la un film slab cand l-am vazut prima oara, nejtiind nimic despre el, pt k dupa prima vizionare sa devina my no.1
n-am vazut anime-urile mai veki de la ghibli dar o sa incerc sa fac rost de ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 4 2004, 05:34 PM
Post #31


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



shuin ...nu inteleg de ce il contrazici pe bogdragon si ii dai dreptate in acelasi timp !? jeesh... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Nov 4 2004, 11:02 PM
Post #32


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



uffff, ai inteles gresti sid. nu il contrazic si ii dau dreptate in acelaji timp.
din postul lui, io am dedus k pt el anime inseamna roboti uriasi si fete cu sanii mari, un stereotip destul de des intalnit (pt altii anime inseamna doar oki mari, par tzepos etc... sunt multe stereotipuri). io am zis doar k anime nu inseamna NUMAI ce a zis el. that's all.

acum revenind on-topic a vazut cineva howl's moving castle?
despre the cat returns, am vazut doar k pe tzur l-a dezamagit un pik. nuj de ce dar presimt k tenshi will love it ;) anyway l-a mai vazut cineva?

off-topic (again...): fate am vazut si io de-abia acum ur signature... cumva din xenogears? ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Nov 10 2004, 11:32 PM
Post #33


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nu a vazut nimeni Howl's moving castle pentru ca va fi lansat in Japonia dabia pe 20 noiembrie, si noi vom pune mana pe el (versiune dvdrip ca altfel nici nu ma gandesc) peste cateva luni cred. Oricum, pana atunci uitati un trailer mai lung aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Nov 15 2004, 11:45 AM
Post #34


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



seen the trailer... what can i say... impressive!
filmul intr-adevar nu a aparut inca, insa a fost aratat full length in niste prezentari speciale in japonia. exista si 1 review pe net.
din cate am inteles e despre o gajica ce a fost transformata in batranik de 1 evil wizard or smth.
se pare k e ACOLO, la acelasi nivel cu spirited away si princess mononoke.
acum, numai de ar aparea mai rpd... nu mai e mult; 5 days pana la premiera in jap.
cu siguranta unul din cele mai asteptate anime-uri ale anului, alaturi de innocence!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Dec 16 2004, 04:09 PM
Post #35


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Am vazut Spirited de 4 sau 5 ori cred si inca m-as mai uita. Genial.

Superbe si Mononoke, Totoro, Nausicaa, Laputa (desi imi pare rau ca se distruge orasul :( ), Porco Rosso plus Pom Poko (trist :( ).

Pacat ca oamenii de pe aici nu dezbat si simbolurile si ideile din filmele Ghibli, realizarea lor (de ex mie mi se pare ca nausicaa, porco rosso si poate filmele lui Miyazaki in general au finaluri grabite, dupa punctul culminant baga prea repede finalul).

Mai am de vazut jumate din Future Boy Conan. Interesant. Si trebe sa fac rost si de celelalte. Ghibli rules oricum, si ESTE anime at its finest cum s-ar zice.

Anime inseamna multe, nu numai ce e comercial si popular (sper sa nu puna mana americanii pe Ghibli si mai ales gunoaiele de la Disney care spala creierul la copii - prefer ca viitorii mei copii sa se uite la anime mai cu batai si sange, ex Kenshin sau Trigun, sau chiar Now and then, here and there decat Disney care te fac prost in caz ca nu te-ai nascut asa :evil: - daca, copii americani ar putea fi mai prosti decat sunt, sigur e datorita Disney - GUNOI).

Can't wait for Howl's Moving Castle :shock: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Dec 16 2004, 04:41 PM
Post #36


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



dupa cum majoritatea jtiti, howl a fost lansat acum aproape o luna in jap.
Some facts:
- Japan Times i-a acordat nota 4.5/5 (spirited away a primit 5/5)
- a spart recodrul de incasari in jap, in weekendul in kre a fost lansat, detronand Titanicul (k o comparatie filmul cu cele mai multe incasari prin anii 80-90 a fost E.T., apoi a fost detronat de Mononoke Hime, care la randul lui a fost detronat de Titanic. Acum un alt film Ghibli detine recordul)
- de curand a castigat premiul publicului la a 37-a editie a Sitges Film Festival, tinut in Spania
- printre comentariile unora care l-au vazut, a fost nemultumirea k finalul e grabit si nu reuseste sa explice anumite lucruri care trebuiau clarificate (nota: cam toate filmele ghibli au final grabit asa k era de ajteptat)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 13 2005, 05:15 PM
Post #37


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



Grave of the fireflies aka. Hotaru no haka este poate cel mai cutremurator anime creat de Ghibli vreodata...
Cel putin ending-ul este unul care iti da lacrimile..
Din cate stiu este pe primul loc la"most sad anime ever",desi unii spun ca ar fi Saikano..(poate doar ultimul episod)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SHUZ
post Aug 28 2005, 02:06 PM
Post #38


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 28-August 05
Member No.: 1.764
Points: 2
Gender:



Am vazut toate filmele de la studio ghibli (aproape toate inafara de hotaru no haka). Vreu sa spun ca toate au fost foarte reusite...
UN mic top facut de mine al filmelor facute de Studio ghibli :) :P...
1.Spirited Away
2.Whisper of the Heart
3.Only Yesterday
4.Howl's Moving Castle
5.Mononoke-hime
6.Tonari no totoro
7.Castle in the Sky
8.Nausicaa
9.Porco Rosso
10.Ocean Waves
Primile 7 10/10... Ultimele 3 8.5/10 :D


IN fine, cred ca nu am pus toate filmele... :P









Chihiro: You don't remember your name?
Haku: No, but for some reason I remember yours.



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Sep 2 2005, 09:39 AM
Post #39


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



La mine ordinea e cam asa:

1.Spirited Away
2.Tonari no totoro
3.Howl's Moving Castle
4.Porco Rosso
5.Whisper of the Heart
6.Mononoke-hime
7.Castle in the Sky
8.Nausicaa
9.Kiki's Delivery service
10.Grave of the fireflies

She and her cat e OK dar eu zic ca nu se poate include intre celelalte capodopere Ghibli, in primul rand ca nu e regizat nici de Miyazaki nici de Takahata. E f bun pt un debut dar nu e in aceeasi liga cu greii Ghibli.

N-am vazut inca Ocean Waves si Only Yesterday. Iar din Future boy Conan nu am vazut decat 15 episoade. Uite daca stau acum sa ma gandesc Conan aduce un pic cu Now and then Here and there dar evident nu are aceeasi nota dramatica, ce e fain la Ghibli optimismul debordant - exceptand filmele lui Takahata care sunt triste. Grave este cutremurator si nu cred ca ma voi mai uita la el vreodata. Too sad.


Later edit: uitasem sa scriu de Kiki :)

This post has been edited by ibarbar: Sep 3 2005, 06:30 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Sep 2 2005, 12:50 PM
Post #40


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Hey...de cand nu mai imi arunc ochii p`aci...in sf ceva interesant si frumos de discutat..Ghibli...mmm..prea frumos sa am cuvinte...primul care l`am vazut a fost Laputa castle in the sky si a fost super, mult mai interesant si decat animele noi..sau chiar unele destul de vechi..s`a mai zis p`aci si sunt total de acord ca sunt anime foarte complexe si pur si simplu le ador. Preferatul meu este Kiki`s delivery service, mi`a placut ideea la nebunie.
De fapt, toate cate le`am vazut mi`au placut la nebunie....cum le zic eu"sunt dulci" :wub: :wub: :wub:

din pacate si din motive stupide, nu le`am vazut pe toate produse de stdiourile Ghibli ..dar am sa o fac... :D

si nu consider Spirited Away un anime pt copii...nush ce cred altii, dar eu chiar am vazut o esentza in el <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:48 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |