Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Megami Kouhosei (Candidate for Goddess)


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu stiu cati l-au vazut, dar e un anime superb. Ar putea fi considerat mecha, dar actiunea nu se bazeaza pe lupte & stuff. Grafica e forte reusita, dintre cele mai bine realizate. Felul in care sun realizati mecha e destul de diferit de Gundam si alte astfel de serii. In primul rand sunt construiti asemeni unor femei si sunt mult mai placute privirii, adica nu dau impresia ca ar fi o arma , destinata razboiului. Personajele principale ( veti fi "surprinsi" dar ) sunt tot de 15-17 ani. Se pare ca e o caracteristica a genului mecha. Atmosfera e total diferita de alte anime mecha, adica nu e dinamica, ci din contra destul de linistita. E mult mister , care ramane nedezvaluit, seria nefiind terminata. Inamicii sunt si ei destul de ciudati..niste creaturi numite "victim" , si cred ca nu intamplator au aceasta denumire. La capitolul muzica lasa de dorit. Din nou pacat ca neterminat :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Nu am vazut decat OAV 1 din el. Pare interesant, imi place atmosfera aia de mister. Aici mai merge cu piloti de 15-17 ani pentru ca ei inca se mai antreneaza in Goddess Academy (parca asa ii zice) si de fapt nu sunt declarati piloti de mecha. Pe deasupra mai trebuie sa posede nu stiu ce abilitati numite EX (sau cei care poseda acele abilitati sunt numiti EX, nu stiu exact). Cam asta am inteles eu din primul OAV.
Grafica, mai bine zis stilul, se potriveste cu povestea iar muzica din intro mi se pare reusita. Intotdeauna melodiile simfonice ma duc cu gandul la ceva grandios, maret si mi se par cele mai potrivite pentru povestile ce se petrec in spatiu. Deci pentru mine e perfect :)
Din ce am vazut pe net se pare ca producatorii nu mai vor sa continue seria ca cica nu au avut feedback pozitiv o_O Pacat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



yuki, acesta este cel mai bun exemplu de film mecha in care are sens prezenta pustilor (de, sunt la scoala).
Seria are puternice elemente mecha dar pe partea de academie se comporta ca un High School Storie (adica fete dragute, baieti ce se iau la bataie etc.)

Pe partea de mecha sincer nu il suport. Grafica facuta pe calculator (strident chiar) si lupte neinteresante.
Insa pe partea de comedie, antrenamente si viata de zi cu zi este chiar reusit (este cea ce ma atras la aceasta mini serie). Eu unul asi edita partea de lupte si asi muta povestea intr-o scoala japoneza contemporana.

Era sa uit, in aceasta serie este prezenta o cat girl (no dog boys alowed ;))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



academia se numea GOA ( Goddess Operator Academy ). EX era abilitatea pe care trebuiau sa o posede toti candidatii.
Pe mine nu m-a deranjat graficA CG dar cum spuneai nu pentru asta mi-a placut cel mai mult acest anime, ci pentru atmosfera pe care o degaja. Mi-a placut foarte mult personajul principal, Zero....desi nu erau personaje care sa nu-ti placa. Mi-a placut foarte mult si imbracamintea pilotilor, s-a renuntat la costumele spatiale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Am vazut seria asta. Tocmai cand ma gandeam ca poate va fi ceva interesant s-a terminat. N-am ramas cu o impresie deosebita. Anime de vazut doar odata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Stai putin yuki, abilitatea aceia de EX parca trebuia evitata la piloti. Ceva cu incompatibilotatile cu "zeitele" si ii faceu pe piloti sa isi piarda controlul (ceva pe aproape).

Apucate neaparat de Trigun, este un serial ce are de toate: comedie, drama, actiune, comedie, idei filosofice si sa nu uit comedie.
Grafica este exact cum trebuie iar poveste este spusa bine. Pentru mine face parte din categoria lui Cowboy Bepop si il recomand celor ce au indreagit aceasta serie din urma.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Misa parut pur si simplu un mecha....si...nimic mai mult.
Numai NGE imi venea in minte...astfel ca abia daca mam putut concentra sal urmaresc....Prea mare asemanarea....MULT prea mare.Zero-Shinji....lol
Intradevar....grafica este deosebita...dar....
Si a ramas neterminat.....pacat..intradevar.
Au aparut dupa NGE...multe serii mecha...NGE impunand o directie.Totusi....punand in balanta RaXephon cu Candidate(Megami kouhosei)...:)
Marog.....este totusi un anime interesant.Cu o grafica mai mult decat placuta.
[img]http://store6.yimg.com/I/animebooks-com_1759_23243207[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Si io il cataloghez...ca un alt mecha cu grafica bune...Nu iese cu nimic in evidenta..cel putin asa vad io lucrurile..
Io nu ma gandeam la NGE....ci la Blue Gender ..cand il vedeam!! :lol: 8)Nus de ce nu vreti sa va atingeti de seria asta....va garantez ca nu aveti ce regreta!!!hmmmm sau poate nu aveti de unde sa o luati..yapari ;) ..!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



mie nu mi s-a parut deloc ca seamana cu NGE...poate doar ca se incadreaza in aceeasi categorie de anime - mecha. Iar Zero e chiar opusul lui Shinji ca personalitate. ganditi-va numai ca Zero a venit de buna voie la GOA , chiar vrea sa devina pilot iar Shinji a fost practic fortat sa piloteze Eva. As putea sa mai adaug o multe alte diferente.
O sa incerc sa iau Blue Gender.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Kaoru, chiar ca ti-ai ales un anime care foarte ciudat (NGE) cu care sa compari Candidate for Goddess. Nu este exact animeul definitoriul pentru acest gen.
Directia la care te referi ca o impune NGE in genul mecha eu unul nu o vad. Poate un pic la modul de desenare al robotilor (devin ceva mai organici in forme), in rest nimic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



probabil se refera la faptul ca NGE are o puternica tenta psihologica, actiunea si luptele cu mecha fiind mai mult fundalul, universul in care traiesc personajele. Tocmai prin acest lucru NGe este special si diferit de animele din genul mecha.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sunt de acord cu Bogdan..Toata lumea zice ca Nge..."reprezinta" mecha..sau ca impune un anumit tipar...Io zic ca acesta este inexistent, singurul mecha care sa semene cat de cat cu Nge este Rahxephon...

Genul definitoriu pt mecha...sunt clar...seriile Gundam (Wings, Seed,X..etc)
Aceste serii pot fi definite ca fiind mecha clasic...si in nici un caz Nge(pe care l-as cataloga ca un mecha cu o idee iesita din comun..)...

CFG..este interesant..insa nu iesein evidenta cu nimic....just another mecha...cu grafica buna..


PS ..Nu-s de ce nu s-a facut discutia asta la Topicul de Mecha!! Ar fi bine sa fie mutat de aici!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Asemanare intre Candidate for Goddess si NGE... hmm , o catalogare cam neinspirata avand in vedere diferentele dintre ele ; in ce priveste NGE ca reprezentant Mecha ... in afara de Rahxephon cu care seamana izbitor , probabil de asta au fost facute unele confuzii pe forum intre cele doua animeuri ( au fiost oameni care au facut posturi in care vorbeau despre NGE si il numeau Rahxephon ,si invers) , in rest , nu am mai vazut sau auzit de altele ( asta nu inseamna , neaparat, ca nu exista) . Si acum fiind vorba de mecha , termenul este oarecum fortat in cazul NGE , deoarece partea "mecanica" nu este asa de dezvoltata ca in Gundam , FMP etc. si chiar Candidate for Goddess , unde stii sigur ca ia de a face cu niste roboti ; gigantii din NGE erau fiinte din carne, oase si sange ( si cat sange :twisted: ) , adevarat ca unitatile eva aveau cabluri de alimentare , capsule unde sa stea pilotii insa si un "blindaj" ( care pana la urma se dovedeste a avea un alt scop ) insa in ansamblu , erau bio nu mecha ;) .
In concluzie , NGE nu reprezinta , nici pe departe , genul mecha.

Revenind la Candidate for Goddess ... are grafica buna , in rest insa nu ma impresionat cu nimic , mi s-a parut prea echi , copilaresc , comun in privinta folosirii minorilor in scopul apararii Universului :P :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



yuki, daca la asta se referea Kaoru, atunci da, are dreptate. Privit din acest unghi, actiunea capata acea "tenta psihologica" iar luptele se dau mai mult in interiorul personajului decat in afara. Totusi nu asi putea considera acest lucru ca o noua directie ci mai mult ca o amplificare a unui element deja existent in mecha, chiar si la cele slabe (acel conflict cu el insusi pe care il manifesta pilotul, fie de ordin moral sau filosofic).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



ce anume ti s-a parut ecchi ? Sau poate confunzi termenul ( sau poate eu il confund ) ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Eu fac confuzie :P , vroiam sa spun prea "dragalas" - fetite cu urechi de pisica ( ar trebui sa existe si un termen pentru a numi aceste insusire , fizice, animale ( de felina in general) pe care le au multe personaje din anime-uri .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Zi pur si simplu "cat girl". In japoneza sa incetatenit un cuvant special pentru acest lucru (nu il stiu insa, banuiesc ca este ce am scris mai sus, scris in nipona). Cea ce stiu este ca exista un gen (poate suna prea mult) dedicat acestor trasaturi ce este foarte apreciat de japonezi (si de mine). Oricum am observat ca aceste trasaturi sunt de obicei conferite unor personaje pentru a li se arata feminitatea (dragalasa si independenta, la nevoie cu gheare).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Apr 30 2004, 02:52 PM
Post #18


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut si eu cele 12 episoade ale "seriei".Destul de interesante dar nici numa asteptam la mai mult.Pacat ca nu a fost terminata seria,ar fi avut ceva potential atat din cauza ideii cat si din cauza felului in care a fost transpusa ideea.Nu-i deloc originala dar asta n-o impiedica sa fie interesanta sau chiar apreciabila.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Feb 1 2006, 12:02 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Tocmai am terminat de vazut aceasta serie , micuta ce-i drept si poate incomplet dezvoltata :angry: . Este exact ceea ce se doreste a fi , respectiv o scoala de instruire a viitorilor piloti fara ( prea multe) conflicte de ..personalitate ( aici face exceptie Hiead - desi nu dezvaluie prea multe , lasa sa se inteleaga ca trecutul sau este destul de sangeros si intunecat , respingand orice forma de "citire" , chiar mai mult il provoaca la duel pe seniorul insarcinat cu pregatirea sa .. :o ) Nici nr 88 nu face expectie , motivul misterioasei sale acceptari de catre Ingrid a tot fost amanat catre un sfarsit /punct culminant care..a uitat sa mai vina .Tooo bad ! :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Jun 29 2006, 12:50 PM
Post #20


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Mda.. Am terminat de vazut seria azi-noapte..tot asteptam sa aflumai multe despre trecutul sangeros (probabil a ucis mai multi oameni pt a-si salva viata) a lui Hiead si despre acel viitor al omenirii, despre acceptarea lui Zero, despre puterile celorlati din grupa de 5 (se zicea ca-s cei mai buni, dar nu am vazut niste calitati deosebite ale celorlalti), despre amintirile pierdute s.a.m.d. Dar am terminat de vazut episoadele si n-am aflat nimic :( Merita terminata seria...eram curioasa de ce deznodamant dau lucrurilor.. :angry: Well..just another disapointing night...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |