Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noir pareri pro si contra


Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Hai sa deschid eu discutia.
Noir.
Stiu ca sunt multi carora li s-a parut super seria asta. Scrieti aici de ce , ce v-a impresionat , ce v-a surprins , ce ati apreciat.... dar si ce nu v-a placut.... ca are si ea minusurile ei : eu as zice ca sunt episopadele alea de la incepur menite sa te faca sa te obisnuiesti cu personajele , dar care nu reusesc decat sa te plictiseasca....nici o legatura unul cu altul , cate un subiect rerlativ simplu care se rezolvba in alea 20 de minute alocate episodului....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



+ lipsa sangelui
+ coloana sonora
+ unele scene de lupta

- restul scenelor de lupta
- unele personaje
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Urfe, ti-a placut lipsa sangelui?
Ai facut o gresala sau este pe bune. Elaboreaza!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Noir pt mine este o idee dezvoltata destul de bine. Nu m-a deranjat lipsa sangelui nici nerealismul luptelor (care totusi sunt spectaculose). Accentul este pus mai mult pe personajele principale si pe legatura dintre ele. Primele episoade sunt plictisitoare, dar dupa aceea povestea devine chiar interesanta. Sound-ul este superb (OST-ul de la Noir este preferatul meu). Fianalul este iar un plus. Si inca ceva: seria asta am privit-o din exterior ca un spectator, desi mi-a placut nu m-am implicat. Cred ca asta a fost intentia..o povestire nu un action...si daca e asa, lipsa sangelui devine de inteles.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

d r k
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 125
Points: 2



Noir….hmmm, dat fiind ca il am inca proaspat in memorie( multumesc Lothar :D ), cred ca o sa-mi dau si eu cu parerea.
Plusurile cred ca ar fi grafica( de, e o serie destul de noua si evident lucrata), sunetul( cu adevarat un soundtrack impresionant, putin prea repetitiv la inceput poate), unele povestioare de la ineput care nu ti-au placut Fate( cea cu pictorul, cea cu batranul din KGB- “Stray Cat”, cea cu unchiul lui Mireille- “A Bouquet for Mireille”) care sincer sa fiu mi s-au parut mai bune decat cea principala care a fost putin prea monotona(minus).Minusurile…ei bine, impresia mea a fost ca seria a fost mai lunga decat ar fi trebuit sa fie…poate datorita intentiei de a reda lumea intr-un mod destul de realist…Unele scene a la Rambo au fost putin prea trase de par( in special in episodul cand se bat cu Heartless Assasin- pustoaica merge pur si simplu spre o mare de bad people sa o salveze pe Mireille, iar inamicii pur si simplu nu reusesc sa nimereasca de la o distanta relativ mica); sa nu ma intelegeti gresit, stiu ca exista un element de supranatural care justifica anumite scene, insa cateodata nu mai tinea. Overall, si eu am o impresie buna despre aceasta serie, dar nu a reusit sa ma tina in tensiune episod cu episod ca X…
PS Lipsa sangelui mi s-a parut chiar suparatoare in unele scene.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Boieru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: --
Member No.: 76
Points: 2



Ce sa zic si eu ?
OST-ul e superb, toata lumea e de acord. (apropo OST de la HACK e facut de aceeasi)
Mie mi-a placut pe ansamblu desi sunt de parere ca chestia principala care ii lipseste e suspansul, tensiunea, mi se pare ca nu reuseste sa te tina in priza, e frumos desenat, povestile sunt destul de interesante (chiar daca nu cele mai bune), dar eu dupa 2-3 episoade trebuia sa fac pauza ca ma cam plicitseam. Ma intorceam apoi cu placere la serial dupa vreo 2 zile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu, nu am facut nici o greseala. Mi-e pana aici (Urfe ridica mana pana in dreptul fruntii) de sange in anime-uri, si nu numai. Imi aminteste de un film serie B/C unde sunt varsati litri de sange pentru fiecare impuscatura. Felicitari celor care au realiazt Noir.
O idee trebuie sustinuta de imagini sugestive, dar nu si gratuite - si chiar mai mult. Lipsa lui aduce seria mai aproape de realitate (asa ca nu treceti lipsa lui pe lista cu gafe/nereusite din serial), deoarece in cazul unei morti, cum sangele nu mai este circulat de inima, curge, cu mici exceptii, putin (ca sa nu mai spun ca nu 'tasneste' la intrarea/iesirea glontului, pentru ca nu avem 3-4 atmosfere in vasele sangvine).
Un exemplu cu ceea ce as prefera sa vad intr-un anime care presupune morti? O realizare ca 'Lista lui Schindler'.

d r k> cand ti s-a parut chiar suparatoare lipsa sangelui? Nu te vad lipsit de imaginatie sau intelegere. Deci?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

d r k
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 125
Points: 2



Urfe, si eu sunt la fel( sau cel putin aproape la fel) de dezgustat de ra^urile de sange din unele anime-uri, iar in cazul Noir-ului am subliniat ca doar in anumite scene pur si simplu se simte lipsa unei pete rosii, nu neaparat a unui jet interminabil de lichid rosu. Cand creierasul meu vedea unele scene imi spunea ca trebuia sa mai fie ceva acolo. Daca tot au pus accentul pe realism...cred ca niste sange aplicat cu simt de raspundere ar fi completat imaginea...Totusi intr-un anime cu pistoale, impuscaturi etc. se cam cere...Geeeez, destul despre sange!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Daca iti este rupta vre-o artera importanta sangele tasneste la o distanta destul de mare (poate un metru). Dar in cazul unei "flesh wound" nu vad de ce ar face-o. Asa ca animeurile au exagerat (si intr-o directi si in alta) acest lucru.
Inima nu se opreste instantaneu in cazul unor rani (exceptand cazul cand chiar inima este distrusa), iar daca ai material alb peste o rana deschisa cu siguranta acesta se va murdari de sange. Inteleg de ce esti satul de sange dar la un show precum acesta lipsa lui exagerata este suparatoare.

Ar mai fi ceva, in scenele in care apare ceva sange, parca acesta nu are culoarea de rosu. Imi da impresia ca este apa colorata nu sange. Pun acest aspect pe grafica ajustata pe calculator.

Off topic:
Cea mai buna si realista scena de impuscaturi o gasesc a fi scena din Jin Roh cand in canal eroul foloseste o mitraliera de calibru mare. Se vad urmele de iesire a gloantelor, sangele dar nu acea explozie stupida a corpurilor.
Cea mai prosta cred ca o gasesc in Noir, o scena cu scari de piatra. (poate ca sunt si alte scene in alte filme mai proaste dar acum imi sta in minte acest serial)

Lasand la o parte acest aspect, asi vrea sa imi afirm si eu parerea despre acest anime.
M-a plictisit si ma surprin in acelasi timp. Unele episoade sunt superbe altele sunt jenante. Curiozitatea ma facut sa vad aceasta serie pana la capat, dar sfarsitul ma dezamagit. Mult "build-up" pentru nimic.
Cred ca mi-a placut partea de inceput mai mult in care erea vorba de Noir ca asasini platiti decat de toata poveste cu Soldatii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



chestia cu sangele nu e o caracteristica a filmelor noir?

anyway, acum vroiam sa spun doar...

NOIR RULES!
KIRIKA IS THE SHINIGAMI.
I'm a worshiper.

partea serioasa tre sa astepte post-ul urmator. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Parerea mea ca este mai mult o caracteristica a noi generatii. Pana si seria Ghost in the Shell tinde spre curatenie (contrar filmului). De, copiii trebuie sa nu fie expusi la sange decat dupa 18 ani.

Sau te referi la filmelor noir in genereal si nu la Noir in special. Daca da, explica. Nu pot sa spun ca am vazut prea multe filme din acest gen (da cateva exemple chiar) asa ca nu mi-ar strica cateva lamuriri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



QUOTE(bogdragon)
Parerea mea ca este mai mult o caracteristica a noi generatii. Pana si seria Ghost in the Shell tinde spre curatenie (contrar filmului). De, copiii trebuie sa nu fie expusi la sange decat dupa 18 ani.

Sau te referi la filmelor noir in genereal si nu la Noir in special. Daca da, explica. Nu pot sa spun ca am vazut prea multe filme din acest gen (da cateva exemple chiar) asa ca nu mi-ar strica cateva lamuriri.


filmele noir in general. *shrug* don't ask, I'm just tellin' like I heard it.

mai exista si o teorie - lipsa sangelui ca simbol, de ex pt lipsa umanitatii.

prima oara cand mi s-a parut intr-adevar interesant e cand Kirika e ranita in ep 7 si desi noi nu vedem sange, scaunul pe care statuse in masina e super patat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Ahem . Chestia aia cu lipsa simbolica a sangelui mi-am imaginat-o si eu .
Uite , alta treaba simbolica : atunci cand trage cu arma , se aude focul , nu arata daca nimereste , dar dupa aceea arata cum cade pe jos masca gaurita la jumatate in frunte de un glontz si rupandu-se in doua .... Indivizii aia mascati simbolizeaza si ei ceva , identici si toti mascati , lipsa de identitate , intr-un cuvant LUMEA sub toate aspectele ei , oamenii , calatori prin viata , alaturi unul de alul fara a se cunoaste , mergand catre acelasi final inevitabil indiferent de drumul pe care il iau , toi impinisi de o mana nevazuta catre un obiectiv absurd , insa niciunul cu puterea de a se opune. Toti sfarsesc in acelasi fel; masca simbolica , conduita in societate , cade in fata mortii , se rupe in doua. Glontul , simbolizand adevarul , trece mai departe .....NOIR , brat al Divinitatii pe pamant , acel element necesar pentru a mentine echilibrul vietii . Noir este un instrument , un simbol , o modalitate de a concepe si de a accepta dreptatea divina .... materializata in chipurile si bratele celor doua tinere, ea poate exista in constiinta oricarei fiinte umane ... Noir de fapt nu exista .....oricine poate fi Noir in momentul in care constientizeaza acest lucru. De aici si absurdul conflictului dintre Kirika , Mireille si Cloe .... ma scuzati daca am scris gresit numele lor ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Vad ca sunt persoane ce cred in aceasta explicatie. Personal, Noir nu mi-a dat insa aceasta impresie. Aceasta teorie implica un nivel de control asupra detaliului foarte amanuntit, ce eu nu il vad a fi prezent (sau poate nu il vad.).
Cand ma gandesc la Noir, primul serial la care ma duce gandul este Hellsing. Si in acest seria apare pseudosimbolism ce este menit doar de a impinge poveste mai departe (poate chiar in mod fortat).
Daca spuneti ca sunt prezente atatea simboluri, spuneti-mi si mie despre ce se refera Noir in general: adevar, viata-moarte, destin, existenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Fate, cam mult simbolism ai gasit in Noir. Postul tau imi aduce aminte de un comentariu la poeziile lui Eminescu :D. Nu cred ca Noir are ceva cu Divinitatea. Este o idee creeata de oameni pentru a sprijini puterea oamenilor. In schimbul servicilor ele primeau plata. Si ucideau pt oricine avea suma necesara. Itr-adevar erau educate de mici sa creada ca ceea ce fac este justitie, dar indiferent cum o privesti crima ramane crima, unori justificata dar de cele mai multe ori nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Tocmai am terminat de vazut Noir-ul. O sa sar peste enumerarea lucrurilor care nu mi-au placut si o sa
trec direct la ceea ce m-a impresionat cel mai mult: relatia dintre Kirika si Mireille. In atmosfera
rece si detasata a serialului, singurul lucru ce aduce o nota de caldura e prietenia dintre ele. E
surprinzator cat de bine sunt redate sentimentele celor doua avand in vedere zgarcenia dialogurilor si
faptul ca, in marea parte a timpului, personajele comunica prin privire si gesturi. Muzica, desigur,
face si ea minuni. Cum ar fi aratat Noir-ul cu alta coloana sonora?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

d r k
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 125
Points: 2



Nu inteleg de ce va-ti grabit sa dezaprobati interpretarea lui Fate, care mi se pare pe cat de curajoasa, pe atat de plauzibila. Indiscutabil in Noir se afla destul de mult simbolism, iar Noir nu e nici primul, nici singurul...poate asta doar pentru ca e foarte greu de perceput, in special la o singura vizualizare. Diana, comparatia ta cu un comentariu la poeziile lui Eminescu e foarte potrivita si de aici rezulta intrebarea mea: de ce sa nu ridicam (anumite) animeuri la standardul de arta? De ce sa nu fie mai mult decat niste desene animate? Inca un exemplu de anime incarcat de imagini simbolice ar fi "Samurai X"( povestea cu inceputul).
Impresionant Fate ;) ....pacat ca te-ai limitat la o singura scena din serial.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Anime-uri la rang de arta le-am ridicat pe alea de la Ghibli. Le ador. Comparatia cu un comentariu la poeziile lui Eminescu am facut-o pt ca n-am inteles niciodata de unde scotea profa mea de romana atatea intentii bune dintr-o amarata de poezie care nici nu imi placea (eu prefer Toparceanu, pe Eminescu l-am lasat de mult deoparte - prea am fost stresata cu el in scoala). Am inteles tot ce a vrut Fate sa spuna si inteleg logica simbolurilor pe care le-a gasit, dar nu cred ca realizatorul a gandit chiar asa de departe cand a facut anime-ul. Eu nu pot ridica Noir la rang de arta desi mi-a placut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Am si eu o problema cu definitia de arta.
Pentru ca daca analizez din punct de vedere subiectiv un anime, atunci definitia de arta devine subiectiva si deci proprie doar mie.
Daca insa fac o analizare obiectiva atunci trebuie sa am un sablon bine definit, o scara de departajare bine delimitata si in final rezum definita artei la o ecuatie matematica.
Deci cu Noir cum facem? Este film de arta pentru ca lipsa sangelui arata dezumanizarea personajelor, atunci si AngelNine este un film de arta (film ce il gasesc oribil). Daca interpretam insa individual serialul atunci fiecare poate sa ajunga la alte concluzii.
Pentru mine toate animeurile au ceva arta in ele. Doar ca in unele o vad mai bine decat in altele. Iar la modul general, majoritatea decide (EX: filmele Ghibliad sunt recunoscute de majoritatea oamenilor, daca nu toti, ca fiind "de arta" si nu doar ca spune unul, doi asa zisi critici cinematografici). Contra EX: Gozila, desi a incasat bani grei, este recunoscut de multi ca fiind o porcarie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



QUOTE(Fate)
NOIR , brat al Divinitatii pe pamant , acel element necesar pentru a mentine echilibrul vietii . Noir este un instrument , un simbol ,  o modalitate de a concepe si de a accepta dreptatea divina .... materializata in chipurile si bratele celor doua tinere, ea poate exista in constiinta oricarei fiinte umane ... Noir de fapt nu exista .....oricine poate fi Noir in momentul in care constientizeaza acest lucru. De aici si absurdul conflictului dintre Kirika , Mireille si Cloe .... ma scuzati daca am scris gresit numele lor ...


1. (cel mai simplu) nu, nu le-ai scris gresit. :)
2. si eu cred in Noir ca instrument al Divinitatii. (de fapt, dupa cum spuneam, cred in mai mult de atat, da' nu asta e ideea acum.)
3. de ce spui ca Noir e in oricare dintre noi? da, da, discutie metafizica... bring it on.
ok, da, in masura in care noi suntem totul, da, evident. :)

Diana, *talking very New Age* bog, "arta" inseamna calitate. dar ce inseamna calitatea e o alta discutie. heh. cred ca estetica se ocupa cu asta.

nu , acum serios, in my book "arta" e data de profunzime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 03:51 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |