Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> FUSHIGI YUUGI


edinaa
post Dec 10 2006, 10:42 AM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



acest anime mi-a fost recomandat sa-l vad si am auzit atatea lucruri bune despre el incat m-am hotarat sa-l vad.
pana acum am vazut doar 7 episoade si este intr-adevar foarte interesant si ceea ce imi place la acest anime este ca: are de toate: dragoste, umor si actiune.
este genul meu de anime pe care imi place sa-l vizionez.
sunt foarte curioasa sa vad ce se mai intampla.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Apr 4 2007, 01:08 PM
Post #22


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



In sfarsit,mi-am facut putin timp sa imi spun parerea despre acest anime,pe care l-am terminat...FY THE BEST...
Mi-a placut povestea extraordinar de mult,inca ma gandesc la acest anime,si ma bucur ca am avut ocazia sa-l vad,mi-a placut atat de mult incat il voi mai urmari o data cel putin...
Faptul ca povestea se desfasoara in China antica,este si mai interesant...
Miaka un personaj bine conturat,mi-a placut de ea,in schimb a avut un defect...vroia mereu sa faca ceva bun,singura,si facea numai prostii...dar de asta exista Tamahome,my favourite,care intotdeauna are grija de ea.Tamahome este genul de personaj pe care eu il ador,mereu pregatit pentru orice,numai ca sa-i salveze pe cei dragi...
foarte trist momentul in care isi gaseste familia omorata,dar infrunta situatia,si merge mai departe,pentru a o proteja pe Miaka...M-am bucurat ca au ramas impreuna,ca iubirea lor a infruntat toate piedicile.
Hotohori mi-a placut ca personaj,dar nu mi-am dorit niciodata sa fie cu Miaka...m-am bucurat ca a gasit-o pe Houki,si au avut un fiu :)

Mi-au placut toate personajele,ce sa mai...Nuriko,Tasuki,Chichiri(sa zicem ca nu m-am innebunit dupa Chiriko,Mitsukake,poate pt ca nu s-a pus foarte mult accent pe personajele lor),Taiitsukun(care m-a facut mereu sa rad) si Nyan-Nyan...
Nakago,l-am urat cat am putut,abia asteptam sa-l vad murind,dar mi-a parut rau cand a murit...oricat ar fi suferit(mi-a parut rau,ca a avut o astfel de copilarie),nu avea nici o scuza,nu trebuia sa se comporte asa...Iar Yui,putea sa moara macar putin :P m-a enervat mult tare personajul ei,desi ea suferea mult,si era influentata,dar inevitabil,ma enerva,insa a avut si ea un final fericit...Nu are rost sa vb despre toate personajele,pt ca as scrie un roman...cel mai mult mi-a placut Tamahome,si apoi Miaka,povestea lor de dragoste a fost extraordinara...
Acest anime,mi-a ramas in suflet,nu m-am putut dezlipi de la calculator,vroiam sa ma las,asteptam finalul unui episod,dar mai vroiam unul si inca unul,si cam asa mi-am pierdut 2 nopti,dar a fost prea frumos,a meritat,am ras(la mii de faze,de ex cand Tamahome intra in camera la Miaka sa vb cu ea serios,si o gaseste
(IMG:http://img159.imageshack.us/img159/8643/bscap000mt4.th.jpg) (IMG:http://img74.imageshack.us/img74/6156/bscap001ck6.th.jpg) (IMG:http://img230.imageshack.us/img230/9349/bscap002iq5.th.jpg)
si nu numai),am plans (cea mai emotionanta faza,cel putin pe asta mi-o amintesc,este cea pe care a zis-o si Kismet,cand Hotohori vrea sa-si imbratiseze fiul,dar nu poate :( )
Finalul acestui anime a fost unul perfect,Tamahome ramanea Tamahome,impreuna cu Miaka,in lumea ei(desi as fi preferat sa ramana in lumea lui interesanta,fara griji,ar fi dus o viata frumoasa),dar a trebuit sa vina Ova,si sa imi strice socotelile :( Pana la urma eu parca tot nu am avut situatia clarificata...Taka = Tamahome :? Adica...nu stiu,mie mi se parea ca nu ar fi aceeasi persoana,nu stiu,cel putin in ova 2,cand a aparut Tamahome(the fake one),mi-am zis ca nu e acelasi,Tamahome si Taka sunt persoane diferite...plus ca numele de Taka nu mi-a placut,m-am obisnuit cu Tamahome 55 de ep,si apoi...
Pe Miaka au transformat-o intr-o adevarata femeie,mai ales in ova 3,in care mi se parea foarte frumoasa,mi-a placut finalul lor fericit,dar mi-ar fi placut ca ea sa ramana cu adevaratul Tamahome...dar am fost foarte multumita si cu Taka(pt ca intr-un final tot Tamahome ar fi,chiar daca e mai complicat pt mine),asta e,super final,au avut si un copil,s-au casatorit...nu am mai avut ce sa cer de la acest anime,s-a terminat cum mi-am dorit...

(IMG:http://i163.photobucket.com/albums/t293/Noliy/fushigi.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Oscar
post Jun 20 2007, 05:51 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 17-June 07
From: Iasi
Member No.: 4.480
Points: 56
Gender:



Buna Minna ,stiu ca cest anime a fost auzit sau poate chiar vazut de multa lume !Asa ca nevazand nici un topic asemanator pe aici ,m-am hotarat sa va prezint acest anime:


*Genre: Shōjo, Bishōnen
*Authored by Yuu Watase
*Serialized in Shōjo Comic
*No. of volumes 18
*No. of episodes 52
~Mai cuprinde si~:
1.OVA: 1: 3 episodes
2.OVA: 2 :6 episodes
3.OVA: Eikoden:4 episodes


! Story!
Miaka Yuki o eleva obisnuita de junior high ,care fiind ocupata cu studierea ptr examenele de liceu,a fost trasa dintr-un accident intr-o carte chinezeasca ,cu numele de :"The Universe of Four Gods".Acolo ea a descoperit ca se afla int-o tara antica ,care seamana cu China, Konan, si tr sa devina preoteasa unuia dintr cei 4 zei :zeul din Sud ,Suzaku.Ca preoteasa ea are datoria de ai aduna pe cei Sapte Razboinici ai lui Sukaku, care trebuie sa fie protectorii ei. Odata ce ei vor fi adunati ,preoteasa il va invoca pe Suzaku si va aduce pacea intre tarile Konan si Kutou .Dar asta se dovedeste a fi mai greu decat pare.Dealungul calatoriei multe greutati sunt infruntate ,deoarece prietena cea mai buna a lui Miaka ,Yui Hongo intra si ea in carte ,devenind rivala ei ,preoteasa zeului Seiryuu din Est ,al tarii Kutou . Preoesele si razboinicii lor dau dovada de curaj si talent in incercarea de a invoca primii zeul lor,intalnind tragedii si trinfuri de-a lungul drumului.

Asta este o poveste despre o adolescenta obisnuita care este trasa intr-o carte si ajunge intr-un taram antic si misterios .In cele din urma isi da seama de sema de datoria ei, in calitate de fecioara a lui Suzaku , una dintre cele 4 creaturi mistice ,de-a proteja Konan si de-a gasi pe cei 7 luptatori.
In aceasta calatorie ea descopera adevaratul sens al prieteniei ,al dragostei si sperantei.



:) Asa ca sper ca acest topic sa va reaminteasca de Fushigi Yuugi sau sa va indemne sa-l vedeti ptr. ca este un anime cu multa comedie,romance,actiune aprope tot ce ar putea contine, mie mi s-a parut foarte sweet! Please enjoy,si mai ales astept parerile voastre! :D Bye! :wub:
(IMG:http://i69.photobucket.com/albums/i73/kamin_photos/Fushigi%20Yuugi/a_11871.jpg)(IMG:http://i69.photobucket.com/albums/i73/kamin_photos/Fushigi%20Yuugi/a_12681.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 20 2007, 07:06 PM
Post #24


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Deci, Oscar, cum ti`am mai zis... Decat uitatul pe forum, e mai util sa folosesti Search in All Forums , scriind titlul corect. Este a doua serie la care faci topic, si la care, evident, mai este unul.
Si posteaza poze mai mici... :)

Topics merged.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post Jun 29 2007, 05:08 PM
Post #25


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



si mie imi place fushigi yuugi. am vazut toata seria si mi-a placut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 5 2009, 09:52 AM
Post #26


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



l-am terminat si eu de vazut. Un anime foarte bun, mi-a placut mult - imi place mult cum deseneaza Yuu Watase. comedia este excelenta - sunt momente i ncare am ras cu lacrimi, iar personajele foarte placute - favoritul/a meu e Nuriko :D . Myaka seamana mult cu Usaghi - se vede ca serialele au rulat in aceiasi perioada.
ce as avea eu sa ii reprosez este in primul rand lungimea - din pacate, cred ca seria e prea lunga, si treptat incepe sa isi piarda tonusul. Daca se termina dupa 26 eps cred ca ii dadeam 5 stele. Problema e ca treptat, glumele incep sa devina obositoare, iar anumite scene se repeta in disperare - saracii Myaka si Tamahome cred ca sunt cele mai napastuit cuplu ever - abia trec peste o problema, ca apare alta - I love but I can't love you, Tamahome!!! Myakaaa!!!. Dupa o vreme devine un pic prea mult - chiar si pt un shoujo. In plus, la un moment dat aparesi o faza cam aiurea - everybody wants to rape myaka - mai intai Nakago, apoi Tomo, apoi geamanul.... common guys...Sa nu mai vorbim ca primul personaj principal care moare e Nuriko :(. Episoadele bune incep sa alterneze cu cele mai putin bune...
Ca alte puncte pozitive - mi-au placut the bad guys - nu neaparat foarte complexi, dar bine conturati si cool - in special Nakago, iar finalul este surprinzator de bun, si fara o batalie epica de 30+ eps.
De remarcat este si influenta exercitata de acest anime - Twelve kingdoms are o poveste destul de similara.
Inca nu am vazut ova - am inteles ca este mai slaba - nu stiu poate am sa o vad mai tarziu
In fine FY poate nu e chiar un clasic, dar este un anime foarte bun, care merita vazut, mai ales pt fanii shoujo/fantasy 4/5

PS: as zice ca animeul asta s-ar incadra mai bine in categoria Fantasy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:56 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |