Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Misa, Un Personaj Controversat

Ce parere aveti despre Misa?
 
[ 5 ] ** [8.93%]
[ 15 ] ** [26.79%]
[ 11 ] ** [19.64%]
[ 5 ] ** [8.93%]
[ 20 ] ** [35.71%]
Total Votes: 56
Guests cannot vote 

Trickster
post May 9 2007, 07:02 PM
Post #21


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Yup, brilliantly well put :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Wind Slayer
post May 9 2007, 09:32 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 31-March 07
Member No.: 4.048
Points: 221
Gender:



Ok, am ajuns la o concluzie...dupa ce am citit ce ati scris, am ajuns la concluzia... (suspans)..............ca Misa = cliseu :lol:
Da nu-i asa??? Ca pe mine asa m-ati convins (nu prea greu...) :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 9 2007, 09:43 PM
Post #23


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Iti zic eu ce mai enervant decat "ok", Unknown: e "cum vrei tu" dar sa revenim la Misa ca deja incepem sa o dam off-topic si lumea posteza doar ca sa se afle in treaba :P
Daca voi vreti sa credeti ca Misa este un cliseu nu aveti decat. Probabil ca eu cu vederea mea ingusta nu am mai vazut blonde brunet de inteligente si indragostite pana peste cap pana acum. Dati-mi voi un alt exemplu de "Misa". Dati-mi mai multe mai bine ca daca e cliseu ar trebui sa aveti cateva sute de exemple macar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post May 10 2007, 08:03 AM
Post #24


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Omg ! Cat am ras :D !!!!111

"Nu e chiar un cliseu. E adevarul. Daca ai fi fost vreodata indragostit cu adevarat ai fi stiut asta. Iar Misa se comporta in anime exact ca si cum ar fi indragostita."

Misa se comporta ca si cum ar fi o psihopata :D. Nu incepi si omori oameni fara sens doar pentru iubire. Misa era cam proasta...genul de om care nu stie prea multe si nici nu intelege prea multe. Ideea e ca sacricifiu asta care il face si faptul ca e all cutey-cutey o face sa para draguta dar la baza e.... poate un cliseu sau un personaj cu calitati contradictorii(egoista-dar da anii din viata ei pentur light).

Baka, sincer nu mai miscat deloc cu alt cliseul forumist :"vederea mea ingusta"(poate perceptia sau imaginatie ingusta) daca vrei sati susti punctul de vedere adu argumente nu ne pune pe noi sa aducem contra argumente.

P.S. Povestea oricum e FOARTE trasa de par... cad 2 death note-uri i n humna world in acelasi timp dar totusi al doilea cade prea tarziu ca Misa sa-si razbune singura familia. Misa isi da 3/4 din viata pentru ceea ce un om normal nu ar face. Misa fara sens omoara oamenii fara sa simta nimic chiar daca nu este genul pe personaj foarte inteligent si foarte calm.etc...etc...sa nu dau spoilere din manga....

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 10 2007, 08:23 AM
Post #25


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Animal:
QUOTE
P.S. Povestea oricum e FOARTE trasa de par... cad 2 death note-uri i n humna world in acelasi timp dar totusi al doilea cade prea tarziu ca Misa sa-si razbune singura familia. Misa isi da 3/4 din viata pentru ceea ce un om normal nu ar face.


Misa nu s-a gandit sa foloseasca Death Note-ul pana cand nu a auzit de Kira. Cred ca pur si simplu nu a fost interesata de el, neavand dorinta de putere. Si cred ca nu i-a trecut prin cap ca l-ar putea folosi la razbunare.

Cat despre sacrificiu... nu ai face-o tu... :P altii o fac zilnic... exista acte de eroism in lume, oameni care-si risca viata pentru a face lucruri bune, nestiuti de nimeni. Pe de alta parte, cati dintre noi nu ar vrea sa-si dea o parte din viata, pentru a o prelungi pe a cuiva drag. Ideea e, ca in lumea reala nu poti face asta, dar daca s-ar putea, sunt multi care ar face-o.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post May 10 2007, 09:57 AM
Post #26


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ok, vad ca s-a discutat o gramada aici...hai sa imi dau si eu cu parerea.
da, parerea mea e ca misa tinde cam spre cliseu, totusi reuseste sa ne surprinda. a gasit un mod de viata care i se potriveste si se complace asa.
cat despre sacrificiu...tot ce crede misa in mod constiente iubirea, pentru ea asta e forta si ar face orice ca sa o mentina. inclusiv sa isi sacrifice propria viata. punct.

QUOTE(Animal @ May 10 2007, 09:03 AM)
Misa era cam proasta...genul de om care nu stie prea multe si nici nu intelege prea multe. Ideea e ca sacricifiu asta care il face si faptul ca e all cutey-cutey o face sa para draguta dar la baza e.... poate un cliseu sau un personaj cu calitati contradictorii(egoista-dar da anii din viata ei pentru light).
*



misa pare proasta. faptul ca evita in mod constient parti ale realitatii pentru ca mintea ei sa nu sufere e altceva. nu stiu daca ati observat, dar cand era vorba sa il ajute pe light, misa se "destepta" subit si facea niste chestii de te minunai. cat despre relatia ei cu light, eu cred ca subconstient ea stia adevarul dar il reprima. de ce? pentru ca ii facea viata mai simpla. si noi facem chestia asta de multe ori, poate nu la nivelul asta, doar ca sa ne simplificam viata si sa nu suferim. poate misa stie ca nu mai este cale de intoarcere, asa ca de ce sa se complice?

e adevarat, ca persoana, sa o am toata ziua dupa mine as bate-o de as rupe-o :D . nu e pe gustul meu. daca as fi barbat nu mi-ar placea genul ei. totusi la multi prinde bine un love slave pe pat in dormitor cand ajungi acasa. e prea matzaita si ia prea rar initiativa in viata de zi cu zi, dar lui light chiar asta ii trebuie. mai bine de atat nici ca se putea pentru el...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 10 2007, 02:04 PM
Post #27


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Shinju a atins niste probleme interesante, pe care putina lume le observa.

Faptul ca Misa e desteapta, chiar foarte desteapta as zice. Am vazut-o cand a actionat ca Kira si a reusit sa ajunga la Light. Apoi, ganditi-va cat de bine s-a descurcat cu Higuchi, cat de bine si-a folosit avantajele. A obtinut totul intr-un timp foarte scurt.

Faptul ca umbla prin casa in lenjerie si plange dupa Light e alint. E o situatie comoda, asa cum zicea si Shinju. E convenabil, depinde de cineva, si ce atat de rau in asta? A fost o fata cu cariera, poate ca nu vrea ca toata viata sa faca asta. Asta o face plictistoare si enervanta, si pentru mine. Dar atunci cand e nevoie, iese repede din starea asta si actioneaza. Poate o vom mai vedea in actiune, cine stie...

E un personaj controversat pentru ca are calitati si defecte duse la extrem. Dar nu e un personaj care sa nu se potriveasca universului Death Note, pentru ca si ceilalti, Light si L sunt construiti cu caracteristici extreme.




User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 10 2007, 02:47 PM
Post #28


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Exista mai multe feluri de destept...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 10 2007, 03:59 PM
Post #29


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(Animal @ May 10 2007, 09:03 AM)
Baka, sincer nu mai miscat deloc cu alt cliseul forumist :"vederea mea ingusta"(poate perceptia sau imaginatie ingusta) daca vrei sati susti punctul de vedere adu argumente nu ne pune pe noi sa aducem contra argumente.


De ce sa nu va pun pe voi sa aduceti contra-argumente? Ce e asa de greu sa dai exemplu de inca un personaj asemantor Misei.
Tocmai faptul ca nimeni nu mi-a dat un astfel de exemplu este argumentul meu!
Ce argumente poate da cineva pentru a demonstra ca un lucru nu este cliseist? Eu spun ca nu este cliseista deoarece nu am mai intalnit pe cineva ca ea. Ce ai vrea sa fac mai mult? Sa ma uit la toate anime-urile din lume ca sa pot zice: "Da mai, nu e cliseu sigur ca eu le-am vazut pe toate si Misa e unica"!
Come on, you can do better than this... hopefully :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post May 10 2007, 04:30 PM
Post #30


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



LOL...ok, acum vad si eu acest topic... acum...pai, de ce Misa = cliseu??? Si ce daca e blonda? Doar se zice ca blondele is proaste, da majoritatea blondelor sunt vopsite...sa stiti... de exemplu, daca e s-o luam asa, fiecare are fire blonde...pe dinauntru sau pe dinafara...tot aia e...
Acum sa fiu si eu on topic, mie imi este mila de ea...adica, isi risca viata si Light inca nu o IA DE SOTIE!!! ESTE SCANDALOS!!! STRICATOR LA CER!!! Ar trebui sa o ia de sotie din prima clipa!!! Sau dupa cel mult un an...is deja de 3 ani impreuna si nimic!!! Nici macar logoditi!!! Si vorbesc de anime, adica, nu vi se pare cam nedrept? Sa fii autorul unui anime (inspirat TOTAL din manga) si sa nu il faci altfel??? Come on!!! E vina aluia care a creat manga si a aluia care a creat anime-ul pentru cum a ajuns Misa...nu e vine ei!!! Ar trebui sa va fie rusine sa spuneti ca este cliseu...BAKA, acusi ajungem sa te platim pentru ca esti avocatul ei :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post May 10 2007, 05:01 PM
Post #31


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



You guys are giving way too much credit to this char...De unde pana unde atatea sentimente deep si atatea lucruri controversate despre ea? Asta imi aduce aminte de un interviu luat lui Mircea Eliade despre opera sa 'La tiganci'. Oricum, faza a fost ca reporterul tot ii spunea 'e adevarat ca ati folosit cele 3 fete ca ursitoarele care etc', in acest moment Eliade foarte surpins raspunde 'Poate, nu stiu dar poate'. Ceea ce am vrut sa zic este ca Misa nu e deloc atat de controversata, faptul ca unii vor sa o vada asa e treaba lor.

Rolul ei a fost bine stabilit de la inceput. A fost un element pentru plot si nimic mai mult. De aceea pe parcursul seriei nu evolueaza prin nimic si este acelasi personaj plat de la inceput.

Nu poti numi dragoste ceea ce simte ea pentru Raito. Ea nu il iubeste ca pe un barbat ci ca pe un ideal. Deci nu prea pot sa inteleg explicatile voastre cum ca ea sacrifica totul pentru el, pt ca nu o face pt el o face pt puterea lui iar asta nu mi se pare deloc nobil.

din cauza ei moare Rem(asta asa ca sa fie cireasa de pe tort), care era un personaj interesant in ciuda faptului ca era Shinigami. Ca sa nu mai vorbim de modul stupid in care a omorat atatea persoane nevinovate, aratand astfel ca nu mai aveam puterea de a gandi singura sau de a lua decizi ajungand astfel un mic robotel(o sa ma arunc si o sa zic ca asta nu denota un nivel de inteligenta ridicat...but hey maybe it`s just me XD).

Baka man uitate la orice anime cu un pic de fanservice si o sa vezi nu una ci sute de Misa. Un exemplu pe care pot sa ti`l dau este Momoko din Sumomo mo momo mo. Nu are parul blond dar are aceasi obsesie fata de un baiat pe care nu l`a cunoscut inca. Vei vedea ca exista extrem de multe asemanari intre cele doua personaje.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 10 2007, 05:11 PM
Post #32


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu aveam de gand sa postez aici intrucat Misa Misa ma lasa indiferenta, dar postul lui yuuko este super si exprima exact si parerea mea: Misa este total neinteresanta ca si personaj in Death Note. Voi ii acordati o prea mare importanta. Ea nu evolueaza deloc, iar obsesia ei pentru Kira, nu Light, este departe de a se putea numi iubire...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 11 2007, 04:22 PM
Post #33


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Obsesia Misei poate ca este cliseista, insa nu si ea per total! Intra-adevar, nu o sa neg faptul ca fete obsedate gasesti in toate anime-urile, insa nu sunt precum Misa.
Oricum, mai am inca de vazut din anime si nu sunt la curent cu toata evolutia ei. O sa vizionez anime-ul in continuare si o sa revin cu o noua parere sau o sa aduc noi argumente la ceea ce am sustinut pana acum.
P.S. Nice post, Waste ^^ Kinda funny, it amused me :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 11 2007, 04:47 PM
Post #34


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Sa scris mult de cand nu am mai trecut aici, yuuko postul tau ma lasat profund impresionat ai reusit sa vezi problema din toate unghiurile si sa dai un raspuns pe masura. Ai dreptate nu este un personaj evolutiv si nici prea mare implicatie in poveste nu are si in cazul in care se implica ea ceva nu merge bine.
Baka ma bucur ca esti deschis la mine si dispus sa iti susti in continuare parerea :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post May 11 2007, 05:53 PM
Post #35


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Cum scriam mai devreme...este SCANDALOS!!! STRIGATOR LA CER!!! Eu in locul ei as spune: Loghto kun, ori ma iei de sotie, facem cativa prunci si traim fericiti pana la adanci batraneti si eventual eliminam toti criminalii, ori merg direct la Near si Mello si le spun totul. :P
Da ea e prea Baka...se pare ca Baka man apara pe cineva cu ADEVARAT Baka... Baka girl & Baka man are siting in a tree... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 11 2007, 06:07 PM
Post #36


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



:lol: I LOL'D..... Waste nu ar srtrica sa vii si tu ceva argumente mai serioase :P . Daca ai fii in locu ei ai spune asa dar nu esti :P asa ca trebuie sa stai in banca ta si sa comentezi de acolo :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post May 11 2007, 06:11 PM
Post #37


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



OK, atunci, cred ca e BAKA ca nu-i spune asta lui Light...zau asa...se lasa folosita ca un robotel...eu cred ca e BAKA pentru ca nu face cum am zis eu...dar mai cred si ca Light tine la ea...chiar daca Misa il baga in mult prea multe chestii...majoritatea probleme :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Wind Slayer
post May 11 2007, 06:18 PM
Post #38


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 31-March 07
Member No.: 4.048
Points: 221
Gender:



LOL waste... deci tu asa ai face? Si mai LOL...
Acum sa fiu on topic, Misa = cliseu reiese si din teorema lui moa...
Prostie (la patrat) + neatentie (la patrat) + Near X (ori) Mello + dragoste prea mare pentru Kira...nu pentru Light = CLISEU!!! :lol:
Capiche??? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 11 2007, 06:48 PM
Post #39


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



I LOL'D again :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 11 2007, 08:20 PM
Post #40


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Hei, Waste, Misa is pretty, she can be my Baka girl :P
Asa ca daca ma mai suparati mult si o faceti cliseu o pun sa va scrie numele in Death Note! :))

By the way, pe mine nu ma veti putea convinge ca Misa e un cliseu :P Si stiti de ce? Pentru ca nu e :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:46 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |