Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> The Weathering Continent, (Kaze no Tairiku)


axi
post Dec 31 2005, 12:21 PM
Post #1


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



Filmul de la Bandai, din 1992, ne duce intr-o lume post apocaliptica, a la Mad Max, pe un continent candva infloritor, acum in ruina, unde cei cativa supravietuitori, printre care si cei 3 eroi ai nostri: Tieh, Lakushi si Bois supravietuiesc cu greu unei vieti f dure.
in calatoriile lor, ei se intalnesc cu vestigiile unei civilizatii vechi, acum disparuta, care aveau un cult al mortii f dezvoltat, construind ptr mortii lor un oras imens, plin de capcane si dupa zvonuri plin si de comori nemaivazute (care alimentau imaginatia banditilor ce traiau in cete pe intinderile continentului).
ajunsi in oras, cei 3 trebuie sa lupte atat cu banditii cat si cu o misterioasa si inspaimantatoare putere, care pana atunci nu mai lasase pe nimeni sa paraseasca orasul in viata.
mi-a placut cum e desenata Tieh, e ceva gen Elf, Lakushi este o printesa care a fugit in lume, iar Bois este tipul barbarului Conan. aceste personaje se completeaza destul de bine totusi desi sunt atat de diferiti.
fundalul sonor mi-a placut, desi filmul e destul de scurt ca sa fi apucat sa ma obisnuiesc cu el.
per total, vi-l recomand, e destul de scurt si intens incat sa nu regretati o ora pierduta din viatza voastra.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 2 2006, 02:34 PM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



(IMG:http://img3.anidb.info/pics/anime/1698.jpg)

Filmul chiar este scurt... mult prea scurt if u ask me. Abia incepe ca se si termina. Nu am sesizat aproape deloc coloana sonora.

Imi place ideea anime-ului, toata povestea cu orashul mortilor... de fapt nu as zice orashul mortilor, pt ca pare un orash al vietzii. E ceva f interesant pt ca in acel loc s-au pastrat urmele unei civilizatii disparute. Imi pare rau doar ca nu au dezvoltat mai mult subiectul acesta... mai multe info despre zeul care pazea orashul si despre cum s-au pastrat sufletele acolo ar fi fost mai mult decat binevenite.

Grafica mi se pare f asemanatoare cu Ai no Kusabi. Facand abstractie de genul caruia apartine fiecare din cele doua anime-uri, Tieh seamana f bine cu Yason. Si vorbind despre personaje, acestea nu sunt conturate aproape deloc. Tot ceea ce stim este ca Tieh a coborat de pe un munte, ca Lakushi este de provenientza nobila si ca Bois calatoreste cu ele. Din nou, as fi dorit mai multe info.

All in all, e simpatic si merita vazut macar pt acel orash ciudat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shingo
post Jan 3 2006, 03:06 AM
Post #3


Fighter in the Wind
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 146
Joined: --
From: Bruxelles/Belgium
Member No.: 53
Points: 152
Gender:



The Weathering Continent sau Kaze no Tairiku
Pe cat de confuz e pe atat de frumos mi sa parut.
Povestea e situata in mijlocul uneia mai mari provenita din seria de nuvele a lui Tanaka Yoshiki acelasi scriitor care a creat The Heroic Legend of Arslan si Sohryuuden.
Grafica impresionanta si caractere care desi nu au un background solid se completeaza foarte bine.
Caracter preferat: Bois sau Boyce
Citat prefarat: "All people return to the earth, regardless of their gender," Bois
Per total un film f bine realizat dar care te lasa cu o uimitare dorinta de mai mult si cu o serie de intrebari al caror raspuns poti doar sa-l presupui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 13 2007, 06:53 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



L-am gasit destul de plictisitor. Nu conteaza ca e scurt ci mai important, ca in ora aia nu reuseste sa para altceva decat un episod din ceva mai mare. Ma asteptam la ceva mai mult, detalii despre continent, despre civilizatie, motive pentru ruina (ok, e explicat ceva insa foarte vag), ce cauta cei 3, cum au ajuns impreuna, care e situatia actuala, etc. Nu se dau absolut deloc detalii si totul are un "feel" episodic.
Cand un anime vrea sa te lase cu intrebari la care sa-ti raspunzi singur, acest lucru e evident, sunt anumite indicii, niste replici de care sa te agati si pe care le poti analiza. Weathering Continent insa, mi s-a parut pur si simplu un exercitiu de creatie, fara inceput si fara sfarsit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:34 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |