Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O Ultima Asakura(original)


Sora_Sakura_Inverse
post Oct 20 2008, 08:00 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 20-October 08
Member No.: 7.781
Points: 10
Gender:



Bun...Fara alte comentari .....

O ultima Asakura
Capter 1 Inceputul

In Japonia, in urma cu cinci mii de ani a avut loc o lupta demonica, una dintre cele mai crunte batalii ce a avut loc, vreodata pe pamant, dar cineva cu puteri nemarginite, a inchis aceasta lupta intr-o carte, pentru a nu fi distrusa lumea. O fata de paisprezece ani, pe nume Kanoe Sayuky se antreneaza din greu, inca de la varsta de cinci ani, sa devina Luptator Magician. Insa, cea ce nu stie ea, e faptul ca va deveni mai mult de atat.
Intr-o zi, cand Sayuky cobora sa ia micul dejun. Mama ei, Kenoe Akane, o roaga ca dupa ce mananca, sa se duca sa-si ajute tatal, pe nume Kanoe Kaour, sa faca curatenie in pod. deoarece era o dezordine de nedescris. Ea, fiind o fata ascultatoare, accepta fara sa comenteze. Dupa ce a terminat micul dejun, aceasta merse in pod, sa-si ajute tatal. Urca in graba scarile ce duceau in pod si de cum ajunse in incapere, se apuca sa faca curat. Se uita prin cuti, araunca toate gunoaiele, dar acolo era si o masa invechita, ce avea un scaun asortat, lumina se trecea destul de tare prin geam, revarsandu-se in incaperea foarte bine aerisita, avea si lumina artificiala, sau altfel spus electricitate, asa ca fata se gandi ca acolo ar putea sa faca o a doua camera a ei.
-Tata! tipa fata, am vazut ca acum podul a ramas gol si m-am gandit ca as putea sa-mi pun eu acolo: armle, tintele, cartile cu vraji.......
-Bine, bine. Am inteles ce vrei sa zici! o intrerupse tatal ei, dar ai deja magaziile, mai ai garajiul si desigur, camera ta, continua acesta.
-Da, dar daca mi le iau pe cele din garaj, v ei avea mai mult spatiu pentru masina, iar in magazie ai putea sa duci cutiile cu jucariile cele vechi ale lui Norinaga.
-Da, dar fratele tau are unde sa isi tina jucariile. Spuse barbatul, vazand ca fiica lui se foloseste de orice pretext, chiar isi baga fratele mai mic la mijloc, pentru a obtine cea ce vroia.
-Inseamna ca nu te-ai uitat in spatele casei, in camera lui si mai are vre-o doua cutii si in garaj.
-Bine...bine! dar sa nu uiti ca si fratele tau are dreptul aici. Continua domnul Kanoe, pe un ton usor iritat.
-Adica dreptul la arme si la vraji? tipa fata, uitand ca vorbeste cu tatal ei.
-Te-ai gandit vrodata ca cea ce faci tu nu e drept de loc? incerca barbatul sa-si convinga copilul sa renunte la ideea ce-i intrase in cap.
-Nu! veni raspunsul scurt si sec din partea Sayukyei. A si tati poti sa duci si dulapul acela din garaj acolo, in pod?
-Nu il poti duce tu cu o vraja? Si eu l-as putea duce, insa as distruge totul in calea mea. Tu chiar sitii sa obti cea ce vrei, zise barbatul zambind.
-Hi hi hi hi! se auzi rasul fetei, stiind ca e vinovata.
Ea se aseza pe scaun in timp ce tatal ei se ducea sa aduca dulapul. Deodata smitii sub piciorul ei ceva ciudat, iar cand se uita avu parte de o surpriza: acolo se afla o trapa secreta, iar innauntru gasi o carte mare si groasa, cu copertile albastre, pline de praf, semn ca nu mai fusese deschisa de mult si pe mijlocul cartii se afla o incuietoare. Pe coperta din fata, in partea de sus a ei, era scris cu sange ”asakura”. Fata privi surprinsa cartea, iar cand tatal ei veni cu dulapul, ea il intreba:
-Tata, ce e cu cartea acesta?
-Una dintre stramosele tale a devenit o Asakura, iar noi am incercat sa o ascundem de tine. Nu vrem sa fi si tu una dintre ele, raspunse domnul Kanoe pe un ton foarte serios.
-Acum imi amintesc! spuse fata incantata. Din cauza ei am inceput eu antrenamentul. Mi-ati spus ca numai lupatori au voie sa citeasca acesta carte.
-Antrenamentul tau te-a facut sa suferi enorm de mult, iar pentru oamenii obisnuiti esti o spaima.
-Tata, pot citi cartea?
-Acum da, ai implinit paisprezece ani, asa ca poti sa o citesti.
-Cum adica? intreba ea neintelegand ce vrea tatal ei sa spuna.
-Dupa varsta de paisprezece ani nu mai poti deveni o Asacura si orcum nu e luna plina.
Dar tatal ei se insela. Ea nu implinise inca varsta de paisprezece ani, iar in acea seara avea sa fie luna plina. Afara se facuse deja noapte, iar ea inca nu reusise sa deschida cartea, dar se gandi la spusele tatului ei, asa ca ea se taie putin la o mana si simtii o durere foarte mare, insa varsase din sangele ei pe carte, iar acesta se deschise si pe coperta era acum sangele ei.
Pe prima pagina a cartii aparu scris cu sange numele ei, iar in acelasi timp prin fereastra treceau razele luni, atingand-o. Tinand mana pe coperta, fata se ridica usor in aer si de-odata incepu sa vada numarul ”unsprezece” scris cu litere de foc si cuvantul ”Sfarsit”, iar apoi vazu viata a zece fete. Incepu sa planga. Cea ce vazuse o soca. Dar ea nu spuse nimanui nimic despre asta. A doua zi, la antrenamente, ii spuse totul maestrului Phibrizo Gensi, intrebandu-l intr-un final ce se intmplase.
-Ai devenit o Asakura. Raspunse acest zambind. Ce numar ai vazut?
-Unsprezece, spuse fata, amintindu-si cea ce vazuse.De ce?
-Esti a unsprezecea Asakura. Tu trebuie sa inchiei acest neam.


Va urma...

vreau muuuulte comntari insa sincere
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:49 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |