Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ai Folosi Death Note-ul?, Daca ai gasi unul


Emanuel
post Sep 12 2007, 01:11 PM
Post #101


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



aici suntem deacord Trickster :P .
Sigur ca o persoana isi poate impune propria vointa asupra celorlalti, dar ramane de vazut daca e corect, si in plus - cu ce rezultate (dupa cum ai subliniat si tu). Corect, marea majoritate nu are totdeauna dreptate, dar cel putin, atunci cand se greseste, poti spune ca ti-ai facut-o cu mana ta :lol: . ti-ai ales singur soarta. Cred ca majoritatea oamenilor prefera sa aleaga prost, dar sa aleaga ei, decat sa aleaga altcineva pt ei, chiar daca bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 12 2007, 01:16 PM
Post #102


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Si cine decide daca-i corect? :P Problema corectitudinii de obicei se pune dupa desfasurarea evenimentelor, si numai de catre victoriosi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 12 2007, 02:00 PM
Post #103


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



eu ma refeream ca nu e acceptabil ca o persoana sa-si impuna punctul de vedere peste vointa celorlalti - asa ceva e considerat incorect in societatile democratice B)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Sep 12 2007, 02:38 PM
Post #104


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



pai da unde gasesti tu pe doamna asta ..societatea, .... sa mi-o arati si mie.. io unu nu vaz decat oameni, care fac legi and stuff, dreptate... dreptatea este o notiune cat se poate de relativa, stii tu e drept ca io sa fac cevreu ..din pucntul meu de vedere .. la fel sunt facute si legile e drept ca statu sa ia impozit de ex ... si spunemi si mie ... daca UN OM nua re dreptu sa decida , cine da dreptul unui grup de oameni sa decida... sa nu-mi spui mie ca tu te simti participand activ la guvernarea romaniei, sau ca tu iei parte la adoptarea legilor invre-un fel, nu am vb nicaieri de legea junglei :lol: doar de faptul ca daca ai puterea trebuie sa o folosesti ... cea ce mie nu mi se pare deloc rau

PS puterea corupe ..io am zis-o explicit :P cititu printre randuri las altora :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Cybele
post Nov 14 2007, 08:10 AM
Post #105


Incepator
**

Group: Members
Posts: 25
Joined: 8-November 07
Member No.: 5.526
Points: 63
Gender:



Probabil nu a-si folosi death note. Psihicul uman nu este facut sa suporte atata tensiune, da mai atatea crime. Oricine ar folosi asa ceva ori ar inebuni or si-ar infunda frica si parerile de rau in bautura si droguri sau varianta a 3-a ... s-ar sinucide.
Este clar ca nimeni nu ar putea sa foloseasca death note, oricat de sadica ar fi persoana in cauza. Cat despre shinigami ... mi-ar place sa am unul prin preajma. Ar fi foarte placut sa ai pe cineva cu care sa discuti si care poti fi sigur ca nu are cum sa iti divulge secretele ... pentru ca numai tu il poti vedea. :lol:
Cu toate ca de mica am fost o persoana foarte curioasa, asa ca probabil a-si incerca sa vad daca merge. Daca ar merge a-si ascunde undeva in siguranta death note, daca nu a-si arde-o si poveste incheiata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Nov 14 2007, 06:06 PM
Post #106


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



Uhm... odata ce ai omorat odata tot iadul te mananca... ma rog, cica daca te caiesti si te bagi in manastire mai poti scapa... but that's not the point... odata ce ai deja mainile patate de sange, atata timp cat stii ca nu te poate prinde nimeni, wtf... iti zic eu ca nu arzi nimic ;)

Pe lg asta, daca nu folosesti Death Note-ul shinnigami-ul te va ucide mai repede, so...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

maricel
post Nov 30 2007, 01:23 PM
Post #107


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 29-November 07
Member No.: 5.642
Points: 15
Gender:



Cam greu sa te opui tentatiei de al folosii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ssjcosmin
post Jan 17 2008, 09:52 AM
Post #108


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 31-August 06
Member No.: 2.926
Points: -127
Gender:



QUOTE(cipz @ Feb 28 2007, 05:06 PM)
Un nou topic cu o intrebare interesanta:
Daca ai gasi un Death Note, l-ai folosi?

Sa raspund eu primul:
Raspunsul este ca nu stiu sigur pentru ca nu-mi face placere sa omor oameni  :P d'oh.
Dar ma gandesc ca daca as gasi unul l-as pastra pentru momente in care ar putea fi oportun, ca apoi sa renunt la el din moment ce nu as putea trai cu gandul (probabil, nu stii niciodata); odata ce as renunta as uita automat tot.
Voi ce ziceti? :)
*




eu unul las folosi sigurat chiar daca asi sfarsi ca light da pt ca stiu cu ce o gresit el nu as sf ca el asa ca lasi folosi pana cand masi plictsi sau as fi banuit de FBI
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

luciakatarine
post Mar 21 2008, 07:06 PM
Post #109


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 11-March 08
Member No.: 6.367
Points: 25
Gender:



Uneori stau si ma intreb de ce acele persoane care fac o pasiune din ai rani pe cei din jur ..chiar si fara motiv..mai merita sa traiesca?...Si de ce cu toate astea ei mai exista o data ce se presupene si existenta dreptatii si a cuiva suprem cu mult deasupra noastra(a muritorilor..a vietilor scurte) care nu accepta rautatea si nedreptate ...
Toate aceste intrebari ar avea o raspuns in descoperirea unui Death Note..si totusi cine are taria si fortza de al folosi? Cine ar fi lipsit de constiintza ?..Cred ca acei pasionati de ai rani pe alti..deci ne invartim intr-un cerc vicios...pentru ca ei ar continua sa faca risipa de aer si sa mai folosesca o suprafatza a pamantului ce nu o merita+ bonus putere supreme(asta da drepatate ..nu? ) ..si totusi sa raspund si eu la intrebare"ce ai face daca ai avea un "death note" ? Asi incerca sa cunosc lumea sa calatoresc si sa gasesc pe cineva in stare sa il foloseasca ..ar fi usor sa zic ca l-as lasa acolo..doar in necunostintza de cauza poate, dar asa cand stiu ce poate face l-as lua pt a nu ajunge pe mainile unui inconstient, curios si teribilst... nu oricine e instare sa-l foloseasca ..poate si eu as vrea sa-l incerc...dar cred ca mereu m-as gandi daca, la un moment dat nu eu sunt cea care ar trebui sa fiu cap de lista in acel caiet..deci descoperirea lui s-ar transforma pentru mine in misiunea de gasire a unui stapan demn de el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanaka
post Mar 29 2008, 05:51 PM
Post #110


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 12-September 06
Member No.: 2.985
Points: 75
Gender:



As vrea sa am un carnetel Death Note , dar nu sa-l si folosesc :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maximus
post Mar 29 2008, 06:10 PM
Post #111


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 25-March 08
From: Oradea
Member No.: 6.455
Points: 78
Gender:



Da,l-as folosi.. sa scap lumea asta batuta de soarta de niste gunoaie.
Parerea mea ar starni un val de frica asupra criminalilor.Sar gandii de doua ori inainte sa faca ceva.. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Light
post Apr 19 2008, 08:43 PM
Post #112


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 19-April 08
Member No.: 6.637
Points: 15
Gender:



hey apropo despre cel care a intrebat daca am avea curajul sa folosim un Dead Note am cv sa iti spun. Daca ai gasi unul practic ai fi dUMNEZEU AI AVEA PUTEREA SA IEI VIATA CUIVA .Intelegi daca ai avea un Dead note ai fii mai aproape de DUMNEZEU deca oricine altcineva

Muza chan:
Exista deja un topic pe aceasta tema.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Light
post Apr 19 2008, 08:47 PM
Post #113


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 19-April 08
Member No.: 6.637
Points: 15
Gender:



auziti vai nu intelegeti la ce se refera Dead Note . se refere la pruterea suprema . de a da si de a lua viata intelegeti . de aici deduceti singuri restul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Apr 19 2008, 09:45 PM
Post #114


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Mai intai, probabil mesajul tau n-ar trebui sa fie intr-un thread separat. Si am asa un sentiment ca nici n-o sa stea asa multa vreme :)

Dar revenind la subiect. Mesajul anime-ului mie mi se pare foarte clar opus ideii tale: Death Note NU te face un zeu. Este pur si simplu o metoda relativ eficienta de a omori oameni. Daca crezi ca asta te face dumnezeu, n-ai decat sa te duci pe o alee intunecoasa noaptea si sa dai cuiva in cap. Bineinteles, ai toate sansele sa fi prins. Dar Death Note-ul nici macar nu te asigura ca o sa scapi: Light a fost permanent pe muchie de cutit, si cineva mai putin inteligent sau norocos ar fi fost prins mult mai repede.

Ce iti ofera intr-adevar Death Note-ul este libertate fata de constiinta ta. Omori, dar nu-ti murdaresti mainile cu sange. Nu vezi cum se intampla, nu auzi si nu simti nimic. Doar scrii un nume intr-un caiet. Bineinteles, este tot o iluzie... dar una tentanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Apr 19 2008, 10:35 PM
Post #115


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Indiferent de circumstante, nu cred ca l-as folosi. Killing is killing chiar dak o faci cu un pistol sau cu un gand si chiar dak unii oameni merita sa moara!
Asta a fost si downfall-ul lu Light, faptul ca a crezut ca are dreptu sa-i judece el pe altii :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aika2008
post Apr 27 2008, 05:57 PM
Post #116


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 11-April 08
From: Ploiesti, Prahova
Member No.: 6.574
Points: 64
Gender:



Sincer daca as avea un Death Note sau daca l-as gasi, nu l-as folosi. De ce?
1: nu-mi plac crimele
si 2: chiar daca unii oameni mi-au facut rau in viata, eu nu m-as razbuna pe ei, pt ca mai devreme sau mai tarziu o sa se faca dreptate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 8 2008, 03:29 PM
Post #117


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



nu am citit decat o parte din ce s-a scris pe aici, deoarece e f mult si nu am avut rabdare :mellow:
foarte tare mi se pare chestia spusa de rogueman:
"Ce iti ofera intr-adevar Death Note-ul este libertate fata de constiinta ta. Omori, dar nu-ti murdaresti mainile cu sange. Nu vezi cum se intampla, nu auzi si nu simti nimic. Doar scrii un nume intr-un caiet. Bineinteles, este tot o iluzie... dar una tentanta."

este exact ideea care vroiam sa o expun si eu: oamenii au creat societatea, legile si intreaga lume in care traim. tot ei sunt si cei care distrug, iar in urma acestor fapte sunt pedepsiti conform legii. dar exista oameni care au facut/fac/vor face rau/distrugere fara a fi pedepsiti de lege, din varii motive -nu sunt prinsi, nu sunt probe destule pentru a fi pedepsiti, etc. nu as condamna pe altcineva daca ar folosi Death Note-ul impotriva lor, dar eu nu cred ca as putea s-o fac - nu am taria/puterea/nebunia necesara.
totusi cred ca depinde foarte mult de cultura si religie intreaga problema. adica atata timp cat crezi in reincarnare intr-o fiinta inferioara ca sa iti platesti pacatele facute in viata curenta, de ce sa nu omori niste criminali pentru a face o lume mai buna? spre exemplu as trai f relaxat 10 vieti de vierme pentru a opri cele 2 razboaie mondiale, sau ceva atentate teroriste (ca sa fie mai contemporana actiunea :P ). dar religia/cultura mea nu m-a invatat asta, si eu cred in altceva, care nu imi permite sa fac asta...

in concluzie nu as face-o decat daca as fi un alt om :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 8 2008, 03:46 PM
Post #118


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



@Maximus: pe cuvantul meu ca postul tau e un rezumat al primelor episoade din Death Note. Gandesti exact ca Light. Apreciez asta :lol:

Pt restul care spuneti ca nu l'ati folosi: va garantez eu ca l'ati folosi. Pot sa va ofer garantia asta fara sa va cunosc personal. Any questions? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deus
post May 8 2008, 11:05 PM
Post #119


Whatevah!
***

Group: Members+
Posts: 188
Joined: 19-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.629
Points: 494
Gender:



La inceput Light folosea bine carnetul....pare rau sa o zic dar facea un bine intr-un fel mai crud...dar un bine
Spre sfarsit i sa urcat la cap :(
Akum nush c sa zik daca l-as folosi....daca stau sa ma gandesc,daca nu l-as folosi as lasa multi criminali mari sa produca haos si pe urma m-as simti vinovat ka nu am pus mana pe carnet si le-am scris numele...
Fiecare dintre noi la un moment dat l-am folosi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post May 22 2008, 03:14 PM
Post #120


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
Pt restul care spuneti ca nu l'ati folosi: va garantez eu ca l'ati folosi. Pot sa va ofer garantia asta fara sa va cunosc personal. Any questions? 

Nu cred <_< . Cel putin eu sigur nu as face-o decat dak as fi pus intr-o situatie de genul lui Sasuke in Naruto(pretty unlikely...chestiile astea se intampla doar prin filme...si prin America :unsure: ).
Eu cred ca orice om care are o constiinta nu ar face-o. Sigur, e usor sa spui ca ai folosi Death Note-ul caci e o metoda foarte lejera de a ucide. Dar atata timp cat stii ce faci intotdeauna o sa se strecoare o urma de indoiala si de vinovatie in mintea ta care, inainte sa scrii numele, te-ar opri.
Multa lume viseaza(inclusiv eu :) ) la o lume fara criminali, la o lume in care cei evil sa se teama sa-si arate fata, asa cum vroia Light. Dar el a facut greseala fatala de a uita ca e doar un om si astfel nu are el dreptul sa imparta judecata in stanga si in dreapta. La fel cum spune Near la final, l-as fi inteles mai bine dak facea asta pentru bani sau pentru razbunare, dar ceea ce a facut el se cheama pur si simplu crima.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:48 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |