Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hanasaku Iroha


Kassy
post May 16 2011, 04:35 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



(IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/6361.jpg)
Titlu alternativ: Blooming Flowers ABC
Genres: comedy, drama, slice of life, seinen, romance
Nr. de episoade: 26 [animeul este ongoing, 7 episoade aparute pana acum]

Matsumae Ohana, o adolescenta de 16 ani, este nevoita sa se mute din Tokyo la bunica ei care intretine un hotel de agrement cu apa termala. Povestea ar suna destul de simplu, dar odata cu plecarea ei, ea va fi nevoita sa-l pastreze in amintire pe dragul ei prieten Ko... Mama ei, care o trimite in aceasta "calatorie", este recasatorita si datorita muncii e mai mereu ocupata, aceasta neputand sa-i acorde atentia necesara fiicei ei.
Ohana, crezand ca drumul pe care o ia va fi o aventura placuta, se asteapta sa-si cladeasca o relatie buna cu bunica ei... doar ca relatia dintre ea si mama sa nu e tocmai una prielnica imprejurarii in care se afla.
Ajunsa la destinatie, ea incepe sa cunoasca "echipajul" cu care va avea de-a face. Nu toata lumea e binevoitoare, iar ea este intampinata de una dintre fete [care are ca seyuu pe cea care a interpretat-o si pe Hotori din Soredemo machi wa mawatteiru] cu un "Die!" nu tocmai placut. Ca sa nu mai punem la socoteala ca locul in care merge nu e a doua ei casa, e pur si simplu locul in care va lucra, locul in care nu are voie sa-i spuna bunicii sale "Oba-san" si e nevoita sa o respecte la cel mai inalt grad, adica cel de sefa.
Acum, aflata la o noua scoala, intr-un nou anturaj, lucrurile nu sunt atat de dificile, doar neplacute. Ohana, datorita personalitatii ei deschise si prietenoase, nu se da batuta, are dorinta de cunoastere, pasiune pentru munca si in curand isi va descoperi noile abilitati. Asta nu se va intampla numai in cazul ei, pentru ca grupul de cunostinte cu care va interactiona va trece si el prin diverse momente dureroase la baza carora numai prietenia poate intra pentru a sustine echilibrul.

(IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/219196png.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/219195png.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/219194png.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/219201png.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/219203png.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/220128png.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/224053png.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/221216png.jpg)

Poate suna cam fioros sinopsisul pe care l-am facut. Nu e chiar asa, la inceput animeul are o tenta de comedie, dar ce m-a facut sa-l incadrez la aceasta categorie e ca multi vorbesc de asemanarea dintre el si Honey and clover in ceea ce priveste drama. Pana acum imi place ce vad si chiar sunt curioasa cum vor evolua personajele.

Il mai urmareste cineva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 17 2011, 07:40 AM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... pe la ep 2 eram putin contra insa acum a inceput sa-mi placa seria... este relaxanta cu un plot deja vu insa reuseste sa capteze interesul privitorului prin grafica care este superba si personaje placute... just enjoy the ride
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 19 2011, 07:20 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Episodul 7 a fost comedie pura XD, dar in general genul slice of life/drama e cel care defineste seria.
Ce pot sa spun, mi-a palcut la nebunie, nu la fel de mult ca Ano Hana, dar destul de aproape. Incepe sa-mi placa tot mai mult genul slice of life si realismul pe care il proiecteaza: am I getting old?
Ah, personajele mele preferate sunt Ohana si Thoru si desi nu cred ca ar face un cuplu bun, tot nu pot sa nu ma gandesc ca in episodul 5 s-au dat semnale clare ca lui ii place de ea. Poor Ohana, she'll be stuck in an unexpected love confession again, or will she? :P
Un slice of life reusit dupa parerea mea :) . Merita atentia mult mai mult decat multe serii care si-au facut aparitia in sezonul acesta.
Coloana sonora nu m-a impresionat, dar grafica mi se pare foarte draguta, mai aproape de un josei decat un seinen :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 20 2011, 03:53 PM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... as putea adauga un slice of life on the bright side part for the time being :) ... maturizarea joaca si o parte in schimabari de preferinte insa cred ca in ziua de azi privitorul de anime s-a plictisit de calitatea slaba a aparitiilor si cauta ceva mai "compus" care sa iti arate mai mult decat pantsu ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 20 2011, 07:16 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Hahaha, mie cele cu pantsu nu mi-au placut niciodata XD. Dar am fost la un moment dat mare fana shoujo si priveam cam tot ce apartinea acestui gen cu sufletul la gura, dar in ultimul an nu am mai dat peste nimic bun [sau care sa ma lase la fel de fericita cum o faceau shoujo-urile mai demult]. Kimi ni Todoke, Starry Sky, Hakuouki si Kaichou wa Maid-sama s-au adeverit a fi destul de slabe si neoriginale. Bungaku Shoujo e singurul care a mai stralucit putin printre ele, iar acela se incadreaza mai mult la genul slice of life decat shoujo.
QUOTE
insa cred ca in ziua de azi privitorul de anime s-a plictisit de calitatea slaba a aparitiilor si cauta ceva mai "compus"

Avand in vedere ca Deadman Wonderland e printre cele mai vizualizate anime-uri momentan, iar acesta, care chiar e un anime bun, e pe undeva uitat tind sa te contrazic. Probabil ca cei care au multe anime-uri la activ cred asta, dar nu marea majoritate. Anyway, I still feel old :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 21 2011, 12:45 AM
Post #6


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ May 20 2011, 08:16 PM)
Avand in vedere ca Deadman Wonderland e printre cele mai vizualizate anime-uri momentan, iar acesta, care chiar e un anime bun, e pe undeva uitat tind sa te contrazic. Probabil ca cei care au multe anime-uri la activ cred asta, dar nu marea majoritate. Anyway, I still feel old :D .
*



Hanasaku Iroha e destul de popular prin colturile de internet pe unde bantui eu de obicei , plus ca e si pe locul 4 ca numar de precomenzi sezonul asta, asa ca eu as zice ca o duce destul de bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post May 21 2011, 06:10 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



QUOTE
prin colturile de internet pe unde bantui eu de obicei


you make me :lol: ... Inca nu am inceput seria dar probabil cand o sa am mai mult timp o sa ma uit si eu, undeva prin iulie cred. Colturile de internet pe unde bantui eu mi-au recomandat seria... si am o presimtire ca cei din colturile alea bantuie prin acelasi colturi ca tine :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post May 21 2011, 07:37 PM
Post #8


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Hanasaku Iroha pare o serie foarte ok pana unde a ajuns. Pot spune ca e preferata mea din sezonul asta(din cele non-yaoi). M-am apucat de ea pentru ca mi-a placut mult cum arata grafica din poza de prezentare... looked very clean... Plus ca m-a facut sa ma gandesc un pic la Taishou Yakyuu Musume, cu mici povesti ale catorva fete intr-un cadru comun(si care sa nu fie harem :P ). Sper sa nu devina prea romantic, il prefer mai comic, dar cine stie ce se pregateste. Preferatul meu cred ca e scriitorul... he's so funny. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 14 2011, 12:26 AM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Mi se rupe inima cand ma gandesc la Ko-chan. Ultimele episoade m-au facut sa vreau sa o vad pe Ohana in bratele lui, dar nu cred ca o sa se intample in anime-ul acesta nimic din ce vreau eu. Am presimtirea ca o sa ma lasa la final similar cum m-a lasat Honey and Clover, amazed and still a little disappointed.
Ah, imi pare asa de rau ca l-am inceput cat timp e ongoing. Nu stiu cum o sa rezist sa mai urmaresc inca 15 episoade in acelasi still [preview-ul ma face curioasa de fiecare data]. Ador anime-ul acesta! de cate ori spun ca o sa las sa se mai adune episoade de fiecare data ajung sa-l vad pe cel nou aparut imediat cum il vad uploadat pe torrent. I'm not good at keeping promises :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jun 15 2011, 09:41 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Am ajuns si eu la zi si mi se pare superb. Fiecare minut ma tine cu sufletul la gura si ma trezesc ca am uitat sa respir :lol:. Si Ko, dar si Thoru sunt foarte draguti si incearca sa-si exprime simpatia pentru Ohana in their dummy way, si in felul asta chiar par atat de sentimentali <3.
Tot ce m-a enervat pana acum e mama Ohanei. Nu am pus accentul pe toate intamplarile acelea gen bunica Ohanei sa imbolnaveste fix in ziua cand au o gramada de clienti, iar Thoru e la nunta etc... Am zis ca e specific genului, insa mama Ohanei ori e nebuna, ori exagereaza... Cred ca daca mama mea ar fi asa, as rupe orice legatura cu ea. Nu ai cum sa-ti ignori copilul in halul asta, indiferent ce lectie de viata vrei sa-i dai :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 03:13 PM
Post #11


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Eu n-am ajuns inca la zi, din fericire as zice. Desi de fiecare data cam trag de mine sa ma uit la un episod sau mai multe, pana la urma nu pot sa nu recunosc ca e un anime simpatic :) E dragut sa o tot vezi pe Ohana cum se chinuie si se zbate sa devina o persoana mai buna. Si trebuie sa plusez ce zicea Small-Lady, stilul vizual e foarte curat si arata bine. O alta chestie care mi se pare de admirat pentru un anime de genul asta e ca personajele secundare is decent conturate. I really look forward to seeing more of Tomoe'e story. And also the relationship between Ohana and her mother :)

Imi place si amestecul de romance si slice of life, mi se pare un procent sanatos. My favorite "imaginary" couple is Tohru and Ohana hehe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jul 31 2011, 08:50 PM
Post #12


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Neah.. Tohru would be a waste on Ohana :P , she's just a silly and annoying brat, but that is just how I see her. Aaanyway... tocmai am vazut episodul 18 si ma bucur ca, in sfarsit, o avem pe Nako-chan in prim-plan. Pot sa zic e preferata mea, iar dupa episodul asta imi place si mai mult de ea ^^ : you don't need to be too loud and always agitated to do your job right :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 27 2011, 08:03 AM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... seria s-a terminat cu un feeling de plictiseala telenovelistica majora pentru mine...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 29 2011, 11:36 PM
Post #14


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
... seria s-a terminat cu un feeling de plictiseala telenovelistica majora pentru mine...

*glares at Sid*
Commentul asta m-a facut sa aman vizionarea ultimelor episoade cu o saptamana. Si acum imi pare foarte rau ca am facut-o.
*slaps*
Ce telenovela? Aoleu...daca nu a fost drama pe masura asteptarilor tale inseamna ca trebuie sa fie telenovela? This story is a slice of life. It talks about life. Normal ca poate deveni plictisitor mai ales daca nu reusesti sa te regasesti in nici una din actiunile personajelor. Mie in schimb mi-a placut la nebunie! Vorbeste despre munca si atingerea telurilor prin munca....si de faptul ca nu tot timpul o sa-ti iasa toate bine, dar e ok, pentru ca atata timp cat traiesti viitorul poate sa-ti asigure multe surprize placute. Doar nu renunta. Idee fumata: DA. Realizare noua: DA. In concluzie, atata timp cat iti place ideea o sa te incante realizarea ^^.
Mie anime-ul asta imi da o stare de optimism si chef incredibila XD. It makes me wanna go out and do things. Dupa fiecare episod ma apucam si mai lucram ceva prin casa.
Probably boys can't relate to that. Sunt de acord cu faptul ca ti s-a parut plictisitor, avand in vedere ca esti baiat. Dar comparatia cu o telenovela e jignitoare. Ai vazut vreodata o telenovela cap coada ca sa poti face aceasta afirmatie? In primul rand, o telenovela va avea marea majoritate a personajelor colorate in alb si negru si o sa avem partea rea luptand impotriva partii bune, iar cea buna castiga la final...bla, bla. In anime-ul acesta nu cred ca putem vorbi de asa ceva deoarece nu avem nici un personaj 100% negru, cum nu il avem nici pe cel alb.
Te rog, reformuleaza-ti idea :P .
Ok, revenind la serie, did I mention I loved it? 10+ din partea mea!!! Kyaaa!
Grafica superba [atat art design-ul caracterelor cat si peisajele...amazing views there], personaje complexe si poveste in care ma pot regasi. Ce altceva as mai putea cere de la un anime? XD
Nu am reusit sa-mi gasesc un personaj preferat nici pana in ultimul episod. Toti mi-au placut mai mult in unele momente si mai putin in altele. Subscriu la ideea lui Kassy referitor la vocea lui Minko. Nu se potrivea deloc cu caracterul ei. Ar fi trebuit sa aiba o voce mai sexy @.@. Si in cele din urma am inceput si eu sa-l indragesc pe scriitor. Era foarte foarte funny XD.
Nu m-am prea omorat dupa OST. La fel ca si in Honey and Clover, melodiile au fost prea pitigaiate >.<

Anyway, good anime! A must see from my point of view! ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Sep 30 2011, 07:08 PM
Post #15


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Nici eu nu prea sunt de acord cu faptul ca e ca o telenovela: lucrurile nu s-au terminat tocmai bine, pensiunea/inul nu a prosperat in continuare, toti sunt imprastiati peste tot si nu se stie daca in timp isi vor tine promisiunea de a redeschide Kisuiso(time changes people's plans and ideas) etc. Nici relatia dintre Tohru si Minko nu a fost adusa la vreo concluzie. Eu sunt destul de multumita de cum s-au facut "cuplarile". Oricum, originalitate nu prea poti sa zici ca mai exista asa multa, conteaza cum "reciclezi" si "reimpachetezi" o idee deja utilizata.
Tessa, te inteleg cu facutul de ordine prin casa( eu o faceam si pe la birou :lol: , chiar m-a amuzat a 2a zi dupa faza cu madam si baia ca am avut un moment asemanator la munca cu hartiile si mi-am adus aminte de episod :lol: ) . Daca ti-a placut grafica, iti recomand sa vezi si Kamisama no memochou, same nice art(si nici animeul nu e foarte rau)
Per total mi-a placut, nu i-am dat 10 din cauza Ohanei(nu imi place personajul ei), in schimb s-a procopsit cu un 9 de la mine pentru restul: grafica, restul personajelor, povestea destul de simpatica, finalul, care a fost pe gustul meu destul de mult etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 30 2011, 09:18 PM
Post #16


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
chiar m-a amuzat a 2a zi dupa faza cu madam si baia ca am avut un moment asemanator la munca cu hartiile si mi-am adus aminte de episod

Haha, credeam ca eu sunt nebuna XD. Deci anime-ul asta chiar iti da chef de munca :P .
QUOTE
din cauza Ohanei(nu imi place personajul ei)

aww, come on, she's the trigger to everything :P. Recunosc ca e galagioasa, naiva si uneori prea insistenta, dar imi place faptul ca mereu se ridica de jos. chiar si atunci cand renunta, in cele din urma refuza sa-si accepte "privilegiul" de a renunta din cand in cand. Pe mine sincer simt ca m-ar ajuta mult sa am vointa Ohanei din cand in cand ^^.
As fi vrut o concluzie pentru Tohru si Minko, dar o sa-mi imaginez un final fericit si pentru ei :D .
Si ma bucur ca Ohana s-a reintors la Kou. He's the best for her. The only one that could stand her XD.
Mi-a placut mult si episodul cu omleta. so, so funny! Si cel cu rochia de mireasa: "I've decided to have a crush on Kou!" <- so cute! ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Sep 30 2011, 10:30 PM
Post #17


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



La mine cu Ohana sa zicem ca e mai subiectiva treaba, adica am avut o colega in genul ei la un moment dat si ma obosea groaznic(so I can relate to Minko's feelings). Nu e vina Ohanei pt asta, dar ce poti sa faci? :P
Kou chiar e alegerea buna, e opusul ei: mai linistit, timid etc.
Faza cu omleta prima sau a 2a? :lol: . Tocmai mi-am adus aminte si de Tomoe si cu gandurile ei de maritis... poor Renji-san ^^ (si tipul din barul la care lucra in ultimul episod).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 30 2011, 10:42 PM
Post #18


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Faza cu omleta prima sau a 2a?

Ambele :D . Desi a doua a fost mai tare. Pacat ca Tohru nu s-a prins nici atunci si a interpretat ce era mai convenabil pt. el XD.
QUOTE
Tocmai mi-am adus aminte si de Tomoe si cu gandurile ei de maritis... poor Renji-san ^^

Renji? Adica Ren, bucatarul? Why? O.o Chiar nu inteleg de ce nu-si gasea un tip, era destul de tare fata: hotarata si nici nu arata rau :P . Sa fi fost prea pretentioasa? Desi nu ar fi mentionat ceva de genul in timpul seriei.
QUOTE
am avut o colega in genul ei la un moment dat si ma obosea groaznic

Am avut si eu o colega care vb. mult si fara sens. Aceea ma obosea si pe mine, dar Ohana nu mi se pare chiar la fel. Adica, vb. cand are o idee si...ok, vb. tot timpul. Poate ca mi s-a parut ok deoarece era in anime si nu langa mine xD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 01:55 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |