Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Madoka Sync, read first post


cg1700
post Apr 12 2011, 09:10 PM
Post #81


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Apr 12 2011, 12:12 PM)
da... anuntat pe gg data de 22 release la ep 11 si 12... oricum nu prea le mai arde la niponi de anime... e doar un gust amar si la propriu si la figurat in toata Japonia...
*


Japonezilor de rand oricum nu le pasa de anime-uri si pentru otakus (aka publicul tinta) sunt destul de convins ca anime-urile sunt mai importante decat cutremurul (de la care totusi au trecut deja cateva saptamani), mai ales un anime de magnitudinea lui Madoka.

And as proof:
exibit a: Pe 2ch, de dupa ce au fost anuntate datele de difuzare pentru ultimele doua episoade, au fost umplute vreo 6-7 thread-uri de cate 1000 de post-uri in vreo 20 de minute.
exibit b: http://www.animenewsnetwork.co.uk/interest...to-catch-finale
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 14 2011, 09:01 PM
Post #82


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



lol... multi retarzi pe planeta asta... niponii se gandesc sa mute capitala Japoniei din Tokyo pentru ca se prefigureaza un viitor incert pentru ca oricat incearca sa nu panicheze populatia situatia este dezastruasa pentru tota partea de N a arhipelagului nipon si otacii sunt surescitati ca va fi broadcast... geez no comment.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 14 2011, 09:29 PM
Post #83


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



oh stop your judging.

si intr-adevar, Madoka a devenit anime de cult deja, mi-e frica doar sa nu ma spoilaresc saptamana viitoare, ca nu o sa pot sa vad episoadele cand apar. cred ca in 22 si 23 nici nu intru pe net :lol: mi-a fost si-asa mila de aia care au dat peste usb-ul cu
mami, unde puteai sa ii scoti capul (care era capacul) si sa il inlocuiesti cu viermele ala :lol:
. In fine, is curioasa de final ca s-a facut mult tam-tam in jurul lui, dar in acelasi timp cutremurul japonezilor a si spoilarit o parte din final si Madoka incepe sa devina rasuflat deja :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 14 2011, 09:43 PM
Post #84


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Apr 14 2011, 10:01 PM)
niponii se gandesc sa mute capitala Japoniei din Tokyo

[citation needed]


Anyhow, nu imi place sa recunosc dar si mie mi-a pierit mare parte din entuziasmul pe care il aveam acum vreo luna and that just makes me sad. Ah well, o sa incerc sa maratonez primele 10 episoade inainte sa le vad pe ultimele, pote asa reusesc sa capturez din nou o parte din hype-ul care l-am avut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Apr 17 2011, 08:24 PM
Post #85


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



Cam off-topic but, meh!
Ce bine ca dau de Madoka si aici!
Nu a aparut de mult si deja sunt PESTE 9000 (peste 10000 mai exact) de poze postate pe *boorus.

Imi explica si mie cineva ce e asa fascinant la anime-ul asta?
Sincer mie mi se pare cam "ne la locul lui" un dark-themed anime deghizat in mahou shoujo LOL

I mean, it's a MAHOU SHOUJO for christ sake! it haz 5 minutes transformations each episode, heart sticks which shoot laz0r beams and evil repelling mini-hearts!
Am indurat 2 sezoane de rahat dinasta doar ca sa vad Divine Buster si Starlight Breaker in toata splendoarea lor! N-am mai vazut un cacat exploziv asa de awesome de la DBZ incoace.
Eu unul mi-am scos acest gen de anime din al meu "plan to watch" repertoire dupa ce am vazut Nanoha si alte rahaturi.
Mi s-a parut "cancer". Serios.

Nu cred ca o sa mai vizionez niciodata un Mahou Shoujo.
Feels bad man...

EDIT: Stiu ca sunt doar un alt exemplu de "e mahou shoujo ce poate fi asa misto la el?" dar pur si simplu nu gasesc destul "curaj" sa ma apuc de el cand ma gadesc la Mahou shoujo + serious business... nu se prea potrivesc si consider asta un defect MAJOR la seria asta pe care o vizualizes ca un "high-speed train on a crash course".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Apr 17 2011, 09:21 PM
Post #86


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE
Mahou shoujo + serious business... nu se prea potrivesc si consider asta un defect MAJOR la seria asta

Asta este exact ceea ce il face deosebit, dar nu voi spune mai mult, sunt destule informatii despre Madoka in celelalte posturi.
Dupa cum ti-ai formulat postul presupun ca iti doresti sa primesti niste explicatii infocate despre cat de ... si cum defapt este/ nu este madoka si eventual un al 3-lea world flame war. Tot ce voi spune este : Nu te uita! Daca nu esti gata sa-i acorzi o sansa atunci nu meriti sa vezi ce e inauntru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 18 2011, 09:45 AM
Post #87


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... nu sunt "fan" mahou stuff ori madoka insa recunosc originalitatea ideii si apreciez asta...
... vis-a-vis de ce drama e in Japonia condamn nepasarea oamenilor de dramele semenilor nu mai zic de concetatenii lor... eu as lua otacii aia cu tot cu autobuz si i-as pune in Fukushima sa scoata apa cu galeata din reactoare... geez incep sa cred ca nu doar romanii sunt indiferenti ci oamenii ca specie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Apr 18 2011, 11:23 AM
Post #88


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



QUOTE(elpreda @ Apr 17 2011, 10:21 PM)
Dupa cum ti-ai formulat postul presupun ca iti doresti sa primesti niste explicatii infocate despre cat de ... si cum defapt este/ nu este madoka si eventual un al 3-lea world flame war.


No dude, nu ma intereseaza nici un al 14-lea flame war.
Daca nu poti da un exemplu de "serious business", hai ca te invat eu cum se face.

Uite un exemplu de serious business:
http://th02.deviantart.net/fs70/PRE/f/2011...vsj-d3cdi2l.jpg
http://img2.ak.crunchyroll.com/i/spire4/10...12f6e0_full.jpg
http://www.motifake.com/image/demotivation...-1256760134.jpg
Te-ai prins? Explicit content my friend.

Oh, sau daca iti este prea lene sa cauti cateva imagini captivante, poti capta atentia cuiva pur si simplu prin text:
"crazy bitch0s killing everything while lulzing hysterically with blood spewing everywhere and limbs and guts flying everywhere". Pretty tight right? Hell yeah!

Sper ca ti-ai dat seama ca am facut referire la teme sangeroase din moment ce vorbim despre un dark-themed anime in care suicidul si omorul e la ordinea zilei (din cate am auzit).

Also, am intrebat nu doar pentru ca sunt sceptic ci pentru ca in momentul de fata, internetul deabia imi permite luxul de a naviga dapai de a downloada, si daca tot imi stric bandwidth-ul, mai bine sa stiu ca a meritat, ca reviews am citit si sunt toate spun acelasi lucru peste tot "omg it's awesome, give it a try" dar nici unul nu spune DE CE?, a f0cking good reason. (vezi exemplele date de mine mai sus)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 18 2011, 12:39 PM
Post #89


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Serious business=gore? Really? Serious business e dat de contextul povestii si a situatiilor care se intampla in aceasta. Gore-ul e acolo doar pentru a accentua seriozitatea unei situatii, iar un scriitor/director cu adevarat talentat poate sa faca o scena in care gore-ul e doar implied sa lase o impresie mult mai puternica asupra publicului decat o scena in care gore-ul e aratat pe fata. Daca e folosit fara discernamat gore-ul scade valoarea unei povesti. Gore for the sake of gore is useless and superficial. Nu poti face un anime/film/etc. care sa ramana in constiinta publicului ca fiind un masterpiece bazandu-te doar pe scene sangeroase.

Probabil te intrebi cat gore e in Madoka. Raspunsul e gore-ul e foarte minimal, dar asta nu face in nici un fel anime-ul mai putin serios business.

Daca vrei alte motive pentru care sa te uiti la Madoka, here they are:
Te uiti pentru plot-ul awesome care a generat mii peste mii de post-uri de speculatie de internet (si in caz ca te intrebi daca toata speculatia aia a fost degeaba, raspunsul e the plot delivers in spades).
Te uiti fiindca a fost scris de Gen Urobuchi, one of the great masters of despair.
Te uiti pentru ca e Faust cu mahou shojos.
Te uiti sa vezi cat de departe the situation spirals down.
Te uiti pentru stilul vizual unic pe care il foloseste Shaft in anime-urile lor.
Te uiti pentru sondtrack-ul awesome compus de Yuki Kajiura.

In fond it's your loss daca nu vrei sa te uiti la Madoka. Nu ratezi decat unul din cele mai bune animeuri din ultimii 3-4 ani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Apr 18 2011, 08:55 PM
Post #90


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Apr 18 2011, 01:39 PM)
Serious business=gore? Really? Serious business e dat de contextul povestii si a situatiilor care se intampla in aceasta. Gore-ul e acolo doar pentru a accentua seriozitatea unei situatii, iar un scriitor/director cu adevarat talentat poate sa faca o scena in care gore-ul e doar implied sa lase o impresie mult mai puternica asupra publicului decat o scena in care gore-ul e aratat pe fata. Daca e folosit fara discernamat gore-ul scade valoarea unei povesti. Gore for the sake of gore is useless and superficial. Nu poti face un anime/film/etc. care sa ramana in constiinta publicului ca fiind un masterpiece bazandu-te doar pe scene sangeroase.


Sunt perfect de acord cu tine dar te rog nu ma intelege gresit.
"Blood and gore" a fost doar un exemplu pe care l-am ales ca un posibil motiv al awesome-ului.
Puteam pur si simplu sa aleg altceva; ca de exemplu slapstick-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 18 2011, 09:11 PM
Post #91


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Ok, got it.
Daca vrei surse ale awesome-ului in Madoka, dupa cum spuneam si mai sus, eu consider ca ar fi: story-ul(mai ales), prezentarea vizuala si soundtrack-ul. Also atmosfera generala pe care aceste elemente o creeaza. Is it not enough?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Apr 18 2011, 10:11 PM
Post #92


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Atu in Madoka este fara indoiala povestea, urmata de personaje. Inca cateva zile si episodele 11 si 12 vor fi la indemana. Apoi trebuie doar sa astept sa pot comanda si ultimul Bluray.

QUOTE
I mean, it's a MAHOU SHOUJO for christ sake! it haz 5 minutes transformations each episode, heart sticks which shoot laz0r beams and evil repelling mini-hearts!

HAHAHAHAHHAHAHAHAH!!! Wow... funniest shit I've read all week. Tu esti unul din tembelii aia care nici macar nu a vazut UN episod, nu? Do yourself a favor, either watch some episodes, or shut up and her the hell out... te faci de ras, nu de alta.... :lol: Oops... prea tarziu,
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Apr 18 2011, 11:38 PM
Post #93


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Apr 18 2011, 09:45 AM)
geez incep sa cred ca nu doar romanii sunt indiferenti ci oamenii ca specie...
*



Your eyes are now open! Parerea mea e ca singurul lucru asupra caruia ai cu adevarat intotdeauna control esti tu insuti, mai precis your mind.... constiinta ta... whatever, you get it. So at the very least pot sa nu fiu ceea ce urasc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Apr 19 2011, 09:12 PM
Post #94


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



QUOTE(DmonHiro @ Apr 18 2011, 11:11 PM)
HAHAHAHAHHAHAHAHAH!!! Wow... funniest shit I've read all week. Tu esti unul din tembelii aia care nici macar nu a vazut UN episod, nu? Do yourself a favor, either watch some episodes, or shut up and her the hell out... te faci de ras, nu de alta....  :lol: Oops... prea tarziu,


(IMG:http://farm3.static.flickr.com/2665/3993999159_b375f7dfba.jpg)

I'll give it a try this week.
Weed makes all anime a lot better anyway lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Apr 21 2011, 10:47 PM
Post #95


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



OK, a fost in Jap. Recomandare, stati departe de forumuri si bloguri anime, ca sa nu riscati vreun spoiler.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Apr 23 2011, 07:17 PM
Post #96


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Bitter-sweet endings = WIN


Cred ca asta a fost cel mai bun anime pe care l-am vazut in ultima vreme. Imi plac la nebunie twisturile noi aduse unor genuri complet uzate si de la care stii exact la ce sa te astepti. Si sfarsitul a fost bine gandit. 10/10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 25 2011, 10:34 AM
Post #97


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda... so was the end... nu stiu ce sa zic... ma asteptam la ceva mult mai dramatic tinand cont de ce twist am avut parte in serie... a fost un ending neutru din punctul meu de vedere, scenaristii avand probabil miros de creier ars de la atata brainstorming pe parcursul seriei... ma rog... deja parerile sunt impartite multa lume considerand seria reusita doar prin twist si reversul genului mahou shojo in rest neavand nimic care sa impresioneze, altii considera seria culta... well i won't agree with either... the truth it's in the middle...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 25 2011, 12:10 PM
Post #98


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



I liked the ending a lot. Reset-ul de la sfarsit a fost executat foarte bine, curgand natural din tot ce se intamplase pana atunci. In plus a si evitat sa faca finalul unul extrem de sugary si de fericit. In fond a reusit acolo unde My-Hime a dat-o in bara. Oricum,pana la urma, mie finalul mi s-a parut destul de fericit. I mean everyone who died came back.(except Sayaka, but it's ok, because she was a bitch.)

QUOTE(Sidonix @ Apr 25 2011, 11:34 AM)
mda... so was the end... nu stiu ce sa zic... ma asteptam la ceva mult mai dramatic tinand cont de ce twist am avut parte in serie... a fost un ending neutru din punctul meu de vedere, scenaristii avand probabil miros de creier ars de la atata brainstorming pe parcursul seriei.

Daca prin scenaristi te referi la Gen Urobuchi, el spunea niste chestii foarte interesante despre happy ends in postfata primului volum din fate/zero way back in 2006.

QUOTE(Urobuchi Gen)
Just like no matter what we do we can't stop the universe from getting colder. It is only a world that is created through a compilation of 'progresses of common sense'; it can never escape the bondage of its physical laws.

Therefore, in order to write a perfect ending for a story you have to twist the laws of cause and effect, reverse black and white, and even possess a power to move in the opposite direction from the rule of the universe. Only a heavenly and chaste soul that can sing carols of praise towards humanity can save the story.

The magnificent bastard has been planning this all along. De altfel, toata postfata e destul de interesanta mai ales din perspectiva de a intelege modul in care autorul opereaza de obicei cand scrie o poveste.
http://www.baka-tsuki.org/project/index.ph...lume_1_Postface

Also prin twist te referi la directia in care povestea o ia dupa episodul 3 aka people die and everything becomes dark and depressing? Because no surprises there, that's how Urobuchi usually rolls (autorul chiar explica inclinatia lui pentru povesti deprimante cu bad ends in postfata pe care am mentionat-o mai sus).

P.S. Acum ca s-a terminat Madoka, sezonul asta mai facem vre-un sync? fiindca sunt destule anime-uri sezonul asta pe marginea carora s-ar putea discuta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Apr 26 2011, 09:15 PM
Post #99


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



Si uite asa am ajuns sa ma uit si la seria asta.
Raman totusi de parere ca genul Mahou Shoujo, oricum ar fi exemplificat, tot "de cacat" este.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Apr 27 2011, 09:08 AM
Post #100


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:




Quick comment. (Awesome anime, btw). Imi place cum japonezii sunt asa de evident (sau subtil?) ne-monoteisti. Ideea lor de "God" e complet diferita de a noastra. Aici are basically sensul de "rotita din masina care misca universul". Intr-adevar, un nivel de existenta complet dincolo de al nostru, dar in acelasi timp nu are nimic de-aface cu un mos barba din cer.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 10:34 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |