Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shounen Vs Shoujo, ...in numele camarazilor cazuti


Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 07:02 PM
Post #1


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



In numele camarazilor cazuti la datorie am sa deschid un topic dupa sepecificatiile lui Ranma, sa nu mai existe banuri date pe :
- opiniile pesonale
- exprimarea mai mult/putin desteapta
- pe dezbateri de pareri
- exprimarea libera a opiniilor si parerilor personale
- atacuri la idei si nu persoane
- discutii implicand generalitati

Asa dupa ce am insirat tot ce trebuie respectat, si sper ca va fi respectat pentru a nu ingradi libertatea de exprimare a participantilor la acest topic, am sa imi exprim si eu liber opinia.

Shoujo isi are origine in neoliticul prostului gust, a carui fundal creational este unilateral. Fontul conteaza, acest lucru dand dovada ca creatorii acestui gen au ignorat total ce a fost odata scris in Dacia Literara, publicatie periodica aparuta la Iasi, sub redactia lui Mihail Kogalniceanu. In articolul intitulat Introducţie la "Dacia literară" acesta spunea: "Dorul imitaţiei s-a făcut la noi o manie primejdioasă, pentru că omoară în noi duhul naţional. Această manie este mai ales covârşitoare în literatură." , "Noi vom prigoni cât vom putea această manie ucigătoare a gustului original, însuşirea cea mai preţioasă a unei literaturi. Istoria noastră are destule fapte eroice, frumoasele noastre ţări sunt destul de mari, obiceiurile noastre sunt destul de pitoreşti şi de poetice, pentru ca să putem găsi şi la noi sujeturi de scris, fără să avem pentru aceasta trebuinţă să ne împrumutăm de la alte naţii."

Am sa zic de pe acum eu sunt un arbitru neutru, critica mea va fi nepărtinitoare; voi critica cartea, iar nu persoana.

Toate creatiile ale mangaka acestui gen sunt toate scoase sub acelasi tipar, idei repetitive, povesti neinspirate si drame inutile. Daca considerati ca originalitatea nu e o problema inseamna ca doriti o stagnare in dezvoltarea acestui gen. O pauza pentru creativitate si creier, dar atentie ce nu se misca face radacini si ce face radacini la moment dat si putrezeste. Dar daca exista adepti pentru acest gen a carui pasiune se rasfrange doar datorita incapacitatii de a trai asa ceva in viata reala? Pai in mod cert sunt, inclusiv aici pe forum, pesoane lipsite de pasiuni o viata reala si probabil si de un iubit/a, cum de multe ori este cazul. Dar sa nu condamnam tipuri umane pentru ca acestea nu se pot schimba, sa condamnam pe ce cei care nu schimba aceste tipuri desi au puterea; pe mangaka creatorii ale acestor forme banale ale caror font este de un alb stralucitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 3 2008, 07:21 PM
Post #2


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Cîh...

'Poi dacă-i aşa, şi toate mecha-urile sunt la fel, la o adică: roboţi gigantici, explozii şi războaie care durează de x milenii rezolvate de eroi providenţiali de 16 ani.

Curios, nimeni nu pune în discuţie valoarea lor artistică. Şi ce am putea spune despre fanii acestui gen de anime, başca Naruto, DragonBall, Street Fighter and the like? Ei ce lipsuri din viaţa reală încearcă să compenseze?

Exprimarea liberă este posibilă şi fără epitete jignitoare şi aprecieri colective la adresa IQ-ului fanilor unui anume gen de anime.

În concluzie: I see more Rose of Versailles coming soon. :D

Până la sfârşitul seriei, mai am nevoie de 7 asemenea topicuri. Please, help me. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 07:27 PM
Post #3


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 08:21 PM)
Cîh...

'Poi dacă-i aşa, şi toate mecha-urile sunt la fel, la o adică: roboţi gigantici, explozii şi războaie care durează de x milenii rezolvate de eroi providenţiali de 16 ani.
*


Cine a zis ca vobim de mecha acuma e topic de shoujo te rog sa nu aduci in discutie alte genuri. Avem 2 ce trebuie discutate shoujo si shounen dupa cum zice topicul.

QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 08:21 PM)
Curios, nimeni nu pune în discuţie valoarea lor artistică.
*



O valuare artistica banala, un exemplu bun pentru a prezenta o lucrare cu valoare artistica ar fi Vagabond.

QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 08:21 PM)
Exprimarea liberă este posibilă şi fără epitete jignitoare şi aprecieri colective la adresa IQ-ului fanilor unui anume gen de anime.
*


Aprecierile colective fac parte din generalitatea vietii, nu le poti acepta nu le lua in seama. Generalul descrie colectivul nu simti ca faci parte din colectiv nu te simti jignit.

QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 08:21 PM)
În concluzie: I see more Rose of Versailles coming soon.  :D

Până la sfârşitul seriei, mai am nevoie de 7 asemenea topicuri. Please, help me.  :lol:
*


Ma bucur ca folosesti aceste topicuri ca segment de promovare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jun 3 2008, 07:27 PM
Post #4


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



multumim pentru ora de limba romana. tin sa-ti atrag atentia ca nu ai folosit bine cele spuse de Kogalniceanu. :) si am impresia ca dai bacu acum, nu? :P
neutralitatea ta are semne de intrebare. cum esti neutru? tu doar ataci genul shoujo :lol: ca tot e intitulat topicul "Shounen vs Shoujo", vreau sa vad ce argumente aduci pentru cel dintai. :) ca tot este atat de superior, cum afirmai intr-un alt topic.
plus, cum am mai zis, e parerea ta personala, nu un adevar universal valabil :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 07:33 PM
Post #5


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Acesta este tipicul postului numit fail, am zis ca pastrez pozitia de neutralitate si asta am sa fac. Am sa imi postez argumentele si am sa le acept pe ale voastre parerea mea poate fi schimbata, am mai fost, dar nu de posturi de genul. Cele citate de Kogalniceanu sunt bine puse acolo unde sunt daca tu nu intelegi subtilitatea celor spuse de mine si referintele pe care Kogalniceanu le face inseamna ca orele de romana nu au fost asa cum ar fi trebuit.
Si nu mai am inca un an pana la BAC.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jun 3 2008, 07:42 PM
Post #6


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



subtilitatea o inteleg foarte bine, nu degeaba am facut atata romana, doar ca nu se potriveste contextului :D inteleg unde vrei sa ajungi, dar alta era ideea.
vrei sa subliniezi imitatia? bun. explica-mi in ce gen nu se imita nimic. condamni creatorii pentru fond? asta constituie insa baza. daca n-ar fi asa, n-ar mai fi shoujo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 3 2008, 07:43 PM
Post #7


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE
Cine a zis ca vobim de mecha acuma e topic de shoujo te rog sa nu aduci in discutie alte genuri. Avem 2 ce trebuie discutate shoujo si shounen dupa cum zice topicul.


Aha. Because this is the shoujo-bashing topic, right?
Eu doar ziceam că nu numai shoujo suferă de problema repetitivităţii şi a clişeelor. Mai sunt şi altele, dar sunt convenabil uitate. De ce? Because today we bash shoujo. Yey! Talk about IQ...

QUOTE
O valuare artistica banala, un exemplu bun pentru a prezenta o lucrare cu valoare artistica ar fi Vagabond.

Nu pricep...

QUOTE
Aprecierile colective fac parte din generalitatea vietii, nu le poti acepta nu le lua in seama. Generalul descrie colectivul nu simti ca faci parte din colectiv nu te simti jignit.

Filosofia, bat-o vina... Numai că regulamentul forumului e foarte terestru: jignirile şi atacurile se sancţionează.

QUOTE
Ma bucur ca folosesti aceste topicuri ca segment de promovare.

But of course. Ppl, watch RoV! Available in japanese, english, italian or romanian, on almost every torrent site in town. You don't know what you're missing!
Get it today!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wee
post Jun 3 2008, 07:54 PM
Post #8


Wii?
***

Group: Members+
Posts: 116
Joined: 8-March 07
From: Constanta
Member No.: 3.911
Points: 296
Gender:



QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 07:43 PM)
Aha. Because this is the shoujo-bashing topic, right?
Eu doar ziceam că nu numai shoujo suferă de problema repetitivităţii şi a clişeelor. Mai sunt şi altele, dar sunt convenabil uitate. De ce? Because today we bash shoujo. Yey! Talk about IQ...
*



Tocmai, atatea clisee, same shit over again, trebuie sa dam in ceva, trebuie sa incepem cu ceva, nu ? Dap! Eh, noi am inceput cu shoujo. Tu continui cu mecha, cine vrea continua cu shounen. Pai ce dracu, trebuie sa aibe si moderatorii activitate.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 07:55 PM
Post #9


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



QUOTE(Crystall @ Jun 3 2008, 08:42 PM)
subtilitatea o inteleg foarte bine, nu degeaba am facut atata romana, doar ca nu se potriveste contextului  :D inteleg unde vrei sa ajungi, dar alta era ideea.
vrei sa subliniezi imitatia? bun. explica-mi in ce gen nu se imita nimic. condamni creatorii pentru fond? asta constituie insa baza. daca n-ar fi asa, n-ar mai fi shoujo.
*



Hai sa lasam ora de romana ca am impresia ca ai trecut de MULT de ele si nu mai iti aduci aminte :P . Am sa iti dau un exemplu de gen in care nimic nu e la fel dementia cu cel mai proeminent exemplu FLCL. Daca ai mai vazut ceva de genul anunta-ma ca sunt mare fan inspecial a ideei generale a mangaului.
Daca zici ca fara acel punct de start nu exista shoujo atunci de ce pot zice ca daca ai pune un pic de istorie in spatele fiecarui shoujo si niste elemte care s-ar imbina in viitoarele volume totul ar fi altfel?


QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 08:43 PM)
Aha. Because this is the shoujo-bashing topic, right?
Eu doar ziceam că nu numai shoujo suferă de problema repetitivităţii şi a clişeelor. Mai sunt şi altele, dar sunt convenabil uitate. De ce? Because today we bash shoujo. Yey! Talk about IQ...
*


Daca ti se pare un topic de shoujo bashing by all means leave now and never come back. Participarea la acest topic e stric optionala.
QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 08:43 PM)
Nu pricep...
*


Am dat un exemplu de un manga shounen care are o valoare artistica oarecare, si am zic ca toate creatiile shoujo comparate la acelasi nivel sunt banale.
QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 08:43 PM)
Filosofia, bat-o vina... Numai că regulamentul forumului e foarte terestru: jgnirile şi atacurile se sancţionează.
*


Unde si pe cine am jignit, nu vad. Aplicarea generalitati la o relica sau o remarca nu determina in nici un caz o jignire ci o apreciere pe care to a faci la limita posibilitatii intelectule.


Cat despre relama nu discut, mai ales ca am un banner la sig.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jun 3 2008, 08:02 PM
Post #10


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



ba tocmai ca imi amintesc foarte bine :lol: dar, cum ziceai si tu, sa lasam ora de romana.
nu sunt adepta dementia, nu-i pe gustul meu.
si la ce te referi prin istorie?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 3 2008, 08:09 PM
Post #11


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



You missed the whole point, again.
Când am vorbit despre jigniri, m-am referit la "camarazii căzuţi la datorie" a căror cauză o aperi.

QUOTE
Daca ti se pare un topic de shoujo bashing by all means leave now and never come back. Participarea la acest topic e stric optionala.

I don't wanna leave. On the contrary. Opţiunea mea e să rămân şi să combat în stil pur shounen. :D

E shoujo-bashing topic. Ne-ai explicat că
QUOTE
Toate creatiile ale mangaka acestui gen sunt toate scoase sub acelasi tipar, idei repetitive, povesti neinspirate si drame inutile.

Poate că e adevărat, nu contest, având în vedere că n-am citit manga de niciun fel. Pe de altă parte, însă, nu ne-ai spus de ce shounen-ul ar fi mai bun. Unde e echidistanţa? Ori poate trebuie să presupunem că shounen e perfect, nu are niciun defect. Pe scurt, din "shoujo vs shounen", ne-ai prezentat numai shoujo. Vrem şi opinia ta despre shounen, eventual ilustrată prin câteva epitete şi consideraţii de ordin estetic şi artistic.

QUOTE
Tocmai, atatea clisee, same shit over again, trebuie sa dam in ceva, trebuie sa incepem cu ceva, nu ? Dap! Eh, noi am inceput cu shoujo. Tu continui cu mecha, cine vrea continua cu shounen.

Bun, dar la ce foloseşte, în afară de a da de lucru moderatorilor?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 08:13 PM
Post #12


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



O istorie a personajelor, de ce nu exista un shoujo cu elemente de istorie, af fi ziua mea daca as vedea asa ceva. Nu modern setting, untipical everything, etc. ce ai zice daca ar fi o inbinare mai interesanta a povestii sa existe si alceva inafara de 100% drama, 100% dragoste, 100% vene taiate, 100% incest , un pic de culoare ceva actiune normala un pic de slice of life. Normalitate for the love of God, ca in lumea asta mai e si asa ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jun 3 2008, 08:14 PM
Post #13


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



da, am cerut si eu argumente pentru shounen, fiindca asta e tema topicului. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 3 2008, 08:17 PM
Post #14


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE(Shinigami Kid @ Jun 3 2008, 09:13 PM)
O istorie a personajelor, de ce nu exista un shoujo cu elemente de istorie, af fi ziua mea daca as vedea asa ceva.


Rose of Versailles! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jun 3 2008, 08:24 PM
Post #15


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



hm...vrei istorie.... Edo Never Sleeps, Gekka no Kimi, Ryo :lol: Fushigi Yuugi, chiar si KKJ, dar mi-e ca astea sunt prea... shoujo :lol: dar au elemente de istorie. si mai sunt care au ca background alte vremuri.
Slice of life... exemple foarte bune sunt creatiile lui Souryo Fuyumi, printre care Mars (care se leaga un pic de istorie), Neverending Heart etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jun 3 2008, 08:25 PM
Post #16


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Trecem pe langa faptul ca am un deja-vu teribil, this is really fun :D (mai putin citatul respectiv)
Copilu, ce ai tu cu pasiunile omului? Si eu as putea sa zic faptul ca mi se pare plictisitor sa colectioezi timbre? La urma urmei sunt niste hartii minuscule, toate au aceasi forma, doar un pic schimbata. Ti se putrezeste creierul tot uitandu-te la niste bucati de hartie care mai sunt si vechi pe langa. Dar nu am astfel de parere, ziceam asa, dintr-o alta perspectiva.
Si asa cum exista carti gen Anna Karenina, exista si carti de genul Sandra Brown (sa nu se supere pe mine iubitorii genului :unsure: ), asa exista si shoujo bun sau mai putin bun, un shounen bun sau mai putin bun.
Din pacate nu pot sa zic nimic rau impotriva niciunuia, pt ca si printre shounen am gasit destule manga sa imi placa chiar foarte mult, iar despre shoujo cu atat mai putin, fiindca ador genul. Tu nu stiai ca exista si shoujo istorice si ce ai mai insrat tu acolo? Foarte urat, inseamna ca nu te-ai documentat destul. La asta te refereai sau nu am inteles eu bine?
Si vezi ca Vagabond e seinen. Tz tz tz
Tre sa revad RV :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 08:27 PM
Post #17


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 09:09 PM)
You missed the whole point, again.
Când am vorbit despre jigniri, m-am referit la "camarazii căzuţi la datorie" a căror cauză o aperi.
*



Rusinica te iei de oameni care nu se pot apara, si eu nu am sa fiu luat la rost pentru jignirile pe care le-au, sau nu, facut. Daca vrei sa discuti despre jigniri fa-o pentru ale mele nu ale lor.

QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 09:09 PM)
E shoujo-bashing topic. Ne-ai explicat că
Poate că e adevărat, nu contest, având în vedere că n-am citit manga de niciun fel. Pe de altă parte, însă, nu ne-ai spus de ce shounen-ul ar fi mai bun. Unde e echidistanţa? Ori poate trebuie să presupunem că shounen e perfect, nu are niciun defect. Pe scurt, din "shoujo vs shounen", ne-ai prezentat numai shoujo. Vrem şi opinia ta despre shounen, eventual ilustrată prin câteva epitete şi consideraţii de ordin estetic şi artistic.
*



Fie batranii stiu mai bine ce vreau sa fac, poate sunt previzibil. Nu am sa redic in slavi shounen, pentru ca si aici sunt cateva fenomene care au scapat desub control. Daca traiesc cu impresia ca fata de shoujo, orice manga are o poveste inedita, intrun alt setting , alte cricumstante care modifica povestea pe parcurs , un fir al actinii care se poate schimba la orice pas. Lucruri care s-ar intamplat in trecut afecteaza prezentul si decizile de acum infulenteaza pe cele din viitor.
Rurouni Kenshin e un exemplu bun, n manga care contopeste realitatea, datele istorice, evenimente, locuri si nume; cu fictionalul, dand un contur extraordinar povestii.

Una din cele mai apreciate serii, cat si apreciata ca manga, de catre tipul femini este Inuyasha, si sa va vina sa credeti sau nu e shounen.

Death Note una dintre cele mai apreciate serii de anul trecut este considerata de multi ca fiind ceva extraordinar.

Tom S. Pepirium of IGN said that Death Note's "heavy serialized nature" is what "makes the show so engaging and discussion worthy."[58] Pepirium, saying that translating Death Note is "no small task," said that Stephen Hedley created a dub with "nothing clunky." Pepirium added that Karl Willems, director of the dub, assembled a "stunning voice cast of professionals" with a "solid tone minus some of the cheesy yelling and screaming of other dubs."[59] Play magazine named Death Note as the best anime of 2007 in their "2007 Anime Year in Review" feature.[60] John Powers of the NPR show Fresh Air finds the show "addicting" and equates its similarity to the American TV series Lost."

Si de la creatorul ei in persoana: Ohba said that the editor chose not to add advertising notices like "Now on sale, super popular!!" to chapter cover pages because the editor believed that the words "super popular" did not fit with the "feel" of Death Note. Ohba said that "I guess" Death Note was meant to be "solemnly popular."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 08:37 PM
Post #18


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



QUOTE(Small-Lady @ Jun 3 2008, 09:25 PM)
Trecem pe langa faptul ca am un deja-vu teribil, this is really fun  :D (mai putin citatul respectiv)
*



Saraca literatura romana, dar nu am la ce sa ma astept de la voi.
QUOTE(Small-Lady @ Jun 3 2008, 09:25 PM)
Copilu, ce ai tu cu pasiunile omului? Si eu as putea sa zic faptul ca mi se pare plictisitor sa colectioezi timbre? La urma urmei sunt niste hartii minuscule, toate au aceasi forma, doar un pic schimbata. Ti se putrezeste creierul tot uitandu-te la niste bucati de hartie care mai sunt si vechi pe langa. Dar nu am astfel de parere, ziceam asa, dintr-o alta perspectiva.
*



Sa sti ca nu am nimic cu ele, le-am pus doar in discutie. Si chiar colectionez timbre, cel mai valoros fiind un cap de boru din moldova din 1800, nu pot sa iti dau o valoare estimativa pentru el, dar dupa raritatea lor, gasirea unui nu e easy.

QUOTE(Small-Lady @ Jun 3 2008, 09:25 PM)
Si asa cum exista carti gen Anna Karenina, exista si carti de genul Sandra Brown (sa nu se supere pe mine iubitorii genului  :unsure: ), asa exista si shoujo bun sau mai putin bun, un shounen bun sau mai putin bun.
Din pacate nu pot sa zic nimic rau impotriva niciunuia, pt ca si printre shounen am gasit destule manga sa imi placa chiar foarte mult, iar despre shoujo cu atat mai putin, fiindca ador genul. Tu nu stiai ca exista si shoujo istorice si ce ai mai insrat tu acolo? Foarte urat, inseamna ca nu te-ai documentat destul. La asta te refereai sau nu am inteles eu bine?
*



Cred ca sunteti grele de cap, elemente de istorie gasesti si sci-fi daca cauti. Ma intereseaza un pic de istorie a pesonajelor, un backgoud, un pic de culoare pesonaliatii lor, nu un cadavru distrus. Ce vezi in toate shoujo-urile ca pe aia a violato taicaso si da atunci e frica de baieti, bull atat numai atat, unde traia avea o viata fericita etc. ceva acolo.

QUOTE(Small-Lady @ Jun 3 2008, 09:25 PM)
Si vezi ca Vagabond e seinen.
*


Era un exemplu de art grovaz intrun manga, nu am zis nicaieri ca e shounen.


P.s Scuzati duble postul :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Jun 3 2008, 08:39 PM
Post #19


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



QUOTE
grele de cap


Fara denumiri, te rog.

Later Edit (pt comentariul de mai jos al lui Shinigami Kid): Atunci daca tot rogi moderatorii sa stearga posturi... sa inceapa cu ale tale :lol: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 08:43 PM
Post #20


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Ma scuzati, dar am sa consider postul tau un off topic si am sa rog un moderator sa il stearga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:39 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |