Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

13 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mirai Nikki (2011) Sync


Tessa
post Oct 10 2011, 10:03 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sync #11
Mirai Nikki (2011)

Luni - Duminica vizionat si discutat ultimul episod aparut (1 episod/saptamana)


Yukiteru always rejected any offers to go with friends and just keeps writing a diary on his cell phone. He has what he believes is an imaginary friend called Deus Ex Machina. However, one day Deus asks him to play a survival game along with eleven others. The winner becomes the next Deus Ex Machina. In order to win, the contestants must use their diaries of the future to eliminate one another. For Yukiteru to survive, he must team up with another diary holder, a girl named Yuno.

Watching Schedule:

Anime-ul apare in fiecare saptamana luni.

See Synched Anime Watching for more info.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Oct 10 2011, 10:45 PM
Post #2


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



lol, tocmai am inceput sa citesc manga, acum 5 minute
pare mindfck anime-ul i like
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 10 2011, 11:59 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Mindfuck? Hmm...nu mi se pare, cel putin nu inca.
Are un subiect, relativ nou. Sau, nu chiar nou, dar prezentat intr-o forma noua. Mie mi-a amintit mult de filmul acela cu tipul care citea ziarul de maine, desi, aici sunt unele diferente majore :P .
Ce nu inteleg eu e de ce tipa cu par roz citeste viitorul lui si nu al ei. sau am inteles eu ceva gresit?
I saw this from the first subs that came out so it's probably not 100% accurate, the translation I read I mean XD.
Si nu s-a explicat inca ce se intampla daca vor sa renunte. Poate unii nu vor sa fie god. Iar daca poate sa existe un singur castigator, tipa cum poate sa ramana impreuna cu el?
Am inca multe intrebari, dar asta poate fi de bine daca vor binevoi sa si raspunda la ele cei care fac anime-ul XD.
Sau cei care citesc manga *cough*.
Totusi, no major spoilers please XD.
Oricum, primul episod pare ok. nu cred ca va fi preferatul meu din sezonul acesta, dar e ok :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Oct 11 2011, 06:39 AM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



Fiecare Future Diary este special, are caracteristici specifice pentru a incerca sa-i dea avantajul purtatorului. Depinzand de situatie cateodata nu reuseste, si cateodata imprumuta ceva din personalitatea/ caracteristica participantului. Motivul pentru care Yuki citeste viitorul lui este pentru ca lumea lui se invarte in jurul propriei persoane, mereu singur. Yuno il vede pe al lui Yuki din cauza obsesiei ei, practic ea traieste pentru el si singura ei preocupare e ca el sa supravietuiasca. Ce-i drept, e folositor cand mai toata lumea vrea sa-l elimine pe preferatul lui Deus xD

Iar ideea ca unii nu vor sa devina God .... Motivul pentru care nici unul nu renunta este tocmai faptul ca toti au un motiv pentru care vor sa devina God. Persoanele nu au fost alese la intamplare. Toti vor sa continue jocul, sa supravietuiasca ba din ambitia de a deveni God, ba sperand ca vor schimba ceva in lume cu puterile pe care le vor capata, ceva ce le-au distrus viata. In cazul trecutului unui personaj se intampla ca Deus sa fi propus ca-i salveaza viata daca e de acord sa participe, desi tot avea motive sa intre in joc.

O sa observati pe parcursul celorlalte episoade cat de unice pot fi jurnalele. Future Diary ... nu numai ca vorbeste de viitor, dar sunt practic viitorul in mainile lor. E interesant ca fiind atat de diferite jocul chiar devine un survival game, trebuie sa te opresti si sa-ti faci planuri, calcule, nu tot timpul te bazezi pe o idee de genul 'las ca-mi spune exact ce o sa se intample'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 11 2011, 02:45 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Motivul pentru care nici unul nu renunta este tocmai faptul ca toti au un motiv pentru care vor sa devina God.

Eu vorbesc aici mai mult de personajul principal. el nu pare sa stie nimic de asta si nici nu pare ca ar vrea sa devina god. Can he quit if he wants to?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 12 2011, 04:56 PM
Post #6


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Ma gandesc ca nu prea poti sa ii zici lui Deus ex Machina: "Stii, eu nu vreau sa ma joc cu psihopatii astia"....

Tocmai am vazut si eu primul episod. Nu am citit manga, asa ca va rog sa marcati daca urmati sa dati spoilere din manga.

Acest prim episod m-a convins sa continui a urmari acest anime, desi nu prea fac asta cu seriile scurte. Presimt, de asemenea, ca va fi necesara o a doua vizionare :D. Cel putin scenele de inceput sunt foarte Higurashi-like.

Iar muzica imi aduce aminte de Lain.

Cat despre idee, in mare sunt de acord cu Tessa: e ca a tipului cu pisica cu ziarul de maine. Dar imi place. :lol:

Ideea centrala e ca va fi un anime foarte interesant :D. Manga o am deja downloadata si ma bucur ca nu am citit-o.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Oct 12 2011, 05:53 PM
Post #7


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Yup, inceputul e destul de Higurashi-like. :blink:
Sincer, Yuno mi se pare mai dubioasa decat restul psihopatilor alora... Iar faptul ca poate afla viitorul lui Yuki inaintea acestuia ma face sa o vad ca pe un adversar mai de temut decat ceilalti. Plus ca pare si mai dusa decat toti.

Faptul ca stii viitorul, chiar si cu putin timp inainte, mi s-ar parea un lucru groaznic. Practic, anuleaza dreptul (sau macar iluzia) liberului arbitru. Nu as putea suporta ideea ca orice as incerca sa fac sa imi schimb viitorul, el mereu mi-o va lua inainte si imi va spune ce voi face dupa... The good parts (like cheating at tests and stuff) nu pot compensa pentru partile negativa. And that's why I find it mindfuck. In a good way, that is. Inteleg ca uneori trebuie sa iei masuri ca sa schimbi ceva ce trebuie sa se intample, dar, in fond, tot trebuie sa joci cum ti se canta, and that's not very pleasant. -_-
Am decis sa nu mai citesc manga inainte de a vedea o serie, and I'm gonna keep it that way. Save the best for the last.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 12 2011, 06:20 PM
Post #8


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Din descrierile pe care le citisem stiam deja ca Yuno era singura care nu-si putea vedea propriul viitor ci pe al lui Yuki si eram curios de ce. Acum ca am aflat ca ei nu primeau un raport a ceea ce avea sa se intample si vedeau numai ce ar fi scris ei in jurnal in mod normal I'm even more hyped than before.

@Tessa
Motivul pentru care nu pot sa renunte e ca fiecare dintre ei este o conditie de castig pentru ceilalti, singura varianta ar fi sa renunte toti, which is not going to happen. Cat despre Yuno and Yuki, well we'll just have to wait and see.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 12 2011, 07:02 PM
Post #9


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Stie careva unde gasesc un stalker ca fetiscana aia? :D

La birt nu am gasit nimic >.>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 12 2011, 07:59 PM
Post #10


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Incearca link-ul pe care l-am pus la topicul de yandere. If you get lucky tell us about it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Oct 12 2011, 08:10 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



Ce-i drept Yuki la inceput vroia sa gaseasca o modalitate sa scape de joc, dar cum el e singurul si cum impune teama in ceilalti participanti, nu poate scapa de soarta. O sa vedeti voi ce se mai intampla xD Daca va intrebati ce teama, este pentru ca aparent Yuki are un talent in a-si schimba destinul dupa cum spune Deus. Sa mai pomenim ca e si preferatul sa castige?

Eu abia astept s-o revad pe Minene <3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 12 2011, 08:45 PM
Post #12


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



@elpreda

Do you think if I get lucky, I'll live through it? :D

Si eu abia astept sa vad cum va continua :). Mai avem 25 de episoade...deci acest sync va dura o vreme :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 13 2011, 06:17 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Motivul pentru care nu pot sa renunte e ca fiecare dintre ei este o conditie de castig pentru ceilalti, singura varianta ar fi sa renunte toti, which is not going to happen.

Asta nu s-a explicat inca in anime, nu?
Also, Deus mi se pare ca nu e de partea lui. Faptul ca a spus tuturor ca he's the favorite il face unica tinta. That's not really fair...
QUOTE
Mai avem 25 de episoade...deci acest sync va dura o vreme

6 luni...cu siguranta XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 13 2011, 06:47 PM
Post #14


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 13 2011, 06:17 PM)
Asta nu s-a explicat inca in anime, nu?
*


Este din anime, Deus a spus asta. The point of the game is to eliminate the other players. Singura sursa de informatii pe care o am in afara de anime e descrierea de pe ANN.
Cat despre Deus, pana acum nu pare interesat decat de a se distra, nu tine cu nimeni. He's just looking for ways to make things more interesing.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 13 2011, 07:23 PM
Post #15


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



De acord...dar eu totusi cred ca are o relatie mai speciala cu tipul nostru. Asta din doua motive:

1) Fie il uraste si vrea sa il vada mort, hence l-a marcat ca "preferat"

2) Fie vrea ca el sa ii ia locul, hence vrea sa il faca mai puternic, hence l-a marcat ca "preferat".

Cu toate acestea, sunt curios daca si ceilalti vor face aliante. Echipa celor doi pare destul de puternica (ma simt de parca am discuta despre Survivor :D).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 13 2011, 10:30 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



In sfarsit am si eu putin timp sa las o parere. Nu prea am de ce sa ma leg din ce ati discutat, in principal pentru ca inca nu am o opinie anume despre nimic, nici despre personaje, nici despre actiune. Astept sa vad ce se mai petrece.
Pot insa sa spun ca personajul principal m-a cam iritat. Unele lucruri sunt normale, claustrarea in sine, copiatul la teste, faptul ca ajunge sa se considere superior si apoi reactia sa cand afla despre joc, but, nevertheless, he annoyed me. Am empatizat mai mult cu Yuno decat cu el :lol: Oricum, pana acum nu e niciun personaj de care sa ma simt apropiata in mod deosebit, poate se va ivi vreunul pe parcurs sau poate nu.
In orice caz, episodul mi s-a parut bun. E dinamic si se intampla destul de multe lucruri, puse cap la cap destul de bine cat sa nu te ameteasca cantitea de informatie. Premiza de la care se pleaca e promitatoare, sper sa fie ceva cu multe intorsaturi de situatie si, totodata, sa nu fie doar actiune chioara, sa mai exploreze si niste idei mai abstracte un pic, it's this stuff I like the most.
QUOTE
Mindfuck? Hmm...nu mi se pare, cel putin nu inca.
N-am inteles niciodata, ce inseamna asta mai exact? Nici nu stiu daca am mai vazut ceva de genul asta :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 13 2011, 10:36 PM
Post #17


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Definitia difera de la om la om, ma gandesc.

Eu, cel putin, consider mindfu*k urmatoarele anime-uri:

1) Serial Experiments Lain

2) Code Geass

3) Death Note

4) Higurashi

5) Ghost in the Shell


In mare, consider mindfu*k cam orice anime care ma face sa exprim: "WTF?" urmat mai apoi de un "AhA!"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pukk
post Oct 13 2011, 10:44 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 12-October 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.700
Points: 155
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Oct 13 2011, 10:36 PM)
Definitia difera de la om la om, ma gandesc.

Eu, cel putin, consider mindfu*k urmatoarele anime-uri:

1) Serial Experiments Lain

2) Code Geass

3) Death Note

4) Higurashi

5) Ghost in the Shell


In mare, consider mindfu*k cam orice anime care ma face sa exprim: "WTF?" urmat mai apoi de un "AhA!"...
*




Dude din lista de mai sus am vizionat Lain, Death Note si Ghost in the Shell (animax) si pot spune ca cel mai intens,mai interesant, la categoria mindfu*k a fost Lain. In timp ce ma uitam "procesorul" meu lucra la dubla capacitate decat normal:)))

Oricum un anime frumos. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 13 2011, 10:46 PM
Post #19


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(nezumichan @ Oct 13 2011, 10:30 PM)
N-am inteles niciodata, ce inseamna asta mai exact? Nici nu stiu daca am mai vazut ceva de genul asta :huh:
*



Ai putea spune ca e something that distorts, for a moment, your sense of normal or reality, or some other sophisticated definition, but simply put you feel like someone just fucked your brains. When it happens you will know.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 13 2011, 10:51 PM
Post #20


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(elpreda @ Oct 13 2011, 10:46 PM)
When it happens you will know.
*



That made me laugh at loud. :lol:

@Pukk

Pune mana si uita-te la Code Geass. Daca ti-a placut Death Note, iti va placea si asta. :D Garantat.

Da-mi un PM daca vrei torrentul in 1080p. Nu stiu sigur daca am voie sa postez aici linkuri catre trackere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

13 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:45 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |