Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ef - A Tale Of Melodies


Tessa
post Oct 26 2010, 10:00 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_13521.jpg)
Anul aparitiei: 2008
Gen: drama, romance
Nr. de episoade: 12
E o continuare a seriei Ef a tale of memories, dar poate fi vizionat si ca o serie individuala, personajele principale fiind altele in aceasta serie.
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_155562.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_151860.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_151853.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_151852.jpg)
Din nou avem parte de doua povesti de dragoste. Una dintre ele se petrece in trecut. Mai mult din amintirile reconstituite ale lui Yuu, iar a doua in prezent fiind prezentata dupa povestiea lui Renji si a lui Cihiro. Romanta apre intre Mizuki, prietena lui Renji si Kuze, vecinul lui. Ambele cupluri au o poveste dramatica prezentata. Despre Yuu aflam ca si-a pierdut sora cand era mic [o drama care ii afecteaza viata o lunga bucata de timp, pana cand o intalneste pe Yuuko si o lasa ca sa-i umple golul din inima], iar Kuze are o grava problema la inima care il pune fata in fata cu moartea.
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_151850.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_132941.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_132166.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_132163.jpg)
Revenind la impresii: per ansamblu mi-a placut. Am adorat povestea lui Kuze si cum reuseste Mizuki sa-i redea speranta ca sa traiasca. A fost heartbreaking ^^.
revenind la povestea lui Yuuko si a lui Yuu, eu personal, nu am prea gustat-o.
Trec prin o gramada de drame doar ca la final ea sa moara dintr-o prostie. Stiam inca din ef a tale of memories ca ea e moarta, dar speram sa se ascunda o poveste mai frumoasa si mai credibila in spatele mortii ei.

Mai apar si personajele din Ef a tale of memories pe acolo, dar doar putin. Singurul lucru care il aflam in plus este despre relatia dintre Cihiro si Kei si motivul pentru care cele doua nu se intalneau niciodata.

L-a mai vazut cineva? Cum vi s-a parut?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 27 2010, 06:47 AM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



L-am vazut acum aproape un an si nu prea mai tin minte detalii, dar, in mod sigur, este unul dintre animeurile pe care nu le voi uita vreodata, alaturi de primul sezon, ef - a tale of memories.
Mi s-a parut mai trist si mai tragic decat prima parte, m-a facut sa plang mai mult. Stiu ca dupa ce am terminat a tale of memories trebuia sa plec undeva si am iesit afara, era un soare asa frumos si o vreme de primavara superba si am inceput sa topai si sa alerg din cauza entuziasmului cu care ramasesem in urma animeului. Dupa a tale of melodies am simtit nevoia sa stau putin in pat, ascultand ost-ul si sa ma linistesc. Da, lasa si el o bruma de speranta la sfarsit, dar parca e un fel de speranta umbrita de durere.
Mi-a placut tare mult cum s-a legat trecutul de prezent, parca cele doua povesti rezonau una intr-alta (
mai ales la partea cu cele doua chei
). Ma bucur ca i-am revazut si pe cei din memories, mai ales ca Chihiro si Renji erau cuplul meu preferat.
Pe mine povestea lui Yuuko m-a atins foarte tare, mai ales partea cu tipul acela care o abuza si cu incendiul... brrr. Felul cum a murit, este, intr-adevar, stupid, dar in sensul ca dupa cate au avut de infruntat au ajuns sa fie despartiti de asa o tragedie insolita, lucru care amplifica dramatismul situatiei. Oameni mor aproape zilnic secerati pe trecerea de pietoni chiar. Nu e ca si cum nu ar fi fost realist, doar ca nu a fost drept. Mizuki mi s-a parut foarte curajoasa si o admir. Ma bucur foarte mult pentru ea si pentru Shuichi.

Desigur, grozava grafica, superba coloana sonora, voice acting de exceptie... Nu a existat nimic care sa nu imi placa. O poveste de nota 10, alaturi de ef - a tale of memories, of course.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Oct 27 2010, 08:55 AM
Post #3


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



mie mi sa ceva mai bun decat prima parte, oricum ce mi-a placut la el (pe langa grafica) e OST-ul, mai ales melodia aia care o canta Kuze la vioara, are care-va un link cu versiunea intreaga? si acuma mai am momente cand imi canta in creieri
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 27 2010, 08:56 AM
Post #4


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eh, mie tot mi se pare
moartea lui Yuuko pusa acolo doar ca sa mai amplifice dramatismul. Un dramatism nenecesar. Deja trecusera prin o gramada de chestii. Eu initial chiar credeam ca ea o sa moara in incendiu. Cand am vazut scena cu masina am fost ceva de genul: o rilly?

Totusi, desi acest lucru m-a deranjat nu pot sa spun ca nu am apreciat seria. I-am dat 9. Ca norocul cu Mizuki si Kuze ca au salvat-o [povestea ma refer] XD. Dupa Cihiro si Renji ei sunt cuplul meu preferat din seria aceasta. El e cam incapatanat, dar ea e o luptatoare convinsa :) .
Pacat ca Yuu ramane singur si neconsolat. Ma asteptam sa ramana cu prietena lui din copilarie. Tipa care desena. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 27 2010, 09:19 AM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



"Pacat ca Yuu ramane singur si neconsolat. Ma asteptam sa ramana cu prietena lui din copilarie. Tipa care desena."
Ah, da, uitasem de asta. What can I say, it's true love :P . De asta am si zis ca mi s-a parut mai tragic. Chiar daca se termina cumva intr-o nota pozitiva, tot ramane durere in urma. Si pe partea asta, dar si in ceea ce ii priveste pe Mizuki si Shuichi - 'cause he's still ill.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 27 2010, 09:27 AM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Din cate imi amintesc eu Kuze face operatia, iar aceea e un succes. Nu a spus cat o sa mai traiasca, dar stiu ca timpul ii s-a prelungit considerabil. Au ramas ceva in genul cum au ramas Cihiro si Renji. Nici Cihiro nu a scapat de boala ei, dar tot au ramas fericiti ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 27 2010, 10:20 AM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



@Tessa: Da, tin minte partea cu operatia, dar totusi situatia mi se pare diferita decat la Chihiro si Renji. Boala lui Chihiro e grea, dar nu mortala, pe cand Kuze, cu toate ca i s-a prelungit termenul, va trai in permanenta in umbra unei numaratoari inverse, chiar si inconstient. Cel putin asa mi se pare mie. It's just my opinion, asa am simtit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Oct 28 2010, 02:30 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Mie sincer sezonul acesta mi s-a parut mai slab decat primul pentru ca imbarliga prea tare relatiile personajelor, fapt pentru care nu mai tin minte prea multe detalii. Mi-au placut in schimb ambele drame, mai ales efortul lui Yuuko de a fi langa persoana iubita; dar si efortul lui Mizuki de a-i fi alaturi lui Shuichi si de a-l ajuta sa depaseasca momentele dificile.
La inceput speram sa se puna accentul mai mult pe relatia lui Chihiro si a lui Renji, unul dintre cuplurile mele preferate, pentru ca au lasat povestea in aer, o poveste complexa in maxim 6-7 episoade dedicate in totalitate ei :( , insa fiecare poveste a fost destul de emotionanta cu toate ca toate au fost scurte.
Imi place cum sunt legate personajele intre ele, dar parca asta vrea sa creeze o drama prea mare.
Anyway, merita vazut xD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 02:16 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |