Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ayashi no Ceres


Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



....tocmai am terminat de vazut ayashi no ceres...si am ramas mut....ceva sa schimbat in mine...''i'd changed''...au inceput sami placa animeurile romantice...cele pe care le consideram ''pt fete''......a mai patit cineva asa ceva?.....i think i'm sick......help me..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nu esti singurul :D te asigur. Si eu am vazut Ayashi no Ceres si mi-a placut foarte mult. Pot spune ca si iubitorii de sange l-ar gasi interesant pt ca are destule faze violente pline de "hemoglobina" care sare pe toti peretetii.

Nice avatar....Touya, ne?

PS: Claudia...nice review (http://www.roanime.board.dk3.com/2/viewtopic.php?t=677&highlight=ayashi)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



Touya..mi sa parut ca arata cel mai cool din toti....ayashu no ceres e un anime ff bun...si are si faze cu blood...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



M_Vejita u're my best friend now :P :) ..de cand imi tot zic sa fac un topic pt Ayashi si tot cu zisul am ramas.. :)
Ce mai..pentru mine Ayashi reprezinta cel mai bun anime (vazut pana acum) din toate punctele de vedere .. are fantastic, realism, dragoste, drama, teroare.. cate un pic din toate..Aya mi-a placut cel mai mult ca personaj feminin..dar pot sa zic ca preferatul meu la personajele masculine nu e Touya ci Yuuhi (cuplul Yuuhi-Chidori e bine conturat din punctul de vedere al tragismului si de asta place )..
Povestea care sta la baza anime-ului (cel putin o varianta) exista si in limba romana (sper ca aici nu gresesc..insa stiu sigur ca am citit-o intr-o carte de povesti mai demult)..si e chiar cunoscuta..a zanei obligate sa ramana pe Pamant pt ca i s-au furat vestmintele..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



L-am vazut si eu dar nu pot sa spun ca va impartasesc entuziasmul in legatura cu acest serial . In primul rand mi s-a parut plictisitor si enervant din cauza unor faze extrem de siropoase si exagerate (ex. de exemplu pe la inceput cand Ayashi trebuia sa fie executata de tatal ei ... -urmeaza faza in care el este impuscat ,in cap ,de batran pentru ca s-a razgandit etc. - cand acesta este pe jos cu creierii zburatii ,incepe sa planga etc. etc.
Mai este apoi povestea de dragoste intre Ayashi si tipul ala misterios pe care am uitat cum il cheama , probabil Touya, are o atmosfera de telenovele mexicana ( de aia proasta ).
In concluzie , povestea este interesanta si s-ar fi putut mult mai mult ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



hehe..ms claudia....si mie mia placut ff mult..dar personajul meu preferat ramane tot touya...{seamana oarecum cu vejita !!:>}...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Am vazut seria asta acum un an. Nu pot sa zic ca mai este asa de proaspata in mintea mea dar cred ca mi-au ramas intiparite printre lucrurile cele mai importante.

Mie unul mi-au placut atat de Touya cat si de Yuuhi. Ce e drept as fi preferat ca sa ramana Chidori cu Yuuhi,nu sa fie mai intai cu Touya, sa aiba copii si dupa aia dupa ce dispare Touya sa ii ia locul Yuuhi - daca tin bine minte. Poate asta a fost unul din lucrurile care m-a dezamagit putin (dar asta poate e doar din cauza modului meu de a gandi).

Dar, dupa cum spuneam, mi-a placut de amandoi, si asta pentru ca am privit din punctul de vedere al fiecaruia. Pe de o parte Yuuhi, care alege sa-i ramana prieten devotat lui Chidori, chiar daca aceasta a ales pe alta persoana sa iubeasca, dar pe de alta parte nu pot sa-l trec cu vederea pe Touya, tipul care si-a pierdut memoria de cand era mic (parca) si care, datorita faptului ca a fost nascut din mana lui Ceres, afla ca va dispare la un anumit moment dupa ce ii revine memoria. Cred ca exista tragism si in lucrul asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



mie mi placut faza in care touya ii cere lui yuhhi sa aiba grija de aya cand el moare...dovedeste ca are incredere in el ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Eu il aprob pe Kata (se pare ca azi am febra :oops:). Aya si Yuuhi sunt o pereche deosebita. As fi vrut enorm sa moara Touya ca sa ramana astia 2 impreuna. Dar cu realizatorul nu te poti pune..asa a vrut el..asa am urmarit eu ..dar la final macar mi-a dat o speranta :D.
PS: intro-ul de la Ayashi no Ceres mi se pare una din cele mai bune melodii ascultate de mine ...daca nu chiar cea mai buna ..as putea s-o acult la nesfarsit...uneori chiar asta si fac :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Diana :arrow: asa e..intro-ul e superb..mi-a placut si mie..nu stiu daca in asa "hal" incat sa-l ascult la nesfarsit ..dar mi-a placut..Insa desi am spus ca Yuuhi mi-a placut mai mult nu l-am vazut niciodata ca fiind perechea lui Aya..dupa parerea mea Aya si Touya formeaza un cuplu perfect..care se completeaza..pe cand relatia dintre Aya si Yuuhi este altceva..si oricum Yuuhi si Chidori se potrivesc foarte bine..
Kata :arrow: Chidori a fost omorata sub ochii lui Yuuhi, ea nu a fost niciodata cu Touya si NU a avut copii :P :)..cred ca vroiai sa zici Aya in loc de Chidori.. si inca ceva..cand a disparut Touya si cand locul lui a fost luat de Yuuhi dupa ce Aya a nascut? Exista si o continuare a seriei??? Daca da..va rog vreau si eu...
bla :arrow: Telenovela mexicana??? :? :? :? De ce telenovela si de ce mexicana?La faza pe care ai mentionat-o nu mi se pare deloc exagerat comparativ mai ales cu alte animeuri (si imi vin in minte Love Hina, Onegai teacher, EVA sa) ci per total realist realizat..si numai ca anime siropos nu l-am perceput avand in vedere toata violenta si sangele din el..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Gomen. Cum am zis am vazut seria acum un an. Nu mai tin minte toate numele si nici actiunea foarte bine. Ma refeream la Aya (chiar uitasem de Chidori si inca nu stiu cine este :oops: )

Se pare ca tre sa mai pun mana sa mai revad animeul asta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Opening-ul, Scarlet cantat de Iwao Junko, e super demential...nu lipseste din playlist-ul pe care il ascult zilnic.

Apropo...vad ca Touya e iubit de multa lume pe aici, parca era un fan-club pe undeva pe net :)
http://www.geocities.com/jojotuna/TAYA_fanclub.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Mah imi place Touya dar nici chiar asa de mult :PP
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Hai mai Kata ... vrei sa spui ca hainele alea mulate din piele ... cu tricoul ala pe trei sferturi (ca sa i se vada coapsele ale gen David :D ) nu-ti trezesc anumite interese launtrice :P :oops: :twisted: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Love Hina+ Onegai teacher, Eva si A no C sunt stiluri diferite
In primele doua , fiind comedii romantice , nu cred ca tre sa spun de ce sunt exagerari ;) , iar in Eva ... pe fondul actiunii din A no C aceste chestii mau plictisit ... chestia asta cu exagerarile este foarte complicata si depinde de gusturile si starea de spirit a subiectului ( si de bun simt ;) ) ; de exemplu in Niky Larson , Niky era des lovit in cap cu un ciocan de 1000t :lol: ... si totusi era un anime serios ...
Vezi tu Claudia , tocmai tot sangele ala face A no C asa de siropos :twisted: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Am sarit eu peste ceva sau la mine nu afiseaza vreun post a lui Yuki aici? Sau nu e postu dinainte la locul lui?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



eu sunt de acord cu claudia...touya si aya formeaza un cuplu perfect...si stilul lui touya de a se imbraca mi se pare interesant...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Bla :arrow: stiu perfect ca toate acele serii fac parte din genuri diferite..asta era si ideea..ca exageririle de care vorbeai sunt "minciuna" :) pe langa alte serii..din diferite genuri..si mi se pare interesant felul in care percepi tu intelesul cuvantului "siropos" :P ..ma rog..din moment ce nu te-a impresionat deloc seria nu ma astept ca sa-ti schimb eu parerea..nici macar nu era asta intentia mea..vroiam doar sa vad parerea altora :)
Kata :arrow: Chidori e si ea o Tennyo..dar e o copila ca persoana umana..si s-a indragostit de Yuuhi.. in final s-au placut reciproc dar ea a fost omorata..tragic sfarsit
aa..si felul de a se imbraca a lui Touya..uite de asta mi-a placut mai mult Yuuhi :P :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Gata, nu se mai poate :P Tre sa ma apuc sa revad seria asta ca sa nu mai fiu atat de pe dinafara :P Asta o sa fie proiectul meu pentru saptamana care vine :) Si dupa aia sa va mai vad cm comentati :PPPP
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



seria merita vazuta...pe langa fazele action si story-ul e interesant...ayshi no ceres inglobeaza toate trasaturile animeurilor:actiune,romantism,comic..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:02 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |