Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nodame Cantabile


Tessa
post Sep 2 2007, 09:11 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu stiu daca topicul e foarte bine incadrat.Nodame Cantabile nu e chiar romance, dar contine si asa ceva.Cum AniDB nu mi-a oferit mai multe informatii o sa il incadrez unde vreau :P.
Numar de episoade: 23
Anul aparitiei: 2007
URL: http://www.nodame-anime.com/
Informatii suplimentare: Nodame Cantabile are si un manga care e inca ongoing (18 volume dintre care doar 13 au fost traduse pana acum).Deci s-ar putea sa avem parte si de un al doilea sezon.De asemenea a fost facut si un live action de 11 episoade la care sincer nu am avut curajul sa ma uit.Nu pot sa imi dau seama cum o va juca actrita pe Nodame.Mi se pare imposibil de interpretat rolul ei fara sa dai in penibil, deci pana nu aud niste pareri de la cineva care l-a vazut nu il incep.
(IMG:http://img362.imageshack.us/img362/9726/nodamecantabilebf2.jpg)
Poveste:
Shinichi Chiaki e un pianist si violonist foarte talentat.Totusi, visul lui e sa ajunga dirijor.E printre cei mai buni elevi din scoala si admirat in urma acestui fapt.Totusi Chiaki are si el probleme lui: in urma unui accident de avion pe care l-a avut cand a fost mic are o fobie si nu mai vrea sa calatoreasca cu avionul.De mare ii este frica de asemenea asa ca e prins in Japonia fara posibilitatea de a studia in strainatate.(loc in care talentul lui ar fi mult mai apreciat).
Intr-o zi norocul il paraseste iar in urma unei dispute cu profesorul lui de pian ajunge la un alt profesor mult mai slab.Acolo o intalneste pe Noda Megumi.O pianista cu un real potential.Singura ei problema e ca nu vrea sa cante dupa cum ii se dicteaza.Toate melodiile le canta in stil propriu indiferent daca stilul ei se potriveste cu piesa sau nu.Deci in ciuda tehnicii ei foarte bune (putea invata o melodie doar daca o asculta) era considerata o eleva slaba din cauza ca nu canta cum ii se cerea.
Pe langa faptul ca a fost mutat la cel mai slab instructor Chiaki e parasit si de iubita lui.Astfel in urma unei vizite la bar adoarme in fata usii afara.Acolo e gasit de Nodame (care era vecina lui de apartament).Iar aceasta il duce in casa ei pentru acea noapte.Chiaki se trezeste intr-o camera plina de gunoi XD, iar din cauza ca vroia sa ii multumeasca intr-un fel se hotaraste sa ii faca curatenie si ii face de mancare.Efectul acestui lucru: Nodame (nick'ul ei) se ataseaza de el si ajunge sa il urmeze peste tot ca un caine credincios.Am uitat cumva sa mentionez ca fata era o ciudata? XD
Cu toate ca in aparenta Nodame pare sa ii aduca numai necazuri lui Chiaki defapt ea are o influenta destul de buna asupra lui.De asemenea Chiaki este singurul de care Nodame asculta si ii accepta toate sfaturile legate de muzica (desi pana atunci de obicei le ignora).Astfel cei doi vor incerca sa isi implineasca visul ajutandu-se reciproc unul pe celalalt fara sa observe macar acest lucru.

Impresii: Nodame e mortala.Felul in care traieste, simplitatea de a gandii, putinele ei convingeri (la care nu vrea sa renunte chiar daca sunt gresite); totul o fac un personaj amuzant si foarte simpatic.Mi-au placut la nebunie expresiile ei....pana si interjectiile acelea folosite uneori cam des erau dragute XD.Povestea se misca destul de greu, deoarece unele concerte dureaza cateodata si un episod intreg.Pentru iubitorii de muzica clasica acest anime e o adevarata incantare.In schimb daca nu va place si nu intelegeti muzca atunci s-ar puta sa va plictisiti destul de repede.
Mi-a placut cuplul Nodame-Chiaki, probabil din cauza ca nu se potriveau de loc XD.Singurul lucru care il avau in comun era placerea de a canta.(care si aceea era diferita in functie de conceptul fiecaruia).Totusi aceasta imagine: spolier ramane preferata mea^^.
Cand o sa am timp o sa citesc si manga.Banuiesc ca acolo povestea e mult mai evoluata.Am vazut ceva imagini pe net cu Nodame cantand la o vioara....deci s-ar putea sa dau peste noi surprize^^.Desi s-ar putea sa nu fie la fel de placut ca si anime'ul.Una e sa citesti despre mizica si alta e sa o asculti.Nu voi avea aceleasi sentimente cand doar voi citit despre concertele lui Chiaki, cum am avut cand am stat si le-am ascultat^^.Sau imi iau CD-urile cu muzica clasica si le pun in timp ce citesc XD (si asta ar fi o idee)

~A mai vazut cineva acest anime?Cum vi s-a parut Nodame?
Astept pareri!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NodaMegumi
post Sep 30 2007, 08:13 PM
Post #2


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 30-September 07
Member No.: 5.246
Points: 82
Gender:



Nodame Cantabile este animeul meu preferat.Nodame este foarte haioasa,mai ales cand zice Gyaboo! si se uita la Puri Gorota(un anime cam ca si Cubix,iar Nodame are peste 20 de ani).Chiaki este fix inversul ei,adica un baiat serios.Chiaki este un tip foarte kawaii si popular printre fete,iar nodame e indragostita de el.Personajul meu preferat este Chiaki.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dmf
post Oct 4 2007, 07:40 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 535
Joined: 28-June 07
From: Constanta
Member No.: 4.576
Points: 1.330
Gender:



Tocmai ce l-am terminat si eu de vazut ... un anime foarte amuzant cu o povestea super ... de mult nu am mai gasit un anime care sa ma tina lipit de monitor pe parcursul tutoror episoadelor, + un final care te lasa cu senzatia "i want more" ..you know what i'm talking 'bout :P

PS: Vocea lui Chiaki este a actorului care a "jucat" (hmmm nu am gasit un cuvant potrivit :-s ) si in Shijou Saikyou no Deshi Ken`ichi ca Shirahama Kenichi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zuzi
post Oct 7 2007, 09:04 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.963
Points: 103
Gender:



Am termiant acum vreo saptamana sa ma uit la Nodame Cantabile si mi sa parut super ....

Noda Megumi desi are o ureche muzicala de geniu cum a zis si tessa poate reproduce orice melodie daca o aude o singura data , dar are <prostul> obicei de a canta doar in felul ei iar daca i se pune o partitura in fata nu poate interpreta melodia la fel de usor ... si nici cu aceeasi placere ...

Chiaki este un perfectionist prin definitzie asa ca cei doi ca cuplu......

Oricum iafara ce cei doi si evolutia celorlalte personaje merita urmarita

Vizionare placuta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NodaMegumi
post Oct 21 2007, 10:14 AM
Post #5


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 30-September 07
Member No.: 5.246
Points: 82
Gender:



Cateva imagini cu Nodame Cantabile

Ep.1
(IMG:http://novastorm.animeblogger.net/wp-content/images/Nodame%20Cantabile/1/C2.jpg)
Ep.2
(IMG:http://novastorm.animeblogger.net/wp-content/images/Nodame%20Cantabile/2/C2.jpg)

P.S.:M-am uitat la primul episod din live action.Nu e rau dar prefer animeul.Unele personaje sunt foarte diferite de anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Nov 17 2007, 12:40 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



tocmai am terminat si eu de vazut,mi s-a parut o combinatie intre glass mask si honey and clover.dar mi-a placut la nebunie. muica e superba si desi ma asteptam sa ma enervzee nodame la un moment dat, n-a trecut niciodata limita. Si chiaki mi s-a parut un pic diferit de restul anime leads.totul se imbina foarte bine , iar finalul mi s-a parut unul dintre dele mai bune pe care le-am vazut pana cum la un anime. asa ca , daca vreti sa incercati un nou anime, care e mai mult psihologic si slice of life decat romance, zic eu, uitati-va la nodame cantabile.u won't regret it :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sarkastik
post Aug 6 2008, 11:01 PM
Post #7


adapting to reality ...
**

Group: Members+
Posts: 75
Joined: 28-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.197
Points: 175
Gender:



Da, intradevar foarte fain anime. Unul care trebuie vazut neaparat mai ales de cei carora le-a placut Honey and Clover. Este facut de acelasi director asa ca sunt multe asemanari (stilul de animatie seamana foarte mult - lucru care place la mine :) ). In curand va aparea si continuarea: http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=5941 - Nodame Cantabile: Paris-Hen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 18 2009, 10:29 PM
Post #8


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



oh grafica e super! i'm a big fan of the Honey and Clover-like style.

Nodame e grozav de haioasa (GYABO!!! + Puri Puri Gorata + Moja Moja Suite make Nodame who she is). Chiaki-sama makes me a fangirl (<3<3<3! no, really, e un personaj reusit si foarte placut) si ei doi mi se pare ca se potrivesc perfect. :) se completeaza, se imbunatatesc, fac toate chestiile alea pe care doar extremele pot sa le faca.

Scena din final e una dintre scenele mele romantice preferate, in special pentru sfarsit si mi s-a parut foarte bine realizata din punct de vedere grafic, mai ales secventa aia "manga".

Cat despre muzica clasica, pot doar sa spun ca in jur de prima jumatate din Nodame m-a apucat o faza foarte "clasica" si m-am pus sa ascult muzica clasica in prostie. :P 'twas fun ^_^ personal mi-a facut o adevarata placere sa urmaresc concertele, sunt reusite.

Un alt plus e si faptul ca sunt pana la urma destul de multe side characters si cu toate acestea mi se par bine prezentate, nici prea mult, nici prea putin, si nimeni nu e lasat pe din-afara.

Acum astept doar sa ma apuc de sezonul doi, dar nu ma grabesc, o sa ma abtin cat pot, ca sa ma apropiu cat mai mult de sezonul trei. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sentaro
post Feb 18 2009, 10:41 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-November 08
Member No.: 7.887
Points: 189
Gender:



Nu am am vazut decat live-actionul de 11 eps si mi s-a parut foarte haios si am devorat toate eps in 2 nopti (in a2a noapte m-am culcat la 3 dimineata). Seria nu a facut altceva decat sa-mi reaminteasca de muzica clasica si de frumusetea melodiilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Feb 19 2009, 12:47 AM
Post #10


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



Am urmarit si eu anime-ul acum cateva luni si nu pot spune altceva decat ca a fost de exceptie - o comedie desavarsita, relaxanta, personaje extrem de haioase si caractere interesante. Seria m-a determinat sa ascult in mod constant muzica clasica. :lol:
btw, Tessa-chan, iti recomand cu mare caldura si live-action-ul. Desi ar parea imposibil sa transpui un asemenea anime intr-o jdrama, crede-ma, rezultatul e uimitor. Actorii, in special cea care o interpreteaza pe Nodame, sunt uimitori. Trebuie neaparat sa vezi serialul si cele doua filme. Sunt extra, nu vei regreta.

Si acum incerc sa urmaresc sezonul doi din anime, desi timpul cam lasa de dorit. Plus ca stiu in mare ce se va intampla... :unsure: But I'm trying. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Apr 27 2009, 11:12 PM
Post #11


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Tocmai am terminat de vazut si eu Nodame Cantabile si... well...nu stiu ce sa zic...e super si e groaznic. Grafica 10, comedie bine realizata, personajele evolueaza, bla bla bla totul e super doar ca... au fost unele chestii foarte ireale.
E imposibil sa inveti la pian dupa o zi pe alta, nu e ceva ce ai neglijat pana cum si gata tragi o data tare si zi rezolvat-o; e pur si simplu ceva ce se face doar in timp, si nu vorbes doar de mine ci detoti pianistii pe care-i cunosc. Cat despre concursurile in care Ahh, ce Mozart si chestii din astea, asa ceva nu exista. Ce ies in evidenta sunt doar greselile, nuantarile proprii nu pot fi auzite de cat de un adevarat profesionist, un amator nu le va observa niciodata, si chiar si atunci este un tipar destul de clar dupa care se canta ce nu poate avea prea multe variante, nu poate aparea ceva asa surprinzator. Concursurile nu constau decat intr-o numaratoare de greseli, nu sunt ceva asa grandios cum apar aici, plus ca adevarata lupta nu se da intre elevi ci intre profesori, iar diferentierea se face... stiti si voi cum e in Romania.( da, realizez ca aia era Japonia) Si ce m-a enervat cel mai rau e de fapt tema asta in care ea se tine non-stop dupa el, el ii da the cold shoulder, ea tot se tine, si intr-un final ahh how sweet they fall in love. L-am urmarit mai mult pentru muzica si pentru momentele haioase.
Asa si dupa ce am facut si eu review-ul (asta numai review nu e, doar mi-am varsat ofurile din vremea scolii de muzica) stau si eu si ma intreb ce mi-a venit de m-am luat de bietul animeu ca doar e facut asa bine...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 28 2009, 10:15 AM
Post #12


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Eu chiar eram in dubiu daca chiar exista nuantarile astea de care vorbesti. Dupa parerea mea de profan trebuie sa ai o experienta de ani buni ca sa iti dai seama de asa ceva.
Desi apreciam muzica clasica pana acum, seria asta mi-a starnit si mai mult interesul. Am scos cdurile de la naftalina si le ascult cu placere iar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 28 2009, 04:17 PM
Post #13


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Ca parca in Mila mingile chiar aveau efectul ala de ninja. :P Mie mi-a placut suficient de mult incat sa ii ingadui posibilele greseli.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 28 2009, 06:11 PM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nu le-as zice greseli, mai mult exagerari care oricum sunt bine venite.

Ma gandeam mai devreme la o paralela intre Hikaru no Go si Nodame Cantabile. Amandoua iti imprima automat o simpatie pentru tema lor. Cine a vazut Hikaru no Go intelege. Cati nu v-ati apucat de go dupa el? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 28 2009, 06:28 PM
Post #15


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Is bine venite si fara ele animeul nu cam ar mai avea o idee. :P

si stiu ce zici cu imprumutatul pasiunilor din anime, si eu mi-am dezvoltat din senin o inclinatie inspre muzica clasica atunci cand ma uitam la Nodame Cantabile. and it was fun while it lasted.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Apr 28 2009, 08:43 PM
Post #16


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Apr 28 2009, 06:28 PM)
Is bine venite si fara ele animeul nu cam ar mai avea o idee. :P
*


You have a point there. Eu n-am simtit niciodata "placerea" in a sta in fata unei multimi si sa cant niste piese la care m-am muncit atata stiind ca cea mai mica neatentie si gata, toata munca mea s-a dus pe rapa. Am urat pianul pana am terminat scoala, abia apoi, cand am putut sa cant si eu liber ce-mi placea si cum imi placea am realizat cat de frumos este.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 29 2009, 10:03 AM
Post #17


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Se pare ca semeni un pic cu Nodame :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alina92
post Jun 17 2010, 10:48 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 9-February 10
From: Constanta
Member No.: 9.472
Points: 6
Gender:



este un anime foarte bun, care reuseste sa imbine cu succes muzica clasica , cu romantismul si comedia :D
(IMG:http://prosauce.files.wordpress.com/2008/11/3.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 6 2010, 02:34 PM
Post #19


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



eu cred ca in spatele abilitati iesite din comun a lui Nodame de a invata asa de repede se afla talentul. Da, chiar il are, iar Chiaki isi da seama de asta inca de cand o cunoaste. Ea nu invata de pe o zi pe alta fara munca. Are perioade in care canta la pian non stop pana reuseste. Nu mais tau daca face asta si in prima serie.

Am revenit la topic sa discut despre celelalte doua serii aparute care intregesc povestea din manga. Au fost superbe, ambele, chiar daca mult prea scurte pentru cat mi-as fi dorit eu sa mai urmaresc ^^.

Nodame Cantabile Paris Chapter
A fost preferatul meu deoarece in el in sfarsit Chiaki recunoaste cat de indragostit e de Nodame. Relatia lor urca o panta incet, dar sigur. Comedia e excelenta ca si in seria anterioasa, nu lipseste din nici un episod, iar noile personaje introduse au adus un plus acestui lucru ^^. Actiunea, muzica si drama nu lipsesc nici ele din acest sezon :) .

Nodame Cantabile Finale
Tanya finds love...or does she XD. Din nou avem parte de comedie din plin. Relatia dintre Nodame si Chiaki nu mai e un secret, iar felul in care Chiaki se rusineaza sa o numeasca logodnica lui au fost foarte amuzante. Mi-a parut rau doar ca nu au mai ajuns sa aiba un concert impreuna, iar in final realizam ca toate acestea au fost doar ca Nodame sa reajunga la visul ei initial.... Sau am inteles eu ceva gresit?
Pana la urma ii spune ca vrea sa fie educatoare la gradinita, iar Chiaki se decide sa o sustina

De asemenea, sezonul acesta contine unul dintre cele mai frumoase saruturi vazute de mine pana acum. Nici nu te astepti sa se intample si se intampla, fara flori, fara muzica, doar ca un simplu sarut intre un cuplu care se cunoaste de mult. Intr-un fel e normal deoarece ei sunt impreuna de mult timp, dar anime-ul nu prea a pus accent pe momentele intime dintre cei doi, cu toate acestea acel sarut reuseste sa spuna mai mult decat o serie de secvente.

OVA-urile nu au avut multa legatura cu mersul normal al povestii, dar au fost foarte amuzante XD.

In final raman la concluzia din primul post: o serie ce nu trebuie ratata! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 2 2011, 06:42 PM
Post #20


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nu am inteles exact din anime dar dupa ce am vazut live action-ul tind sa cred ca Nodame isi va continua cariera si inca doreste sa sustina un concert impreuna cu Chiaki. Filmul se termina cu un sarut luuuung dar nu se compara cu cel din anime, vorba ta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:43 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |