Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lovely Complex, 2007


dizzy
post May 11 2007, 09:04 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 11-May 07
Member No.: 4.294
Points: 92
Gender:



Name: Lovely Complex
Gen: Shojo Comedie
Mangaka:Aya Nakahara
Producatori : Toei Animation, Shueisha
Anul: 07.04.2007

Lovely Complex is a story of a boy and a girl. The girl, Koizumi Risa, is 170 cm tall - much taller then the average Japanese girl. The boy, Atsushi Otani, is 156 cm - way below the average height of the average Japanese boy. They are known as their school's comedy duo for basically looking hilarious standing beside each other.
One day, a very tall transfer student shows up and Risa immediately falls for him, as she has had bad luck with boys in the past because she is tall. There is a girl that Otani likes as well, so Risa and Otani decide to put aside their differences and help each other get their love interests. But as they get to know each other better, Risa's feelings for Otani begin to blossom.

pe scurt este o poveste despre un baiat si o fata care incearca sa treaca peste complexul inaltimii... mai ales ca ea este mai inalta decat el...

nu ma astept ca prea multa lume sa stie de el... dar daca ati citit mangaul stiti cam despre ce este vorba....
deasemenea mai este si un Live Action Movie tot cu Lovely Complex....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 11 2007, 09:11 PM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Este destul de dragut, dar "fata mai inalta + baiatul mai scund" nu este tocmai pe placul meu (sunt o persoana plina de prejudecati :lol: ). Oricat de mult s-ar potrivi cei doi ca si personalitati, ea tot mai inalta este. :P Deh... de gustibus. :P

Momentan urmaresc seria in continuare.

P.S. Limba oficiala a forumului este romana. Drept urmare, te rog, mai ales cand faci un topic, foloseste-o si rezuma un copy/paste de pe diverse site-uri pentru eventuale adaugiri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jun 22 2007, 04:23 PM
Post #3


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Uite un bump la topic...se simtea nevoia.
Dupa 11 episoade deja aparute*(sub included), cred ca se pot trage deja unele concluzii educate...Momentan este cel mai amuzant ongoing pe care il vizionez...it lights up my day, ca sa ma exprim asa. Personajele sunt amuzante, nu se iau in serios, dar povestea este una destul de bine pusa la punct*(in cel mai rau caz, poate fi folosita drept un bun punct de plecare pentru toate momentele amuzante din serie). Tinde sa imi aduca aminte *(foarte lejer, nu va agatati acum de orice cuvant...ma refer in linii mari) de Bokura ga Ita, cu ex-girlfriend, confession si toate alea...Dar, evident...mult mai amuzant. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 22 2007, 04:34 PM
Post #4


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Un anime destul de dracut...si foarte comic.M-a captivat inca de la inceput.
Cum nu s-a facut o scurta povestire in romana o sa dau eu copy past la ce am scris cand am deschis acest topic pe un alt forum :lol:
Povestea suna cam asa: Risa si Otani sunt colegi de clasa, amandoi complexati de inaltimea lor: ea e prea inalta el e prea scund.Din acest motiv fiecare e convins ca nu are noroc in dragoste.Ei se imprietenesc si se hotarasc sa se ajute unul pe altul pentru a ajunge la scopul propus: sa-si gaseasca un/o partener/a.Astfel Risa isi aduce una dintre prietenele ei (pe care Otani o placea), iar Otani pe Sukuki (un tip care parea ideal pentru Risa) la o intalnire comuna in speranta ca vor iesii ceva scantei.Din pacate lui Suzuki ii place de prietena Risei, iar ca urmare cei doi (Otani si Risa) raman pe margine.Cu cine vor ramane cei doi in cele din urma nu mai are rost sa spun ca deja e penibil de usor XD.
(IMG:http://img167.imageshack.us/img167/6261/lovelycomplex1ad0.th.jpg)
Acum sa incep cu parerile:
Nu imi place nici un personaj din acest anime in mod deosebit: Otani e prea lent (cat de greu poate fi sa iti dai seama cand cineva ti se confeseaza >.<), Risa plange prea mult, Sukuki e prea timid etc.Parca Nobu pare ceva mai ok....dar nu are nici ea ceva iesit din comun.Cu toate acestea actiunea mi se pare interesanta si exista multe faze la care nu ma pot oprii din ras.Am fost atat de curioasa sa vad ce se va intampla incat m-am uitat si la live action (care e groaznic ca tot venii vorba, macar Otani e interpretat de un tip dragut^^).Nu inteleg nici acum de ce Risa isi face acele cocuri imense...nu fac altceva decat sa o faca sa para si mai inalta.
(IMG:http://img477.imageshack.us/img477/6668/lovelycomplex2ex2.th.jpg)(IMG:http://img341.imageshack.us/img341/3990/lovelycomplex3vw6.th.jpg)(IMG:http://img167.imageshack.us/img167/7739/lovelycomplex4rw1.th.jpg)
Actiunea tinde sa devina plictisitoare in ultimul timp si chiar nu inteleg de ce.A inceput asa de bine, abia asteptam urmatorul episod....
Nu ma deranjeaza de loc faptul ca ea e mai inalta, ba din contra mi se pare chiar o idee interesanta.Am auzit ca manga e muuullltt mai complex si sincer cred ca o sa il citesc.Desi a fost licentiat vad ca cei care il scaneaza se misca destul de repede....sper doar sa nu il lase pe la jumatate: cum se intampla mai cu toate manga'urile licentiate. >__>
Totusi...au aparut 16 volume pana acum si doar 7 au fost scanate.Ce pacat.

~Oricum, recomand acest anime.Mi-e mi-a placut foarte mult ^^.

P.S.: o parere personala: nu mergea topicul mai bine la sectiunea romance?Nu e tocmai comedie.Sa zicem...comedie romantica :P .Oricum e doar o parere....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noi chi
post Jun 24 2007, 09:32 AM
Post #5


Someone..
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: 31-December 06
Member No.: 3.525
Points: 1.585
Gender:



Eu acum urmaresc serialu si mi se pare destul de amuzant, bine,mai apare si "romance" in el dar dupa parerea mea in comedie se incadreaza cel mai bine ^_^ Tare fazele cand cei doi vorbesc acelasi lucru in acelasi timp si ceilalti le spun "comic duo"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dawn_alexis
post Jun 30 2007, 03:47 PM
Post #6


Ohi, Mark!
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 13-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.301
Points: 138
Gender:



Yup, hafta agree, este un serial cat se poate de dragut si de funny, in special pentru genul sau(not rly a sucker for romance). Ideea de <amazon queen> fallin for the <midget> mi se pare cat se poate de originala si amuzanta, cu o grafica ce i se potriveste manusa. Personaj preferat-well, cred ca Risa, i mean she's so goddamned funny. Otani, nu-l pot descrie decat ca fiind slooooooo[...]ooow. Adica >.> i s-a spus in fata de 110 mii ori and he's as clueless as one can be.
O alta idee interesanta(as in funny as hell) este introducerea lui Seiko....she's the kawaii-est little....boy i've ever seen XD
Per total...can't wait for eps 12 subbed =^.^=
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ero-Sennin
post Jun 30 2007, 06:47 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 9-May 07
Member No.: 4.280
Points: 108
Gender:



Ehhhh... Tocmai am vazut episodul 12 :D si am ajuns la o concluzie: indiferent cat esti de suparat, plictisit sau prost-dispus, daca vezi un episod din Lovely Complex nu ai cum sa nu razi si sa te bine-dispuna. :D

Vizionare placuta in continuare! ;)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 5 2007, 11:46 PM
Post #8


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE(Ero-Sennin @ Jul 1 2007, 03:47 AM)
Ehhhh... Tocmai am vazut episodul 12  :D  si am ajuns la o concluzie: indiferent cat esti de suparat, plictisit sau prost-dispus, daca vezi un episod din Lovely Complex nu ai cum sa nu razi si sa te bine-dispuna.  :D

Vizionare placuta in continuare!  ;)
*




Bine spus :P

Seria este pur si simplu superba :) Nici nu am cuvinte sa comentez ce`mi place la ea.Poate grafica, poate muzica, poate subiectul very touchy poate situatiile.. comedia.Cine stie? Asta este si ideea unui anime bun: sa`ti placa si sa nu stii de ce. Un singur lucru nu`mi place si anume, strambaturile Risei. Cand face fete, fete chiar arata ca o girafa :lol:

Tind sa fiu putin de acord cu Kisa. Oricat ar fi, diferenta intre ei este de 16 cm. Ma gandesc si eu ca Otani: cand or sa se sarute, cum se simte el cand tre sa se ridice pe varfuri si ea se apleaca? :lol:

Eu una sper ca intr`un final cei doi sa`si separe drumurile la sfarsitul liceului, sa treaca cativa ani, el sa creasca mai inalt ca ea si sa se regaseasca... :lol: Desi cred ca asa ceva nu se va intampla XD


De asemenea, am gasit pe youtube Live Action. Nu stiam ca exista asa ceva. Am incercat sa`l urmaresc, dar e cam... schimbat. Darling si Nobu-chan par niste vagabonzi, Chiharu si Suzuki kun au alta poveste... Singuru lucru reusit este timingul dintre cei doi :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ero-Sennin
post Jul 9 2007, 06:44 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 9-May 07
Member No.: 4.280
Points: 108
Gender:



Exista si un Live Action? :o

Asta trebuie sa o vad neaparat!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Ah!!! L-au scos. Dar am vazut un clip facut de fani. :) Oh well...

Multumesc de informatie, VirginBlood! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jul 9 2007, 07:35 PM
Post #10


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



e si un film, tot live action. hm.... nu stiu daca sa-l vad sau nu... ma cam feresc - mi-e sa nu-mi lase un gust amar fiindca animeul e prea marfa. :D si manga... a evoluat povestea ;)) :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 9 2007, 09:13 PM
Post #11


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE(Crystall @ Jul 10 2007, 04:35 AM)
e si un film, tot live action. hm.... nu stiu daca sa-l vad sau nu... ma cam feresc - mi-e sa nu-mi lase un gust amar fiindca animeul e prea marfa.  :D si manga... a evoluat povestea ;))  :rolleyes:
*




Eui una te`as sfatui sa nu... :P Sau daca sa te uiti.. dar inainte sa se termine animeul, ca sa dregi gustul :lol:

Tocmai ce am vazut si ep 13. Otani e chiar cute... dar si baka baka. E un punct in care mi`e mila de Koizumi.... pana acum il faceam bostan pe Otani in locul ei <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ero-Sennin
post Jul 24 2007, 01:57 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 9-May 07
Member No.: 4.280
Points: 108
Gender:



Tocmai am avazut episoadele 14 si 15. Pot spune ca nu prea au fost amuzante. Lucrurile se cam inrautatesc. Ce va face Otani (desteptul pamantului :) )? Va incerca "Cain-sama" sa o cucereasca pe Risa?

Stay tunned. The story continues.

Bye-Bye! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Jan 21 2008, 12:09 AM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



:D vad ca nu s-a mai scris de mult timp la topicul asta.What hap? nu v-a mai placut de la ep 15 incolo?

mie mi s-a parut ca s-a terminat chiar ok.ma asteptam la un open ending, dar cred ca putine animeuri au un happy end ca cel de aici.

PS: love the fireworks :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Feb 27 2008, 11:12 AM
Post #14


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



E animeul ideal daca vrei sa te prapadesti de ras si n-ai ce sa vezi altceva. Iar povestea e chiar draguta. Outani e un idiot si jumatate, asta e clar :lol: Sunt unele secvente cu adevarat impresionante... Pacat ca dureaza prea putin :lol: . Finalu insa m-a lasat in pom :blink: :blink: :huh: si asta e un lucru care nu-mi place la un anime...

Sunt si chestii care nu mi-au placut la el, cum ar fi grafica si trsaturile personajelor .. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

.: Bored Kid :.
post Dec 23 2009, 12:15 AM
Post #15


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 21-December 09
From: botosani
Member No.: 9.301
Points: 11
Gender:



Un anime pe care il recomand cu drag ...intrun fel imi aminteste de Bokura Ga Ita , nu stiu de ce , poate pentru ca in ambele, personajele principale au parul rosu-portocaliu si grafica este asemanatoare.

Nu prea mia placut de Risa, nu e decat o smiorcaita, care nu stie cand sa renunte, cu toate ca e super amuzanta. Otani este de asemene indecis in multe privinte, mult prea naiv si un pic chiar prostut dar toate sunt compensate de faptul ca ii sta adorabil cu paru prins cu clamite :D
Mia placut si de Kazuki , very very cute, suvita aia rosie aprins il face sa iasa in evidenta,e mai inalt ca Otani (cu 2 cm parca :lol: ) dar sa se indragosteasca si el de Risa ....serios acum <_< .
Cred ca baiatul potrivit pentru Risa este Haruka (prietenul ei din copilarie) din punct de vedere al inaltimii , ,imi place faptu ca el vrea sa devina prietenul Risei, si cu toate acestea sta cu alte fete, mai multe de odata chiar, devine chiar foarte popular in randul acestora.
Dar pana la urma Risa si Otani fac un cuplu ok, se completeaza de minune si fac o pereche foarte amuzanta.
Animeul este foarte comic, chair este unul din putinele anime-uri la care am ras cu atata pofta , finalul era cel la care ma asteptam cu toate ca la un moment (atunci cand Risa isi imagineaza cum ar fii viata ei daca inaltimea ei si a lui Otani era " normala " ) am crezut ca in ultimul episod va fi ceva de genu dupa 2 ani ei tot impreuna si Otani creste ca prin minune , avand 1,75 un pic mai inalt ca Risa = traind fericiti pana la adanci batraneti .Dar ma bucur ca sa terminat asa, nu miar fii placut the same happy end like allways , deci chiar nu inteleg de ce zici ca finalul tea lasat in ceata Garden Girl :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Apr 3 2010, 06:33 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



I love this anime. E unul dintre cele mai amuzante pe care le-am vazut si care chiar are glume in fiecare episod, spre deosebire de alte animeuri unde vezi o gluma doua ha-ha si restul drama. LC este o comedie super, iar personajele nu trebuie luate in serios, ci doar sa te bucuri de ele. Da Risa e o smiorcaita da' e funny, si la fel e si Otani.
Oricum recomand cu drag acest anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Jan 6 2011, 10:06 PM
Post #17


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



ei bine mie mi-a placut foarte mult umorul
am ras in hohote :D
in rest a fost ok
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Jan 7 2011, 07:40 AM
Post #18


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



pacat ca eu l-am vizionat intr-o calitate foarte slaba :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Jan 7 2011, 03:05 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



teapa, eu l-am luat de pe torrente si a fost calitate perfecta. mai scoate-l o data merita
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 7 2011, 04:54 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Cred ca e prima comedie pe care am urmarit-o si de asemenea un anime excelent care se afla printre favoritele mele. Mult timp dupa ce l-am urmarit am ramas cu gandul la el, pur si simplu mi s-a parut prea cute povestea :love: . Oricum, am incercat sa-l revad acum cat e difuzat pe animax, dar parca mi-a trecut entuziasmul dupa primele 2 episoade :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:08 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |