Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

14 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nana


Vebby
post Apr 10 2006, 12:22 PM
Post #1


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Inca o productie a mult iubitei mele mangaka Ai Yazawa :wub: si anume Nana :D Avand la baza mangaul Nana, primul episod din serie este in sfarsit subat si am avut maaarea placere sa il vad. I simply lovee it :D

Incepand cu inceputul..

Animeul este despre doua fete de aceeasi varsta, cu acelasi nume dar cu personalitati diferite: una este o fata de la tara care se muta la Tokyo pt prietenul ei, promitandu`si sa`si gaseaca o locuinta buna si un job pe masura iar cealata este un star rock cu aceleasi ambitii. Se intalnesc in trenul ce duce spre Tokyo si cu toate ca in gara isi pierd urma una celeilate, se reintalnesc intr`un apartament pe care decid intr`un final sa il imparta. Astfel se termina primul episod si seria va urmari evolutia relatiei lor si viata personala a fiecareia ^_^

Ambele Nana sunt niste dulceturi de fete ^_^. Muzica este simpatica, mai mult imi place endingul ( "a little pain" by OLIVIA) si..sunt super incantata^^

Nana-chan
(IMG:http://img136.imageshack.us/img136/3445/bscap0442df.th.jpg)
Nana
(IMG:http://img136.imageshack.us/img136/6866/bscap0455va.th.jpg)
Both Nana^^
(IMG:http://img51.imageshack.us/img51/8398/bscap0479xn.th.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 10 2006, 12:58 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Manga-ul mi sa parut cam BORING...nu ma astept la mai mult de la anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 10 2006, 02:00 PM
Post #3


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



U`re beein` so mean Animal :P
Ideea e ca nici eu n`am reusit sa citesc tot manga pt ca nu mi se paruse ceva excelent, dar dupa experienta cu Paradise Kiss pot spune ca Nana va fi super simpatic^^. Plus ca animeul este mult mai dinamic decat actiunea mangaului. Dar asta depinde daca iti plac lucrurile related to real life fara bloodie shit sau violentza.. sau pur si simplu ceva iesit din comun. E boring pt ca este numai despre viata :P

But still, e socant de real :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 10 2006, 03:47 PM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Yep in general imi plac manga-urile de genu asta dar...asta managa-ul Nana mi sa parut cam boring...si scene cu nuditate cam gratis si cam fara sens...sincer o sa incerc anime-ul pt ca mil recomanzi tu ... sper sa fie cum zici tu :) si sami placa .

Over & out happy panda. <(^;^)>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 11 2006, 11:34 AM
Post #5


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Nu-mi vine sa cred ca iese in sfarsit si anime!!!! cand citeam manga-ul, meaning long time ago, ma gandeam oare de ce n-au facut inca un anime....they had the good thought after all....mie manga-ul mi-a placut mult, ce m-a atras cel mai tare sincer a fost grafica, tipa deseneaza absolut super, drept pentru care am incercat sa trec cu vederea cateva capitole mai boring sau faze care nu parea au se potrivi...so i wouldn't spoil my fun...asa, si maga-ul de la Para Kiss are ceva chestii nepotrivite, dar animeul a iesit super, sper ca va fi la fel si cazul lui "Nana"...ma duc sa caut torrentul pt primul ep!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 11 2006, 01:38 PM
Post #6


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE(jory)
ce m-a atras cel mai tare sincer a fost grafica, tipa deseneaza absolut super


Nush cat ma pricep eu , dar imi plac la nebunie chipurile pe care le face, costumatia si tot ce inconjoara personajele. Au niste ochi asa dulci si expresivi, si zambetul.. Hainele au fost primul lucru care m`au atras la Parakiss si nu sunt mai prejos nici in Nana. Plus ca ambele anime creeaza o atmosfera asa de placuta.. nu am putut pana acum sa`mi explic de ce.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 12 2006, 07:36 PM
Post #7


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Yeap, imi place ca face multe detalii, multa imaginatie in tot ce deseneaza, plus ca desi imi trecuse de ochi mari si lacramosi tipa asta m-a facut sa-mi placa din nou :lol: ....poate nu e un manga la fel de migalit ca "Angel Sanctuary" sau "Alichino" dar are ceva al lui special :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 12 2006, 08:04 PM
Post #8


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Singura problemă pe care o īntrevăd e că anime va fi (mult) mai scurt decīt manga, şi din asta nu iese aproape niciodată ceva bun. Dar mă rog, om vedea.

Chiar, presupun că ştiaţi că s-a făcut şi un Live Action? Sīnt foarte curios să văd ce e de capul lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 12 2006, 08:21 PM
Post #9


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Singura problemă pe care o īntrevăd e că anime va fi (mult) mai scurt decīt manga, şi din asta nu iese aproape niciodată ceva bun. Dar mă rog, om vedea.

Acelasi lucru a fost si cu Parakiss si nu a fost animeul deloc dezamagitor. Intr`adevar, s`a pierdut mult, dar a iesit mai bine decat ma asteptam :wub:

QUOTE
Chiar, presupun că ştiaţi că s-a făcut şi un Live Action? Sīnt foarte curios să văd ce e de capul lui.

Un film simpatic. Kisa, axi si Ayumi l`au vazut, si impresiile au fost impartite. Gasesti detalii pe topicul asta :P Inca nu l`am vazut, astept weekendu sa`l pot trage de la Ayumi care a devenit sursa mea pt multe in ultimul timp :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pandel
post Apr 12 2006, 09:34 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: --
Member No.: 1.052
Points: 85
Gender:



am vazut si eu Nana.. foarte promitator. am banuit eu ca are ceva legatura cu creatorii ParaKiss... deocamdata e prea devreme pentru a discuta despre serie. voi astepta sa mai vad vreo cateva, sa se dezvolte "actiunea" :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 14 2006, 12:12 PM
Post #11


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Vazut primul episod......Niceeeeeeeeeeeee..... kawaii Nana-chan, baka boyfriend, super Nana rock girl..waiting for the next ones...dc am reusit sa atrag si atentia colegelor de camera care de obicei radeau in pumnulet cand ma uitam la alte anime e ceva!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 14 2006, 03:13 PM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Aşa sīnt toţi necunoscătorii ăştia, rīd pīnă văd ceva care le place. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 14 2006, 03:18 PM
Post #13


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



vazut primul episod. poate ca am plecat deja cu niste chestii subiective, pentru ca vazusem filmul si stiam mangaul. deja animeul ar fi o a treia varianta care spune acelasi lucru => interesul meu n-a fost prea ridicat.

oricum, trebuie sa recunosc ca grafica e foarte mishto, iar op si ed sunt si ele faine. dar in rest....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 14 2006, 06:17 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Am observat că se īncearcă să se mulgă cīt mai mult un titlu de succes. Īntr-un fel au dreptate, pentru că sīnt oameni care se uită la anime şi nu la filme asiatice sau manga, sau la filme şi nu la anime sau manga. Dar n-aş putea să spun că e ceva nou, dintotdeauna un manga de succes a apărut şi ca anime. Dacă au īncasări şi-şi permit să treacă prin toate formele de artă, bravo lor. Singura mea problemă e cīnd se repetă la perfecţie subiectul īn toate variantele. Ar putea şi ei să scoată un scenariu nou măcar īn live action, că-i cel mai scurt.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 14 2006, 07:18 PM
Post #15


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu pot sa zic prea multe acum, ptr ca-s un pic intr-o lipsa acuta de chef ... dar manga nu am citit-o ... am vazut anterior live-actionul si sincer, nu credeam ca o sa-mi placa, mai ales dupa cum incepuse ... dar am fost surprins ... e super dupa parerea mea of course ... si eps 1 e exact ca ce am vaz in live-action, plus grafica atractiva si cum remarca cineva similara parakiss si deci imi place fara numar :D
sfatul meu ... nu va grabiti cu aprecierile negative ... mai vedeti cateva eps si apoi ziceti ce si cum
si o nedumerire de final ... dc a fost facut topicul aici? ... mie mi se pare din live-action ca fiind incadrabil la genul strict romantic ... si primul eps e exact ca inceputul la film ... deci? ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 14 2006, 08:17 PM
Post #16


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Păi nu cred că filmul live-action e reprezentativ. Zicea cineva mai devreme că e mult prea scurt.

Nu-i vorba de aprecieri negative ci de faptul că īn multe cazuri dacă ai citit manga te poţi lipsi liniştit de anime.

Să zicem că anime se dovedeşte o ecranizare fidelă a manga. Dacă n-ai citit manga o să-ţi placă foarte mult, dar dacă ai citit-o ce faci? Te uiţi exclusiv ca să vezi personajele mişcīnd, vorbind şi īn culori, plus curiozitatea de a vedea ce seiyuu le-au dat? Mersi, oricine fan manga şi-a imaginat deja lucrurile astea, pentru că mi se pare absolut necesară o cantitate de fantezie ca să poţi gusta un manga.

Şi-atunci, nu devin manga şi anime mutual exclusive? Studioul anime de obicei nu aduce absolut nimic nou, cel mult mai taie sau distorsionează povestea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 14 2006, 09:57 PM
Post #17


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Nu-i vorba de aprecieri negative ci de faptul că īn multe cazuri dacă ai citit manga te poţi lipsi liniştit de anime.

Nu sunt de acord. Am citit manga (nu in intregime, dar muult din el) si nu ma pot lipsi linistita de anime. Din contra, chiar daca subiectul e acelasi un anime e altfel...
Anywayz, din diferite motive.. cred ca postul e un pic rautacios. In primul rand aici nu facem comparatie intre live action, manga si anime. Asa cum de multe ori s`a precizat, e topic de anime..
Eu abia astept ep 2. Cum am spus, eu consider ca o sa fie o serie super :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 15 2006, 03:46 PM
Post #18


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Cand citesti manga-ul si esti asa uituc ca mine, nu mai conteaza ca si anime-ul e acelasi lucru :lol: ...acuma serios, oricat de multa imaginatie as avea si oricat as fi eu de pasionata de manga, e alt feeling cand ma uit la anime........vocile, muzica, poate imi imaginez ceva de genul cand citesc manga, dar un anime e mult mai expresiv....si nu mi se pare deloc plictisitor desi stiu cum evolueaza lucrurile.....e ca si cum as vedea un film care imi place de doua ori, nu conteaza ca stiu finalul, important e sentimentul pe care mi-l da...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 18 2006, 10:22 AM
Post #19


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Am văzut Live-Action, după care am īnceput să citesc manga. E adevărat că filmul combină faze cam aiurea din manga, dar măcar o face elegant, adică iese ceva ce poate fi urmărit cu plăcere, chiar dacă mi s-a părut cam siropos şi au exagerat pe alocuri cu patetismul (de ex. Nobi nu plīnge şi strigă şi el cīnd pleacă trenul). Dar multe scene sīnt foarte OK redate, īn special cea cu tortul (my favorite).

Vedeţi că a ieşit tot capitolul 13 din manga (plus omake).

Mă voi uita probabil la 1-2 episoade din anime ca să văd cu ochii mei ce calitate are (şi ca realizare şi ca subiect), după care mă voi concentra pe manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pandel
post Apr 18 2006, 03:43 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: --
Member No.: 1.052
Points: 85
Gender:



n-a vazut nimeni episodul doi, inca?
pentru mine a fost confuz.. episodul unu nu se terminase cu cele doua fete locuind impreuna? atunci, actiunea din episodul doi cand se petrece? inainte de intalnirea celor doua? daca da, de ce ne sunt prezentate abia acum aceste intamplari?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

14 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:30 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |