Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hip-hop, [informare, educare]


Proph
post May 18 2009, 09:25 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 16-May 09
Member No.: 8.627
Points: 9
Gender:



nu am vazut nici un topic serios despre genul asta, si am vazut ca majoritatea sunt prost informati sau limitati in ceea ce priveste hip-hopul. O sa incerc sa pun zilnic doua , trei linkuri cu cateva piese/clipuri necunoscute pentru unii, cunoscute pentru altii... astept sa postati si voi...

ok, hai sa incepem cu ceva romanesc

http://www.youtube.com/watch?v=Ty43YhdDF3g Kazi Ploae cu Bean - Wake up

http://www.youtube.com/watch?v=DPFOmuyZ6BU Keri feat. Funktastics & Boogie - Keri FM

http://www.youtube.com/watch?v=SItfs1D9Mh4 Dragonu feat. Cedry2k - Cum Am Crescut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 19 2009, 08:12 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



proph, nu vreau sa fiu rau sau sa-ti tai elanul, dar .... hai sa le luam pe rand:

1. daca vrei sa faci ceva serios (asta deduc din faputl ca ai spus "nu am vazut nici un topic serios despre genul asta"), atunci vino cu informatii, chestii palpabile: unde, cand, cum a inceput miscarea hip-hop; ce inseamna, ce exprima; cum a evoluat ...
2. prin 2-3 linkuri aruncate acolo nu cred ca vei obtine nimic. eu le vad doar ca niste piese care iti plac tie si probabil nu ma voi uita la ele... poate era mai ok sa bagi una pe zi, dar aia de impact - adica ceva ce a castigat un premiu, sau e apreciata in lumea hip-hop-ului
3. mi se pare total aiurea sa incepi cu ceva romanesc, deoarece nu suntem nici 1% din hip-hop-ul la nivel global (valabil pe aproape orice alt domeniu de altfel). asta nu inseamna ca nu avem trupe/solisti ok ...

PS: "am vazut ca majoritatea sunt prost informati sau limitati in ceea ce priveste hip-hopul" - poate nici nu ii intereseaza :o . am icercat si eu ceva cu electronica pe un topic pe aici, dar nu a mers, asa ca am lasat-o balta. sunt forumuri dedicate muzicii, unde poti sa te desfasori cum vrei ;)

PSS: ceva de la mine, sa nu zici ca am facut doar critica :P
best rap solo performance 1991 grammy: http://www.youtube.com/watch?v=-7l250E5uM4 L.L.Cool J - Mama said knock you out
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 20 2009, 10:58 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



I didn't want to scare you :blink:
come back, come back ... will you ? ... we'll talk and it'll be nice ... you'll see
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 23 2009, 10:48 PM
Post #4


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



U scared him away XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post May 24 2009, 08:32 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



pacat... Chiar as fi vrut sa aflu mai multe despre perspectiva lui asupra acestui fenomen.

Bad EcsTasY :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 25 2009, 09:24 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



we can still go on ... :unsure:

here's some info, thanks to wiki :)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cultura_hip_hop

pe langa asta, am auzit la ceva workshop de muzica de la un maestru al muzicii (nu hip-hop-er dar mare cunoscator) mai in detaliu despre miscare si felul in care a inceput.
(sideinfo: chestiile alea cu hip-hop-ul s-a nascut in puscarie si/sau ca un protest fata de stat/politica/rasisim/... sunt foarte false)
si zicea tipul asta, pe nume florian keller, asa: in cluburile mai undeground din state -mai exact NY, bronx si alte ghetto-uri- se asculta mult funk. la party-uri apareau grupuri care stateau pur si simplu pe ringul de dans fara sa se miste deloc -cu mainele incrucisate- pana in momentul de pauza la piesei = break-ul, si atunci dansau foarte enrgic. in scurt timp acestia au fost numiti b-boys/girls, iar unii dj-ei repetau faza de break din piesa ca acestia sa danseze mai mult. si, din una in alta s-au trezit unii sa faca piese intregi doar din break-uri la care au adaugat rap-ul ="Rhythmically Applied Poetry".

si o melodie de capatai (platinum LP): Grandmaster Flash - The Message
http://www.youtube.com/watch?v=O4o8TeqKhgY
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post May 26 2009, 01:59 AM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



Aaah... brings back old memories: sweeet

Interesant ce spune domnul Keller despre originile miscarii. Parca totul se leaga nitel.
Ce doresc a te intreba: care ti-e opinia despre hip-hop, adica ce ar trebui sa transmita, de ce ar trebui sa ascultam asa ceva etc..

Si ca sa inchei in aceeasi maniera, o melodie nu la fel de "puternica", dar de referinta:
Sugarhill Gang - Rapper's Delight
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 27 2009, 09:10 AM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



rapper's delight :o chiar ca de referinta !

cat despre opinia mea, in legatura cu hip-hop-ul e aceeasi pentru orice gen de muzica: e pana la urma arta si cel mai important e sa iti transmita ceva, sa te atinga. Cum ...? ... depinde de persoana, de melodie, de context.
Mai departe, nu cred ca mai poate fi vorba de o incadrare in anumite tipare pentru hip-hop la ora actuala, deoarece a evoluat mult, foarte mult, in diferite directii. Daca la inceputuri se rap-uia, spit-uia mai mult despre viata din cartier, graffiti, muzica, au aparut apoi west-coast gansta' cu money & biciz, sudistii cu dumele lor de tarani, europenii cu alte suste mai inteligente... Si tot cronologic vorbind, la inceput era o mana de oameni care facea muzica, deoarece nu era prea simplu: se cautau sample-uri, se mixau/loop-uiau cam aceleasi break-uri + erau putine case de discuri si era greu sa te semneze cineva, mai ales ca era ceva nou in lumea muzicii. In timp, insa a evoluat aparatura, tehnica, mult mai multa lume are acces la muzica nu numai ca auditor, ci si sa poata creea muzica => diversificare: nu mai e nevioe de break-uri ci se pot face beat-urile asa cum vrei, nu mai e nevoie de sample-uri ci poti face orice sunet apasand 2 taste intr-un oarecare soft.... Asta nu e rau deloc, deoarece nu se putea merge la infinit in aceeasi nota, si, evident, producatorii pot fi mai creativi si inovativi. Totodata exista insa si o parte negativa, si anume faptul ca fiind atat de multe optinuni, nu mai stii ce sa alegi, nu mai poti sa distingi cu usurita valoarea de non-valoare. Dar, asta tine de fiecare persoana, imo. Unii se intereseaza, cauta, vor sa distinga una de alta; altii asculta ce le pica la mana/radio/tv si cred ca aia e tot ce exista si e OK.

Overall, ceea ce imi place mie sau apreciez cel mai mult la hip-hop este felul in care beat-ul este taiat de rime. Si printre cei care fac chestia asta f bine, preferatii mei sunt wu tang clan, cuz they do it ninja style :twisted:

daca tot am vorbit atat despre oldschool si newschool sa bagam si niste exemple:
Wu-Tang Clan - The Mystery Of Chessboxin 1993 http://www.youtube.com/watch?v=kl6jwab3HWk
Wu-Tang Clan - Watch Your Mouth 2008 http://www.youtube.com/watch?v=7nU7K5ixicY
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jun 15 2009, 08:08 AM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



new directions in hip-hop :o -> http://www.youtube.com/watch?v=GUmXcrZDfXA
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post Jun 16 2009, 11:23 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



la Wu-Tang cel mai bun album al lor mi s-a parut primul, Enter the Wu-Tang (36 Chambers). Spre final zic, si nu cred ca sunt singurul, le-a cam scazut calitatea ori asteptarile noastre au fost altele...

Melodia de mai sus nu se lipeste de mine. Beat-ul e interesant, culorile videoclipului in gaben-verde jamaican imi plac mult, insa partea de MC-ing nu mi se pare reusita deloc; nu-i pe stilul meu.
Ce-i drept nu prea mai ascult hip-hop, insa "la vremea lui" imi placeau teoreticienii precum KRS-One, abstractul lui Doseone etc..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Jun 19 2009, 12:05 AM
Post #11


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Tre' sa recunosc ... eu-s foarte limitat, dhăă, dar unde-i informarea si educatia ?

You people scared the little one ... asa ce va nu se face dragi tovarasi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jun 19 2009, 08:04 AM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



vine unu si tranteste un post fara nici o treaba, dar cu nume pompos ci cu pretentii, apoi nu mai intra pe forum in viata lui... and yes I scared him :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Nov 19 2009, 04:54 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



check this: BET - The Cypher III 2009 - Mos Def, Black Thought, Eminem
http://www.youtube.com/watch?v=UaV00sP-9w0&feature=related
:o :o :o

all 3 are on fireeeee !!! they embarrassed krs imho :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post Dec 16 2009, 01:42 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



O auditie mai mult decat placuta.
Imi place de Mos Def, iar Black Thought a fost fenomenal. Cat despre Eminem, desi i-am fost fan candva, nu mai imi place deloc. Are un flow exceptional, dar nu ma mai atrag deloc versurile si mesajul lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Dec 17 2009, 02:01 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



io as zice fix invers...despre eminem ...dar sa luam pe rand:
1. mos def - flow ireprosabil, e unul din my all time favorites. rides beats like no other, doesn't matter if they're hard or soft, fast or slow, he know to be "on beat" all the time. dar liric e slabut, adica nu prea zice multe, nu au esenta, ca sa zic asa, rimele lui
2. black thought - bine zis "fenomenal". f bun si liric si flow si tehnic. tot tacamul
3. eminem - liric spune cel mai mult (dar nu neaparat si cel mai bine. adica I'm not into it very much... desi din ce am auzit/citit maj spun ca ar fi cele mai bune versuri). dar la flow e cam varza din pacate. e off-beat. parca se si vede ca nu e confortabil. inceraca sa isi schimbe flow-ul dupa primele 2-3 rime, dar tot nu-i iese bine. am auzit ca si el ar fi recunoscut ca nu a fost pe flow
my 2 cents :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanji
post Jan 5 2010, 10:00 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 5-January 10
Member No.: 9.355
Points: 64
Gender:



ca tot e vorba de hip-hop clipu deliric cu Siilent strike http://www.youtube.com/watch?v=kBBiuhP-YaM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jan 6 2010, 09:52 AM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



fuck me :o :o cat de buna e piesa. woow
curge a 4a oara deja si nici nu am baut cafeaua de dim :)
silent strike e meserias la beat-uri, iar deliric e unul din cei mai buni baieti de la noi. mega combinatie.
keep them good shit coming !!!

inca una de la noi -> http://www.youtube.com/watch?v=iHL-X54w6Bw
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post Jan 7 2010, 04:49 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



tare duo-ul Deliric si Silent Strike... Clipul bine facut pt bugetul lui, nu-i original, dar are alta savoare cand vezi ideea imbracata in ambalaj romanesc.
Piesa e superba, ma gandesc sa cumpar albumul...

Cat despre Raku, tot respectul ca-i neobosit si talentat. Atat cat poate, el aduce o lumina in intunericul din hip-hopul romanesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanji
post Feb 2 2010, 10:17 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 5-January 10
Member No.: 9.355
Points: 64
Gender:



a iesit http://www.youtube.com/watch?v=OJW8dURyHho
Kazi Ploae si Specii - Din adancuri
Album Imperiul Lianelor http://subcarpati.com
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Feb 3 2010, 02:36 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



good one kanji
this is also good :lol: -> "Albumul e gratis fiindca asa trebuie sa ajunga la lume. Sunt pareri prea personale si plonjonuri prea largi pentru a cere bani obligat."

dam jos si ascultam, daca ne place cumparam...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 04:30 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |