Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kara No Kyoukai, the garden of sinners


EcsTasY
post Jun 30 2009, 09:25 AM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



(IMG:http://cdn.myanimelist.net/images/anime/8/6715.jpg)

gen: horor, SF, romance
episoade: Movie 1: Overlooking View; Movie 2: Murder Speculation (Part 1); Movie 3: Remaining Sense of Pain; Movie 4: The Hollow; Movie 5: Paradox Spiral; Movie 6: Oblivion Recorder; Movie 7: Murder Study (Part 2) - apare in toamna

seria o urmareste pe Shiki Ryougi, un personaj antisocial, care face parte dintr-o famile de vanatori de demoni. ei is antreneaza copiii in arte martiale si pentru a-i face foarte puternici pe anumite domenii le dezvolta personalitati multiple. shiki poseda "ochii mistici ai perceptiei mortii" (traducere libera Mystic Eyes of Death Perception) si asta o face sa poate intrerupe viata oricarui demon folsind doar un cuti/sabie.
actiune destula, cat sa nu te plictisesti. dialoguri foarte interesante. grafica superba si atmosfera de iti taie rasuflarea. nu are prea multe personaje, dar fiecare are ceva special, si sunt dezvoltate f bine
overall un anime f fain, care pe mine m-a tinut in priza o noapte intrega pentru primele 4 episoade, iar al 5-lea l-am vazut de dimineata cum m-am trezit. a aparut si episodul 6 acum ceva timp, dar nu l-am gasit inca... daca aveti o sursa let me know ;)

PS:parca titlul alternativ se potriveste mai bine: Boundary of Emptiness
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kurono
post Jun 30 2009, 09:28 PM
Post #2


Vicious
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 17-June 09
Member No.: 8.751
Points: 139
Gender:



o serie buna de filme. Cele mai bune aspecte sunt grafica si dialogul. Personal, cel mai mult mi-au placut Remaining Sense of Pain si The Hollow (3 si 4), si cel mai slab Murder Speculation (2).
seria e putin overrated, dar merita incercata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wststreet
post Jul 6 2009, 11:20 AM
Post #3


lasa glumele
****

Group: Members+
Posts: 403
Joined: 29-January 06
From: Timisoara
Member No.: 2.125
Points: 851
Gender:



Am vazut primele 3 si chiar mi-au placut, probabil e putin overrated dar nu e rau. Primul m-a cam plictisit desi era o scena care m-a cam speriat, chiar nu ma asteptam sa ma sperie un anime horror, deci respect pentru asta.
Din ce am vazut pana acuma cred ca cel mai mult mi-a placut al 3-lea.

Ma voi uita in curand la 4 si 5.. apoi astept sa se gaseasca 6 si 7. Am auzit ca al 5-lea e cel mai tare asa ca I'm looking forward to that.

Btw, Shiki e cute :D si are un nume misto.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 31 2010, 07:40 PM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



The Garden of Sinners este o serie, de fapt o succesiune de 7 filme ce impart o poveste alternativa ce precede Tsukihime. Similaritatile se opresc aici si incepe o capodopera din punctul meu de vedere majorly underrated in lumea anime ( probabil lipsa de pants shots >.<) Efortul depus mi s-a parut titanic tinind cont de faptul ca seria a fost gandita ca un ansamblu de filme ce implicit a insemnat o inalta calitate conceptuala a imaginii/artwork, sunet, insa ce mi s-a parut putin ciudat si chiar dificil sa inteleg de ce ar fi faptul ca filmele nu au fost lansate cronologic in cinematografe cu ordinea storyline-ului. Pentru asta am asteptat cam 3 ani ca sa pot urmari in final in ordinea potrivita si la o calitate excelenta intreaga serie si cred ca a meritat pentru a urmari 9 ore de animatie perfecta din toate p.d.v. story/scenariu, personaje, grafica/artwork, sunet/ost. Nu stiu daca mai este vreun topic pe undeva pe forum, nu am gasit nimic pe search, ma rog desi merita un review nu o sa fiu eu cel care il face. Punctez scurt citeva "aspecte" care mi-au placut... probabil primul ar fi faptul ca scenariul story wise desi pare atat de haotic este de o cursivitate perfecta tinand in suspas privitorul pina spre ultimul act si probabil incredibil pentru ultimii ani din industria anime in care scenaristi au tumori pe creier cand vine vorba de un act final, In GoS au reusit sa dea curs unui final "firesc" intregii odisei. In rest va urez vizionare placuta si probabil o sa revin cu ceva opinii detaliate daca am cu cine discuta pe topic...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Sep 1 2010, 07:59 AM
Post #5


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



Kara no Kyoukai!!!1 What a coincidence tocmai ma apucasem sa-l revad aseara odata cu endingul. Absolut superba seria si foarte underrated I guess. Am fost mirat sa nu gasesc mai nimic pe forum despre ea. Its like people didn't even heard about it.
Si eu cautasem un review pe forum dar nu am gasit si ma gandeam sa scriu unul insa totul a ramas doar la stadiul de gand unfortunatly.
De data asta chiar ma voi mobiliza si voi scrie unul dupa ce termin vizionarea. Should be ready by the end of the week.
Cat despre ordinea potrivita, eu sunt de parere ca trebuie vizionat exact asa cum a aparut fara aranjari cronologice, the creator intended to be viewed in that order so...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Sep 1 2010, 09:41 AM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Cu siguranta una dintre cele mai tari serii de filme anime din cate am vazut. Are intr-adevar toate elementele unui anime de calitate, de la poveste la personaje si de la grafica la atmosfera captivanta. Trebuie sa recunosc insa ca pe mine m-a impresionat cel mai mult primul din seria de 7 filme, Kara no Kyoukai: Fukan Fuukei. Stiu ca cel mai apreciat este al cincilea film, Mujun Rasen, dar pe mine primul m-a captivat cel mai mult. Mi-a placut totul de la povestea care tocmai incepea sa se contureze, la personajele noi, atmosfera foarte interesanta, grafica de nota 10+ si scenele de actiune de la final, care mi s-au parut absolut geniale si unele dintre cele mai bune pe care le-am vazut intr-un anime. Trebuie sa recunosc insa ca mie unul mi s-a parut ca a scazut putin in calitate (in ceea ce priveste povestea si personajele) pe final, mai exact in ultimele doua filme ale seriei. Imi facusem sperante mult prea mari presupun pentru final si am ramas oarecum putin dezamagit sa vad ca nu a fost chiar asa de original si de bun pe cat ma asteptam eu (practic a fost putin de 'shounen-predictable ending').
Oricum, o serie excelenta de filme pe care o recomand oricarui fan. Mai ales daca va plac actiunea, misterul si povestile captivante, n-are cum sa nu va placa Kara no Kyoukai.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Sep 1 2010, 11:10 AM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



cred ca o sa il mai vad odata, in ordinea cronologica, chiar daca sfidez creatorul :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Sep 2 2010, 02:39 PM
Post #8


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Trebuie sa-l vad, dupa cum l-ati descris e bun. Revin cu parerea :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 2 2010, 04:28 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... pt mine cel mai incitant ar fi Movie 2 Murder Speculation Part 1 cu care si se incepe ordinea story-ului dintr-un motiv foarte simplu si anume ca nu exista elementul supranatural inca activ, totul pare un horror thriler autentic... I loved that Shiki covered in blood in the moonlight ^.^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Nov 15 2010, 11:37 PM
Post #10


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Intradevar a meritat,cam tarziu cu parerea... story matur,foarte frumos conturata Shiki. Un anime bun,nerecomandat celor care acum se apuca de vizonat genul. :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Inari
post Jan 15 2011, 09:39 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 64
Joined: 24-January 10
Member No.: 9.400
Points: 176
Gender:



Kara no Kyoukai este intradevar o serie de mare valoare. Nu este cu nimic mai prejos decat cele mai bune serii anime ale industriei, dar vad ca nu este la fel de populara. Are o poveste chiar foarte originala, grafica si soundtrack-ul nu mai spun.
In Murder speculation (part 1) comportamentul lui Shiki mi-a oferit impresia ca numai cei puternici si bogati isi pot permite sa fie antisociali si sa aiba acest killing desire. Atitudinea aroganta si dorinta de a-ti ucide pana si prietenul arata ca Shiki nu are nimic de pierdut daca mai omoara cativa oameni din cand in cand pentru ca este asigurata de statutul sau si de puterea pe care o detine.
In Murder speculation part 2 nu mi-a placut de loc ca Shiki trebuie sa se lupte cu o salbaticiune proasta, in ultima ei batalie. As fi preferat sa se lupte cu cineva mai inteligent si mai demn , ca in Spiral paradox .
Elemente horror iti ramana in minte mai ales ca sunt foarte originale.... a si un alt lucru foarte original si care mi-a placut este look-ul lui Shiki- kimono albastru, geaca rosie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jul 7 2011, 10:21 PM
Post #12


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Eu il consider un anime overrated, cam tampit in ciuda faptului ca ii bine desenat, de ce zic tampit, pai fac diverse investigati desi nu au experienta in asa ceva, in special Kokutou, actiune se deruleaza foarte incet am reusit sa adorm la el in cateva randuri, acum e propia opinie despre el, dar nu mi se pare distractiv sa ma uit timp de cateva secunde la un fum de tigara, cum se deplaseaza cineva incet pe un coridor, par a fii chesti de a lungi aiurea anime-ul, desi e la sectiunea Super Natural, are aspect de drama, un anime plictisitor, nu am putut sa il savurez, asta e.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:05 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |